TEMAT: Moje kwiatki i rabatki

Moje kwiatki i rabatki 25 Mar 2016 07:52 #448918

  • Jaga14
  • Jaga14's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 155
  • Otrzymane dziękuję: 89
Dziękuję za piękne życzenia Marylko :) Nie potrafię tak pięknie pisać,ale z całego serca życzę Ci zdrowych,pogodnych Świąt Wielkanocnych :hearts:


Zielone okna z estimeble.pl

Moje kwiatki i rabatki 25 Mar 2016 09:03 #448937

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3184
  • Otrzymane dziękuję: 5469
Dziekuję Marylo :) za piękne życzenia.Ja życzę Tobie spokojnych , pełnych miłości rodzinnej świąt.Zdrowia , abyś mogła nadal oczarowywać nas pięknem Twojego ogrodu i aby praca w min była dla Ciebie spełnieniem się jako ogrodniczki i przyniosła ukojenie od codziennych trosk. Miłego dnia :hug:

Moje kwiatki i rabatki 25 Mar 2016 16:27 #449052

  • gosiaczek1977
  • gosiaczek1977's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2153
  • Otrzymane dziękuję: 1202
:flower2:
Ciepłych, pełnych radosnej nadziei świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a także kolorowych spotkań z budzącą się do życia przyrodą.

życzy Gosia, :kiss3:

Moje kwiatki i rabatki 26 Mar 2016 09:27 #449280

  • Rudbeki
  • Rudbeki's Avatar
Marylu, radosnego przeżywania Świąt Wielkiej Nocy, dużo radości i pokoju dla Ciebie i całej Twojej rodziny. Ola :flower2:










zapraszam do
Naszej działeczki
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2016 09:34 przez Rudbeki.

Moje kwiatki i rabatki 01 Kwi 2016 22:07 #451396

  • viola
  • viola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 1459
Marylko spaceruję po twoim ogrodzie już chyba z setny raz i wciąż podziwiam.Każdego dnia z nadzieją czekam na nowy wpis i zdjęcia.Tutaj każda roślinka ma swoje miejsce i jest pięknie wyeksponowana.Aż trudno uwierzyć,że jedne ludzkie ręce potrafią stworzyć tyle piękna.Mogę tak bez końca wlepiać oczy w monitor i napawać się cudnymi widokami.
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin, Kasionek

Moje kwiatki i rabatki 02 Kwi 2016 09:38 #451495

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Violuś, jesteś bardzo miłą i wrażliwą osobą. I doskonale wiesz ile pracy fizycznej trzeba włożyć, żeby coś ładnego utworzyć. A później, niestety trzeba poczekać, poczekać.... poczekać na efekty pracy. A jak stwierdzisz, że posiadasz cierpliwość, to zaczynasz poprawiać swoje dzieło, bo nie zawsze i nie wszystko można przewidzieć.
Jakże trafne jest określenie ogrodu przez Gertrudę Jekyll:

Ogród powinien przede wszystkim dawać szczęście i ożywiać umysł swoim pięknem.

W myśl przytoczonych zasad moje ogródki powstawały przez kilka lat, a dobór i kupno roślin, jak również ich nasadzenia, to materiał na niezły poradnik. Czy jestem zadowolona? Z zagospodarowania terenu, czyli wytyczenia ogródków tak. Gdybym ponownie robiła projekt, to zrobiłabym taki sam. Został mi do zagospodarowania jeszcze kawałek zacienionego ogródka, ale na razie nie zabieram się za niego, bo mam problemy z "ogarnięciem" tego co pilne. Ponieważ mam problemy ze zdrowiem, to zaczynam moje ogródki trochę zmieniać, to tak jak przemeblowanie mieszkania. Zostałam zmuszona bazować na roślinach bezobsługowych, albo prawie bezobsługowych. Mam bardzo dużo pięknych odmian, ale większość jest jeszcze za młoda, za mała, żeby pokazać swoje piękno. Jeżeli moje ogródki i rośliny są inspiracją dla odwiedzających, to tylko mnie cieszy.

Bardzo proszę o wyrozumiałość i jeszcze trochę cierpliwości wszystkich, wobec których mam zobowiązania roślinkowe. Wierzę, że w w ciągu 2-3 tygodni powysyłam rośliny. Wcześniej każdego poinformuję.


Jutro powstawiam trochę zdjęć a to znaczy, że jest już lepiej. :dance: :hug: :flower1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, viola, gosiaczek1977, zanetatacz, Jaga14, Kasionek

Moje kwiatki i rabatki 02 Kwi 2016 14:19 #451521

  • Jaga14
  • Jaga14's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 155
  • Otrzymane dziękuję: 89
Marylko,przede wszystkim dbaj o siebie :hug: Rozumiem potrzebę zmian w ogródkach i naprawdę z ciekawością będę je obserwować.Sama też muszę zmienić trochę plany ogrodowe z uwagi na zdrowie.Kręgosłup z roku na rok dokucza coraz bardziej.Zastanawiam się nad roślinami,które nie są zbyt ekspansywne,mogą rosnąć w jednym miejscu wiele lat,nie wymagają okrywania i są w miarę zdrowe.Niby oczekiwania nie są zbyt wielkie,ale jak do tego dojdzie jeszcze dobór odpowiedniego stanowiska,wymagania glebowe i to żeby mi się po prostu podobało to już nie jest tak prosto.Na pewno w miejscach zacienionych będą hosty,zastanawiam się nad liliowcami na bardziej słoneczne stanowiska...Myślę i myślę :think:

Cieszę się,że lepiej się czujesz :)

Moje kwiatki i rabatki 02 Kwi 2016 19:18 #451592

  • Rudbeki
  • Rudbeki's Avatar
Witaj Marylko. Ostatnio oglądałam wstawione przez Ciebie zdjęcia z ogrodu córki. Bardzo pięknie zaprojektowane rabaty, cudne miejsce jesienią. Cieszę się, że je udostępniłaś. Cały czas myślę co by tu odwzorować...
Pozdrawiam, Ola.







Zapraszam do

Naszej działeczki

Moje kwiatki i rabatki 02 Kwi 2016 19:44 #451606

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3184
  • Otrzymane dziękuję: 5469
Marylko zdrowiej :kiss3:
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin

Moje kwiatki i rabatki 02 Kwi 2016 20:22 #451624

  • gosiaczek1977
  • gosiaczek1977's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2153
  • Otrzymane dziękuję: 1202
:flower2:
Marylko, jeszcze raz życzę Ci dużo zdrówka. Ty powinnaś odpoczywać a nie przeciążać się teraz. Rośliny, nie zając - nie uciekną.

pozdrawiam, Gosia :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin

Moje kwiatki i rabatki 02 Kwi 2016 22:02 #451676

  • viola
  • viola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 1459
Marylko Gosia ma rację.Odpoczywaj i nabieraj sił .Pracy czeka dużo.Ja też spędziłam dzisiaj w ogródku cały dzień.Nawet udało mi się sporo uporządkować.Na tygodniu będzie trudno gdyż w pracy od 10:30 do 18:30. Od razu wszystko inaczej wygląda.Tak miło patrzy się na budzące się do życia roślinki.Hosty puszczają już kiełki,serduszka ładnie wyszła i rośnie w oczach.Tylko w trawach wypatruję i nic na razie nie widzę ale to chyba jeszcze za wcześnie.Mam tylko nadzieję,że nie wyskoczą nam przymrozki gdyż poodkrywałam wszystkie rośliny.Obawiam się o hortensje ogrodowe.Marylko a w twojej kruszynie zakochałam się bez pamięci :hearts: Muszę ją mieć.Będę szukać,szukać aż znajdę.Wracaj nam szybciutko do zdrówka,nie szalej za wcześnie na wszystko jest jeszcze czas
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin

Moje kwiatki i rabatki 03 Kwi 2016 21:35 #452022

  • Jenny
  • Jenny's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 119
  • Otrzymane dziękuję: 200
Marylko często spaceruję po Twoim ogrodzie i za każdym razem buzia uśmiech mi się do roślinek a szczęka opada ze zdumienia. Twój ogród to cudo i marzenie zapewne większości odwiedzających. Piękno i porządek! Widać, że dbasz starannie o każdą roślinę i one Ci się odwdzięczają swoim urokiem. Wyobrażam sobie ile pracy, pracy i jeszcze raz pracy to kosztuje, ale radość ogromna. Jak dla mnie idealny dobór roślin i nie ma nic z przypadku (jak u mnie). Podziwiam Cię za świetne zaprojektowanie każdej rabaty (ja tak nie potrafię) i za doskonałą wiedzę o wymaganiach i pielęgnacji wszystkich roślin.
W ubiegłym roku dostałam od Ciebie bulwy dziwidła. Bardzo ładnie mi rosły, rozmnożyły się i w tym roku już podzieliłam się z koleżankami, a żeby wiedziały co to za roślina pokazałam im zdjęcia z Twojego ogrodu. Oj były achy i ochy :)
Życzę Ci dużo zdrówka i siły. Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin

Moje kwiatki i rabatki 04 Kwi 2016 00:17 #452101

  • Wiolinka
  • Wiolinka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 310
  • Otrzymane dziękuję: 194
Jakiś zmysł mi mówi,że szykujesz nową odsłonę ogrodu i tylko dlatego nie zamieszczasz zdjęć ale wszystko powoli. Nowe plany w ogrodzie na pewno zrealizujesz a o zdrowie trzeba dbać. Marylko dużo zdrowia i pamiętaj, sam to mówiłaś, nie przemęczaj kolana bo musi Ci długo służyć. :flower2:
Pozdrawiam małych i dużych ogrodników,:wink2:

Moje motto życiowe ,"Wszystko jest trudne nim stanie się proste",
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin

Moje kwiatki i rabatki 04 Kwi 2016 03:50 #452119

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
tulipany-2.jpg



Oleńko, ogród córki jest bardzo ładny. Miło mi, że Ci się też podoba. Ale moja ocena jest bardzo subiektywna ponieważ kończyłam jego projektowanie i robiłam nasadzenia. Musiałam jednak utrzymać styl, w którym był rozpoczęty. U siebie projektowałam wszystko od początku, łącznie z altanką, wiatą, ogrodzeniem, polbrukiem i roślinnością, nie korzystając z gotowych projektów. I nawiązując do tego, co napisałaś, że chciałabyś z zastosowanych rozwiązań skorzystać, powiem Ci, że jest to najtrudniejsze. Oczywiście, że można to zrobić, ale nie masz żadnej gwarancji, że będziesz z tego zadowolona. Każda posesja jest inna, a projekt musi mieć indywidualny , dostosowany do warunków i potrzeb właścicieli styl. Można do całości "dorobić " rabatkę, ale powinna dobrze wyglądać z pozostałymi. Ogród, jako całość musi mieć duszę i wyrażać pasję właściciela. Jeżeli masz jakieś problemy, z rozwiązaniem których mogę Ci pomóc to napisz. :hug:


Jenny, przeceniasz mnie. Jest tak, jak napisałaś, ale rośliny, to przecież żywe organizmy. I czasami, coś się nie przyjmie, wymarznie albo warunki nie odpowiadają. Rośliny też są kapryśne. Kupuję te, które teoretycznie powinny dobrze rosnąć, a stwarzają problemy. Czasami skusimy się na rośliny, które są piękne na zdjęciach, a w ogrodzie takie nie są. Osobnym tematem są zakupy, zwłaszcza przez internet roślin słabych, chorych i niezgodnych odmianowo. Ale jest mi bardzo miło, że zadowolona jesteś z dziwidła i że mój ogród tak dobrze oceniasz i sprawia Ci przyjemność oglądanie rabatek i roślinności. Serdecznie zapraszam na spacerki. :hug:

Wioluś, przymrozki czasem są i w maju. Nie mamy na nie wpływu. Przy takich temperaturach,jakie teraz są, rośliny nie powinny być okryte. Krótkotrwałe przymrozki nie są groźne. Ja swoje rośliny odkryłam miesiąc temu i nie zamierzam ponownie okrywać. Z hortensjami ogrodowymi jest ryzyko podmarznięcia. Mam 2 hortensje, które nie były okryte. Dwa lata temu dokładnie opatuliłam jedną, a ona i tak przymarzła. Od tamtej pory nie okrywam. A na trawy musisz poczekać, ponieważ wychodzą (większość) pod koniec kwietnia. Nie napisałaś jak rosną, a może już kwitną cebulowe? Kruszynę szczepioną prędzej czy później kupisz i będziesz usatysfakcjonowana. :hug:

Wiolinko, masz rację, że pokażę zmiany w ogródkach, ale jeszcze musimy poczekać, bo dużo roślin dopiero budzi się po zimowym śnie, bardzo dużo roślin mam młodych i nie pokażą swoich walorów... no i muszę jakoś ogarnąć te moje ogródki. Napiszę do Ciebie wieczorem. :hug:

Gosiaczku i Kasiu, Nie tylko rośliny nie zając i nie uciekną. Zapewniam Cię, że "robota" też czeka i nie ucieka. Tylko spokój mnie uratuje .... no i zdrowie. Będzie dobrze. Z wielką przyjemnością goszczę Was w swoich ogródkach. Postaram się na bieżąco przekazywać informacje. :hug: :hug:
Za tę wiadomość podziękował(a): gosiaczek1977, izy10, Jenny, Rudbeki, Kasionek, Wiolinka

Moje kwiatki i rabatki 04 Kwi 2016 09:52 #452172

  • gosiaczek1977
  • gosiaczek1977's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2153
  • Otrzymane dziękuję: 1202
:flower2:
Marylko, :hug:

pozdrawiam, Gosia :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin

Moje kwiatki i rabatki 05 Kwi 2016 10:36 #452518

  • Rudbeki
  • Rudbeki's Avatar
Marylko, dziękuję Ci za propozycję pomocy, będę pamiętać :hearts:
Od kilku lat przerabiamy naszą działkę. W ciągu ostatnich dwóch lat każdy weekend od lutego do października (prócz wyjazdu na letni urlop) upływał mi pod znakiem ciężkiej pracy i skrajnego wyczerpania w sobotę wieczorem. Ale dało mi to dużo radości. Niestety działam dość spontanicznie i popełniłam trochę kosztownych błędów. Ale jest to wpisane w moją naturę i nie żałuję niczego. Teraz przystępuję już trochę rozsądniej do nowych rozwiązań - przynajmniej próbuję :jeez: Obecnie wiele fragmentów ogrodu wymaga wykończeń, aby ukazał się zamierzony efekt. Postaram się fotorelacje zamieszczać regularnie w moim wątku. Będzie mi miło, jeśli czasem coś skomentujesz :P
Życzę Ci powrotu do pełnego zdrowia i dużo słonecznych dni w ogródku Ola :bye:
Ostatnio zmieniany: 05 Kwi 2016 10:39 przez Rudbeki.

Moje kwiatki i rabatki 05 Kwi 2016 10:47 #452522

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Wedle porady szanownej pani ,ziółka już się kupują :drink1: Będziemy takie zdrowe ,jak dwie rzepy :happy: A jak by tak komu ,jeszcze parę latek sprzedać to już w ogóle byłoby cudnie .Tylko ,że nikt nie chce ,a ja bym oddała nawet z doświadczeniem .Trzymaj się Marylko :kiss3:
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin

Moje kwiatki i rabatki 05 Kwi 2016 20:58 #452700

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Oleńko, jest już dobrze, a będzie bardzo dobrze. A działkę przerabiaj, przerabiaj, aż nie będzie już co przerobić i z satysfakcją stwierdzisz - w końcu jest taka o jakiej marzyłam. A jak coś robisz z pasją, to nie pracujesz, tylko się radujesz. Bardzo mi się podoba Twoje pozytywne nastawienie. Lubię i cenię pasjonatów. Powodzenia. Z przyjemnością będę odwiedzała Twój ogródek częściej..... skoro tak miło zapraszasz. :hug:


Ewuniu, Jestem za. Ja to bym i za darmo część moich latek oddała (bez chorób)i dodałabym jeszcze gratisowo moje najpiękniejsze lilie. Trochę szkoda mi lilii i dlatego po ziółkach będziemy zdrowe i młodsze. Każda będzie miała 18 lat, a reszta, to lata doświadczeń, które są często bezcenne. :happy-old:
Za tę wiadomość podziękował(a): wxxx-a, gosiaczek1977, Rudbeki


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.507 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum