TEMAT: Mój mały kawałek zieleni

Odp: Mój mały kawałek zieleni 28 Wrz 2012 19:12 #73110

  • Cebulla
  • Cebulla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 206
Przy zakładaniu trawnika wytyczyliśmy rabaty i moje kochanie dzielnie ułożyło swoimi łapkami obrzeże z kostki granitowej. Oczywiście już w następnym sezonie wytyczone rabaty okazały się zbyt małe i moje kochanie równie dzielnie kostkę usunęło. Odmówiło jednak na szczęście ponownego jej układania, w związku z czym trawnik likwiduję systematycznie i po cichcu sama :happy:

Cieszę się, że jesteśmy sąsiadkami. Mam żywy dowód na to, że wiele moich uragnionych roślinek ma szanse na bezproblemowe zimowanie :dance:

Trzymam kciuki za Tanimkę (mam na liście chciejstw oczywiście). Boję się przesadzania sosen, dlatego dołuję w donicach z sezon, zanim się przekonam na 100%, że dobre miejsce wybrałam...
Ostatnio zmieniany: 28 Wrz 2012 19:13 przez Cebulla.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Mój mały kawałek zieleni 28 Wrz 2012 20:46 #73163

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
dorota wrote:
w najbliższym czasie zrobię zdjęcia skalniaka, który jest jednocześnie ciurkadełkiem wodnym- czymś w rodzaju kaskady .
Ooooo tak :bravo: to będzie coś :woohoo:
Z wielką przyjemnością obejrzę :lol:
Dzisiaj widziałam 2-metrowe Wiethorsty :blink: o cenę nie pytaj :unsure:
Takaaaa szkółka :happy4: ale duże drzewa, więc i ceny .... hmmmm wyższe :jeez:

Odp: Mój mały kawałek zieleni 28 Wrz 2012 22:43 #73263

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
Dagmaro - u nas na Dolnym Śląsku na szczęście zimy należą do tych najłagodniejszych w kraju , więc większośc roślin można spróbować uprawiac z powodzeniem . A sosny ( raczej powinnam napisać sosenki :) )przesadzałam już nie raz i nie tylko sosny, te małe egzemplarze nie mają ogromnego systemu korzeniowego i jak się wykopuje z odpowiednim marginesem ( ja staram się wziąć trochę więcej ziemi, niż korona rośliny) to nic się im nie dzieje.
Tutaj bałam się trochę, że tam od strony murku mogę te korzenie uszkodzić , bo nie mam pola manewru odpowiedniego, ale operacja się udała, korzonki do samej ściany jeszcze nie sięgały.
Jolu- nasze Wiethorsty też kiedyś będą miały po 2 metry , tylko musimy jeszcze trochę poczekać :rotfl1: :happy4:
Świeże zdjęcia postaram się jutro zrobić , podobno ma być pogoda :flower2:
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu

Odp: Mój mały kawałek zieleni 29 Wrz 2012 16:47 #73380

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
Na specjalne życzenie Ewelinki , dzisiaj trochę skalniaka , czyli trochę kamyków, po których spływa woda ( bo sama nie wiem jak to nazwać , ni to kaskada, ni fontanna ;) )ot takie ciurkadełko szemrzące:

jpg009.jpg


jpg130.jpg


jpg143.jpg


jpg141.jpg


Trchę zdjęć makro:

jpg005.jpg


jpg003.jpg


jpg123.jpg


jpg135.jpg


jpg129.jpg



jpg139.jpg
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu
Ostatnio zmieniany: 29 Wrz 2012 16:57 przez dorota.

Odp: Mój mały kawałek zieleni 29 Wrz 2012 17:45 #73392

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
Trochę jesiennych barw,żeby nie zapomnieć, co to za pora roku, choć u nas słońce dzisiaj wspaniale przygrzewało:

jpg035.jpg


jpg013.jpg


jpg044.jpg


jpg051.jpg


jpg105.jpg

Kolorowo jest nie tylko za sprawą przebarwiających się liści:

jpg062.jpg


jpg074.jpg

Tak,na marginesie,jesli ktoś wie co to za kwiatki, to proszę podzielić się ze mna tą wiedzą - dostałam kilka nasionek od znajomej , przywiezionych przez nią z Chorwacji , ale widzę, że u mnie na wsi to żadna nowość , w niejednym ogrodzie kwitną tymi swoimi pstrokatymi kwiatami, otwierającymi się pod wieczór, a zamykającymi w pełnym słońcu.

jpg025.jpg


jpg099.jpg
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu
Ostatnio zmieniany: 29 Wrz 2012 17:55 przez dorota.

Odp: Mój mały kawałek zieleni 29 Wrz 2012 19:29 #73433

  • dkny
  • dkny's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 577
  • Otrzymane dziękuję: 103
Piękne te ujęcia makro: kamulce z roślinami jakoś szczególnie do mnie przemawiają :)

W specjalnym numerze "Działkowca" poświęconym skalniakom wyczytałam, że nie każda roślina nadaje się do każdego kamienia. Innymi słowy: kamienie też mają swoje ph i trzeba to uwzględniać przy zakłdaniu skalniaka. Nawet o tym nie wiedziałam :oops:

Odp: Mój mały kawałek zieleni 29 Wrz 2012 19:40 #73442

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Te pstrokate kwiatki to dziwaczki. Takie właśnie chciałam mieć, a mam różowe :evil:
Widziałam jeszcze białe i żółte :silly:

A w ogóle przepiękny masz skalniak, a te kamienie to :eek3: . Fantastyczne :thanks:

Odp: Mój mały kawałek zieleni 29 Wrz 2012 19:46 #73446

  • Cebulla
  • Cebulla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 206
Hmm, aż trudno uwierzyć, że nasze ogrody są równolatkami... Mój jakiś taki jakby opóźniony w rozwoju :rotfl1: Ciurkadełko fajne, tez podobne planuję!

Odp: Mój mały kawałek zieleni 29 Wrz 2012 21:02 #73469

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
dkny - to pewnie dlatego mój goździk kolczasty nie kwitnie, bo mu ph nie odpowiada :think: ( wyczytałam , ze kwitnie na glebie o odczynie zasadowym)
Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia, jakie kamienie mam w ogródku, częśc jest rodzimych , taszczonych z pól okolicznych , częśc kupionych , te na skalniak też, bo takich płaskich łupków to na polach nie znajdę , a szkoda.
markita- dziękuję , ze moje dziwaczki przestały być anonimowe , piszesz, ze masz różowe, a u mnie na jednym krzaczku kwitną zarówno na różowo , jak i pstrokato , a jest też jedna gałązka,na której kwiaty są koloru żółtego - wszystko na tej samej roślinie :crazy: Może to wina jakiegoś wirusa ? Wiem, ze tulipany zarażone jakimś wirusem mają takie paskowane płatki.... :think:

jpg119.jpg


jpg076.jpg

Mogę wysłać nasiona , jak chcesz , trochę ich już uzbierałam :)
Cebulla - Ja własnie czekam z niecierpliwością, az pochwalisz się swoim ogródkiem :happy-old: i nie bądż taka skromna :wink4:
Tymczasem trochę iglastych :

jpg020.jpg

Tanima no Yuki po przeprowadzce.

jpg033.jpg

Pinus mugo Winter Gold coraz bardziej zimowa .

jpg111.jpg

Pinus strobus Minuta w zblizeniu.

jpg070.jpg

Pinus parviflora Fukai

jpg095.jpg

kwiat funkii ;)

jpg116.jpg

na skalniaczku :)
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu
Ostatnio zmieniany: 29 Wrz 2012 21:11 przez dorota.

Odp: Mój mały kawałek zieleni 29 Wrz 2012 21:20 #73476

  • Sylweste
  • Sylweste's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 508
  • Otrzymane dziękuję: 93
Dorotko, długo nie trzeba było Cię przekonywać do przeprowadzki Tanimy :D niech rośnie dalej ku Twojej wielkiej radości :)
bardzo fajnie wygląda kamienisty zakątek :) ja też ostatnio jeszcze bardziej zbzikowałem na punkcie większych, skalistych aranżacji ;)
Mój ogród na blogu
Ogród igłą utkany
Serdecznie pozdrawiam
Sylwek

Odp: Mój mały kawałek zieleni 29 Wrz 2012 21:55 #73493

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
Bo ja słucham dobrych rad , zwłaszcza od fachowców :wink4: :hug:
Kamień sam w sobie jest piękny, a w ogrodowych kompozycjach można wyczarować naprawdę niesamowite aranżacje. Trzeba tylko mieć trochę weny twórczej , chęci no i kasy :happy: Dużo jeszcze przede mną , ale cieszę się, że u mnie ciągle coś się zmienia , coś musi się dziać :garden1: Mam nadzieję , ze w tym roku dokupię jeszcze kilka poszukiwanych iglastych , choć czasu już mało przed zimą. :unsure:

jpg109.jpg


jpg152.jpg

Pinus aristata Karma

jpg154.jpg

Abies koreana Blauer Eskimo ( też zmieniła miejsce pobytu ;) )
I na koniec trochę zwierza na dzisiejszym słoneczku:

jpg150.jpg


jpg131.jpg
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu
Ostatnio zmieniany: 29 Wrz 2012 22:18 przez dorota.

Odp: Mój mały kawałek zieleni 29 Wrz 2012 22:27 #73509

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Dzięki za propozycję :hug: , ale mam już trochę nasionek z pstrokatych ;)
Nazbierałam sobie w ogrodzie, w którym tak jak u Ciebie rosną obok siebie żółte, różowe, białe i pstrokate :silly: Pewnie niektóre nawet na tym samym krzaku :P
A ponieważ takie z nich "dziwaki", to wcale nie jestem pewna, czy z tych nasion wyrosną też pstrokate, bo myślę, że one się mogą krzyżowo zapylać i kto wie, co z nich wyrośnie :bad-idea:
Byle nie żółte :evil:

Odp: Mój mały kawałek zieleni 29 Wrz 2012 23:27 #73533

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
dorota wrote:
Bo ja słucham dobrych rad , zwłaszcza od fachowców :wink4: :hug:
Kamień sam w sobie jest piękny, a w ogrodowych kompozycjach można wyczarować naprawdę niesamowite aranżacje. Trzeba tylko mieć trochę weny twórczej
Bardzo słuszne stwierdzenie ;) kamień to jest to.
Może kiedyś i ja się zbiorę nareszcie ...tę wenę mam na myśli :happy4:
Czy wiesz, że dziwiaczki można przechowywać podobnie, jak dalie :silly: czyli w cześciach podziemnych.
Ale podobnie, jak Ty wolę nasionka, dużo mniejsze i mniej kłopotliwe :lol:
Aristata bardzo ładna, widoac, że miejsce jej sie podoba.
Zaś zwierzakom podoba się słoneczko :happy4: niech łapią jesienne promienie.
Mojego także dzisiaj trudno było z ogrodu przywołać :lol:

Odp: Mój mały kawałek zieleni 30 Wrz 2012 12:14 #73614

  • Sylweste
  • Sylweste's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 508
  • Otrzymane dziękuję: 93
Dorotko, zdecydowanie forum jest kopalnią wiedzy i doświadczeń i najlepsze jest to, że potrafimy się tym dzielić :) co do kamieni, to już sporo ich w tym roku przywiozłem i kolejne dojadą :) w mojej okolicy ciągle coś się dzieje, wiecznie jakieś budowlane wyrwy powstają i wokół nich można wyszukać sporo naturalnego kamienia :)
dziś jeszcze zatrzymam się przy portretach Twoich domowych futrzaków, w tej dziedzinie również podzielamy wspólną pasję do zwierzaków i szczególnie kotów :)

PS oścista piękna :) !!
Mój ogród na blogu
Ogród igłą utkany
Serdecznie pozdrawiam
Sylwek

Odp: Mój mały kawałek zieleni 30 Wrz 2012 16:54 #73645

  • Alina-277
  • Alina-277's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1867
  • Otrzymane dziękuję: 1253
Przyszłam z wizytą podejrzeć twój ogród ...jest piękny tak jak ja wyobrażam sobie ogród przydomowy... bardzo ciekawe masz iglaczki ...a futrzaste bardzo sympatyczne ....

Odp: Mój mały kawałek zieleni 30 Wrz 2012 17:55 #73656

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Takie ciurkadełko jest doskonałym rozwiązaniem dla tych co nie chcą napracować się przy oczku a chcą mieć wodę w ogrodzie , Twoja fontanna jest dość duża i z kamienia ,super wkomponowana w skalne otoczenie , w sklepach są też mniejsze z kompozytów żywicznych , idealne na tarasy i małych ogrodów..

Odp: Mój mały kawałek zieleni 30 Wrz 2012 20:24 #73715

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
Bardzo wszystkim dziękuję za miłe słowa.
Każdy ogród jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju, bo każdemu podoba się co innego . Starsze ogrody mają swój własny mikroklimat, swoją duszę , którą tworzy dojrzała roślinność. Te młode muszą sobie jeszcze na ten włsny klimat zapracować , wszystko przychodzi z czasem i z ciężką pracą.
Mój ogród jest jeszcze bardzo młody, ale już widzę ogrom zmian , jakie w nim zaszły , jak wybujała roślinność, która jeszcze niedawno była maleńkimi krzaczkami. Cały czas się uczę , popełniam błędy , jak pewnie każdy , ale mam tez sukcesy.
Przyznam się , ze do tej pory nie stosowałam profilaktyki :oops: w ochronie roślin, jedynie zwalczałam już zaistniały problem , jak np.ochojnika świerkowego , czy osnuję na sośnie, które pokazały się wiosną. No chyba, ze profilaktyką można nazwać szczepionki mikoryzowe . Być moze miałam do tej pory mnóstwo szczęścia po prostu , ale na przyszłość zamierzam też temu mojemu szczęściu pomóc.
Człowiek uczy się przez całe życie :happy-old: ;) , ale warto, zeby potem cieszyć się z efektów.


jpg032.jpg


jpg061.jpg


_DSC0037_2012-09-30.JPG


jpg155.jpg
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu

Odp: Mój mały kawałek zieleni 30 Wrz 2012 20:29 #73717

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Dorotko, śliczne to źródełko :woohoo: - wspaniale komponuje się z Twoim ogrodem.
Masz rację, każdy ogród ma to "coś" - jest przecież niepowtarzalny :) . Ważne żeby cieszył tych, którzy w nim przebywają :woohoo: .
Miło mi było pospacerować (choć tylko wirtualnie) :flower1:
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.342 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum