TEMAT: Mamma mia herbu zielona pietruszka 2023 i 2024

Mamma mia herbu zielona pietruszka 2023 i 2024 17 Lut 2023 20:49 #823700

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3650
  • Otrzymane dziękuję: 16748
Beatko kiedyś liście łopianu...i dobre były ;)
Ludzie myślą, że jak"dopuszczone" do spożycia to ok. a jednak...okazuje się, że to ok. wcale nie dotyczy zdrowia człowieka, ale kieszeni "odgórnych". Nagle się okazuje, że badania na których oparto standardy żywienia, wcale nie były jednoznaczne i oczywiste a piramida żywieniowa to bzdura... No i inne takie kwiatki. No i "zdobycze nauki" diabli wzieli :devil1:
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 17 Lut 2023 21:15 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, bietkae, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Mamma mia herbu zielona pietruszka 2023 i 2024 17 Lut 2023 23:45 #823718

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1462
  • Otrzymane dziękuję: 7838
Mamma wrote:
KaLo wrote:
Sprawdzają też i cukier bo podobno ten grubszy jest bardziej słodki.

Przecież trzeba sprawdzić ile jest cukru w cukrze :happy4:

Cukru w cukrze to różnie bywa, najlepiej wiedzą to domowi producenci trunków, nie każdy cukier się nadaje a i ten w dużych workach podobno ma większą zawartość cukru :devil1:
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 17 Lut 2023 23:46 przez zwykły chłop.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, bietkae

Mamma mia herbu zielona pietruszka 2023 i 2024 18 Lut 2023 01:51 #823724

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5710
  • Otrzymane dziękuję: 27072
Po przyjrzeniu :search: się przez Beatę pączkom, odetchnęłam z ulgą, nie zjadłam wczoraj ani jednego :P
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2023 01:51 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, Marlenka, bietkae

Mamma mia herbu zielona pietruszka 2023 i 2024 18 Lut 2023 10:08 #823739

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4664
  • Otrzymane dziękuję: 17037
Dlatego polecam usmażyć samemu.
Nawet ze sklepowej mąki i na oleju kujawskim będą zdrowsze bo pozbawione zbędnych dodatków.
To tak samo jak z kapustą kiszoną.
Kiedyś miałam dylemat czy jak sama ukiszę ale ze sklepowej główki to będzie ona zdrowa?
I wyjaśniono mi, że będzie zdrowsza od tej kupnej sklepowej z beczki czy wiadra.
A jak już jesteśmy przy kapuście kiszonej to zdradzę Wam, że od jakiegoś czasu kiszę ją w słoiku jak małosolne.
Robię dokładnie taką zalewę i z czosnkiem, jest pyszna.
Oczywiście do jedzenia na świeżo najlepsza.
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2023 10:10 przez whitedame.
Za tę wiadomość podziękował(a): jokaer, Marlenka, Babcia Ala, JaKasiula

Mamma mia herbu zielona pietruszka 2023 i 2024 22 Lut 2023 13:17 #824062

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4664
  • Otrzymane dziękuję: 17037
Kiedyś sporo tortowałam.
Teraz rzadko, bo łakomstwo siedzi we mnie straszne i zawsze się skuszę na to czego nie wolno.
Czasami jednak przychodzi taki moment, że trzeba coś upiec.
Stoi przedemną wyzwanie aby zrobić tort smakujący wszystkim i nie szkodzący mnie.
Pewien zarys, pomysł już mam a jak będzie z realizacją zobaczymy.

A dzisiaj łącząc temat składu pączków w sieciówkach z tematem tortów pokażę Wam co możemy kupić w dyskoncie za tanie pieniądze i dlaczego nawet piekąc samemu, na dobrych składnikach wyjdzie nam nieco drożej.

FB_IMG_1677067715710.jpg


FB_IMG_1677067723165.jpg


FB_IMG_1677067728637-2.jpg


Zwróćcie uwagę na ostatnie zdanie: barwnik E129 może mieć szkodliwy wpływ na dzieci!
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2023 13:20 przez whitedame.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Herbatnik, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Mamma mia herbu zielona pietruszka 2023 i 2024 22 Lut 2023 20:06 #824083

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2683
  • Otrzymane dziękuję: 17728
Beatko, to najlepszy dowód żeby piec samemu.

A to chruściki z Twojego przepisu, pyszne. :hearts:

IMG_20230221_130657.jpg
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, bietkae, Herbatnik, ewakatarzyna, Mirek19, JaKasiula, renons

Mamma mia herbu zielona pietruszka 2023 i 2024 22 Lut 2023 21:07 #824089

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4664
  • Otrzymane dziękuję: 17037
Aż ślinka cieknie Marlenko :woohoo:

Ja dzisiaj nic nie piekłam ale za to zrobiłam to:
Kapusta nałosolna :devil1:
20230222_184746.jpg
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2023 21:09 przez whitedame.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Herbatnik, ewakatarzyna, Mirek19, JaKasiula, renons

Mamma mia herbu zielona pietruszka 2023 i 2024 23 Lut 2023 08:11 #824108

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4664
  • Otrzymane dziękuję: 17037
Przełom lutego i marca to okres zbioru kwiatów leszczyny i ostatni moment na wykopanie korzenia żywokostu.
Leszczyna pospolita (Corylus avellana L.)

Kwiatostany męskie leszczyny przypominają gąsienice.
Można je zjadać prosto z drzewa, ponieważ zawierają bardzo dużo białka, można zrobić z nich placki dla dzieci... albo gąsienice w cieście naleśnikowym, ocet, herbatę fermentowaną o pięknym orzechowym zapachu, macerat olejowy lub na winie, syrop.
Kwiatostany męskie leszczyny zbieramy zawsze po 2-3 słonecznych, suchych dniach.
Te gąsieniczki niezwykle bogate w pyłek suszymy na papierze bez dostępu światła aby wydobyć pyłek, sprawcę wielu alergii.
Kwiaty bogate są we flawonoidy, fitohormony, alantoinę, triterpeny, fitosterole, śluzy, żywicę, sacharydy.
Moc tej rośliny tkwi w jej szerokim zastosowaniu. Działa: przeciwzapalnie, odkażająco, odtruwająco, estrogennie, wzmacniająco, reguluje gospodarkę hormonalną, uszczelnia naczynia krwionośne, zwiększa diurezę, pomaga w zaburzeniach przemiany materii, pomaga przy zatruciach, pomaga przy przeroście gruczołu krokowego, wspomaga leczenie trądziku powstałego w zaburzeniach hormonalnych, a także przy przewlekłych dolegliwościach skórnych, uspokaja, poprawia samopoczucie, pomaga w stanach depresji i przy problemach ze snem.
Jest skutecznym lekiem przy przeziębieniu, kaszlu, zapaleniu gardła czy oskrzeli.
Okłady z kwiatów leszczyny pomocne są także przy zapaleniu gruczołu mlekowego.

Napar z kwiatów leszczyny jest polecany dla kobiet w okresie pokwitania oraz przekwitania, można go podawać także dzieciom, niemowlętom przy kaszlu i zapaleniu gardła oraz oskrzeli w ilości 1-2 łyżeczek, 3-4 razy dziennie.

Informacje od: H. Różański/R. Kowalska


Można z nich zrobić też takie smarowidło:
( przepis kolegi z Ziołowego Bractwa)
Przepis:
3 łyżki kwiatostanów leszczyny
3 łyżki ziaren słonecznika
2 ząbki czosnku
Pół łyżeczki soli
1 łyżeczka szafranu imerytyńskiego
1 łyżka dobrej oliwy z oliwek
1 łyżeczka suszu z kurdybanka
1 łyżeczka nasion z pokrzywy
Pół papryczki pepperoni

Wszystkiego wrzucić do blendera
I później już tylko na kanapkę
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2023 08:33 przez whitedame.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna

Mamma mia herbu zielona pietruszka 2023 i 2024 23 Lut 2023 08:16 #824109

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3650
  • Otrzymane dziękuję: 16748
Beatko zbierasz korę wierzby? Bo zastanawiam się kiedy to zrobić.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame

Mamma mia herbu zielona pietruszka 2023 i 2024 23 Lut 2023 08:38 #824112

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4664
  • Otrzymane dziękuję: 17037
Kora wierzby (łac. Salicis cortex)
Kora wierzby to naturalna aspiryna. W XIX wieku wyizolowano z kory wierzby pierwszy aktywny związek zwany salicyną, który jest jej niepodważalnym bogactwem. Poza salicyną zawarte w niej są: saligenina, salikortyna, populina, fragilina, grandydentatyna, salirepozyd, garbniki, izosalipurpurozyd. Obecne w surowcu garbniki oraz glikozydy flamonowe wspomagają aktywność leczniczą zespołu salicyn. Garbniki zwiększają działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Wykazują także właściwości ściągające. Glikozydy flawonowe - z kolei - działają łagodnie moczopędnie.

Zatem na co działa kora wierzby? Otóż, wykazuje działanie:
• przeciwzapalne,
• przeciwbólowe,
• przeciwgorączkowe,
• przeciwreumatyczne,
• przeciwmiażdżycowe,
• przeciwzakrzepowe,
• rozkurczowe,
• uspokajające,
• antybakteryjne.

Czyli można ją stosować przy przeziębieniu, grypie, reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów, migrenie, nerwobólach, nadmierna potliwość, poprawia krążenie, przyśpiesza ustępowanie obrzęków, przeciwdziała zawałom serca. Szczególnie w tym zakresie, kora wierzby białej zalecana jest mężczyznom po 50 roku życia. Wykazuje pozytywne działąnie w stanach zapalnych jelit i wspomaga leczenie zapalenia pęcherza i nerek.

Co z niej robię? Otóż pozyskaną wczesną wiosną korę z gałązek, które wycinam, przeznaczam na susz, nalewkę i syrop. Właśnie syrop.... doskonały jako dodatek do naparów ziołowych na przeziębienie i nie tylko. Jak robię? Przygotowuję mocny odwar z kory. Rozdrobniona korę zalewam zimną wodą tak aby była przykryta na pół cm. Doprowadzam do wrzenia, gotuję 10min. i odstawiam na dobę. Odcedzam, dodaję sok z cytryny i.... słodzę melasą :) Doprowadzam do ponownego zagotowania i butelkuję na gorąco. Dlaczego używam melasy? Otóż ze względu na smak... oraz pozostałość cennych składników. Syrop cukrowy smakuje ohydnie a z kolei miodu nie obrabiam na gorąco. W sumie miodowy też jest dobry, tak, że jak ktoś lubi to można i miodowy zrobić. Taki syrop warto dodawać do naparów w temp. ok 40-50st.C.

Przeciwwskazania? Generalnie odwary z kory wierzby uznaje się za bezpieczne, gdyż nie powodują uczuleń, skutków ubocznych, ani nie podrażniają błony śluzowej przewodu pokarmowego. Jednak nie mogą jej przyjmować osoby uczulone na salicylany. Ostrożność powinni zachować astmatycy, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Kory wierzby nie powinno podawać małym dzieciom.

Tradycyjnie link do monografii, w której można znaleźć receptury na odwar i nalewkę:
rozanski.li/438/wierzba-salix-w-praktycznej-fitoterapii/
Artykuł nie mój, kolegi A. Korneusz.

A teraz ode mnie:

WIERZBA BIAŁA (Salix alba) Najlepsze właściwości lecznicze mają kora wierzby i jej młode gałązki . Zbiera się je wczesną wiosną, zależnie od pogody (słonecznie) marzec/kwiecień, z drzew, które osiągnęły wiek 6 lat.
Trzeba to robić bardzo ostrożnie bo jeśli usuniesz korę z całego drzewa to po prostu umrze.
Zebrana kora nie powinna być zbyt gruba od 1 do 4 mm.
Trzeba ją pociąć na mniejsze kawałki, podsuszyć na słońcu, a następnie w suszarce w temperaturze 50-60 °C.
Kora jest gotowa gdy się nie wygina i pęka. Można ją przechowywać w kartonach nawet 4 lata.
WYKORZYSTANIE WIERZBY: PRZEPISY LUDOWE
Zakres leków wierzby (biała wierzba) jest bardzo szeroki : mają działanie przeciwzapalne, moczopędne, przeciwgorączkowe, odkażające, hemostatyczne, ściągające, uspokajające, gojące rany, żółciopędne i przeciwreumatyczne.
Osoby z gorączką stosowały wcześniej wywar z kory wierzby: 1 łyżka. surowca zaparzyć szklankę wrzącej wody, gotować przez kilka minut na małym ogniu i wziąć 1 łyżeczkę 3 razy dziennie.
Malarię leczono mocnym i gorzkim wywarem z kory wierzby: 1 łyżeczka. surowce trzeba zalać szklanką wrzącej wody i gotować na małym ogniu do wrzenia. Zostawić do rana i pić po przebudzeniu, na pusty żołądek, dodając cukier lub miód.
Herbatę z dodatkiem kory wierzby stosuje się również w stanach gorączkowych: korę miesza się w równych częściach (1 łyżka stołowa) Z suszonymi malinami, kwiatami lipy, liśćmi borówki brusznicy, nasionami anyżu, napar 2 łyżeczki. wymieszać ze szklanką wrzącej wody i wypić ciepłe. Takie napary i wywary przyjmowano na malarię, wywar z bardzo suchej kory stosuje się przy schorzeniach żołądka i jelit - działa ściągająco, przy chorobach pęcherzyka żółciowego i śledziony.
Na reumatyzm i choroby stawów
1 łyżka. posiekaną korę wierzby wlewa się do naczynia emaliowanego ze szklanką wrzącej wody, gotuje przez 30 minut w łaźni wodnej, odcedzić wywar na gorąco, dodać przegotowaną wodę do pierwotnej objętości i zażywać 3-5 razy dziennie, 1 łyżka. 30 minut przed jedzeniem.
na biegunką
sucha zmiażdżona kora wierzby (1 łyżka stołowa) zalać wrzątkiem (2 szklanki), gotować przez 20 minut, przecedzić, wycisnąć surowiec, dodać przegotowaną wodę i wziąć 2 łyżki. 3-4 razy dziennie.
W przypadku czerwonki, krwawienia z przewodu pokarmowego, zapalenia jelit i zapalenia żołądka
wywar przygotowuje się inaczej: zalać 1 łyżką. surowce ze szklanką wrzącej wody i gotować przez pół godziny, odcedzić, uzupełnić i wziąć 1 łyżkę. przed posiłkami 4 razy dziennie.
przy zapaleniu opłucnej
ten sam wywar przyjmować w ten sam sposób, ale na 2 łyżki - przy chorobach układu hormonalnego i obfitych miesiączkach pić 1-2 łyżki. 3-4 razy dziennie. Możesz przyjmować ten wywar bardziej rozcieńczony, jako tonik, płukać również gardło i usta przy bólach gardła i zapaleniu jamy ustnej.
na żylaki
zaparzyć szklankę posiekanej suszonej kory wierzby (można dodać taką samą ilość kory dębu), parzyć przez pół godziny, wlać do głębokiej miski lub wiadra gorącej wody, opuścić nogi i trzymaj, aż woda będzie ciepła. Zabieg ten łagodzi ból i zmniejsza obrzęki - przy róży (w początkowym stadium), grzybiczych i innych chorobach skóry, owrzodzeniach troficznych, czyrakach, poceniu się stóp również takie kąpiele pomagają.
Rany spryskuje się proszkiem z kory wierzby
zatrzymuje krwawienie i przyspiesza proces gojenia. Równolegle proszek przyjmuje się doustnie - 1 g 3 razy dziennie po posiłkach, popijając wodą.
Młode gałązki wierzby, lekko namoczone, pomagają złagodzić bóle głowy: należy je przyłożyć do czoła w formie korony i przymocować szalem .
WIERZBA BIAŁA (WIERZBA) W KOSMETOLOGII
Świeży sok z kory wierzby może być stosowany w kosmetologii domowej : leczy stany zapalne skóry, wygładza drobne zmarszczki i łagodzi zaczerwienienia. Świeża kora jest miażdżona, wyciskamy z niej trochę soku, zwilżamy w niej serwetkę i nakładamy na twarz.
Łupież, swędzenie i wypadanie włosów leczy się wywarem z kory wierzby i korzenia łopianu. Zmiażdżone surowce są pobierane w równych częściach (2 łyżki stołowe), zalewamy przegotowaną wodą (1 litr), gotujemy przez 30 minut na małym ogniu, zaparzamy i używamy do mycia głowy, a także nabłyszczają.
W usuwaniu brodawek pomaga wierzba biała: należy spalić kilka gałązek, wymieszać popiół z octem stołowym, aby uzyskać papkę i nałożyć go na brodawki, aż całkowicie znikną. Również na zrogowaciały naskórek.
MAGICZNE WŁAŚCIWOŚCI WIERZBY (WIERZBA BIAŁA)
W starożytności wierzbie białej przypisywano właściwości magiczne , i ta wiara jest uzasadniona. Wierzono, że wierzba jest w stanie ochronić rodzinę i dom przed wszelkiego rodzaju kłopotami i zmartwieniami, faktycznie ma pozytywną energię i można ją „nakarmić” spalając kadzidło: eksperci twierdzą, że lepiej robić to w chłodne dni, od 18:00 do 21:00 - jest to szczególnie przydatne dla dzieci i osób starszych. Kontakt z tym drzewem likwiduje bóle głowy, pomaga się zrelaksować i wyciszyć.
PRZECIWWSKAZANIE Nie należy stosować preparatów wierzbowych w okresie ciąży, a także w połączeniu z niektórymi lekami: aminokwasami, syntetycznymi witaminami, środkami zobojętniającymi sok żołądkowy, lekami na kaszel i przeziębienie, środkami przeczyszczającymi i aspiryną.
/tłumaczenie z rosyjskiego/
Autor: Gataulina Galina źródło
джерело: medukpro-ru.translate.goog/korisni-vlast...r_hl=pl&_x_tr_pto=sc
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2023 10:49 przez whitedame.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Mamma, ewakatarzyna

Mamma mia herbu zielona pietruszka 2023 i 2024 03 Mar 2023 08:01 #824689

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4664
  • Otrzymane dziękuję: 17037
Wiele się zmieniło od ostatniego wpisu.
Miałam pokazać keto tort jaki zrobiłam na spotkanie z przyjaciółmi ale brakło chęci do wszystkiego.
25 lutego zmarł mój Teść ale właściwie Tato.
Dla mnie zawsze będzie kojarzył się z ogrodem i warzywnikiem, bo wciąż w nim siedział.
Jak nie u mnie to u Wojtka.
Nie pozwoliłby by dotąd drzewa były niepobielone i niepryskane.
Miał w głowie co nowego wsiejemy i gdzie co będzie rosło.
Wybierał się nakopać róż tylko jak nabierze trochę sił.
Mamy strasznego doła, mój M, ja i dzieci.
Ciocia zapadła w dziwny stan.
Mówi, że chora i tylko siedzi w fotelu.
Nawet na ciasteczka i kawę nie ma ochoty.
Musi przeminąć okres żałoby.
Ostatnio zmieniany: 03 Mar 2023 08:03 przez whitedame.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, jokaer, Kaja, Marlenka, franki, JaNina, Bea612, ewakatarzyna, renmanka, Babcia Ala, Mirek19, JaKasiula

Mamma mia herbu zielona pietruszka 2023 i 2024 03 Mar 2023 09:22 #824706

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7892
  • Otrzymane dziękuję: 52289
Beatko, bardzo, bardzo Wam współczuję. Przytulam mocno.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, franki, ewakatarzyna, Mirek19

Mamma mia herbu zielona pietruszka 2023 i 2024 03 Mar 2023 10:27 #824721

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2166
  • Otrzymane dziękuję: 9092
whitedame wrote:
Wiele się zmieniło od ostatniego wpisu.
Miałam pokazać keto tort jaki zrobiłam na spotkanie z przyjaciółmi ....
Tort nie dość, że był piękny, to wyjątkowo smaczny. Nie jestem na diecie keto, ale mogłabym go jeść codziennie. :yummi:
Bardzo się cieszę, że mogliśmy spędzić trochę czasu razem. Trzymajcie się jakoś. :hug:


20230226_143426.jpg
Pozdrawiam,
Kasia
Ostatnio zmieniany: 03 Mar 2023 10:28 przez mymysteryy.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Mamma mia herbu zielona pietruszka 2023 i 2024 03 Mar 2023 11:55 #824725

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1746
  • Otrzymane dziękuję: 12783
Beatko :hug:
Pozdrawiam Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, Babcia Ala

Mamma mia herbu zielona pietruszka 2023 i 2024 03 Mar 2023 16:46 #824763

  • jokaer
  • jokaer's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 196
  • Otrzymane dziękuję: 314
Beatko, współczuję odejścia teścia :hug:
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, ewakatarzyna, Babcia Ala

Mamma mia herbu zielona pietruszka 2023 i 2024 03 Mar 2023 17:14 #824766

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1719
  • Otrzymane dziękuję: 7801
Beatko współczuję, trzymajcie się :hug:
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, ewakatarzyna

Mamma mia herbu zielona pietruszka 2023 i 2024 03 Mar 2023 18:18 #824770

  • Bea612
  • Bea612's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4618
:hug:
Zielono mi i kwietnie
Pozdrawiam
Beata
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, ewakatarzyna, Babcia Ala

Mamma mia herbu zielona pietruszka 2023 i 2024 03 Mar 2023 19:35 #824772

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3650
  • Otrzymane dziękuję: 16748
Beatko :hug:
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.517 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum