TEMAT: Moje kwiatki i rabatki

Moje kwiatki i rabatki 14 Cze 2016 23:02 #480976

  • colli28
  • colli28's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 150
  • Otrzymane dziękuję: 31
Mam pytanie co do glicyni ile czasu już ją masz?Jak trzeba o nią dbać mam dwie młode..
Ostatnio zmieniany: 14 Cze 2016 23:03 przez colli28.


Zielone okna z estimeble.pl

Moje kwiatki i rabatki 17 Cze 2016 08:58 #481845

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Marylko :hug: Róże przecudne.Ileż pracy wkładasz w ich pielęgnacje.Podziwiam Cię.Ja nieustannie walczę z mszycami, pryskam na grzyba a u Ciebie tak pięknie rosną.Miłego dnia i zdrowia.
Ostatnio zmieniany: 17 Cze 2016 09:01 przez Kasionek.

Moje kwiatki i rabatki 17 Cze 2016 20:59 #482132

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Wiąz polny "Jacqueline Hillier" (Ulmus minor "Jacqueline Hillier" )

Teraz tak wygląda

IMG_1583.jpg


Wczesną wiosną trochę go przycinam, co bardzo dobrze znosi. Trzeba uważać, na gałązki, które są bardzo kruche.
Po zimie przed formowaniem tak wygląda

IMG_0705.jpg


A po przycięciu, tak

IMG_0810.jpg


A w maju w towarzystwie azalii, tak

IMG_3396.jpg


Rośnie u mnie 5 lat i nie wie, co go czeka na wiosnę. Ponieważ planuję między innymi pod nim zrobić skalniak, więc będzie miał obcięte dolne gałęzie i bardzo mocno skrócone i przecięte górne. Mam zamiar zupełnie inaczej go uformować.

Drugi wiąz - 3 letni rośnie koło altanki i stanowi tło dla kaskady i nie tylko.


IMG_1598.jpg


IMG_3359.jpg


Miałam jeszcze jeden wiąz drobnolistny szczepiony na pniu, piękny. Po dwóch latach w ciągu kilku dni cały usechł .... i został mi po nim tylko pień i zdjęcia. Jeżeli kogoś interesuje, to poszukam zdjęcia.


Glicynia chińska "Prolific" (Wisteria sinesis "Prolific")

Rośnie u mnie 5 lat. Posadzona przy metalowej konstrukcji nad mieszkaniem mojego owczarka niemieckiego. Teraz, po kwitnieniu intensywnie rośnie i pędami "łapie" wszystko, co jest w zasięgu. Dzisiaj musiałam je trochę skrócić. Ale cięcie "na kwitnienie" odbędzie się koło połowy lipca. Zrobię zdjęcia. Jednak najlepiej to cięcie widać na wiosnę, gdy otwierają się pąki kwiatowe i nie ma liści.


IMG_1597.jpg


Nowa rabatka liliowcowa przed kwitnieniem

IMG_1604.jpg


IMG_1606.jpg



Dla zakochanych w różach upiększonych perełkami deszczu

Róża rabatowa "Bengali"


IMG_1595.jpg


IMG_1594-3.jpg


IMG_1576.jpg



Róża rabatowa "Avelon"

IMG_1586-3.jpg


Róża wielkokwiatowa "Fantasia Mondiale"

IMG_1582.jpg



Róża rabatowa "Gebruder Grimm"


IMG_1577.jpg


IMG_1574.jpg



Róża miniaturowa "Orange Babyflor"

IMG_1572-2.jpg


Róża parkowa "Caramella"
Pierwszy kwiat - róża posadzona jesienią.

IMG_1571-2.jpg


A może podoba się taka kompozycja

IMG_1550.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): inag1, viola, gosiaczek1977, zanetatacz, Jaga14, Kasionek, Adela, agabeata, ewakatarzyna

Moje kwiatki i rabatki 19 Cze 2016 16:24 #482660

  • Rudbeki
  • Rudbeki's Avatar
U Ciebie Marylko wszystko jak zwykle w idealnym porządku.
Bardzo spodobał mi się wiąz polny. Masz jakieś zdjęcia z jesieni?










Zapraszam do

Naszej działeczki

Moje kwiatki i rabatki 23 Cze 2016 21:37 #484002

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Kiedyś, gdzieś, przeczytałam taka złotą myśli o różach. Róża ma kolce, a zarazem i wielką zaletę z tego, iż kłując nierozważnego, czyni zeń mądrego .....

Róże są takie piękne, a niektóre pachnące jak moja pierwszy raz kwitnąca

Róża wielkokwiatowa Beverly

w pąku

IMG_1608.jpg


i rozkwitnieta

IMG_1623.jpg


Tak pięknie pachnie, ach.....

Zachwyca mnie, też z moich nowości śliczna

Róża parkowa Caramella

w pąku

IMG_1620.jpg


rozkwitnięta

IMG_1638.jpg


Ze starszych moich róż obficie kwitnąca

Róża pnąca Westerland w towarzystwie powojnika Polish Spirit


IMG_1632.jpg



Zaczynaj kwitnąć powojniki. Piękny i niezawodny, chociaż w tym roku trochę podmarzł

Powijnik wcześnie kwitnący Lech Wałęsa


IMG_1609.jpg


IMG_1635.jpg



Jeszcze jedna nowa roślinka niziutka, piękna

Gailardia Red Sun (Gaillardia grandiflora Red Sun)


IMG_1628.jpg



Kwitną tez bratki z tegorocznego samosiewu

IMG_1634.jpg


Żurawkowy klomb

IMG_1627.jpg


A na środku dekoracyjna calibrachoa Supercal Blue z surfinią Purple Wein

IMG_1625.jpg



I mała kompozycja z nachyłka, czosnku i Aveny wiecznie zielonej

IMG_1614.jpg


Z roku na rok coraz piękniejszy
Perukowiec Young Lady

IMG_1645.jpg


W końcu dobrałam się do moich trzech bukszpanów. Rosnący pod orzechem włoskim dostał do towarzystwa calibrachoę.

IMG_1639.jpg


Drugi, może macie skojarzenia ze ślimakiem. Tak bardzo starałam się, żeby zrobić wiewiórkę. No cóż.....

IMG_1650.jpg


Trzeci, myślę, że da się rozpoznać - ptaszek na wrzosowisku.

IMG_1643.jpg



Oleńko, nie mam zdjęć jesiennego wiązu. Jesienią listki żółkną, brązowieją i opadają. Jego największą zaletą jest możliwość formowania ponieważ bardzo dobrze znosi cięcie i ma ładnie powyginane gałęzie, no i nie ma żadnych wymagań. Myślę, że najpiękniej by wyglądał na trawniku obcięty na bonsai. Wadą ? jest konieczność obskubywania gałęzi z nowych listków, które zawsze wyrastają po cięciu. Życzę Ci dużo pięknych różyczek Alohy. Ale ona zaczyna kwitnienie dopiero w 2-3 roku od posadzenia.
Za tę wiadomość podziękował(a): DANA, inag1, viola, Adasiowa, gosiaczek1977, izy10, Rudbeki, zanetatacz, Kasionek, Adela, ewakatarzyna

Moje kwiatki i rabatki 28 Cze 2016 23:46 #485624

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Śliczności pokazujesz Marylo.dziękuje za podpisy.Powiedź mi proszę - gailardia to bylina wieloletnia czy jednoroczna ? :kiss3:

Moje kwiatki i rabatki 29 Cze 2016 18:54 #485855

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Gdzie Ty się ukryłaś Marysieńko :)?
Chciałam dopytać o tę gailardię ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Moje kwiatki i rabatki 29 Cze 2016 21:57 #485974

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Gailardia Red Sun, jak i inne odmiany jest byliną lubiącą słońce. Lubi żyzną glebę o odczynie obojętnym, daje sobie radę podczas krótkotrwałej suszy. Jak się podoba, to zbiorę nasionka.

Porada dla Kasi - Kasionka i wszystkich zainteresowanych problemem mszyc i chorób liści róż.

Ponieważ Kasia zwróciła uwagę na zdrowe liście moich róż, podaję sprawdzoną miksturę, którą opryskuję wszystkie róże, powojniki,lilie i winorośl. Jak starczy, to i liliowce. W tym roku pryskałam 2 razy miksturą i raz Bioseptem Active.
Bioseptem pryskałam wszystkie rośliny za wyjątkiem iglaków.

Na 5 litrów wody

1. Mydło Himal Zielony Busz (składniki NPK + Cu + piołun) - 100 ml
2. Denaturat - 100 ml
3. Bioczos w płynie f-my Himal - 100 ml

Do słoika wlewam około 0,5 l wody. Dodaję mydło. Mieszam. Dodaję spirytus. Mieszam. Dodaję bioczos. Mieszam.
Wlewam do 5 l kanisterka. Uzupełniam wodą. Mieszam. GOTOWE DO OPRYSKÓW.

UWAGA. Zachować podana kolejność.

:bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): viola, izy10, ewakatarzyna

Moje kwiatki i rabatki 29 Cze 2016 22:30 #485986

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Marylko -podoba się i to bardzo.Dziękuje za sprawdzony przepis.Może on uratuje mój ogród przed inwazją mszyc.Róże zapewne też będą wdzięczne.Marylko -dziękuje. :kiss3:

Moje kwiatki i rabatki 29 Cze 2016 22:45 #486000

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Marysiu, podoba się bardzo, ale moje pytanie dotyczyło pokładania się pędów; mam tę najzwyklejszą, najbardziej popularną, ale odkąd pamiętam po otwarciu kwiatów, łodygi kładą się na ziemi, co nie wygląda dobrze. . Twoja natomiast wydaje się być prosta jak struna
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Moje kwiatki i rabatki 29 Cze 2016 23:05 #486012

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Aniu, miałam prawie wszystkie odmiany gailardii. Maja piękne kwiaty, długo kwitną i nie są kapryśne. Przygodę z gailardią opisałam w wątku tematycznym o gailardii. Z wyższych ok. 40 cm mam gailardę fanfare, która też się pokłada. Ta na zdjęciu wyżej jest niziutka ma nie więcej, jak 15 cm i rośnie w formie kępki. Łodyżki ma krótkie, sztywne i te piękne, duże kwiaty, prawie zakrywające wąskie listki. Kiedyś sama z nasion (drogich i byle jakich) doczekałam się sadzonek gailardii Arizona Sun, która była trochę wyższa 20-25 cm. Nie była trwała, jedną zimę przeżyła bardzo dobrze, a po drugiej zniknęła. Zobaczymy, jaka ta będzie. Kupiłam ją 2 miesiące temu w Centrum Ogrodniczym w Legnicy. Zwykle kwiaty po przekwitnięciu obcinam, ale tej zostawię kilka na nasiona. :hug:
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Moje kwiatki i rabatki 30 Cze 2016 23:09 #486330

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
W końcu zajęłam się moim ogromnym, wielopoziomowym jałowcem.

Tak wyglądał przed strzyżeniem


IMG_1658.jpg



IMG_1663.jpg


A tak wygląda po strzyżeniu


IMG_1672.jpg



IMG_1676.jpg



IMG_1678.jpg



IMG_1679.jpg



IMG_1682.jpg



Tak wygląda z lampkami


IMG_1702.jpg


A tak wygląda wieczorem o godz. 2130


IMG_1718.jpg



IMG_1719.jpg



A tak wygląda w nocy


IMG_1721.jpg


:bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): inag1, viola, Adasiowa, gosiaczek1977, izy10, Gosia352, Rudbeki, nutella, zanetatacz, Adela, agabeata, ewakatarzyna

Moje kwiatki i rabatki 01 Lip 2016 16:08 #486474

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
:bravo: zaczarowany ogród.Wygląda cudnie.
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin, zanetatacz

Moje kwiatki i rabatki 01 Lip 2016 16:57 #486484

  • agabeata
  • agabeata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 372
  • Otrzymane dziękuję: 217
Nigdy w życiu nie widziałam tak pięknego ogrodu :thanks: Obejrzałam 3 strony Twojego wątku i mam buzię otwartą z zachwytu :bravo: Masz ogromny talent i jeszcze piszesz skromnie, że to proste jest. Nie jest. Wszystko zagospodarowane z wiedzą, sercem i ogromem pracy :garden1: , no po prostu brak mi słów...
Napisz mi proszę jak nazywa się to coś kwadratowe, czym oddzielasz swoje rabatki i jak jest umocowane. Wracam do podziwiania :hearts:

Pozdrawiam :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin

Moje kwiatki i rabatki 01 Lip 2016 21:52 #486555

  • Rudbeki
  • Rudbeki's Avatar
Marylko witaj. U Ciebie jak w super zadbanym parku.
Fajnie, że masz w domu kogoś, kto zajmuje się tą elektryką. Jeszcze trochę, a będziemy kupować bilety na "Wieczór w Ogrodzie" - Twoim :P
Czekam z niecierpliwością na nowe rabaty :bye:
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2016 21:52 przez Rudbeki.

Moje kwiatki i rabatki 02 Lip 2016 00:23 #486607

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Dziękuję za odwiedziny i jest mi bardzo miło, że podoba się mój ogród i wszystkie zmiany, które wprowadzam. Najbardziej cenię wypowiedzi, w których jest zauważony bardzo duży wkład mojej pracy. Sama się dziwię, jak udało mi się stworzyć taki ogród w sytuacji, że jestem bardzo niepełnosprawna i chyba najstarsza na forum. Gdyby nie te ograniczenia, to można by było "poszaleć". Przy projekcie najważniejsze to mieć pomysł. Nie uważam, że mój ogród jest piękny i wyjątkowy, są dużo ładniejsze. Ale mój ma dla mnie wyjątkową wartość ponieważ wymyśliłam go, zrobiłam, zmieniam i pielęgnuję sama. Często kosztem zdrowia.

agabeato (Agnieszka czy Beata) Wszystkie rabatki w moich ogródkach są wykończone kostką granitową 10x10 cm na bardzo lekkiej zaprawie cementowej. Na skalniaku 3 tarasy są wykończone też kostką granitową, ale większą 20x20, ułożoną bezpośrednio na ziemi. I bardzo dobrze, że tak ułożyłam ponieważ planuję zmienić skalniak, więc nie będzie problemu z przesunięciem kostek.

Oleńko, zapraszam na kawkę do ogrodu (bez biletu), będzie mi bardzo miło. Mój M jest bardzo dobry w "sprawach elektrycznych" i doceniam to, ale w ogródkowych potrafi być szkodnikiem.
Pomału zabieram się za zmianę pasma. Jeszcze została mi glicynia do przycięcia i spokojnie zabiorę się za pasmo.
Żeby nie było samo czytanie, to proponuję też oglądanie. Zdjęcia zrobione wczoraj. Pierwsze kwiaty młodych liliowców na zrobionej w zeszłym roku rabatce liliowcowej. Jak zrobią się duże kępy, to rabatka będzie zjawiskowa. Wierzę, że moja cierpliwość i praca zostanie wynagrodzona pięknymi kwiatami.


IMG_1685.jpg



IMG_1686.jpg



IMG_1689.jpg



IMG_1712.jpg



A powojnik Lech Wałęsa zaczyna piękne i długie kwitnienie


IMG_1708.jpg



IMG_1710.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): inag1, viola, Adasiowa, izy10, Rudbeki, zanetatacz, Adela, agabeata, ewakatarzyna

Moje kwiatki i rabatki 02 Lip 2016 23:42 #486887

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Dzisiaj zakwitła po raz pierwszy posadzona jesienią róża parkowa Bonanza.


IMG_1741.jpg


Róża wielkokwiatowa Fantasia Mondiale ma bardzo sztywne łodygi, które mocno trzymają kwiaty. Ciekawostką jest zasychanie płatków po przekwitnięciu. Nigdy nie ma pod krzewem płatków.


IMG_1739.jpg


Moja piękna biała róża wielkokwiatowa Memoire, która kwitnie przez całe lato.


IMG_1737.jpg



IMG_1726.jpg



Zaczęły kwitnąć liliowce. Pierwsze kwiaty mają posadzone jesienią, chociaż nie wszystkie. Na niektóre muszę poczekać do przyszłego roku.


IMG_1730.jpg



IMG_1691.jpg



IMG_1651.jpg



IMG_1648.jpg



IMG_1733.jpg


Bardzo wczesne powojniki już przekwitły, ale całe lato będzie kwitł niezawodny powojnik bylinowy Rooguchi, Polish spirit i Arabella. Rooguchi dorasta do 3-4 m i każda podpora jest dla niego za niska. Co roku daję wyższą, a on i tak ją przerasta.


IMG_1665.jpg



IMG_1694.jpg



IMG_1711.jpg



IMG_1695.jpg


I inne kwiatki

IMG_1705.jpg



IMG_1700.jpg


:bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): inag1, viola, Adasiowa, gosiaczek1977, Rudbeki, zanetatacz, Jaga14, Kasionek, Marlenka, Adela, agabeata

Moje kwiatki i rabatki 03 Lip 2016 10:47 #486938

  • gosiaczek1977
  • gosiaczek1977's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2148
  • Otrzymane dziękuję: 1199
:flower2:
Marylko, ilekroć zaglądam na forum to zaczynam od wizyty w Twoim cudnym ogrodzie. Pięknie jest u Ciebie. Miło tak pospacerować sobie i popatrzeć na Twoje roślinki.

pozdrawiam, Gosia :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.781 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum