TEMAT: Kulkowanie róż - odmiany, przykłady, własne doświadczenia

Kulkowanie róż - odmiany, przykłady, własne doświadczenia 21 Cze 2015 21:42 #381998

  • constancja
  • constancja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 935
  • Otrzymane dziękuję: 894
Mrs. John Laing - jeden z zakulkowanych pędów.

Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, Orszulkaa, Basia, Bozi, terlica


Zielone okna z estimeble.pl

Kulkowanie róż - odmiany, przykłady, własne doświadczenia 23 Cze 2015 12:27 #382467

  • Mandragora
  • Mandragora's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 28
Constancjo, jak tniesz Souvenir du Dr Jamain po przekwitnięciu? U mnie wypuścił krótkopędy na jakieś 3-4 listki, bardzo krótkie i w zasadzie musiałabym go przyciąć za 2 listkiem, czyli zostawić ok. 3-4 cm cieniutki krótkopęd. Ma to sens? Podobnie zachowała się moja Louis Odier, choć krótkopędy trochę dłuższe, z większymi przerwami między listkami. Za to zakulkowana New Dawn wypuściła półmetrowe "krótkopędy" - na razie jeszcze w pączkach.

Kawałek zakulkowanego na szczycie pergoli pędu Flammentanz (choć ta róża i bez kulkowania chyba zawsze obficie kwitnie):



Dość mocno zakulkowana (inaczej nie mogłaby w tym miejscu rosnąć) Laguna:





Razem z nią zakulkowana New Dawn - tu doskonale widać, jak się zachowuje - krótkopędy mają średnio pół metra długości:



Po lewej przekwitająca już Louise Odier:



Crown Princess Margareta sadzona w zeszłym roku - kwiaty pochodzą głównie z jednego wygiętego pod kątem ok. 45 stopni pędu:

Za tę wiadomość podziękował(a): Basia, Bozi

Kulkowanie róż - odmiany, przykłady, własne doświadczenia 23 Cze 2015 19:56 #382588

  • sarna
  • sarna's Avatar
Laguna cudowna :hearts:

Moje róże kwitły cudnie, ale przez upały szybko skończyły pierwszy spektakl.

P1090827-2.jpg


P1090845.jpg

Kulkowanie róż - odmiany, przykłady, własne doświadczenia 30 Mar 2016 20:56 #450565

  • sarna
  • sarna's Avatar
Odświeżam wątek, bo moje zakulkowane w ubiegłym roku pędy, puszczają nowe pędy na ubiegłorocznych krótkopędach. Czy mam je przyciąć i na jaką wysokość? Mają po 4-5 oczek. Czy zostawić? Szkoda, że nie zrobiłam zdjęcia, ale w razie konieczności, jutro pstryknę.
pozdrawiam :)

Kulkowanie róż - odmiany, przykłady, własne doświadczenia 31 Mar 2016 15:28 #450787

  • sarna
  • sarna's Avatar
Pytanie j.w.
Krótkopędy mają po 4-5 młodych pędów, jak na zdjęciu poniżej...

P1110012.jpg


Po tych młodych pędach są rozgałęzienia i każde z tych rozgałęzień też puszcza po kilka młodych

P1110010.jpg


P1110011.jpg


bardzo proszę o odpowiedź,
pozdrawiam, Ewa :)
Ostatnio zmieniany: 31 Mar 2016 15:32 przez sarna. Powód: dodawanie zdjęć

Kulkowanie róż - odmiany, przykłady, własne doświadczenia 31 Mar 2016 16:13 #450804

  • constancja
  • constancja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 935
  • Otrzymane dziękuję: 894
Ewo, zdjęcia nie widać..... ale to nie istotne. Odpowiedź na Twoje pytanie nie jest taka prosta. Wszystko zależy jakie to są róże. Raz kwitnących nie przycinaj. Ja u Alchymista i Constance Spry zakulkowanych w ubiegłym roku wycięłam tylko kosmetycznie końcówki uszkodzone lub ewidentnie chore, przemarznięte pędy. Co do pozostałych to róż to zależy jaki chcesz uzyskać pokrój. Pamiętaj, że kiedy zostawisz więcej oczek to kwiatów będzie więcej ale będą mniejsze, a na słabiutkich, drobnych pędach mogą nie pojawić się wcale. Kiedy pozostawisz np po 2 oczka, kwiaty będą okazalsze ale będzie ich mniej. Jeśli masz róże, które wypuściły długaśne krótkopędy w ubiegłym sezonie to te również możesz kulkować i upinać wypełniając luki w krzewie. Jeśli chcesz przyciąć to tnij nad największym pąkiem.
Ja zrezygnowałam z kulkowania kilku odmian. Ballerina choć pięknie zareagowała na kulkowanie to większość kwiatów leżała na ziemi. Mrs John Laing miał długie sztywne przyrosty i kwiaty nieestetycznie zwisały na przydługich łodyżkach. Moim zdaniem najlepsze do kulkowania są te odmiany, które wypuszczają króciutkie krótkopędy. U mnie Alchymist i Dr. Jamain.
Za tę wiadomość podziękował(a): sarna

Kulkowanie róż - odmiany, przykłady, własne doświadczenia 31 Mar 2016 19:50 #450854

  • sarna
  • sarna's Avatar
Dziękuję Constancjo :)
To jest The Pilgrimm parkowa,powtarzająca. Im jest starsza tym jest większa i teraz traktuję ja jako pnącą o sztywnych pędach. Krótkopędy ubiegłoroczne nie są długie, więc na pewno nie nadają się do kulkowania. Zrobię tak jak radzisz, zostawię po 2 nowe przyrosty, nie chciałabym aby jej kwiaty zmalały. Ona i tak co roku jest cała obsypana kwiatami :)
:thanks:

Ps.
Nie wiem dlaczego nie widać zdjęć, ja je widzę :dry:


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka, MARRY
Wygenerowano w 0.192 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum