TEMAT: KIedy i jak tniemy rośliny liściaste

KIedy i jak tniemy rośliny liściaste 25 Lut 2014 20:46 #228445

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Hibiskusy, tawuły japońskie, budleję Dawida, pięciornik krzewiasty warto przycinać co roku, pozostawiając jedynie 1/4 ich poprzedniej długości.

Rośliny te kwitną na młodych pędach, więc wczesnowiosenne przycinanie pobudzając do zagęszczania się, sprzyja obfitemu kwitnieniu.
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2014 20:47 przez Hiacynta.


Zielone okna z estimeble.pl

Zimowo wiosenne cięcie krzewów ozdobnych 25 Lut 2014 21:00 #228454

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Wycinam te o szaroburej korze a więc mające juz wiecej niz dwa lata, tak naprawdę same rzucają się w oczy........
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a

Zimowo wiosenne cięcie krzewów ozdobnych 25 Lut 2014 21:39 #228494

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Czyli tak jak u dereni :-)

Gosiu, Grześ pewnie odniósł się do mojego "nie ciąć" :unsure:

Ja wiem co z pierwszego postu może być niezrozumiałe: cięcie tawuł.
Ktoś, kto posadził po prostu tawułę, może nie mieć pojęcia czy kwitnie ona latem czy wiosną.
Na domiar złego między tawułami plączą się jeszcze nieszczęsne tawułki (byliny) :devil1:

Takie tawuły tniemy teraz - japońskie

Te tawuły tniemy po wiosennym kwitnieniu
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2014 21:41 przez sd-a.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, Cebulla

Zimowo wiosenne cięcie krzewów ozdobnych 25 Lut 2014 22:15 #228518

  • Cebulla
  • Cebulla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 206
Gosiu- wielkie dzięki. Ściągawka pierwsza klasa!

Zimowo wiosenne cięcie krzewów ozdobnych 25 Lut 2014 22:24 #228523

  • Roma
  • Roma's Avatar
Gosiu-Twój tekst przeczytałam ze zrozumieniem ale co z tego kiedy już po przycięciu jaśminowca :jeez: :hammer: całe szczęście,że przed cięciem kaliny bo i tę chciałam prześwietlić i skrócić :angry:

Zimowo wiosenne cięcie krzewów ozdobnych 26 Lut 2014 09:27 #228631

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
Gosia - fakt to nie do Twojego postu się odnosiło :dazed: To ja pisze niezrozumiale - przepraszam
Opis jest pierwsza klasa.
Trzeba napisać, że Pęcherznice są ozdobne z... swoich pęcherzyków, zwłaszcza Diabolo, przy drastycznym cięciu raczej nie ma co na nie liczyć


Ja tnę również Perukowce, ale tylko dlatego, że chcę je zagęścić. Rosną długie kilkumetrowe pędy, które mimo że są ładne to często łamie je wiatr.
Peruk nie ma, sa ozdobne z liści. Jednakże za kilka lat przestanę je ciąć.

Zimowo wiosenne cięcie krzewów ozdobnych 26 Lut 2014 09:50 #228647

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
AGP-ON wrote:
Gosia - fakt to nie do Twojego postu się odnosiło :dazed: To ja pisze niezrozumiale - przepraszam
Opis jest pierwsza klasa.

Ja tnę również Perukowce, ale tylko dlatego, że chcę je zagęścić. Rosną długie kilkumetrowe pędy, które mimo że są ładne to często łamie je wiatr.
Peruk nie ma, sa ozdobne z liści. Jednakże za kilka lat przestanę je ciąć.

Grzesiu dziękuję, myślałam, że do mojego, wolałam więc dopytać, bo chcę opisać kolejne grupy roślin do cięcia i chciałabym żeby było zrozumiale by jak najwięcej osób mogło skorzystać. :flower2:

Jeśli za kilka lat przestaniesz ciąć perukowce to też się zestarzeją i po kolejnych kilku latach staną się brzydkie tak jakby cięte nie były. Spróbuj może mojej pośredniej metody, dzięki temu będziesz miał i młode pędy z dużymi dobrze wybarwionymi liśćmi i ozdobne peruczki, a na przestrzeni lat dobrze ukształtowany krzew.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.

Zimowo wiosenne cięcie krzewów ozdobnych 26 Lut 2014 10:10 #228659

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
Przetestuje na żółtym, czerwone już ogoliłem :club2:

Zimowo wiosenne cięcie krzewów ozdobnych 26 Lut 2014 10:10 #228660

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Gosiu, :)
bardzo mi się przydadzą Twoje rady co do cięcia. Niektóre znałam, inne troszkę zmodyfikuję, jak np. cięcie mieszane perukowca czy pęcherznicy. Nie cięłam specjalnie kalin (Watanabe i koralowej) i teraz już będę bardziej odważna. I chyba wyjaśniło mi się dlaczego nie kwitł u mnie złotlin (za mocno cięłam wiosną). :oops:
Ostatnio zmieniany: 26 Lut 2014 23:15 przez Daniela.

Zimowo wiosenne cięcie krzewów ozdobnych 26 Lut 2014 10:49 #228674

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
O cięciu bylin i traw już tworzę wątek, proszę o odrobinę cierpliwości :wink4:. Do wieczora powinnam wstawić, trwa to trochę długo bo piszę w przerwach na herbatę, resztę czasu poświęcam na ogrodowe cięcia. :lol:

Będą też osobne wątki o cięciu żywopłotów, krzewinek w tym ziół, pnączy w tym Clematisów i choć róże są krzewami to im też planuję oddzielny wątek. Jeśli zdążę ( bo prace ogrodowe wykonuję sama a cięć mam mnóstwo) to opiszę też cięcie krzewów i drzew owocowych, ale to nie na pewno. Taki podział wybrałam, by wątki były czytelne i by łatwo było znaleźć potrzebne informacje.

Także bardzo proszę zgodnie z sugestią Siberki, w tym wątku omawiajmy cięcie krzewów ozdobnych. :)
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Ostatnio zmieniany: 26 Lut 2014 10:56 przez Gosia.
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, Roma

Zimowo wiosenne cięcie krzewów ozdobnych 26 Lut 2014 22:18 #228924

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Gosiu,pozwalam sobie wstawić foto perukowca aby pokazać czy warto tak drastycznie ciąć?
rokwogrodzie1095.jpg


Gosiu,możesz usunąć.

Zimowo wiosenne cięcie krzewów ozdobnych 27 Lut 2014 18:38 #229157

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Tak ,jak pisałam wcześniej , przede mną pierwsze cięcie bukowego żywopłotu posadzonego
późną jesienią.
Podobno to cięcie jest najważniejsze.
Wiem już ,że trzeba ciąć nisko . Przeczytałam ,że sadzonki słabo rozgałęzione należy
ciąć nawet 10 cm nad ziemią !
Zrobiłam rysunek : po lewej ładnie rozkrzewiona sadzonka , po prawej mój problem...

IMG_2072.JPG


Jeśli utnę sadzonkę po prawej tak nisko (w punkcie B ze znakiem zapytania), czy
z tego patyczka urośnie cokolwiek ? Czy nie trzeba na sadzonce zostawić choćby
jednego czy dwóch pąków - czyli ciąć ją w punkcie A ?
Roślina ma wysokość ok 50 cm.
Ostatnio zmieniany: 27 Lut 2014 19:50 przez magdala.

Zimowo wiosenne cięcie krzewów ozdobnych 28 Lut 2014 08:40 #229356

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Madziu trochę nam się przez te przenosiny szyki postów pozmieniały i dziwnie wygląda mój poprzedni wpis pod Twoim pytaniem, co najmniej tak jakbym czytać ze zrozumieniem nie umiała i Ty pytasz o jedno ja piszę o czymś innym. :rotfl1: Do tego wszystkiego teraz będę mieć dwa posty własne jeden pod drugim. :think:

Co do buków to przejrzyj je czy wszystkie pędy są żywe i najpierw usuń wszystkie pędy obumarłe. Pozostałe rośliny przycięłaby równo, odznaczając wysokość przy pomocy sznurka, o 2/3 długości czyli w Twoim przypadku na wysokość ok 20 cm od poziomu gleby.
W sezonie pewnie będziesz musiała pilnować i w razie czego wykonać opryski, bo buk lubi być atakowany przez mszycę- zdobniczkę bukową, która może okazać się bardzo uciążliwa.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.

Zimowo wiosenne cięcie krzewów ozdobnych 26 Mar 2014 09:43 #237425

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Cześć Gosia, nie wiem co robić z bukszpanami. Zawsze jakoś trafiałam na info, żeby je przycinać po ustąpieniu ryzyka przymrozków (po połowie maja), dzisiaj przeczytałam u Waldka, że już przyciął bukszpany. Ty piszesz, że na początku kwietnia-to na pewno kwestia aury, ale co myślisz - przyciąć już, te przymrozki nie są dla nich grożne? :think:
:hug: :hug: :bye:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka

Zimowo wiosenne cięcie krzewów ozdobnych 26 Mar 2014 10:00 #237436

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Są trzy metody cięcia bukszpanów:

Dwukrotnie w sezonie - marzec-kwiecień, przed rozpoczęciem wegetacji i drugie pod koniec czerwca (gdy młode przyrosty przestaną być jasnozielone).

Jednokrotne w sezonie - pod koniec czerwca, gdy mamy do czynienia z krzewami już dobrze uformowanymi.

Trzykrotne w sezonie - dla pasjonatów kształtowania bukszpanów, terminy: marzec-kwiecień, potem koniec czerwca, a następnie w sierpniu lekka korekta gałązek wybiegających poza obręb ukształtowanej figury.

Sama stosuję najczęściej metodę trzykrotną. Niektóre egzemplarze (pewnie to zależy od stanowiska) wymagają cięcia rzadziej 1-2 razy, a ja tylko się dostosowuję do ich potrzeb. :)
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2014 10:00 przez Daniela.

Zimowo wiosenne cięcie krzewów ozdobnych 26 Mar 2014 14:01 #237491

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Haniu i właściwie nie mam nic do dodania. Daniela bardzo wyczerpująco opisała metody cięcia bukszpanów. Ja stosuję dwukrotne cięcie. :lol:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Za tę wiadomość podziękował(a): hanya

KIedy i jak tniemy rośliny liściaste 26 Mar 2014 19:25 #237578

  • koza
  • koza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 577
  • Otrzymane dziękuję: 163
Witajcie!!! Wróciłam na wieś dopiero kilka dni temu i problemów wiele. Moje pęcherznice mają pączki. Czy mogę jeszcze ciąć (jedna paskudnie się rozrosła). A jeśli mogę to czy uda się ukorzenić ucięte gałązki?
koza - ulka pozdrawia
U Kozy
Pusta miska - nakarm pieska!

KIedy i jak tniemy rośliny liściaste 27 Mar 2014 10:20 #237807

  • Mutari
  • Mutari's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • GG 501225
  • Posty: 200
  • Otrzymane dziękuję: 41
ja swoje ciacham co roku i nie zauważyłem, aby im to w jakiś sposób szkodziło. Odbijają bardzo ładne i obficie kwitną.
Co do ukorzeniania się nie wypowiem, bo tego nie robiłem.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.388 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum