TEMAT: Ogród w cieniu... bloków

Ogród w cieniu... bloków 04 Gru 2014 23:31 #318782

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
Witam Wszystkich serdecznie :flower1: :drink1: i zapraszam.

Długo plątałam się po forum tym i innym ;), oglądałam, słuchałam, uczyłam się, czasami coś tam szepnęłam i wreszcie dojrzałam do założenia własnego wątku. Pomogły mi też Metamorfozy i to, że ten nasz kawałek świata spodobał się. Trochę się obawiam, czy dam radę, ale czas spróbować. Zatem :lev: głęboki wdech i...

Nasz obecny ogród to rodzinny ogród teściów i ich syna, a obecnie mojego męża :lol: Ogród znajduje się w centrum miasta, otoczony z wszystkich stron blokami - to "genialne pomysły" z lat 70 (prawie jak z pewnego kultowego filmu :evil: ), aby w osiedle domów jednorodzinnych władować 4 bloki. No i te 4 bloki otaczają nasz dom i ogród. Czasami czuję się jak w ogrodowym Big Brother'ze :jeez:


Kilka fotek z tego roku na dobry początek :
18.jpg


1_2014-12-04.jpg


2_2014-12-04.jpg
8_2014-12-04.jpg


5_2014-12-04.jpg
6_2014-12-04.jpg


12.jpg
3_2014-12-04.jpg
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, Gosia, Orszulkaa, piku, chester633, Bozi, rys11, annawu, Amarant, VERA, hanya, Adasiowa, Anika


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród w cieniu... bloków 04 Gru 2014 23:38 #318785

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
W ogrodzie dominują iglaki, hortensje, hosty i ostatnio przybyło kilka liliowców.
Hortensji mam 27 - 20 ogrodowych, 6 bukietowych i 1 krzewiastą. W tym roku po ciepłej zimie wszystkie obsypały się kwiatami.


9.jpg


15.jpg


16.jpg


13.jpg


10.jpg


14.jpg


17.jpg


11.jpg
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2014 23:40 przez affa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, Orszulkaa, chester633, beatab, gosiap32, anabuko1, annawu, Amarant, VERA, hanya, Adasiowa, Anika, agaa

Ogród w cieniu... bloków 04 Gru 2014 23:42 #318787

  • Roma
  • Roma's Avatar
Puk,puk,można? Cieszy że, konkurs zmobilizował Cię do założenia wątku ogrodowego.Ogród wydaje się wychuchany,wygłaskany z przyjemnością zobaczę więcej odsłon.Współczuję takiego sąsiedztwa.Dwadzieścia lat temu rozpoczęliśmy budowę i kiedy zorientowałam się,że będziemy mieli 5-ciu sąsiadów a działka miała zaledwie 540m2 w błyskawicznym tempie sprzedaliśmy budowę (dom w stanie surowym) Chyba wiem co czujesz :( no ale "jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma"Ogród masz piękny i zawsze możesz przymknąć oczy i udawać,że wokół Ciebie bloki nie istnieją :)

Piękne profesjonalne fotki,rośliny dorodne i widać fachową rękę.
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2014 23:44 przez Roma.
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 05 Gru 2014 00:08 #318794

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Twoje informacje wiele wyjaśniają :happy4: Ogród wypieszczony i wygłaskany bo pod pilną obserwacją blokowiczów :happy4: Może nawet co niektórzy lornetkują w poszukiwaniu krzywo rosnącej trawki :happy:

A tak poważnie, to pokazałaś parę pięknych zakątków, najbardziej zachwyciły mnie śmiałe zestawienia kolorystyczne :bravo: A przy drugim rzucie oka zauważyłam, że wspaniale kwitną u Ciebie hortensje ogrodowe, które wbrew nazwie ogrodów nie lubią :happy:
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 05 Gru 2014 00:23 #318797

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
Witaj, Romo nie pytaj czy można, tylko wchodź i rozgość się :kiss3:

Witaj Hiacynto :flower1: . W hortensjach zakochałam się w chwili, gdy zobaczyłam i kupiłam moją pierwszą - Ranice Nizza. Warunki mają dobre - centrum miasta, otoczone żywopłotem z tuj/ligustru i żywopłotem z bloków ;) .

Do sąsiedztwa już się przyzwyczaiłam - na etapie rozwożenia taczkami ziemi , kopania, sadzenia zrozumiałam, że w którą stronę bym się nie obróciła to i tak ktoś ogląda moje... plecy :mad2: Było kilku sąsiadów którzy całe dnie :search: Ale z czasem przestałam być atrakcją w rozciągniętych dresach, roboczym obuwiu i umorusanych rękach :happy4:

Fachowa ręka - hahaha, ile ta ręka popełniła błędów to tylko ona wie.
Jedną z "najmądrzejszych" decyzji (jak od czasu do czasu przypomina mi mój M) było zwalenie całego gruzu (kamienie, fragmenty cegieł i jeszcze inne badziewie wygrzebane z przywiezionej ziemi ogrodniczej) wokół wymurowanego oczka - bo będzie to lepsza podpora dla murowanych ścianek, bo gdzieś należało się tego pozbyć, bo tu nic nie będzie! :idea1: Tak... po 2 latach tymi ręcami wybierałam ten gruz, ponieważ koncepcja mi się zmieniła i postanowiłam wokół oczka posadzić hosty. W kamieniach i cegłach raczej trudno rosną... A wokół podmurówka i trawnik - łopatą nagarniać się nie dało, w grę wchodziły tylko robótki ręczne. Wyniosłam 10, może 12 wiader. Oczywiście robiłam to, gdy mojego M nie było w domu bo moje ukochane szczęście jest trochę pedantem i nie znosi etapów przejściowych (czytaj. bałaganu roboczego). Mogę góry przestawiać, aby tylko po jego powrocie góra już stała na docelowym miejscu.




19.jpg


20.jpg
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków
Ostatnio zmieniany: 05 Gru 2014 00:28 przez affa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, chester633, annawu, Ewogrod, VERA, hanya, Adasiowa, Anika

Ogród w cieniu... bloków 05 Gru 2014 00:46 #318800

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Cześć Anno,
PIĘKNY ogród!!
Z wrażenia trudno coś więcej napisać choć od razu zauważyłem bliskie memu sercu azalie :)
Cieszę się, że podzieliłaś się z nami swoją pasją czego najlepsze dowody stanowią zdjęcia i opisy :)
Pozdrawiam serdecznie
Adrian
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 05 Gru 2014 01:12 #318802

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
Witam Cię, Adrianie.
Azalie i rododendrony zostały posadzone, gdy jeszcze niewiele wiedziałam o roślinach. Dobrze przynajmniej, że trafily na jedyną rabatę, która choć przez kilka godzin jest w cieniu :funnyface: . Kupowałam na zasadzie przypadku i kolory wyszły dość intensywne :P Po przekwitnięciu zieleń rabaty przełamują kolorowe żurawki - w założeniu miały być tylko w kolorze pomarańczowym ale jak tu się oprzeć takiej ilośći odmian :club2: .

DSC_2102.jpg


DSC_3604.jpg


Główna część ogrodu powstawała jako ogród z przewagą iglaków, a ich zielony, zielono-niebieski kolor miał być przełamany pomarańczem, żółcią, bordem berberysów i żurawek oraz bielą hortensji bukietowych. Nie chciałąm żadnych dodatkowych kwiatów. Ale z czasem hortensjomania nasiliła się i ogrodowe zostały dosadzone w wolnych miejscach.

DSC_3262.jpg


20_2014-12-05.jpg
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, Gosia, markussch01, chester633, anabuko1, annawu, Ewogrod, Adrian, hanya, Adasiowa

Ogród w cieniu... bloków 05 Gru 2014 08:56 #318826

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Cieszę się, że ujawniasz Swoją ogrodową twórczość i gratuluję wygranej :flower1: Praca pod bacznym okiem obserwatorów dala piękne efekty :flower2: A przewalanie gór pod nieobecność M znam :huh: , fajnie, że znajdujesz na to czas, bo u mnie z tym krucho :dry:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 05 Gru 2014 09:57 #318848

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Witaj Aniu, :flower2: dobrze, że zdecydowałaś się na otwarcie wątku :) Bardzo byłam ciekawa, kto wygrał konkurs, no i tyle śliczności pokazujesz. Oczywiście uwiodły mnie hortensje. Kwitną, jak opętane. A jak jest w 'zwykłych' warunkach pogodowych? Musisz ochraniać na zimę, czy puszczasz na żywioł i jest mniej kwiatów? Miałam kiedyś hortensje ogrodowe, wielkie i pięknie kwitnące. Przyszły mrozy, nie zdążyłam okryć i przemarzły. Wielka to była szkoda. Azalie i rodki to moja wielka słabość: azalki stan zaawansowany, a rodki słabość początkująca :oops: . Jakie masz odmiany?
Sąsiedztwo rzeczywiście takie sobie, ale przecież masz ogród i o to chodzi! :dance:
:bye:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 05 Gru 2014 10:04 #318852

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Dzień dobry, Anno!

Jestem mile zaskoczona, iż nowy ogród pojawił się na forum... i to jaki ogród!
Kolorowy, różnorodny, z wysmakowanymi kompozycjami. Jestem zachwycona estetyką - wszystko jak spod igły!
Z ochotą będę do Ciebie zaglądać...
W oczekiwaniu na dalszą część opowieści,
Pozdrawiam,
A
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 05 Gru 2014 10:30 #318857

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Mnie też nurtuje problem hortensji ogrodowych :) Mam kawałek zacisznego miejsca koło murka, ale czy przetrwają zimę? Okrywasz je teraz?

Bardzo spodobały mi się niziutkie niebieskie jałowce, a między nimi jakiś z kremowymi pasemkami, pamiętasz może, co to za odmiany?
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 05 Gru 2014 12:50 #318877

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Dzień dobry, Aniu,moja imienniczko ;)
Przepiękny ogród, rabaty.A i bardzo pokaźna kolekcja hortensji.Ja też je bardzo lubię, :hearts: ale mam dużo mniej i dużo młodych.
Ogrodowe u mnie przymarzają.,więc mam w większości bukietówki :)
I żurawki widzę też lubisz,i hosty.to juz mamy dużo wspólnego ;)
Świetne zdjęcia ogrodowe,kwiatowe :bravo: :bravo:
Pozdrawiam ;)
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 05 Gru 2014 13:07 #318879

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
Witam Was piku, hanya, Aguniada, anabuko1 w moim zieleńcu i dziękuję za miłe słowa :hug: .
Tworzyliśmy ogród taki bardziej formalny, poukładany, w założeniach małoobsługowy. O tym jak bardzo ogród a szczególnie trawnik jest małoobsługowy nie muszę Wam opowiadać :happy4:

piku, z tym czasem to też różnie ;) , większe ogrodowe manewry planuję jak M wyjeżdża. Ale to też nie jest najzdrowsze rozwiązanie. Przy sadzeniu roślin zamiast pracować mężem :P i ewentualnie rydlem pracowałam ręką i saperką co skończyło się 2 tygodniami w ortezie. Ziemia u nas taka sobie - ogród przez wiele lat był lekko zapuszczony, a jeszcze dawniej budujący dom zamiast wywozić odpady to je zakopywali w ogrodzie. Do tej pory znajduję fragmenty cegły, ceramiki, druty, gwoździe itp.

hanya, nie pamiętam jakie mam odmiany rododendronów, kupowałam je z przypadku dość dawno temu - gdzieś kołacze mi się nazwa Ann Lindsay, America, Goldinetta, Blue pillow, ostatnio dostałam na wymianę Królową Jadwigę. Mam jeszcze kilka miniaturowych. Z azalii pamiętam tylko Homebush. Poszukam przy okazji w zdjęciach - może jest gdzieś sfotografowana ulotka informacyjna.

Aguniada - opowieść będzie :teach: Zaczęło się od Metamorfoz, więc niedługo przedstawię historię powstawania mojego odstresowywacza.

Hiacynto, hanyu - pierwszą hortensję posadziłam na jesień 2009 r. wiosną 2010r. następne. Wdłuż podjazdu rosną Ranice Nizza, Selina, Hobergine, wcześniej Choco blue. Pierwsze 2 zimy zasypywałam je w całości korą i osłaniałam agrowłókniną. Wbijałam patyki wokól krzaczka i owijałam je tkaniną. Ranica przed pierwszą zimą jeszcze nie zdążyła zdrewnieć, zasypałam ją w całości taką jaka była a na wiosnę wygrzebywałąm z kory zgniłe/wysuszone liście. Ale pędom nic szczególnego się nie stało.
W 2011 nie byłam w stanie przysypać ich całych korą(urosły)więc korą przysypałam porządnie korzenie, poukładałam między zdrewniałe pędy gałązki świerku i agrowłóknina wokół. W 2014 były już tak duże, że tylko przed nastaniem mrozów obwiązałam je sznurkiem, żeby śnieg nie połamał i podsypałam korą. Te mniejsze/młodsze ochroniłam tak jak wcześniej.
Zabawa zaczyna się w kwietniu - w dzień cieplutko, słonko grzeje, w nocy przymrozki. Wcześniej, gdy były przysypywane korą to lekko rozgarniałam ją rano, aby się nie zaparzyły, wieczorem przysypywałam. Obecnie wieczorem przykrywał agrowłókniną, którą rano przed wyjśćiem do pracy zsuwam z krzewów. Ogród do połowy maja wygląda jak zbiorowisko szmat :laugh1:

Nie mam szczególowych zdjęć, tylko takie znalazłam
marzec 2010 r.
03.2010.jpg

styczeń 2011 r.
01.2011.jpg

marzec 2011 r.
03.2011.jpg

kwiecień 2012 r.
04.2012.jpg

styczeń 2013 r. - Selina i Hobergine są już nieokryte, agrowłóknina na Ranice Nizza i Choco blue
012013.jpg

styczeń 2014 r.
01.2014.jpg


anabuko1 - z przyjemnością obejrzę Twoje hortensje i hosty :bye:
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków
Ostatnio zmieniany: 05 Gru 2014 13:15 przez affa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, anabuko1, hanya, Adasiowa

Ogród w cieniu... bloków 05 Gru 2014 13:17 #318881

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Oj ciężka jest dola ogrodnika lubiącego wrażliwe rośliny :huh: , ale cóż się nie zrobi dla swoich pupilków :lol:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 05 Gru 2014 13:23 #318885

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
Ciężka, zakurzona, ubłocona ale jaka kwitnąca i pachnąca na koniec :flower2:

2010b.jpg
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, Gosia, Orszulkaa, piku, chester633, gosiap32, anabuko1, hanya, Adasiowa

Ogród w cieniu... bloków 05 Gru 2014 13:38 #318888

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2490
Dzięki za ten wątek! Od dawna chciałem zobaczyć Twój ogród w szerszej perspektywie.
Pięknie zmieniliście to miejsce. :)
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 05 Gru 2014 14:08 #318893

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Jak się okazało od początku w konkursie stawiałam na czarnego konia! :wink4:
I mój typowany ogród zwyciężył! Gratuluję Aniu :)
Podobał mi się też ogród z miejsca III, ale stwierdziłam, że nieporównywalnie więcej pracy/wysiłku włożone było w ten z oczkiem wodnym.
Nie problem porobić/zaplanować nasadzenia i potem czekać aż to urośnie pod naszym czujnym okiem :wink4:

Hortensje piękne!
Jestem ciekawa, gdzie masz posadzone w tym ogrodzie hortensji, iglaków i żurawek, liliowce, które mnie najbardziej interesują?
Bo jakoś nie pasują mi one do koncepcji ogrodu i dotychczas pokazanych zdjęć :think:
A może masz w zanadrzu jakąś inną działkę, co?
Temat został zablokowany.

Ogród w cieniu... bloków 05 Gru 2014 20:24 #319005

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Zapewniam Cię, Aniu, że można mieć dużo gorsze otoczenie ogrodu niż całkiem porządnie wyglądające bloki :) Choć faktycznie dość blisko one stoją, no cóż musisz się pilnować podczas prac w ogrodzie ;) , możesz być pod obserwacją :lol:
Ale może właśnie też tym blokom zawdzięczasz takie kwitnienie hortensji, zimne wiatry mają na czym wyhamować ;)
Jestem zdumiona takim obfitym kwitnieniem hortensji ogrodowych, wyglądają jak wprost ze szklarni, a przecież ogrodowe jak najbardziej i wcale tak bardzo nie zabezpieczane, sądząc ze zdjęć...
Ja należę do tych, którzy ogrodowym już podziękowali, zamienili je na bukietowe, ale z przyjemnością popatrzyłam :)
A o zmieniających się koncepcjach też mogłabym długo... ;)
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.564 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum