TEMAT: Jakie iglaki na żywopłoty?

Jakie iglaki na żywopłoty? 29 Mar 2012 10:32 #17570

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 6644
Bardzo wiele osób poszukuje informacji o żywopłotach. Mają one wiele funkcji: osłaniają nas przed wścibskimi sąsiadami, oddzielają od ulicznego ruchu, mogą utworzyć kameralny zakątek, osłonić niezbyt efektowną ścianę. Bardzo popularne ostatnio stały się żywopłoty z drzew iglastych, ponieważ wydają się bardzo praktyczne - nie trzeba jesienią wymiatać spod nich zwałów liści.
Macie jakieś doświadczenia z sadzeniem, pielęgnowaniem, przycinaniem żywopłotu z iglaków?
Jakie drzewa można na żywopłot wykorzystać? Ma ktoś może fotki żywopłotu? :thanks:
Bardzo proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami. :flower1:
Ostatnio zmieniany: 30 Mar 2012 18:24 przez Hiacynta.

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 30 Mar 2012 18:48 #18269

• dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 944
U nas w kwietniu 2011 posadziliśmy żywopłot z tui - Thui 'Brabant'. Drzewka przyjechały do nas w balotach - i takie zdecydowanie polecam. Przyjęło się nam 100% ze 100szt - czego nawet w najśmielszych marzeniach nie przewidywaliśmy :whistle: . Zapewne ogromna w tym zasługa starej, przetrenowanej zasady, którą podpowiedziała nam Roma, żeby na każde drzewko napluć :blink: :rotfl1: :rotfl1: . ;) Sadziliśmy je spore - bo 130-160cm. Przy ogrodzeniu od ruchliwej drogi sadziliśmy co 80cm, w pozostałej części co metr - bo już nam tak nie zależało na bardzo zwartej ścianie żywopłotu. Jeszcze tego samego roku je przycinałam i oczywiście nawoziłam nawozem do drzew iglastych (dwa razy). Przez cały sezon były podlewane. Mimo przycięcia - i to wcale nie oszczędnego - wszystkie sporo podrosły i pięknie przetrwały pierwszą zimę w naszym ogrodzie.
W tym roku będziemy dosadzać kolejne 60 szt.

Niestety nie mam zdjęć z samego sadzenia - ale w tym roku postaram się zrobić.

Kilka fotek żywopłotu z Thui "Brabant":

Fotka z podlewania :rotfl1:

Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Ostatnio zmieniany: 30 Mar 2012 19:35 przez Hiacynta.

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 30 Mar 2012 20:02 #18333

• Xellos
  • Xellos's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Demon
  • Otrzymane dziękuję: 21
Pierwszy to 10 letni żywotnik wschodni, odmiana nie znana. Nie do końca spójny, w jego środku ktoś na początku ukradł kilka sadzonek ( po prawej zdjęcia foto jest środek żywopłotu ), i przez to jest takie coś mniejszego bo dokupione to pewnie inna odmiana i inaczej rośnie, i tam długo była dziura widoczna nadal po prawej zdjęcia. Ale w tym roku mam nadzieje w końcu zarośnie. Przedostatni po prawej, to zupełnie inna odmiana, rośnie rozłożyście i się pokłada, mam z nim problem, mocno go obcinam po bokach by coś rósł w górę :) Ale te pozostałe można polecić, super zagęszczenie. Raz jedyny przyciąłem wszystkie równo około 2,5 metra, a teraz rosną jak chcą. I trochę po bokach ucinałem, w bok za bardzo nie idzie, od ulicy spokój, tylko od strony ogrodu ciąłem by nie był za szeroki. Rozstaw niejednolity między 80-100 cm. Dół oczywiście był zarośnięty, sam go wyciąłem z powodu buszujących tam gryzoni i wszechobecnego powoju i skrzypu. Jest tak tam czysto z powodu oprysków. Po mojej akcji drzewka dostały kopa i w końcu zaczęły solidnie rosnąć :woohoo: Nie planuje go obcinać bo słońce większość dnia świeci od strony prawej zdjęcia. Czyli wzdłuż żywopłotu. A tylko do południa świeci od jego strony. Czyli jakoś na razie cień nie doskwiera innym roślinom a ja lubię jak tak coś naturalnie rośnie bez jednolitych linii przycięcia.

A drugi to już szmaragd 4 letni. Rośnie tak sobie bo tam nie ma dobrej ziemi. Rozstaw regularny 70cm.

W obu przypadkach sadzonki były malutkie 20-30cm.

To na koniec foto sprzed roku, dosadzone szmaragdy rozmnożone przeze mnie :) Metoda silniejszy wygrywa, jest to jakieś 30% z ogółu sadzonek przeze mnie zrobionych, które przeżyły zimę, i wsadzone wiosną 2011 na mikoryzie. Tak więc mimo wieku są mocno zahartowane i ostro poszły. :lol: Rozmnożyłem je by nie robić błędu rodziny z drugiej strony, i mieć dokładnie tą samą odmianę spójną z resztą. :coffe:

Aha w tym roku planuje jeszcze 2 mikrożywopłoty :) Po 4 sztuki w rzędzie, jeden z jałowca blue arrow a drugi z cyprysika columnaris. Warto o o tym pamiętać, że nie tylko tuje się nadają :) Trochę urozmaicenia nie zaszkodzi.
Jedyne co w życiu jest ważne to miłość, Renatka ;*
Pozdrawiam Paweł :)
Ostatnio zmieniany: 30 Mar 2012 20:16 przez Xellos.

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 02 Kwi 2012 10:52 #19657

• rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1232
Jeśli chodzi o żywopłoty jednolite to ze względów estetycznych zdecydowanie polecam cisy. Postaram się pstryknąć fotkę takiego czegoś u sąsiadów. Wygląda świetnie, ale ma dwie wady - rośnie wolno i sadzonki droższe niż tuji :dry:
Świetnie też wyglądają strzyżone świerki z tym, że znowu jest jedno 'ale' - formowanie trzeba zaczynać wcześnie, a nie jak drzewo ma 5 metrów.

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 02 Kwi 2012 11:02 #19662

• dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Platinum Boarder
Paweł - masz rację, 'Brabant' do najpiękniejszych nie należy :whistle: . My na początku myśleliśmy o jałowcu - strasznie nam się podobał - do momentu kalkulacji cenowej :ouch: . Przy takiej ilości jaką my potrzebowaliśmy, koszty jednak odstraszyły :unsure: .
Świat Dorci 2016

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 02 Kwi 2012 12:29 #19712

• ZbigniewG
  • ZbigniewG's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 258
rispetto wrote:
....zdecydowanie polecam cisy. .. Wygląda świetnie, ale ma dwie wady - rośnie wolno i sadzonki droższe niż tuji :dry:
Paweł dodaj trzecią: jak wejdą miseczniki to w żywopłocie ciężko je zwalczyć

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 02 Kwi 2012 13:04 #19726

• Joyce
  • Joyce's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 34
U mnie wsadzone w maju 2010 - Thuja occidentalis Smaragd - wszystkie sztuki idealnie się przyjęły - ale kupione od takiego ogrodnika co nic od niego się nie marnuje :whistle:
W momencie wsadzania miały 50cm wysokości. Zdjęcie poniżej zrobione w sierpniu 2011, dzisiaj mają już 130cm wysokości ;) przy okazji zrobię aktualne zdjęcie. Podsypane w pierwszym roku długodziałającym Substralem do iglaków ;) w tym roku też zamierzam sypnąć ale na razie zima u nas się pojawia ;)

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 02 Kwi 2012 15:03 #19752

• olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Otrzymane dziękuję: 2887
Jeśli ktoś chce mieć wysoką ścianę – szczerze polecam Cyprysik Lawsona

pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Za tę wiadomość podziękował(a): AnnaBelka

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 02 Kwi 2012 15:06 #19754

• dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Platinum Boarder
Marysiu - piękny :ohmy: :ohmy: - Czy 'Lawsona', tak samo się tnie jak Thuje 'Brabant' ?
Świat Dorci 2016

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 02 Kwi 2012 15:16 #19759

• olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Platinum Boarder
Nie wiem jak się tnie tuje :oops: . Nasz był dwa-trzy razy cięty - głównie u góry. Taki kij - miarka, i ciach :ouch: I może niewielkie korekty.

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 04 Kwi 2012 20:51 #20736

• Kocina
  • Kocina's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 167
Mój żywopłot imponująco nie wygląda.. A już na pewno nie w szacie wczesnowiosennej
Mam "standardowy" żywopłot z tujek szmaragd. Kocham te tujki i co poradzę

Są bardzo młode i bardzo mocno cięte, ale pięknie się zagęszczają. I niedługo będzie MUR
Pozdrawiam ciepło - Ogródek Marty
FO Oaza na Facebook'u

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 04 Kwi 2012 20:55 #20738

• dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Platinum Boarder
A mi się bardzo podobają żywopłoty z tuj - mimo, że są najczęściej spotykane :whistle: .

Marta bardzo ładnie wyglądają. Szmaragd ma tą piękną soczystą zieleń, którą uwielbiam :woohoo:
Świat Dorci 2016

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 04 Kwi 2012 21:14 #20753

• olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Platinum Boarder
U nas jest też taki niewielki z cisów:

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 08 Kwi 2012 16:53 #22002

• piku
  • piku's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 5036
Ja dla odmiany polecam żywopłot z kosodrzewiny. Jedyny mankament, że potrzeba dla niego więcej miejsca. A poza tym jest prawie bezobsługowy :)

Mój żywopłot we fragmentach

pozdrawiam - Wiesia :bye:

"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 11 Kwi 2012 08:48 przez piku.
Za tę wiadomość podziękował(a): adamian, Adela

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 08 Kwi 2012 21:16 #22131

• artam
  • artam's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2697
Ja uważam, że nie ma lepszej iglastej rośliny na żywopłot niż tuja Szmaragd! Bo ona do tego została stworzona! Jest zwarta, nie zajmuje za dużo miejsca "wszerz", szybko rośnie i staje się tym żywym płotem...Nie ma się co obruszać, że typowy, oklepany...Spełnia swoją funkcję!
A co dalej z takim żywym płotem? To już zależy od indywidualnych preferencji...Jedni posadzą Szmaragdy i posieją trawę, inni wykorzystają je jako piękne zielone tło dla innych roślin...
U mnie rośnie iglasty żywopłot mieszany...Jeszcze mu daleko do płotu ;) , ale sobie rośnie...Z tym, że on jest bardzo mieszany ;)
Ale bardzo się podobają takie mieszane żywopłoty z iglastych...sadzonych naprzemiennie...Muszą to być oczywiście odmiany zwarte i kolumnowe...Pojawiły się niedawno złote "Szmaragdy", gdyby tak jeden na jeden?
Cyprysiki też się sprawdzają i też można fajnie "pomieszać", ale zajmują zdecydowanie więcej miejsca...

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 12 Kwi 2012 14:38 #23853

• snoopy
  • snoopy's Avatar
Witam wszystkich :)
Jestem na etapie planowania odgrodzenia się jakimiś drzewkami od sąsiadów,ponieważ za kilka miesięcy planuję wprowadzić się do domu :P . Po przeczytaniu wszystkich postów zastanawiam się,czy najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji nie będzie zasadzenie Tuji 'Smaragd'? Co Państwo o tym sądzą?

pozdrawiam wszystkich serdecznie :)

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 28 Kwi 2012 22:31 #30866

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 6644
Proponowałabym między tuje szmaragd od czasu do czasu posadzić tuje GOLDEN SMARAGD, dla rozbicia jednolitości kolorystycznej.

Odp: Jakie iglaki na żywopłoty? 02 Cze 2012 13:30 #42810

• Ewar
  • Ewar's Avatar
  • Senior Boarder
Witam.
Mam problem z żywoplotem, a właściwie z wiedzą o iglakach ;).
Mam płot 13.5 m (woj mazowieckie) z wolnym miejscem po 18 cyprysikach Lawsona Columnaris. Niestety, daleko im było do wzorcowego żywopłotu z cyprysików Olibabki. Płot ma wystawę zachodnią i teraz ok 14 tej dom zasłania słońce. Na wolne miejsce mam 5 tujek Szmaragd, każdą kupioną w innym sklepie :( Naczytałam się w tym wątku, że Xellos nawet sam zrobił sadzonki z posiadanych już roślin, aby żywopłot był identyczny. Mój już identyczny - Szmaragdowy nie będzie. Chętnie posadziłabym różne iglaki wąskostożkowe do 0,8 m max - 1 metra szer (działkę mam b. wąską), wysokości minimum 3 - 3,5m. Iglaki szybko lub umiarkowanie rosnące. Przeczesuję Internet, aby się dokształcić. Chyba nie ma takich wąskich jodeł, świerków i sosen (jakieś iglaki atakuje osnuja, której się boję, więc odpadają). Cyprysiki odpadają, bo już miałam i przemarzają, modrzew też, bo będzie w zimie łysy, pozostają chyba tylko jałowce, które uwielbiam i tuje, które też b. lubię. Szukam takich,aby strefa klimatyczna USDA była maximum 5, dlatego pewnie jałowce skalne Blue Arrow i Skyrocet odpadają. Wyszukałam jałowce: chińskie - Iowa, Mountbatten, Spartan, Stricta, pospolite - Sentinel, Arnold, Norwegen, virgińskie - Canaertli, Scholti oraz tuje - Szmaragd, Cristata, Columna, Spiralis, Zmaflik. Tyle znalazłam w Internecie, (tujek Elegantissima nie wypisałam, bo będzie mi się wydawało, że schną u mnie). Mam też 3 cisy, ale je posadzę chyba gdzie indziej, bo po roku mają prawie 0,5 cm przyrosty. Te wypisane iglaki to znam tylko z Internetu. Tuja Spiralis na zdjęciach ładnie wygląda, Zmaflik z opisu - w lecie jasna zieleń. Jak z tego zaprojektować urzekający żywopłot ładniejszy niż u sąsiadów :) ?. A może lepiej z samych wymieszanych tujek? Albo dać sobie spokój i posadzić tylko Szmaragdy?

Wygenerowano w 0.146 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum