TEMAT: Mój mały kawałek zieleni

Odp: Mój mały kawałek zieleni 23 Wrz 2012 11:43 #71620

  • Sylweste
  • Sylweste's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 508
  • Otrzymane dziękuję: 93
Witam :) zaglądam, patrzę kulki, koty - jednym słowem jestem w idealnym miejscu dla siebie ;) sporo już leciwych, odchowanych egzemplarzy masz w swojej kolekcji, czego gratuluję :)
Mój ogród na blogu
Ogród igłą utkany
Serdecznie pozdrawiam
Sylwek


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Mój mały kawałek zieleni 23 Wrz 2012 17:04 #71674

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
Sylweste wrote:
Witam :) zaglądam, patrzę kulki, koty - jednym słowem jestem w idealnym miejscu dla siebie ;) sporo już leciwych, odchowanych egzemplarzy masz w swojej kolekcji, czego gratuluję :)
Dziękuję za odwiedziny , ja się przyznaję , że Twój blog odwiedzałam , zanim jeszcze trafiłam na forum , a Twoja kolekcja iglastych miniatur przyprawia mnie o oczopląs :ouch: Wygląda na to, że mamy podobny gust, jeśli o rośliny chodzi :) ;) , iglaste, malutkie, słabość do sosenek itp. Buka Rohan Weeping zapragnęłam po obejrzeniu go na Twoich zdjęciach i udało mi się go upolować w ostatnim czasie :wink4:
Jeśli o zwierzyniec chodzi, to oprócz kotów mam też psy :evil: :happy: , wprawdzie do tej pory jeszcze nie gościły na prezentowanych przeze mnie fotkach , muszę nadrobić zaległości. Na szczęście zarówno zwierzęta, jak i rosliny żyją we względnej symbiozie, nie muszę robić zasieków, żeby uchronić cenne egzemplarze przed zniszczeniem. Jedynie trawa miejscami jest powypalana psim moczem, no ale nie można mieć wszystkiego ;)

ogrd010.jpg


ogrd028.jpg

Skoro już o nich mowa, to zaprezentuję tez moje dziewczyny.Wprawdzie, żeby lubić charty , trzeba mieć specyficzny gust, no ale przecież o gustach się nie dyskutuje ;)
Pawel_K , tak katalpa to Aurea Nana , wiadomo, kulista .
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu

Odp: Mój mały kawałek zieleni 23 Wrz 2012 17:19 #71679

  • jadwiga1
  • jadwiga1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • miłośniczka wszystkich kwiatów
  • Posty: 833
  • Otrzymane dziękuję: 768
piękne są te twoje iglaki Ja muszę ograniczyć się do krzewów i bylin bo mam tylko działkę
a dla złodzieji nie będę kupować kilka lat temu zgineło mi 15 iglaków i od tej pory dałam sobie spokuj .Pozdrawiam Jadwiga1
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
ogród Jadwigi i Henryka

Odp: Mój mały kawałek zieleni 23 Wrz 2012 17:43 #71685

  • Roma
  • Roma's Avatar
Jak na cztery lata to bardzo imponujące tempo robót i wygląd :thanks: Doroto- masz piękne psy, szczególnie panienka z pierwszej fotki.Zawsze podobały mi się Charty i Wilczarze ale bałam się, że nie podołam zapewnić im odpowiednio dużo ruchu a teraz już w ogóle nie mogę o nich myśleć.Mieszkanie w lesie byłoby chyba dla nich udręką. :think:
U nas trochę musieliśmy poodgradzać bo 5 psiaków to już nie tak łatwo utrzymać w ryzach.Jak mieliśmy dwa to też nie było ogrodzeń.

Odp: Mój mały kawałek zieleni 23 Wrz 2012 19:15 #71721

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
Jadwiga1 -witaj,zgadzam się z Tobą , dla złodzei nie warto, a jak działka nie jest zamieszkana, to wiadomo, że amatorzy cudzego zawsze się znajdą. Do nas w zeszłym roku włamano się przecinając siatkę ogrodzeniową od strony sąsiada, który nie miał jeszcze wtedy skończonego ogrodzenia od frontu. Na szczęście złodzieje połakomili sie tylko na granitowe kamienie z kaskady wodnej i japońską pagodę , o roślinach widocznie nie mieli pojęcia i dobrze :)
Romo - charty to moja wielka pasja i miłosc od wielu lat , ale zdecydowałam się na angielskie whippety ze względu na ich poręczny rozmiar i wpsaniały, bezkonfliktowy charakter, chyba najbardziej ucywilizowany ze wszystkich chartów. Wilczarze to majestatyczne psy , ale rasa niestety obciązona jest mocno wieloma chorobami dziedzicznymi, często kończącymi ich życie w bardzo młodym wieku. Whippety z kolei są zdrowe i długowieczne :) Wbrew obiegowej opinii psy te doskonale sprawdzają się w mieście , w mieszkaniu , nawet niewielkim. Natomiast w pobliżu lasu, faktycznie ich myśliwskie instynkty mogą sprawiać problemy, jesli nie potrafi się nad nimi zapanować.
Z tym zapewnianiem dużej ilosci ruchu , to kompletna bzdura , kazdy, kto nie miał nigdy do czynienia z chartem ma taki pogląd , dobrze, że wieloletni hodowcy uswiadomili mi , ze to tylko niczym nie podparty mit, bo pewnie do tej pory nie zdecydowała bym się na psa. W rzeczywistości potrzebują dużo mniej ruchu i zajęć , niż pierwszy lepszy z brzegu owczarek, czy terrier . One są jak gepardy , pełny cwał z oszałamiająca prędkością na krótkim dystansie bardzo szybko wyczerpuje ich potrzebę wybiegania, po takiej eksplozji energii , mogą cały dzień polegiwać na kanapie, bez potrzeby zapewniania im ciągłego zającia np. w postaci aportowania piłeczki. Oczywiście kochają ruch , jak każdy normalny pies, ale absolutnie nie są tytanami pracy. :lol: Kochają też spokój i luksus miękkich poduch :wink4:
No ale nie o psach miało być, tylko o ogrodzie :club2:

_DSC0130.JPG

picea pungens Kosteri Pendula

_DSC0132.JPG

chaemacyoaris obtusa Chirimen
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Odp: Mój mały kawałek zieleni 23 Wrz 2012 19:21 #71722

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
Edit-podwójnie się wysłało.
Odwiedziłam Romo Twoj wątek ze zwierzętami, twoje psy to waga ciężka do moich ;)
W ich oczach, na tych usmiechniętych pyskach widać samo szczęście . Koty i konie równie piękne :hearts:
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu
Ostatnio zmieniany: 23 Wrz 2012 19:34 przez dorota.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Odp: Mój mały kawałek zieleni 23 Wrz 2012 20:53 #71765

  • dkny
  • dkny's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 577
  • Otrzymane dziękuję: 103
Cieszę się, że miłośników igiełek jest coraz więcej :) Witaj :flower2:
Masz bardzo ciekawe okazy roślinek wkomponowanych w harmonijne rabatki, które się stale rozrastają :woohoo: To lubię!

Pinus aristata "Silver Bird" - urocza!

Odp: Mój mały kawałek zieleni 25 Wrz 2012 20:19 #72309

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
Witaj dkny, bardzo dziękuję :flower2: .
Dzisiaj była piękna pogoda , moi rodzice uszczęśliwili mnie sadzonkami truskawek , z umiarkowanym entuzjazmem podeszłam do tego nadplanowego zajęcia :mad2: , ale przecież im tego nie powiem , skoro cali dumni i w skowronkach przywieźki te flance :flower: ]
Trzeba było poszerzyć malutki warzywnik , pracy trochę było, ale daliśmy radę wspólnymi siłami ( ja i dwoje dziadków :devil1: bo M ma rwę kulszową i ewakuował się do pracy)
W rezultacie truskawki posadzone i wszyscy szczęśliwi , choć trochę zmęczeni.
Dokumentacji fotograficznej brak , ale w zamian mogę wstawić zdjęcia bardziej reprezentacyjnej części ogrodu ;) ;

_DSC0028.JPG


_DSC0029.JPG

Czyli z serii "ogrodowe kulki"

_DSC0036.JPG

pinus mugo "Mops"

_DSC0023.JPG

Słoneczne kąpiele B) :wink4:
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu
Ostatnio zmieniany: 25 Wrz 2012 20:22 przez dorota.

Odp: Mój mały kawałek zieleni 25 Wrz 2012 20:43 #72320

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
I taka retrospekcja:

domkwiecieituje011.jpg


2012-09-23-592.jpg

Na początku i teraz ( jak te jałowce się rozrosną i zadarnią całą korę to będzie dopiero ładnie), to tak w ramach redukcji powierzchni trawiastej B) ale z pozostawieniem jakiejś zieleni dla oka .

_DSC0019.JPG

W centrum rośnie rododendron Nova Zembla i klony shirasavy Aureum.

A w planach ( na przyszły rok) mam dalszą redukcję trawnika :

_DSC0022.JPG


O właśnie tu -będą tylko kamienie zamiast mizernej trawki poprzerastanej perzem ( i z tego kamienisto-żwirowego podłoża będą wyrastać tylko te rośliny, co widać , tak minimalistycznie B)
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu

Odp: Mój mały kawałek zieleni 25 Wrz 2012 20:54 #72325

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Piękne miejsce na kulkową rabatę! To już jestem spokojna, że masz się gdzie rozwijać, bo już tym truskawkom zaczęłam źle życzyć! :rotfl1: Dobra, niech rosną! ;)
To kiedy zrywamy tę trawę? ;) Wiosną czy jeszcze teraz?
O, jest i kot! Rozumiem, że pełna zgoda pośród zwierzyńca? Faktycznie dobry charakter muszą mieć te charty! :lol:

Odp: Mój mały kawałek zieleni 25 Wrz 2012 20:57 #72327

  • Roma
  • Roma's Avatar
Ach ta biedna trawa już prawie zewsząd jest rugowana :wink4: Nawet kot przystosował się do otoczenia :wink2:

Odp: Mój mały kawałek zieleni 25 Wrz 2012 21:04 #72332

  • Usmiech
  • Usmiech's Avatar
Dorota slicznie masz, obejrzalam to wszystko z ciekawoscia i piekne masz kotki. :bravo:

Odp: Mój mały kawałek zieleni 25 Wrz 2012 21:10 #72335

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
Trawę trzeba kosić , a ja dbam o męża z chorym kręgosłupem , żeby się za bardzo nie nadwyrężał :wink4: :whistle: ;) A kot lubi własnie tam leżeć, bo ma cień, a on włochaty jest ( kot oczywiście :) )
ArtamZrywanie trawy w planach jest na wiosnę , założyłam tam sobie rabatę w stylu minimalistycznym , tylko kamień i nic więcej , ale też mi już przez myśl przemknęło, że w razie czego, to kilka mini kulek pomiędzy tymi wysokimi się zmieści :evil: :rotfl1: W końcu plany i założenia zawsze mogą ulec zmianie, nieprawdaż? :rotfl1: :happy4:
A a propos zwierzyńca, to moje psy mają taki charakter,że nie tylko nasze dwa koty robią z nimi co chcą, ale nawet dodatkowo przychodzą do nas w odwiedziny koty sąsiadów ,przejawiąjąc kompletny brak szacunku do, jakby nie było, morderczych psów myśliwskich. :happy4:
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu

Odp: Mój mały kawałek zieleni 26 Wrz 2012 10:53 #72479

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Dorotka a ile wiosenek może mieć Twój Mops :think: Taki solidny pieniek to wiekiem chyba dojrzalszy okaz :P
Z wielką przyjemnością zawsze oglądam Twój ogród, wstawiaj fotki, wstawiaj :happy4:
Powiem szczerze, że sami chyba uczymy nasze psy wygodnictwa :silly:
Ja do swojego mówię:'Proszę do swojego pokoju na kanapę' :rotfl1:
A on i tak wybiera łóżka dzieci, jeszcze pod kołdrę się wczołgując :funnyface: Kanapowiec jeden :crazy:
Kotów zazdroszczę ;) z moim staffikiem /jak pieszczotliwie mówią na rasę Amstaff :silly: / szans nie mam żadnych :jeez:
Ostatnio zmieniany: 26 Wrz 2012 10:53 przez pamelka.

Odp: Mój mały kawałek zieleni 26 Wrz 2012 11:46 #72484

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
Mops , którego posiadam Jolu , jest takim wynalazkiem -ogrodowym bonsai-pięciokrotnie zaszczepionym na jednym pniu , a nawet jego gałązkach , jak widać na poniższym zdjęciu;

20120825_184131.jpg

pieniek musi więc być gruby, żeby takich 5 Mopsów utrzymać :) ale w jakim jest on faktycznie wieku, nie mam zielonego pojęcia.Kupiłam go w zeszłym roku za relatywnie okazyjną cenę w jednej z pobliskich szkółek ( i przyznam się szczerze, ze własnie cena mnie najbardziej do tego zakupu przekonała, oraz to, że roślina jest faktycznie tyle razy zaszczepiona, a nie formowana ( wyskubana) z jednej sosny- z resztą w przypadku Mopsa raczej byłoby to trudne )
Odnośnie zaś relacji między zwiewrzętami u mnie, to przyznam, że nie od samego początku było tak pięknie, zawsze miałam tylko psy, pierwszy kot , ten szary ( błękitny) prawie brytyjczyk Gucio ;) trafił do mnie całkiem przypadkiem ( na tzw.tymczas )jako malutki kociak do adopcji, kiedy najstarsza suka miała już 8 lat , a młodsza 4.Przez pierwszy tydzień na jego widok obie oblizywały się szeroko i ślinka im ciekła , musiałam dużo wysiłku włożyć w pilnowanie , żeby go po prostu nie zjadły . Po tygodniu usilnych starań i przekonywania , suki doszły wreszcie do wniosku, ze kociak nie jest ( niestety :evil: ) do jedzenia i zaakceptowały go jako członka stada.Od tego momentu było już tylko z górki, Gustaw został oczywiście na stałe, bo podbił nasze serca, zwłaszcza mężowskie . Po dwóch latach przyjechał ( już całkowicie zaplanowany)rudy maine coon , jako spełnione marzenie mojego M. Tego kociaka psy akceptowały już od samego początku , podobnie jak nie przeszkadzają im odwiedzający nasz ogród koledzy Gucia. Ale ten rozejm jest tylko na terenie posesji, poza nim , niestety wszelkie koty są gonione. Nie mam pojęcia jaki jest tok rozumowania tych moich psów.
A wracając do ogrodu :)

_DSC0080.JPG

Pinus parviflora Richard Lee

_DSC0004.JPG

Na tle jałowca Golden Carpet, prowadzonaego wzwyż przy paliku, sosenka- Pinus parviflora Beran
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu
Ostatnio zmieniany: 26 Wrz 2012 11:51 przez dorota.

Odp: Mój mały kawałek zieleni 26 Wrz 2012 11:54 #72486

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Może dlatego, że Twoje to są panienki :whistle: dlatego akceptują koty?
Ostatnio w telewizorni widziałam suczkę, która przyjęła kociaka w adopcję i nawet go karmiła :lol:
Hmmmm... co pięć Mopsów to nie jeden :happy4:
Mam pytanko, czy Ryszard już u Ciebie zimował? Słyszałam, że jest strasznie chimeryczny :crazy:

Odp: Mój mały kawałek zieleni 26 Wrz 2012 12:11 #72490

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
pamelka wrote:
Hmmmm... co pięć Mopsów to nie jeden :happy4:
Mam pytanko, czy Ryszard już u Ciebie zimował? Słyszałam, że jest strasznie chimeryczny :crazy:

Zwłaszcza, jeśli wszystkie razem zajmują tak małą powierzchnię :happy4:
Rysiek jeszcze nie zimował , jest jednym z ostatnich moich nabytków, w takim razie mocno go na zimę zabezpieczę :unsure:
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu

Odp: Mój mały kawałek zieleni 26 Wrz 2012 12:21 #72494

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Dorotka u Ciebie dużo lepsze warunki pogodowe niż na wschodnich rubieżach :lol:
Choć ostatnia zima wszystkim dała się we znaki :jeez:
U Sylwka już zdaje się zimował, wiec nie będzie tak źle miejmy nadzieję :)


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.317 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum