TEMAT: KIedy i jak tniemy rośliny liściaste

KIedy i jak tniemy rośliny liściaste 27 Mar 2014 18:37 #237917

  • koza
  • koza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 577
  • Otrzymane dziękuję: 163
Dzięki!!!! Jutro podetnę!!! :ouch:
koza - ulka pozdrawia
U Kozy
Pusta miska - nakarm pieska!


Zielone okna z estimeble.pl

KIedy i jak tniemy rośliny liściaste 28 Mar 2014 20:39 #238186

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
koza wrote:
Witajcie!!! Wróciłam na wieś dopiero kilka dni temu i problemów wiele. Moje pęcherznice mają pączki. Czy mogę jeszcze ciąć (jedna paskudnie się rozrosła). A jeśli mogę to czy uda się ukorzenić ucięte gałązki?


Ula, spokojnie tnij,troszkę ,,popłaczą'' ,chyba że je od razu po cięciu zabezpieczysz maścią ogrodniczą(też będą płakać ale mniej).Na sadzonki weź patyczki min.grubośći ołówka -dolne cięcie wykonaj pod pąkiem górne nad :whistle: ale to zapewne wiesz,dobrze by sadzonki miały 3-4 pąki, użycie ukorzeniacza zagwarantuje wysoki procent ukorzenienia... :idea1:
Za tę wiadomość podziękował(a): koza

Cięcie milina, wisterii i tawuły 05 Maj 2014 12:26 #253294

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Podczas porządkowania skrzynki z pytaniami dostrzegłam jeszcze, że Maria pytała o przycinanie tawułek. W lutym to tawułki siedzą jeszcze w glebie, w odróżnieniu od tawuł, które są krzewami, nie bylinami.
Tawuły japońskie przycina się w celu pobudzenia do zagęszczania się w terminach III-IV. Tawuły wczesne przycina się po kwitnieniu (czerwiec), nawet 1/2 długości pędów. Tawuła szara wymaga niewielkiego cięcia raczej po kwitnieniu.

KIedy i jak tniemy rośliny liściaste 14 Mar 2015 08:14 #348793

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
Doradźcie proszę kiedy ciąć jarzębinę? Bo tak się zastanawiam i co wydedukowałam. Teraz źle bo nie będzie kwiatów. Po kwitnieniu źle bo nie będzie owoców. Więc kiedy? :think:
Agnieszka

KIedy i jak tniemy rośliny liściaste 14 Mar 2015 08:25 #348796

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Agnesik wrzuć fotkę jarzębiny(najlepiej w stanie bezlistnym ;) ) to coś wydumamy......jeżeli ciąć to teraz jest ostatni ,,gwizdek''

KIedy i jak tniemy rośliny liściaste 16 Mar 2015 12:40 #349501

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
Proszę oto ona:

20150315_154440.jpg



Rośnie bardzo do góry a ja bym chciała żeby trochę się zaokrągliła.
Agnieszka

KIedy i jak tniemy rośliny liściaste 16 Mar 2015 21:12 #349669

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Twoja jarzębina to dziczka czy ,,rasowa'' kupowana w szkółce :think: , ona zawsze będzie ciągnąć do góry .
Wytnij przewodnik nad pierwszymi rozwidlającymi się gałązkami - byle grube były.I tak z uśpionych paków wybije następny przewodnik ale chociaż na rok ją spowolnisz...
Żeby zachować bardziej ,,spłaszczony'' pokrój musisz ciąć co roku...
Za tę wiadomość podziękował(a): agnesik12

KIedy i jak tniemy rośliny liściaste 17 Mar 2015 08:25 #349751

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
To odmiana Golden Wonder. Dzięki za poradę. Tak też zaraz zrobię. Chciałam z niej mieć kulę a ona jakaś taka chudzinka ciągnie do góry.
Agnieszka

KIedy i jak tniemy rośliny liściaste 09 Kwi 2015 14:12 #356466

  • maicha
  • maicha's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 14
Kiedy i jak ciąć forsycję? Wyrosła na wielki badylasty krzaczor... czy mogę ją mocno poprzycinać teraz, żeby zdecydowanie ją zmniejszyć i spróbować nadać jakiś kształt?
forsycja.jpg

podobno była to forsycja na paliku, ale palik już dawno się złamał i rośnie sobie krzaczor...
Renata

KIedy i jak tniemy rośliny liściaste 09 Kwi 2015 22:41 #356600

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Piękna forsycja....niech sobie kwitnie a jak przekwitnie są dwie opcje do wyboru :
- wycinasz wszystko tzn.gałązki na 15-20 cm od ziemi (przerabiałem u siebie-w tej chwili krzew ma 2-2.50 m.)
-bierzesz sekatory w garść, wycinasz stare gałęzie - poznasz po korze, młode maja delikatną ,,skórę'' i wszystkie młodziaki przycinasz do wybranej wysokości - to tak w dużym skrócie
Za tę wiadomość podziękował(a): maicha

KIedy i jak tniemy rośliny liściaste 10 Kwi 2015 08:52 #356680

  • maicha
  • maicha's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 14
chester633 dziękuję :)
Piękna, ale już za duuużaaa po prostu już za ciasno się w tym miejscu zrobiło, więc chyba rzeczywiście zetnę mocno, choć myślałam o jakichś 40-50cm, dla mnie to i tak dużo ;)
Renata

KIedy i jak tniemy rośliny liściaste 10 Kwi 2015 09:10 #356689

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Maicha,
forsycje bardzo dobrze znoszą cięcie, nawet często stosuje się te krzewy do formowania żywopłotów.

Jeśli jest dla Ciebie za duża, to teraz (w zasadzie przekwitają teraz) wykonaj jedno mocne cięcie, tak jak radził Chester. W kolejnych sezonach warto wykonywać cięcie po kwitnieniu, wtedy skraca się przyrosty o 1/3 a nawet do 1/2 (gdy szybko przyrasta). Forsycja kwitnie na zeszłorocznych pędach, dlatego jej kwitnienie zależy w dużym stopniu od przycinania.
:flower2:

KIedy i jak tniemy rośliny liściaste 20 Sie 2015 17:35 #396828

  • waga65
  • waga65's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 297
  • Otrzymane dziękuję: 298
Witam.Chcę z krzaka Kaliny Rosea zrobić drzewko,czy teraz na jesień mam powycinąć zbędne gałęzie,czy na wiosnę.
pozdrawiam
waga65

KIedy i jak tniemy rośliny liściaste 20 Sie 2015 17:55 #396837

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Zapewne będzie to ciężko zrobić :teach: bo kalina jest krzewem :think: i nawet po wycięciu wszystkich pędów i zostawieniu jednego przewodnika jak sobie życzysz z ,,bryły'' korzeniowej będą wybijać nowe pędy (dużo pędów) .
Pędy o które pytasz wytnij teraz, miłej zabawy.... :wink4:
Za tę wiadomość podziękował(a): waga65

KIedy i jak tniemy rośliny liściaste 20 Sie 2015 18:38 #396854

  • pierre.black
  • pierre.black's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 163
  • Otrzymane dziękuję: 275
waga65 wrote:
Witam.Chcę z krzaka Kaliny Rosea zrobić drzewko,czy teraz na jesień mam powycinąć zbędne gałęzie,czy na wiosnę.
pozdrawiam
waga65

Kalina przy swobodnym wzroście może osiągać nawet 5 m wysokości, przy kontrolowanym zazwyczaj nie przekracza 3 m. Cięcie tych krzewów nie jest wymagane i najczęściej ogranicza się ono to cięcia typowo sanitarnego (usunięcie chorych, uschniętych,uszkodzonych lub bardzo słabych pędów z korony).

Nie mniej dodatkowo przeprowadzony zabieg cięcia formującego wpływa zarówno na właściwy rozwój korony jak i na obfite kwitnienie krzewów. Cięcie to można przeprowadzić po kwitnieniu krzewów.

Pamiętajmy jednak o im silniej przytniemy pędy w koronie, tym więcej otrzymamy młodych pędów bocznych z oczek bocznych czy też śpiących. I jeszcze zasada mojej przedmówczyni, jeśli pędów bocznych (wyrastające z gruntu) nie przytniemy praktycznie po samej ziemi to otrzymamy bardzo dużą ilość nowych pędów odziomkowych, które trzeba będzie wycinać w sezonie lub je wyłamywać jako młode pędy zielne.
Pierre
Za tę wiadomość podziękował(a): waga65

KIedy i jak tniemy rośliny liściaste 20 Sie 2015 19:26 #396859

  • waga65
  • waga65's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 297
  • Otrzymane dziękuję: 298
Panowie. :) Dziękuję za zainteresowanie i pomoc wiem ,że to krzew nie drzewo ,ale jak to kobitka rozumuje, powycinać wszystko co się da i zostawić 1 patyk z rozgałęzieniem takie widełki a to co będzie odrastać wycinąć. :thanks:

pozdrawiam
waga65

KIedy i jak tniemy rośliny liściaste 20 Sie 2015 21:08 #396884

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Waga ,to moje drugie już drzewko kaliny .Pierwsze było o wiele większe ,ale kilka lat temu spadł śnieg a ono obsypane było kwiatami i się połamało .Zdjęcie z tamtego roku .
Beata :bye:

100_9668.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): waga65

Drzewa ogrodowe Bonsai 18 Wrz 2015 10:50 #402656

  • NataliaG
  • NataliaG's Avatar
Witam. Co sądzicie o drzewkach ogrodowych bonsai? Czy trudno jest je pielęgnować? Jestem bardzo ciekawa i zastanawiam się nad kupieniem 4 drzewek na swój ogród. Ostatnio znalazłam bonsai sklep [usunięto reklamę] i ciągle się zastanawiam czy nie wydam pieniędzy na darmo. Tzn. ja wiem, że drzewka są piękne, ale czy będę umiała je pielęgnować. W sumie w domu nie mam nawet kwiatów, ponieważ wszystkie więdły :D ( zapominałam podlewać) i teraz naszła mnie chęć na bonsai. Jeśli macie jakieś doświadczenia związane z tymi drzewkami to czekam na jakieś ciekawe informacje. Pozdrawiam
a11-2.png
Ostatnio zmieniany: 18 Wrz 2015 11:56 przez Orszulkaa.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.291 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum