TEMAT: Mój mały kawałek zieleni

Odp: Mój mały kawałek zieleni 18 Wrz 2012 12:02 #70176

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Może to wina tego lata :whistle:
U mnie podobnie listki stracił w części posadzony w zaciszu Garnet :whistle: Pozostałe gałązki są ok ;)
Powiem wiecej posadzone na 'wygwizdowie' klony także doskonale sobie radzą :happy4:
Tylko ... ja mam mniejsze :oops: niż Twoje okazy :woohoo:
Ostatnio zmieniany: 18 Wrz 2012 12:02 przez pamelka.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Mój mały kawałek zieleni 18 Wrz 2012 12:04 #70177

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
Jeszcze dwie sosenki pasiaste zaprezentuję i muszę uciekać do pracy , gdzie niestety nie mam internetu :placze:
_DSC0034.JPG

Pinus densiflora "Golden Ghost" w wersji piennej , a pod nią widoczna pinus mugo "Ophir", już całkiem ładnie wybarwiona zimowo.
I druga pasiasta:

_DSC0102.JPG

Pinus parviflora 'Fukai"
W tym roku mniej żółta, niż w zeszłym :think: może to faktycznie kwestia zakwaszenia gleby ?
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu

Odp: Mój mały kawałek zieleni 18 Wrz 2012 12:21 #70182

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
pamelka wrote:
Może to wina tego lata :whistle:
U mnie podobnie listki stracił w części posadzony w zaciszu Garnet :whistle: Pozostałe gałązki są ok ;)
Powiem wiecej posadzone na 'wygwizdowie' klony także doskonale sobie radzą :happy4:
Tylko ... ja mam mniejsze :oops: niż Twoje okazy :woohoo:

Mam nadzieję, że to wina warunków pogodowych, a nie jakieś podstępne choróbsko .
Dobrze wiedzieć ,taka wymiana cennych informacji jest na wagę złota , może i moje jakoś jednak się zmobilizują i wykażą chęcią przetrwania.
Gdzieś czytałam, ze klony palmowe z grupy dissectum są generalnie bardziej wrażliwe od tych z pełniejszą blaszką liściową. Może coś w tym jest.
W tym roku przyjechał do mnie kupiony na Al... acer palmatum "Fire Glow" , calkiem ładny, z młodymi listkami... Po posadzeniu do gruntu ( na miejsce ś.p.Garneta) nagle stracił wszystkie liście , wszystkie oprócz-słownie-czterech. Przez całe lato sterczał taki suchy badyl i te cztery listki , które świadczyły o tym, ze jednak walczy. Nie miałam sumienia tak od razu stawiać na nim krzyżyka, choć rokowania były mizerne. I nagle, pod koniec sierpnia wypuścił świeże liście i to całkiem okazałe w porównaniu z tymi , które mu pozostały. Pomimo, ze cały czubek w zasadzie obumarł, boczna gałązka eksplodowała życiem . Wygląda teraz całkiem obiecująco, moze jednak coś z niego będzie ? :dance:
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu

Odp: Mój mały kawałek zieleni 18 Wrz 2012 12:28 #70183

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Moje gratki :) i zdrowia życzę dla klonika :happy4:
Mozę on po wysadzeniu skupił się na rozbudowie systemu korzeniowego, aby potem zdecydować się na odbudowę liści :think:
Zawsze piszemy na forum, że z wykopywaniem jeszcze się zdąży :lol:
Ostatnio zmieniany: 18 Wrz 2012 12:28 przez pamelka.

Odp: Mój mały kawałek zieleni 19 Wrz 2012 09:21 #70402

  • rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3175
  • Otrzymane dziękuję: 1187
Popieram w całej rozciągłości to co pisze Jola o wykopywaniu. Zawsze jest w ogrodzie tyle pilniejszych rzeczy do zrobienia, a nasze 'lenistwo' może w efekcie później się opłacić :)
Chciałem podpytać o Hermanna - miał u Ciebie różowe szyszeczki?

Odp: Mój mały kawałek zieleni 19 Wrz 2012 19:47 #70540

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2681
Witaj, Dorota, melduję się i ja w Twoim pięknym ogrodzie z wielkimi kulkami! Jak czytam Twoją opowieść, to powiedzenie o niewinnych złego ;) początkach! :lol: Posadziłaś Szmaragdy, zasiałaś trawę i zamiast spocząć na laurach ewentualnie na leżaczku ;) i się opalać... to się zaczęło! :woohoo:
Piękna aristata! Ja właśnie kupiłam swoją pierwszą, bo takie wolniutko rosnące sosenki na jednej z rabat mi się zamarzyły... Przestrzegano mnie jednak, że aristaty bywają trudne...Ty ze swoją nie miałaś żadnych problemów?

Odp: Mój mały kawałek zieleni 19 Wrz 2012 20:06 #70551

  • Pawel_K
  • Pawel_K's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 118
  • Otrzymane dziękuję: 23
Przepiękny ogród. Bardzo lubię oglądać zdjęcia kilka lat przed i po rozrośnięciu roślin. Człowiek mając z nimi do czynienia na co dzień jakoś tego tak nie zauważa. I ja również należę do tych, którzy bez iglaków nie wyobrażają sobie ogrodu. Zwłaszcza takich iglaczków jak u Ciebie :)
Jak duży masz ogród?
Czekam na więcej zdjęć bo widzę, że prawie same moje ulubione gatunki w nim :thanks:

Odp: Mój mały kawałek zieleni 21 Wrz 2012 20:44 #71152

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
O kurczę, nawet tu ktoś zaglądał ;) jak mnie nie było :wink4: cieszy mnie to bardzo .
Przepraszam kochani, ale ostatnie dni miałam zabiegane ( choć w środę nawet na grzybach byłam :whistle: :dance: i trochę udało mi się uzbierać, zwłaszcza prawdziwki mnie radują , już ususzone czekają na Święta) i czasu mi nie starczyło na odwiedzenie tego cudownego miejsca.Ale już odpowiadam na pytania:
Ad Rispetto: Hermann miał różowe szyszunie ,a jakże, tej i poprzedniej wiosny , oto dowód:

ogrd031.jpg


ogrd032.jpg

Artam i Pawel_K witajcie :bye: :hug: , bardzo miło mi Was gościć w moich skromych progach . Obiecuję, że zdjęc z powstawanie ogrodu będzie z czasem więcej, o, nawet w przyszłym tygodniu mam kilka dni wolnego, to trochę nadgonię wątek :-)
Aristaty zawsze mi się podobały, ale dopiero w tym roku udało mi się dostać moje egzemplarze, Silver Bird rośnie od czerwca, puścił nowe przyrosty, zawiązał pąki i myślę, ze się zaaklimatyzował, Karmę mam od jakiegoś miesiąca, zobaczę więc dopiero jak jej u mnie będzie.Właśnie też mnie trochę przeraża ich trudna opinia. No cóż, zobaczy się co będzie dalej...
ój ogród jest po pierwsze mały- na 8 arach stoi jeszcze dom- po drugie-młody, przeważająca większość roślin posadzona jest dwa, trzy lata temu. Mam nadzieję, ze czasy świetności ma jeszcze przed sobą :happy: Mogę jeszcze dodać, że po trzecie-ciągle ewoluuje , razem z moją pasją , która z kazdym rokiem przybiera na sile :rotfl1: :crazy:

rozne053.jpg

dzisiaj , na dowidzenia jeszcze kilka kwiatów powojników, a na ich tle picea orientalis Tom Thumb Gold .
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu

Odp: Mój mały kawałek zieleni 21 Wrz 2012 21:14 #71161

  • Roma
  • Roma's Avatar
Bardzo duża metamorfoza w tak krótkim czasie :bravo: Powojniki mają wyjątkowo ciekawe podpory, zupełnie inaczej się prezentują, tak bardziej na bogato :)

Odp: Mój mały kawałek zieleni 21 Wrz 2012 21:20 #71163

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Rewelacyjne fotki Hermanna :bravo: :bravo: :bravo:
Zgadzam się z Romcią, clemki na tych podporach wyglądają bardzo :think: elegancko :woohoo:

Odp: Mój mały kawałek zieleni 21 Wrz 2012 22:37 #71197

  • Pawel_K
  • Pawel_K's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 118
  • Otrzymane dziękuję: 23
A ten świerk przed powojnikami to jaki? Serbski jakiś? Cudny kolor. Muszę się za takim rozejrzeć.

Odp: Mój mały kawałek zieleni 22 Wrz 2012 20:09 #71441

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
Zdjęcie powojników jest z zeszłego roku, w tym podpory już zrobiły się za małe , za niskie, w zasadzie wszystko jest zarośnięte clematisami, zastanawiam się , jak to rozwiązać na przyszły rok :bad-idea: A swierk na pierwszym planie to kaukaski Tom Thumb Gold :

_DSC0043.JPG


_DSC0129.JPG


Tak Jolu, te szyszki to cały urok Hermanna , szkoda, że takie różowe są tylko przez kilka tygodni w roku . Na następne poczekamy do maja :flower2:
W zasadzie to nadają się do konkursu pt: Szykowne szyszki, tylko ja jeszcze nie mogę brać w nim udziału, za krótko tu jestem .
Poniżej zdjęcie szyszek świerka Hermann Naue ( picea pungens Hermann Naue) już dojrzałych;

_DSC0103_2012-09-22.JPG


a jak już o szyszkach mowa, to jeszcze takie maluchy na pinus schwerinii Wiethorst;

2012-06-30-412.jpg
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu
Ostatnio zmieniany: 22 Wrz 2012 20:18 przez dorota.

Odp: Mój mały kawałek zieleni 22 Wrz 2012 20:17 #71442

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Dorotka konkurs już zakończony ;) kolejny za rok do tego czasu przybędzie Ci postów :happy4:
A kandydat o nagrody jest :woohoo:

Odp: Mój mały kawałek zieleni 22 Wrz 2012 20:31 #71448

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
Zakończony ? :ouch: No proszę, jakie ja mam zaległości , zaraz się zabiorę za lekturę forum i ponadrabiam co nieco. :jeez:
A w międzyczasie moje ulubione iglaste kuleczki jeszcze pokazę ;)

2012-08-12-554_2012-09-22.jpg

Abies koreana Blauer Eskimo

2012-08-12-564_2012-09-22.jpg

pinus densiflora NN

2012-06-30-372.jpg

Prawie kuleczka ;) abies koreana kohouts Ice Breaker

2012-08-12-574.jpg

Pinus mugo Varella

2012-05-20-234.jpg

I już jako wspomnienie , bo jest już w iglakowym raju- pinus mugo Suzy

Taki widoczek z okolic tarasu:

_DSC0015.JPG


20120825_184330.jpg
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu
Ostatnio zmieniany: 22 Wrz 2012 21:08 przez dorota.

Odp: Mój mały kawałek zieleni 22 Wrz 2012 21:38 #71480

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Jak długo jest u Ciebie Tom Thumb Gold? Piękny okaz :bravo:
Ale trzeba uważać na grzybowe choroby, bo on jest bardzo gęsty :think:
Takiej wielkości Ice Breaker'e tylko pozazdrościć ;)
Piękne przydomowe rabaty i jakieś ... ciurkadełko chyba zauważyłam :happy4:

Odp: Mój mały kawałek zieleni 22 Wrz 2012 22:36 #71503

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
Tom Thumb Gold rośnie u mnie 3-eci rok , ale podobnie jak Ice Breaker-kę udało mi się dostać już całkiem spory okaz u zaprzyjaźnionego ogrodnika, który pobierał z nich zrazy . Tak długo mu marudziłam, że odsprzedał mi swoje egzemplarze mateczne , oczywiście nie jedyne, które posiadał :wink4: :silly:
A ciurkadełko owszem , jakaś malutka woda w ogródku ciurkać powinna ;) jak się nie ma miejsca na oczko wodne z prawdziwego zdarzenia.
A kontynuując wątek ogrodowej metamorfozy na przestrzeni tych zaledwie czterech lat od jego powstania, choć zasadniczo w ostatnich dwóch ewolucja ogródka mocno przyśpieszyła, owocując znacznym skurczeniem się powierzchni trawiastej na korzyść rabat z roślinnością bardziej zaawansowaną :

domkwiecieituje002.jpg

Na tym zdjęciu to nawet przestrzeń trawiasta mocno rachityczna jakaś... ;)

rozne045.jpg

Tutaj dwa lata później,w kącie już widoczna rabata z roślinnośćią inną niż trawa.

2012-05-07-200.jpg

Kolejny rok mija i widać przedłużenie owej rabaty w górnym rogu zdjęcia i wysepkę poniżej.
Tak było jeszcze wiosną tego roku, po czym 3 miesiące później:

20120825_184118.jpg


20120825_184212.jpg

Wysepka rozrasta się mocno, dajac miejsce kolejnym nabytkom .
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu
Ostatnio zmieniany: 22 Wrz 2012 22:49 przez dorota.

Odp: Mój mały kawałek zieleni 22 Wrz 2012 22:57 #71508

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
20120825_184045_2012-09-22.jpg

Powstało sporo miejsca na kolejne rośliny :evil: :woohoo:

_DSC0069.JPG

i długo nie pozostanie puste :devil1: :silly:

_DSC0079.JPG
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu
Ostatnio zmieniany: 22 Wrz 2012 22:58 przez dorota.

Odp: Mój mały kawałek zieleni 23 Wrz 2012 11:18 #71612

  • Pawel_K
  • Pawel_K's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 118
  • Otrzymane dziękuję: 23
A jaki wielki dom wyrósł za płotem :ohmy: Przemiany i rozszerzenia rabat jak najbardziej na plus. Co zdjęcie to coraz piękniejsze rośliny. A wierzba hakuro jaka okazała. Katalpa to Aurea Nana?


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.335 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum