TEMAT: Dom dobry;). Ogród w budowie:)

Dom dobry;). Ogród w budowie:) 14 Kwi 2020 16:33 #704107

  • Greta_Baum
  • Greta_Baum's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 96
  • Otrzymane dziękuję: 453
Mam nadzieję, że Wasze Święta wesołe i świąteczne. Moje tak, aczkolwiek...za dużo myślę;). Wiecie co mnie boli? Dosłownie. "Trend": trucie, wybijanie, wszelakie "pozbywanie się" wszystkiego co żyje w ogrodach; bez refleksji co dzieje się przy okazji z innymi formami życia.I komentarze: "Paskudztwo/obrzydlistwo"-kiedy patrzę na niektórych autorów/autorki też fizjonomią nie czarują;) a nikt ich z przestrzeni publicznej nie usuwa...
Pokazały się żmije, więc trendem jest dzwonienie do...urzędu gminy i nagrywanie rozmowy: ktoś ma przyjechać i usunąć. Wszystko, co podlega grawitacji opada mi jak czytam takie teksty. Wchodzę na profil a tam, na przykład: dyrektorka prywatnej szkoły...



92676685_856908711490565_5712011125894152192_n.jpg


92810201_629789084270393_9087184048442310656_n.jpg


92981123_638698493356456_486865771708809216_n.jpg


Życie w moim ogrodzie własnie ruszyło;)
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin, Łatka, minohiki, ewakatarzyna, Maciej


Zielone okna z estimeble.pl

Dom dobry;). Ogród w budowie:) 15 Kwi 2020 22:08 #704400

  • Greta_Baum
  • Greta_Baum's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 96
  • Otrzymane dziękuję: 453
Nie samymi ropuchami człowiek żyje;). Kiedy wiosną, w okolicach Świąt Wielkanocnych-czasami "po", tak, jak w tym roku, zbieram fiołki na domowe przetwory, uświadamiam sobie po raz kolejny, że nie znam ludzi, którzy nie lubiliby fiołków. Ich zapach zniewala każdego. Chociaż mają w sobie coś nostalgicznego i skłaniającego do zadumy. W starożytnym Rzymie 22 marca udawano się z nimi na groby zmarłych, świętując tzw. Violaria.
Z tym właśnie kojarzą mi się fiołki: życie i śmierć przeplatają się na każdym kroku.
Pamiętam jak bardzo czekałam na swój wymarzony wyjazd do Wiednia. Przewodnikiem miał być mój serdeczny kolega, który zna to miasto i historie związanych nim ludzi. Był piękny kwietniowy poranek. Przywitana wielkim bukietem fiołków pojechałam z Michaelem na...grób Sisi. Przy wejściu do krypty też poczułam zapach fiołków. Okazało się, że na sarkofagu cesarzowej było kilkadziedziąt a może kilkaset bukiecików tych kwiatów...Położyłam i mój.
-A teraz coś dla ciała-uśmiechnął się towarzysz podróży, kończąc chwilę zamyślenia.
Udaliśmy się na główny deptaku miasta, Kohlmarkt, gdzie pod numerem "14", tuż przy bramie prowadzącej do Hofburga – dawnej cesarskiej rezydencji mieści się Demel K&K Hofzuckerbäckerei czyli Nadworna Cukiernia Cesarska i Królewska Demel.
Tu wprost z Hofburga Sisi pojawiała się po ozdobione fiołkami i zawiązane fiołkową wstążeczką piękne blaszane pudełeczka swoich ulubionych słodyczy – kandyzowanych fiołków. Słynąca z obsesyjnego dbania o wygląd i stosowania ścisłych diet dla zachowania idealnej figury, stała się inspiracją dla stworzenia tego przysmaku. Choć Sisi dawno już nie ma, w Cafe Demel kandyzowane fiołki sprzedawane są do dziś...
My ten cesarski przysmak możemy zrobić sami.
Potrzebujemy:
kwiatów fiołków zebranych w miejscu wolnym od zanieczyszczeń
białka jaja
cukru pudru
pergaminu
pędzelka
Kwiaty fiołków (czyste i suche) smarujemy ubitym białkiem i delikatnie oprószamy cukrem pudrem. To czasochłonna procedura, bo każdy kwiat fiołka przygotowujemy oddzielnie, uważając, żeby uniknąć posklejania płateczków.
Przygotowane kwiaty odkładamy na ruszt wyłożony pergaminem i suszymy w piekarniku.
Tej części musimy bardzo dopilnować, żeby uniknąć katastrofy.
Ja suszę w temperaturze około 40 stopni przez godzinę.
Fiołki zachowują pięknie swój zapach, kolor i kształt.
Kto uważa, że to "robota głupiego;)", ten może przesypać w słoiczku fiołkowe kwiaty cukrem, zyskując wspaniały, aromatyzowany cukier do herbaty czy wypieków.
Warto również zasuszyć sobie zapas pachnących kwiatków do zimowej herbaty. Ja zrobiłam z nimi małe torciki na komunię mojej córki-dorzucę fotografie kiedy się do nich dokopię;)

fiokiDemeljpg.jpg
Ostatnio zmieniany: 15 Kwi 2020 22:09 przez Greta_Baum.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, CHI, Grazka2004, ewakatarzyna

Dom dobry;). Ogród w budowie:) 15 Kwi 2020 22:18 #704406

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19025
  • Otrzymane dziękuję: 78171
Jak to człowiek uczy się po kres swoich dni, tego o fiołkach kandyzowanych i Sisi akurat nie wiedziałam. Francuzi w Prowansji robią coś podobnego... dla mnie jednak smak jest hm, mdławy. Może dlatego, że mój praktycznie martwy nos zapachu fiołków nie jest w stanie wyczuć?
Z fiołkowych przetworów wnioskuję, że wegetacja jednak ruszyła i u Ciebie. Jakieś widoczki z rabat?
Za tę wiadomość podziękował(a): broja, Marlenka, ewakatarzyna, Greta_Baum

Dom dobry;). Ogród w budowie:) 15 Kwi 2020 22:29 #704410

  • Grazka2004
  • Grazka2004's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 282
  • Otrzymane dziękuję: 546
Pomysł z fiolkami ciekawy ale nie dla mnie. Ja muszę iść w teren i szpadlem popracować. Mózg musi mi odparować, ja z tych co w obecnych czasach na pierwszej linii frontu :whistle: .
Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, Greta_Baum

Dom dobry;). Ogród w budowie:) 15 Kwi 2020 22:30 #704411

  • Greta_Baum
  • Greta_Baum's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 96
  • Otrzymane dziękuję: 453
Łatko, na razie wyciąganie podagrycznika, pokrzyw i trawy. I jakichś choler, których nazw nawet nie znam i nie chcę znać. Naprawdę nie ma czego pokazywać. No może z wyjątkiem...tych, które tak wczoraj zachwalałam. Wtarabaniły mi się dziś do tunelu i mościły w doniczkach z rozsadami. Małpy!

93562373_3617048531703367_6689879908228792320_o.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, minohiki, Grazka2004, ewakatarzyna

Dom dobry;). Ogród w budowie:) 15 Kwi 2020 23:05 #704414

  • Greta_Baum
  • Greta_Baum's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 96
  • Otrzymane dziękuję: 453
Możesz zabierać szpadel na front? zeby niektórym politykom łopatologicznie;)...
Za tę wiadomość podziękował(a): broja, Łatka, Grazka2004, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.335 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum