TEMAT: Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 04 Lis 2014 20:37 #310514

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Chrystiana,
Little Princess to karłowata odmiana klona palmowego. W pierwszym sezonie po posadzeniu nie ma co się spodziewać wielkiego przyrostu, bo drzewko się zakorzenia w podłożu.
Od kiedy więdną mu liście? Jeśli ma to miejsce niedawno, to nie martwiłabym się. Chłodniejsze noce powodują, że niektóre klony mogły już zrzucać liście. Nie polecam podcinania, daj mu spokojnie przezimować. Dobrze żebyś zabezpieczyła go na zimę, ale dopiero jak się oziębi. Możesz go zabezpieczyć owijając agrowłókniną, a podłoże przy pniu okryć np. stroiszem.

Dopiero gdy wiosną ruszy wegetacja będziesz mogła ocenić, czy jakieś gałązki należy usunąć, bo są martwe czy uszkodzone. Co do wybarwienia, to bywa i tak, że nie ma sprzyjających warunków i listki najpierw uschną i opadną (miałam tak w jednym roku, gdy jeden z moich kloników bardzo szybko stracił liście).


Zielone okna z estimeble.pl

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 05 Lis 2014 15:31 #310667

  • bendkos
  • bendkos's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 1
Witam aby nie zakładać nowego wątku a temat dotyczy głogu czy głóg Paul's Scarlet można szczepić na dwóch u nas występujących głogach jedno i dwuszyjkowym czy tylko na jednym z nich? Pytam ponieważ paul scarlet opisywany jest raz jako dwuszyjkowy a raz jako pośredni. Ja mam prawdopodobnie dzikie siewki jednoszyjkowego ale nie mam pewności ponieważ nie ma ich z nasion tylko wykopywałem z nieużytków. Mam zaamiar szczepić jak jabłonki przez stosownie wiosną.
Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 05 Lis 2014 18:13 #310689

Daniela---uprzejmie Ci dziękuję za odp.Mojemu klonikowi listki zasychają od niedawna,jakiś miesiąc.Już myślałam,ze uschnie na dobre,ale jak piszesz najwidoczniej tak musi być.Tak,wiem,ze to karłowate drzewko,specjalnie takie kupiłam.Strasznie mi się podobają klony,gdy zmieniają liście na jesieni.Wsadzałam go w maju,zakupiłam w Castoramie.Od niedawna mam działkę,więc nie znam się jeszcze na wszystkim. :happy:
pozdr



Daniela wrote:
Chrystiana,
Little Princess to karłowata odmiana klona palmowego. W pierwszym sezonie po posadzeniu nie ma co się spodziewać wielkiego przyrostu, bo drzewko się zakorzenia w podłożu.
Od kiedy więdną mu liście? Jeśli ma to miejsce niedawno, to nie martwiłabym się. Chłodniejsze noce powodują, że niektóre klony mogły już zrzucać liście. Nie polecam podcinania, daj mu spokojnie przezimować. Dobrze żebyś zabezpieczyła go na zimę, ale dopiero jak się oziębi. Możesz go zabezpieczyć owijając agrowłókniną, a podłoże przy pniu okryć np. stroiszem.

Dopiero gdy wiosną ruszy wegetacja będziesz mogła ocenić, czy jakieś gałązki należy usunąć, bo są martwe czy uszkodzone. Co do wybarwienia, to bywa i tak, że nie ma sprzyjających warunków i listki najpierw uschną i opadną (miałam tak w jednym roku, gdy jeden z moich kloników bardzo szybko stracił liście).

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 18 Sty 2015 11:20 #330251

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Witam.
Mam problem z moją szczepioną wierzbą Iwą. Zaatakował ją szkodnik, którego nie mogę zidentyfikować.

Szkodnik wgryza się w gałęzie i żeruje w nich i pod korą powodując obumieranie ich. Na gałęziach zaś pojawiają się brązowe plamy i otworki ok 3mm średnicy. Nie udało mi się wypatrzyć szkodnika ale jego działalność jest mocno widoczna. Wierzba ma bardzo słaby przyrost, gałęzie w tym roku nawet nie dorosły do ziemi. Myślę, że będę musiał ją usunąć, bo nie uda mi się jej już pewnie uratować gdyż szkodniki zaatakowały również podkładkę. Na szczęście jeszcze nie zauważyłem go na innych wierzbach ale chciałbym wiedzieć z czym mam do czynienia, by wiedzieć jak się ustrzec na przyszłość.









A tu widać roczny przyrost wierzby, którego praktycznie prawie nie ma :(
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 18 Sty 2015 18:06 #330383

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Odciąłem gałązkę z pierwszego zdjęcia z poprzedniego postu i znalazłem w niej larwę szkodnika. Wiem co niszczy wierzbę ale co to za szkodnik i jak z nim walczyć?

Odciąłem ok. dwa centymetry do brązowego miejsca ale nie było tam szkodnika tylko tunel wygryziony w rdzeniu gałązki. Odciąłem następny kawałek i tam już go znalazłem.




Larwa ma ok. 1cm długości i 3mm średnicy.




Pewnie przez to wygryzanie rdzenia wierzba umiera.


Mieliście kiedyś takie szkodniki? Jeśli tak to jak z nimi walczyliście?
Ja myślę o zastosowaniu jakiejś chemii o działaniu systemicznym aby podlać wierzbę i poprzez wchłanianie środka przez soki wierzby zatruć szkodnika. Tylko czy teraz, o tej porze roku wierzba będzie wchłaniać środek??
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 18 Sty 2015 18:15 #330388

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Piotrek zwróć się do Iryska Roberta on jest leśnikiem to może szybciej zdiagnozuje tego brzydala.

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 18 Sty 2015 18:20 #330393

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Piotrek , zobacz korniki . Podobne widziałam jak korowałam starego korzenia .Gdzieś raz czytałam ,że szczepione wierzby rosną do 10 lat , później jest tylko gorzej . Ja już wycięłam Siwą ,Skupioną pendulę , Sachalińską , a na wiosnę chyba pójdzie Hakuro . Wszystkie miały ponad 10 lat i coraz gorzej wyglądały .
Beata :bye:
Ostatnio zmieniany: 18 Sty 2015 18:31 przez beatazg.

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 18 Sty 2015 18:26 #330395

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Piotrze,
to może być larwa Dłużynki dwukropkowej. To bardzo ciekawy owad, jego dorosłe osobniki są bardzo ładne. Jednak larwy właśnie - niczym korniki - ryją takie długie korytarzach w wierzbie iwie. :(

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 18 Sty 2015 19:45 #330441

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Już wiem co to za szkodnik - to krytoryjek olchowiec. Z tego co wyczytałem przy takim zaatakowaniu drzewa to tylko wyciąć i spalić i to jak najszybciej.
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 12 Lut 2015 22:26 #339859

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Orzech (pień i ziemia wokół) to trudny temat, ale sadzę ,że z powodzeniem można by u jego podstawy posadzić kilka sztuk HEDERY. To zimozielone pnącze obrosło by pień ( latem górna część nadal mogłaby być rodzajem kwietnika) i łysy w tej chwili "placyk" wokół. Hedera ma płytki , niemal powierzchniowy system korzeniowy , więc po podsypaniu 5 cm. warstewki ziemi i delikatnym przekopaniu gleby bez problemu się tam ukorzeni.Można dodać kilka kamieni lub jakiś pniak - razem z ciemnozielonymi listkami hedery ładnie to może wyglądać i , co ważne , jest niemal bezobsługowe jeśli chodzi o pielęgnację. Załączam zdjęcia wykorzystania hedery u mnie :
DSC01199.jpg


DSC04153.jpg


DSC00976.jpg

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 22 Lut 2015 11:43 #342359

  • stern
  • stern's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 1
W moim sadzie owocowym wszystkie drzewa wyglądają podobnie. Co to za choroba? Da się im jeszcze jakoś pomóc? Nigdy jeszcze nie były bielone ani pryskane.

DSC_0388.jpg


DSC_0391.jpg


DSC_0393.jpg


DSC_0397.jpg
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2015 12:57 przez .

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 22 Lut 2015 18:08 #342467

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Tak wyglądają uszkodzenia mrozowe drzew. O zasadności bielenia drzew mamy na forum wątek:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/6...zew-owocowych#210800
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2015 18:13 przez Hiacynta.

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 22 Lut 2015 18:48 #342485

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Hiacynta dobrze napisała - wygląda to na odparzenia kory przez mróz .

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 15 Maj 2015 08:34 #368895

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15854
  • Otrzymane dziękuję: 12253
Poratujcie i podpowiedzcie proszę, co robić z nową, młodą kaliną 'Onondaga' ? :thanks:

Ku wielkiej radości, tydzień temu zdobyłam i posadziłam na dość słonecznym stanowisku.

Wyglądała zdrowo:

08.05.
08.05.2015001a-2.jpg



:sad2: Wczoraj zauważyłam na liściach niepokojące, brunatne plamy - co to może być? Jak leczyć ?

14.05.
14.05.2015088.jpg


14.05.2015089.jpg


14.05.2015091.jpg


14.05.2015092.jpg
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 15 Maj 2015 08:59 przez Amlos.

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 16 Maj 2015 21:25 #369472

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15854
  • Otrzymane dziękuję: 12253
Dodam jeszcze dzisiejsze fotki liścia :


Clipboard01-6.jpg


Clipboard01a-3.jpg


Może ktoś miał coś podobnego na kalinie? :(
Pozdrawiam - Ania

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 16 Maj 2015 22:02 #369506

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Aniu, wygląda na plamistość liści. Ja bym najbardziej porażone liście usunęła, a jesienią trzeba dokładnie wygrabić i zniszczyć wszystko co opadnie.
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 16 Maj 2015 22:08 #369514

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15854
  • Otrzymane dziękuję: 12253
Aniu, dziękuję za odzew - a może jakieś opryski poczynić ? :sad2:
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 16 Maj 2015 22:09 przez Amlos.

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 10 Cze 2015 16:19 #377947

  • rutek46
  • rutek46's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 9
Czy może ktoś mi doradzić dlaczego płatki kwiatu gdy się całkiem rozwinie po 4,5 dniach brązowieją,zaznaczam że już nie ma przymrozków.Bo kwiaty tej magnoli chyba nie przekwitają tak szybko?
20150610_160631.jpg

:think:


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.367 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum