TEMAT: Ogród irysowy Ewy F.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 23 Kwi 2012 10:13 #28999

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
Marta ! Ja też ten zwirek lubię, oj lubię. Zdjecia robione z wysokosci , a działka zyskała na długosci,a wolałabym zeby na szerokości . Z przodu alejka ma ok 70 m , a z tyłu zejscie z tarasu ok 15 m. Alejki prowadzą tez wokół domu, jak też plac przed domem jest kamykami wysypany. Roslinność jeszcze sie nie pusciła, to widac moje kółka i kółeczka .Potem ta geometria jest przez rośliny złagodzona i nie jest tak wszystko ,,ugłaskane,, Na Kardynała sie obraziłam, ale go nie wyrzucam
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 23 Kwi 2012 10:34 #29007

  • AGNESS
  • AGNESS's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2186
  • Otrzymane dziękuję: 431
Ewa wprawdzie nie widać jeszcze zbyt dużo bylin , ale widok i tak jest prześliczny. Alejki żwirowe faktycznie świetnie wyglądają, wprowadzają taki ład i porządek :P A jak ruszy bujna zieloność, to dopiero będzie widok :P
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 23 Kwi 2012 10:46 #29013

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
Oj Agnes ! Jak zaczarowane wszystko siedzi. Pędzę sadzić ostatnie roże z doniczek . bo upał pod koniec tygodnia podają .
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 23 Kwi 2012 10:58 #29019

  • AGNESS
  • AGNESS's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2186
  • Otrzymane dziękuję: 431
Ewa teraz po deszczach , przyjdzie ciepełko to wszystko tak ruszy, ze nawet się nie obejrzymy a będzie bujna zieloność :P
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 23 Kwi 2012 13:12 #29052

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Ewuś, piękny ogród, nawet o tej porze roku :bye: A jakie eleganckie ścieżki żwirowe!
Chętnie obejrzę zapowiedziane fotki m.in. strumyczka :)
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 23 Kwi 2012 15:46 #29086

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Zaprosiłaś do ogrodu takiego potworka jak ja to się bezczelnie rozpiszę. ;) :rotfl1: Idealnym sprzętem na żwirowisko byłaby donica w miarę płaska z dobrze podziurawionym dnem, i w miarę duża, żeby posadzone centralnie kępy mogły się rozrastać. Zrób nieckę, do donicy lekką ziemię daj ( można wymieszać z dopalaczem wolno działającym ), tak aby korzonki z ziemi dobrutki czerpały i zasyp leciutko tą ziemią a na to żwirek. Niecka musi być na tyle głęboko żeby deszcze ziemi nie wypłukały, ale iryski posadzone płyciej niż zawsze ( w końcu jeszcze żwirek dojdzie ). Żwirku musi być na tyle dużo żeby ukrył kłącza i rant donicy i żeby go nie wypłukiwało ( jak widzisz główna moja obawa dotyczy wypłukiwania ). Wychodzi na to że zasypane ziemią powinny być głównie korzonki a kłącza tylko częściowo, reszta przykryta żwirem.ewa f wrote:
_DSC7855a.jpg
Ten fragment wydaje mi się takim miejscem w sam raz na nizielce. Tak bym to wykonała rozgrajdując tylko wierzchnią warstwę drogi żwirowej, wpasowując na ciasno taką misowatą donicę i zasypując to żwirem. Na przód w samym żwirze dałabym jakieś rojniki albo inne rozchodniki, coś w tym guście, żeby podkreślić ten "suchy" charakter założenia. Donice z poszczególnymi grupami odmianowymi rozmieściłanbym tak z lekka nieregularnie ( tylko żeby droga nie straciła swojej funkcji :rotfl1: ), coś jak wyspy w żwirku łączące się jednak z zielonym poza linią ścieżki.ewa f wrote:
_DSC7863a.jpg
Tu jest gorzej ze swobodnym układem żwirowiska bo bardziej formalne jest samo założenie . Rant jest i ruszyć go można jedynie przez swobodne zapuszczenie jakchś poduch wylegających ( bodziszki, floksy szydlaste ) co jak widzę już dzielnie czynisz, z drugiej strony mam wrażenie że ścieżka jest tak jak to porządna droga być powinna, lekko wzniesiona, czyli poduchy muszą być solidnie wylegające. Teraz dlaczego Ci się wydaje że działka focona od strony 15 metrowej ścieżki jest długa i wąska ( qrcze, nie wiem czy dobrze dopasowałam zdjęcie - czy to jest zejście z tarasu? ). Wgapiałam się tak w fotkę że mało co a zez by mi na oczka wlazł, bo ciężko coś mi ze zdjęcia wychodzi że jest dłuuugo i wąsko. Wierzę na słowo więc wgapiałam się z tzw. "narzuconym celem" i dopatrzyłam się jednej rzeczy - horyzont jest niedomknięty. Wyobraź sobie że po drugiej stronie tego fajnego placyku z ławeczką też jest jakoś tak żwirowo roślinnie ( i to mocno roślinnie, z jakąś rośliną szkieletową ). Działka by się skróciła optycznie przez takie nasadzenia. Teraz się pewnie okaże że potaśtałam strony. :rotfl1: Podoba mi się Twój sposób ogrodowania bo widać że kombinujesz ( tako jako i ja :lol: ) aby rośliny się w ogrodzie jak najpiękniej prezentowały i żeby harmonijnie to jakoś się wszystko układało. Jak to mawia moja siostra "urządzasz teatr dla roślin" ;) :lol: .
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 23 Kwi 2012 22:52 #29319

  • zocha
  • zocha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 587
  • Otrzymane dziękuję: 57
Ewo :bye: Twoje iryski są piękne,ja się tylko zastanawiam czy irysy i kosaćce to to samo,bo ja mam troszkę tego i troszkę tego,kosaćce do tego pięknie pachną,ale czy irysy to nie pamiętam,mam trochę od zeszlego roku dopiero :flower2:
Zielono pozdrawiam - Ewa
Ogród Ewy - zochy
Róże Ewy - zochy
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 24 Kwi 2012 14:44 #29494

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
Ho, ho Ty Tabazo chcesz do rozpodu małżeństwa doprowadzić :rotfl1: .Na placu przed domem mam zakaz , a na zakręcie w szczególności.Nie bardzo widzę potrzebę tworzenia misek. Rozgarniam kamienie na 30cm .wsypuję ziemię z nawozem i sadzę irysy, nie przejmuję się plamą , bo jest zawsze zielona, gorzej jest z hostami , bo nim ruszą, to czarne placki widać. Patrząc na pierwsze zdjecie ja myślałam o alejce doprowadzającej do domu, a nie o placu. Tu zalecana ostrożność :) Muszę zrobic wiecej zdjęć !
Zocha ,te pojecia stosuje się zamiennie.
Dalu !popędzę M niech się nie leni !
Agnes ! Juz lepiej ,prawie wszystko wychodzi. Sama jestem zdziwiona po takiej zimie !
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 24 Kwi 2012 14:59 #29497

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)ewa f wrote:
Ho, ho Ty Tabazo chcesz do rozpodu małżeństwa doprowadzić :rotfl1: .
Tak jestem potworną cooleżanką z forum, podjudzaczem i straszliwym zabójcą trawniczków! ;) :rotfl1:ewa f wrote:
Na placu przed domem mam zakaz , a na zakręcie w szczególności..
Niedobrze, znaczy obejść się nie da bo brzydsza połówka pewnie pilnuje i jeszcze może z Roundapem wystąpić. :rotfl1:ewa f wrote:
Nie bardzo widzę potrzebę tworzenia misek. Rozgarniam kamienie na 30cm .wsypuję ziemię z nawozem i sadzę irysy, nie przejmuję się plamą , bo jest zawsze zielona, gorzej jest z hostami , bo nim ruszą, to czarne placki widać.
Ja mam kuku na muniu na puncie woda wypłucze ziemię, stąd to moje miskowanie. :lol: Jak u Ciebie nic się nie dzieje to sadź na luz, micha być może jest tylko "tratwą psychologiczną".ewa f wrote:
Patrząc na pierwsze zdjecie ja myślałam o alejce doprowadzającej do domu, a nie o placu. Tu zalecana ostrożność :) Muszę zrobic wiecej zdjęć !
Yes, popieram całą sobą, a jest czym! ;) :rotfl1:
Pozdrówczanki
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 24 Kwi 2012 21:40 #29601

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
_DSC7905a.jpg

Teraz pokażę część za okręgami.Tam ukryłam moje irysowe przedszkole.
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 24 Kwi 2012 21:41 #29603

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
_DSC7906a.jpg
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 24 Kwi 2012 21:43 #29604

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
_DSC7907a.jpg
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 24 Kwi 2012 21:44 #29605

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
_DSC7909.JPG
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 24 Kwi 2012 21:46 #29608

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
_DSC7911.JPG

Po minięciu irysowiska mijam miejsce do grilowania i kieruję sie w stronę bramy prowadzącej na łąkę i do olszynki, gdzie mieszka ,,samo zło ,,
Ostatnio zmieniany: 24 Kwi 2012 21:53 przez ewa f.
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 24 Kwi 2012 21:49 #29610

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
_DSC7912.JPG
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 24 Kwi 2012 22:18 #29631

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
_DSC7913.JPG
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 24 Kwi 2012 22:20 #29633

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
_DSC7915.JPG

Tutaj trochę kolejność misię pomyliła. Weszłam na łąkę i odwróciłam się w stronę ogrodu
Ostatnio zmieniany: 24 Kwi 2012 22:54 przez ewa f.
Temat został zablokowany.

Odp: Ogród irysowy Ewy F. 24 Kwi 2012 22:22 #29634

  • ewa f
  • ewa f's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1158
  • Otrzymane dziękuję: 579
_DSC7916.JPG

I tutaj odwrotnie. Najpierw przechodzę między jalowcami , a idę w stronę strumienia
Ostatnio zmieniany: 24 Kwi 2012 23:00 przez ewa f.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.524 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum