TEMAT: Ogród irysowy Ewy F.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 31 Mar 2012 16:46 #18727

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
Tabazo ! Moje rabaty nie sa tak przemyślane jak Twoje , bo miejsca mi braknie . Teraz Tworzę 2 rabaty, ale wymagaja jeszcze użyznienia
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 31 Mar 2012 17:18 #18742

  • Roma
  • Roma's Avatar
Witaj Ewo :bye: imponujące te irysowe rabty ale jak to jest 6000 mkw ogrodu i już nie masz miejsca :eek3: Bardzo jestem ciekawa pozostałych części Twojego ogrodu.Po tym co zobaczyłam, bardzo ciekawie się zapowiada :)
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 31 Mar 2012 17:40 #18754

  • Xellos
  • Xellos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Demon
  • Posty: 561
  • Otrzymane dziękuję: 21
Szanowne Panie :silly: Ja zmierzałem do tego, że jak irysy przekwitną to co dalej ? :silly: Wedle mojej wiedzy to one kwitną wcześnie w sezonie a potem już aby liście zostają. Stąd jak naznaczyłem nie znam się i stawiam pytanie...czy w lipcu-sierpniu nadal są jakieś irysy kwitnące ?
Jedyne co w życiu jest ważne to miłość, Renatka ;*
Pozdrawiam Paweł :)
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 31 Mar 2012 17:53 #18762

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
Roma ! Miejsca u mnie dostatek, bo w kazdej chwili mogę wydrzeć trawnik i powiekszac rabaty. Ale nie sztuka posadzic, ale trzeba je jeszcze utrzymac. Nic gorszego niz nędzne roślinki w zielu nawet jak to jest rarytasek. Widzę nieraz ogrody zakładane nawet przez firmy specjalistyczne, których stan jest straszny.Ja widzę swój ogród ogromny, ale moje moce przerobowe coraz gorsze :)
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 31 Mar 2012 17:57 #18765

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
Pawel ! Pózniej irysy nie kwitną,ale poniewaz umieszczam je na rabatach mieszanych to nie ma znaczenia, bo co innego kwitnie i przyciąga uwagę
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 31 Mar 2012 18:03 #18770

  • Xellos
  • Xellos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Demon
  • Posty: 561
  • Otrzymane dziękuję: 21
a z czym je łączysz ?
Jedyne co w życiu jest ważne to miłość, Renatka ;*
Pozdrawiam Paweł :)
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 31 Mar 2012 18:51 #18807

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
Pawle !Zalezy jaki efekt chcesz osiagnąć.Możesz założyć. ze zakladasz rabatę, której okres kwitnienia przypada na maj,czerwiec i wtedy sadzisz irysy , bodziszki , gożdziki, przywrotnik ,łubiny itp lub rabata jest całoroczna i wówczas przetykasz irysy innymi kwiatami. Dobrze jest łączyć kwiaty o podobnych upodobaniach
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 31 Mar 2012 19:56 #18829

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)Xellos wrote:
Szanowne Panie :silly: Ja zmierzałem do tego, że jak irysy przekwitną to co dalej ? :silly: Wedle mojej wiedzy to one kwitną wcześnie w sezonie a potem już aby liście zostają. Stąd jak naznaczyłem nie znam się i stawiam pytanie...czy w lipcu-sierpniu nadal są jakieś irysy kwitnące ?
Sa irysy określane mianem rebloomer ale kwitną w naszych warunkach klimatycznych nieregularnie ( albo i nie kwitną wcale ). Mój ogród jest mniejszy niż Irysolandia Ewy ale podobnie jak ona przepadam za irysami i namiętnie je uprawiam. Stosuję zasadę zmasowanego kwitnienia w jednym terminie ale dostosowałam ją do swoich potrzeb. Przetykanka znaczy na rabacie odchodzi, dokładnie tak jak opisała Ewa staram się przetykać rośliny kwitnące w jednym terminie kępami roślin kwitnących wcześniej, bądź później. Po irysach bródkowych kwitną jeszcze gatunki iris sibirica, orientalis oraz ensata. Mają większe wymagania wodne niż bródki ale sybiraczki powinny znieść glebę w której uprawia się irysy bródkowe. Najczęściej myśląc o irysach bródkowych widzimimy duże irysy tzw. TB ( Tall Bearded ) ale irysy bródkowe zaczynaja kwitnąć już w kwietniu. Irysy karłowate czyli SDB ( Standard Dwarf Bearded ) czy irysy IB ( Intermediate Bearded ) i BB ( Border Bearded ) kwitną w maju. W sumie to jak dobrze zestawimy kwitnienia to mamy ponad 6 tygodni rozkoszy. Prawie doganiamy liliowcowych. ;) :rotfl1: I to tylko z samymi bródkami. Niech żyją bródki! :P
Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 31 Mar 2012 20:09 #18836

  • aleb-azi
  • aleb-azi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1596
  • Otrzymane dziękuję: 539
Melduję się Ewo :)
Jak się miewa różany żywopłot?
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 31 Mar 2012 21:56 #18901

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
Tabazo ! Irysy bródkowe potrafią pojedynczymy kwiatami na jesieni powtórzyć kwitnienie.W moim rejonie w zeszłym roku chyba jeden i to też nie wiem czy nie na skutek póżnego zakupu.
Izo ! nie wiem czy to nie byl bład, znaczy się one nie wymarzają, ale znowu bedą startować od poziomu śniegu i jaki to będzie zywopłot ? Ale ogóllnie Comte de Chambord to dobra róża.Dlaczego jeszcze Cię nie ma z ogrodem ?
Margo ! odpowiadając na PW jak widać się przeniosłam i zapraszam.
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 01 Kwi 2012 10:32 #19075

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Ewa i bardzo dobrze! :) Twoje kompozycje, nie tylko z irysami są niezwykle cenną inspiracją i dla młodych, i tych nieco starszych ogrodników ;)
Ja na poprzedniej działce też dodawałam do mojej gliny piasek i to się sprawdzało. Obecnie, tak jak Ty, nie mam takiej potrzeby ;)
I jeszcze pozwolę sobie Pawłowi odpowiedzieć...Prace nad znalezieniem odpowiednich rozwiązań w dziedzinie pokwitnieniowego uatrakcyjnienia irysowych rabat wciąż trwają! :rotfl1:
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 01 Kwi 2012 10:43 #19083

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
Marta !Ogladałam przed chwilą Maję w ogrodzie . Projektant ogrodu mając ziemię klasy III zwierzył się ,że wielokrotnie wejmutka odmówiła mu współpracy,. Popatrz , popatrz , a ja myslałam ,że wejmutka to ostateczność , bo i żadna atrakcja i rdza sie czepia. Czego to ludzie nie wymyślą :eek3:
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2012 10:45 przez ewa f.
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 01 Kwi 2012 10:54 #19091

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Może mu chodziło o to, że III klasa to za żyzna ziemia dla wejmutki...No ale przecież zawsze można dosypać piachu! :rotfl1:
A i zaprotestować muszę, że wejmutka to żadna atrakcja! ;) Wejmutki są bardzo atrakcyjne! A rdza...No trzeba wytłuc wszystkie porzeczki w okolicy i spoko! :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2012 10:56 przez artam.
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 03 Kwi 2012 21:07 #20340

  • aleb-azi
  • aleb-azi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1596
  • Otrzymane dziękuję: 539
To będzie gęsty żywopłot... Nie spiesz się z cięciem, u mnie historyczne spisane na straty powstają jak feniks z popiołów... Poczekaj.
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 03 Kwi 2012 21:28 #20353

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
_DSC4255.JPG

Izo ! Wcale się nie spieszę. U mnie zimno i przymrozki. Kardynał pewnie nie bedzie kwitł, bo prawie do ziemi trzeba przyciąć .Moze chociaz iryski nie zawiodą.
Ostatnio zmieniany: 03 Kwi 2012 21:32 przez ewa f.
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 03 Kwi 2012 21:38 #20357

  • aleb-azi
  • aleb-azi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1596
  • Otrzymane dziękuję: 539
Kardynał nie mógł przemarznąć! Czekaj, sekator precz od róż. Dobre podlanie byłoby nie od rzeczy... Kolor pędów u historycznych bywa bardzo mylący...

Za to moje iryski po zimie wyglądają mizernie. A niektórych tak jakby to powiedzieć... nie widać...
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 03 Kwi 2012 22:20 #20386

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Pozwolisz, Ewa? Bo mój Kardynał też sczerniał...Przestaję wierzyć w fiolet ;) w związku z tym...
Mamy czekać...No dobrze, czekajmy...
Moje irysy też wyglądają beznadziejnie...Zwłaszcza po tym, jak dziś próbowałam je plewić! :rotfl1:
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 04 Kwi 2012 15:02 #20581

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
Dobrze Iza jestem łatwowierna. Będę udawała ,że go nie widzę jeszcze 2 tygodnie.
A co sie stało tym irysom ? Wymarzły ? Ja tez się z niektorymi pożegnałam nim zakwitły. Ale iwentaryzacja byłaby przedwczesna . może cos jeszcze ruszy.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.452 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum