TEMAT: Ogród różą pachnący

Ogród różą pachnący 23 Cze 2018 14:24 #614700

  • Anna96
  • Anna96's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 2242
Róża NN podobna do ROKOKO, zapach kojarzy się z fiołkami leśnymi...w tym roku słabo kwitnie :(
Powojnik na brązowej kratce śliczny :flower2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Ilona


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród różą pachnący 26 Cze 2018 12:15 #615223

  • Ilona
  • Ilona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 649
  • Otrzymane dziękuję: 1025
Anna96 wrote:
Róża NN podobna do ROKOKO, zapach kojarzy się z fiołkami leśnymi...w tym roku słabo kwitnie :(
Powojnik na brązowej kratce śliczny :flower2:

Aniu różę już rozszyfrowałam to FIGHTING TEMERAIRE.

Z racji ostatniego urlopowania ogród zarósł chaszczami, przekwitki smętnie zwisają albo się osypały.

Posadzone w tym roku róże już złapały mnie za serce - Peny Lane i Lady of Shalot przywitały mnie kwiatkiem a nawet dwoma ale za to jakimi :hearts: Niestety obecnie pada a po deszczu to nie ma po co z aparatem wychodzić bo wiadomo - mokre szmatki :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Anna96, słowikowo

Ogród różą pachnący 03 Lip 2018 22:49 #616512

  • Grazka2004
  • Grazka2004's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 282
  • Otrzymane dziękuję: 546
Wybierasz się do Otmuchowa? Jak będziesz to poproszę o fotki :thanks:
Pozdrawiam

Ogród różą pachnący 10 Lip 2018 12:16 #617542

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79621
Ilonko, a cóż to za strajk? Na pewno masz mnóstwo pięknych, różanych kwitnień - nie skąp nam tych widoków, proszę...

Ogród różą pachnący 09 Sie 2018 22:13 #621563

  • Grazka2004
  • Grazka2004's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 282
  • Otrzymane dziękuję: 546
A urlop od forum to kiedy kończysz?
Pozdrawiam

Ogród różą pachnący 23 Sty 2019 16:08 #638271

  • Ilona
  • Ilona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 649
  • Otrzymane dziękuję: 1025
Hop, hop to znowu ja :) wraz z opadającymi temperaturami szukam ciepła i lata :)
Niedługo zajrzę w Wasze - moje ulubione ogródki bo na pewno dużo się zmieniło ja wraz z jesienią i powrotem do pracy zaniedbałam ogród do tego stopnia że wstyd było robić jakiekolwiek zdjęcia.
Więc zanim się ogarnę na nowo wysyłam Wam ciepły wschód słońca na Fuerteventurze, skąd wróciłam w zeszłym tygodniu

IMG_3556.jpg


PS. Róże na wiosnę już zamówione ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Ogród różą pachnący 23 Sty 2019 16:36 #638279

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79621
Ilonko - jakże się cieszę! :dance:
Z tego, że się odzywasz- i że u Ciebie dobrze, nawet bardzo dobrze, jak się wygrzewałaś na Kanarach B) :hug:
Proszę, nie zaniedbuj pokazywania Twojej wspaniałej różanki - mogą być króciutkie migawki, chwila oderwania od obowiązków każdemu się należy i dobrze robi.
A jakież to róże dokupiłaś?
Ja nie powinnam już sadzić żadnych, absolutnie żadnych - a wczoraj byłam o krok od domówienia kilku angielek.
Monomania jakaś - jak widzę nową austinkę, cieknie mi ślina :tongue2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Ilona

Ogród różą pachnący 24 Sty 2019 15:56 #638450

  • Ilona
  • Ilona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 649
  • Otrzymane dziękuję: 1025
Oj Aniu, pewnie do lata będę nadrabiać zaległości by wszystko tu przeczytać. Niestety choroba angielska i mnie nie opuszcza, lecz tym razem skupiłam się na pnących. Niektóre z obecnie zamówionych zamawiałam też rok temu ale się nie przyjeły, podejrzewam że dzięki mrówkom głównie o sobie w korzeniach gniazdo zrobiły. Zamówiłam w tamtym roku białą Snow Waltz ale rośnie tak licho, że domówiłam drugą w razie gdyby ta padła.
Poszłam we wściekłe róże jak Comte de Chambord czy Mme Issac Pereire (historyczne)i coś bardziej w Twoim typie jak Capri
1) Snow Waltz - ponownie
2) Capri
3) Maritim - ponownie
4) Comte de Chambord
5) Mme Isaac Pereire - ponownie
6) Souvenir du Docteur Jamain - ponownie
7) Cesar (MEIsardan)
8) Papi Delbard (DELaby)

Podejrzewam że to dopiero początek listy i do kwietnia jeszcze sporo urośnie, ale obecnie miejsce mam tylko na płocie :) gdzie powciskać angielki nie mam pojęcia a mocno z sobą walczę by się uwolnić spod ich uroku.

Dziękuję Ci Aniu za pokazywanie swoich skarbów, wiesz że dzięki temu kilka z nich i u mnie zagościło jak Alchymist, Crown Princess Margaretha czy Lady of Shalott. Ta ostatnia skradła me serce całkiwicie. Kwitła do samego końca, wciąż ma zamarznięte pączki, nic sobie nie robiła z upałów kwiat w cudnym kolorze, niebleknący. Chwilę złapała mączniaka ale sobie sama z nim poradziła. No i zbudowała w ciągu 1 sezonu spory krzaczek. A oto i moja dama
IMG_2692.jpg


IMG_2693.jpg


IMG_2694.jpg

Przy niej rośnie w identycznych kolorach jeżówka, ale odmiany teraz nie napiszę, musiałabym wyjść na ogród ale i tak patyk zasypany śniegiem.
IMG_2690.jpg


IMG_2691.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, minohiki

Ogród różą pachnący 24 Sty 2019 16:14 #638454

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79621
Ilona wrote:
Poszłam we wściekłe róże

:happy4: :happy4: :happy4:

Ilonko, to raczej ja czerpię z Twojego doświadczenia i wiedzy.
Ze względu na miejsce muszę naprawdę bardzo rozważnie wybierać - ale może dwóm, góra trzem się nie oprę :silly:
Szalotka - o tak, wspaniała róża, u mnie też przecież niewielki staż, też urosła bardzo ładnie - i kwitła do późna. Nie do mrozów - bo te dopiero teraz, ale na pewno do grudnia. I ten kolor! :hearts:
Zresztą - jeżówka to Supreme Cantalouope. Jedna z moich ulubionych.
Wiesz, to jest myśl - podsadzić róże niższymi odmianami jeżówek w tym samym/harmonizującym kolorze.
Że ja na to nie wpadłam! :lol:

Ogród różą pachnący 24 Sty 2019 16:55 #638470

  • Ilona
  • Ilona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 649
  • Otrzymane dziękuję: 1025
Aniu buszuję obecnie w Twoim ogrodzie, nie doszłam jeszcze do końca by tam skrobnąć a nie chcę zgubić tego zdjęcia. Na stronie 90 pokazujesz Golden Celebration, a ja Ci zaraz pokażę swojego. I powiedz mi, że to tylko efekt światła, i Twoja w rzeczywistości wygląda jak moja, bo nie wiem czy pojerzwewać mam swoją o inną odmianę. Dodam że moja kwiaty ma dość drobne jak na angielkę tak ok 6-7cm, ale też rośnie w chamskim miejscu, pod brzozą która wysysa każdą kroplę wody i mało która róża daje tam radę. Souvenir du docteur jammain nie podołał na przykład.
Golden Celebration
IMG_2697.jpg


i taka ogólna foteczka mojej różanki, ok 70sztuk a nawet tego nie widać z brzózką, pod którą nic nie chce kwitnąć, tak jak powinno
IMG_2426-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, minohiki, MARRY

Ogród różą pachnący 24 Sty 2019 18:51 #638494

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79621
Ilonko, przede wszystkim - :kiss3: , zostawiłaś w moim ogrodzie tyle miłych słów, że po prostu wypada mi się tylko rumienić.
Co do Golden Celebration - nie wiem, co Ty chcesz od swojej.
To nie jest, niestety, jakaś szczególnie "przeciwpancerna" odmiana, choć mnie się i tak bardzo podoba.
Mam ją...czekaj, chyba pięć sezonów - i ciągle jest wiotkim krzewem, pędy kwiatowe muszę podwiązywać, choć kwiaty, jak pisałaś, nie są bardzo wielkie.
Cudny kolor, jak słoneczne światło - i jeszcze piękniejszy zapach.
Ponieważ rośnie w górach - ma warunki typu survival. Wiosna późno, gleba uboga, słońce też nie cały dzień ( o ile świeci), bo stok zacienia. Może dlatego taka wiotka? A może to cecha odmiany - skoro i Twoja nie jest krzepka jak Jagienka ;)
Twoja różanka jest taka...zaplanowana i ogarnięta, u mnie szaleństwo i chaos, to dwa kluczowe słowa. :silly:
Ostatnio zmieniany: 24 Sty 2019 20:30 przez Łatka.

Ogród różą pachnący 24 Sty 2019 20:19 #638525

  • Gabriel
  • Gabriel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 3118
Bardzo elegancki ogród, podziwiam :bravo: Podobają mi się takie kolorowe rabaty. :lol: Szczególnie lubię różaneczniki, róże niestety podziwiam jedynie u innych. Musisz mieć dobrą ziemię i bardzo o nie dbać, że tak pięknie kwitną i są zdrowe.
Rośliny pod brzozą to ogólnie ciężki temat, dobrze jak cokolwiek tam rośnie ;)

Ogród różą pachnący 26 Sty 2019 18:20 #638938

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
Piękny i zadbany ogród, wspaniała kolekcja róż :). Bardzo spodobała mi się jeżówka, nie spotkałam się wcześniej z tą odmianą. W jeżówkach jest coś zabawnego :). Przypominają mi takie małe włochate pieski :lol:
Za tę wiadomość podziękował(a): Ilona

Ogród różą pachnący 27 Sty 2019 15:18 #639114

  • Ilona
  • Ilona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 649
  • Otrzymane dziękuję: 1025
Aniu, Gabrielu, Campanulo dziękuję za odwiedzinki i miłe słowo :)

Różaneczniki u mnie też mają miejsce w serduchu, jednak na rozmiary jakie osiągają jako tako brak u mnie miejsca. Choć ten brak miejsca ogłosiłam już kilka lat temu, a roślin i tak przybywa corocznie, zwłaszcza róż zaczęłam rozważać obsadzanie tzw zapłocia. Jednak podchodząca pod sam płot sarnina skutecznie wybiła mi ten pomysł z głowy.
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2019 15:20 przez Ilona.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Campanula

Ogród różą pachnący 27 Sty 2019 16:47 #639138

  • Ilona
  • Ilona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 649
  • Otrzymane dziękuję: 1025
motywowana przez Anię (Łatkę) zrobiłam mały rekonesans w moich różach. Zdziwiłam się bardzo jak zobaczyłam jak wielu z moich róż nie zrobiłam ani jednego zdjęcia NIGDY. To mi uświadomiło, które z nich przykuwały moje oko i zainteresowanie a które stanowią tylko tło dla innych, bądź też ich czas jeszcze nie nadszedł.
I oto zestaw róż które najpiękniej kwitły w 2018, lub ich kwiat jest bardzo w moim guście - kolejność przypadkowa :)

Evelyn (Austin) Piękny kolor jasnoróżowy z odcieniami moreli i kroplą żółci. Młodziak, już nie mogę się doczekać "dorosłego" kwitnienia. Zdrowa cały sezon, żadnych plamistości, rdzy, mączniaków czy mszyc
IMG_2128-2.png



Abraham Darby (Austin) Bardzo udana róża. Olbrzymie kwiaty o bardzo mocnym zapachu, obfite kwitnienie corocznie. Po kwitnieniu lubi trochę pochorować ale i tak nie umniejsza to jej urody.
IMG_2168-2.png


Crocus rose (Austin) Cudny śmietankowy kolor i nieustanne kwitnienie cały sezon. (to ten z prawej)
IMG_2323.jpg


Eden rose (Meilland) Tej róży nie muszę reklamować. Ilość osób będących pod jej urokiem mówi sama za siebie
IMG_2388-2.jpg


Leonardo da Vinci (Meilland) Kto chce mieć bezobsługową różę, kwitnącą cały czas i bardzo obficie, powinien pomyśleć właśnie o niej


Flora romantica (Meilland) Swój urok pokazała dopiero w 3 sezonie i już wiem, że jest to jedna z moich ulubienic. Kolor kwiatu tak piękny, że ciężko opisać. Krem ciemniejący do środka. `Bardzo obfite kwitnienie niestety ją osłabiło i dostała plamistości. Po zgubieniu chorych liści pozbierała się. Za jej urodę wybaczam wszystko :)
IMG_2438-2.png


Chopin (Żyła) róża bardzo popularna i wcale się nie dziwię :)
IMG_2448-2.png


Chippendale (Tantau) Świetna róża (dla mnie rabatowa) w typie nostalgicznych, wielkie kwiaty na niewysokim krzaku. Najbardziej zachwycająca jest ta zmienność kolorów na krzaku. Pomarańczowe pączki i młode kwiaty z czasem różowieją, tracąc pomarańczowe odcienie zupełnie. Do tego zdrowa i bezmszycowa.
IMG_2649.png


English Garden (Austin) Mimo że angielka to jedna z niższych, przy moim ograniczonym metrażu takie okazy to skarb. Piękna róża, mocno napakowany płatkami kwiat a do tego niewysoki foremny krzaczek :)
IMG_2696.jpg



To mój top 10 roku 2018 plus wspomniana wcześniej Lady of Shalott. Nie oznacza to oczywiście, że inne są złe lub brzydkie tym jednak różom dziękuję za udany sezon w moim ogrodzie :)
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2019 17:18 przez Ilona.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, Jan4, Łatka, minohiki

Ogród różą pachnący 27 Sty 2019 22:03 #639231

  • Ilona
  • Ilona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 649
  • Otrzymane dziękuję: 1025
Dla Ani William Shakespeare 2000. Cały czas się noszę z przesadzeniem biedaka, bo w tak nędznym miejscu go wsadziłam że aż żal. Biedulek wegetuje już kolejny rok zamiast rozwinąć skrzydła, może w tym roku mi się uda :)

IMG_2365.jpg


IMG_2364.jpg



Kolor na żywo bardzo przyciągający uwagę :)
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2019 22:07 przez Ilona.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, minohiki

Ogród różą pachnący 27 Sty 2019 22:46 #639241

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19264
  • Otrzymane dziękuję: 79621
Ilonko -to za Szekspira :kiss3:
Nadal nie uważam, by był różowy. :funnyface:
A co za budowa kwiatu! Jeśli słabo rośnie, to koniecznie zmień mu miejsce - szkoda wielkiego stradfordczyka :P

A to - za pozostałe róże, jedna bardziej fascynująca od drugiej. :kiss3: :kiss3: :kiss3:
Wiesz co, zastanawiałam się i nad English Garden, ślicznie zbudowana, kolor - mniam, mniam, ale wolę jednak takie żwawiej rosnące. Abraham Darby też już był brany pod uwagę - ale jak zakwitnie Alchymist, ta góra kwiecia w podobnym kolorze, biedny Abraham chyba by zniknął.
Cieszy mnie, co napisałaś o Krokusku - mój to niemowlę nieomal, wysadzony z doniczki latem - a i tak się "zabrał".
Weź pod uwagę, co Ci napisałam o powojnikach, już widzę np. szafirową Arabellę w objęciach Twojej fantastycznej Edenki :hearts:

Ogród różą pachnący 27 Sty 2019 23:09 #639244

  • Ilona
  • Ilona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 649
  • Otrzymane dziękuję: 1025
No dobra, niech będzie że nie róż :) ale na pewno jaśniejszy od Munstead Wood. Jaki by nie był jest piękny i warty miejsca w ogrodzie.

Co do róż i powojników to może zmiksuję coś z posadzonym Alchymistem, bo nawet wypadałoby by coś kwitło po jego przekwitnięciu. Na mojej głównej różance niestety igły już nie wcisnę, poczekaj aż zobaczysz Edena w następnym sezonie, wyrósł na niezłego różanego pofffora :ohmy: (mam nadzieję, że przetrzyma zimę bez straty)

Skuszona przez Ciebie domówiłam jeszcze Charles Austin, L.D. Braithwaite, Lady Emma Hamilton, Boscobel i Benjamin Britten (tego chyba masz?) Czyli razem czekam na 17 szt :woohoo: I tym samym mówię finito zamówieniom różanym na ten sezon!
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.434 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum