TEMAT: Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 11 Cze 2014 11:36 #271353

  • magenta
  • magenta's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 15
Czym pryskać na to paskudztwo?


Zielone okna z estimeble.pl

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 11 Cze 2014 12:34 #271368

  • Nemo
  • Nemo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 215
A czymkolwiek... starczy Decis. A jak niewiele, to pozbierać ręcznie i tyle :)

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 13 Cze 2014 23:18 #272389

  • olamateola
  • olamateola's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 45
  • Otrzymane dziękuję: 82
Moją śliczną sosenkę też takie oblazły, a że nie miałam żadnego owadobója w zasięgu, więc opryskałam je...
... lakierem do włosów :happy4:

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 14 Cze 2014 09:37 #272441

  • Fraszkka
  • Fraszkka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 107
  • Otrzymane dziękuję: 45
O, też tak robię :tongue2: Ostatnio na jednej z moich ketmii syryjskich pojawiły się mszyce, na szczęście do akcji wkroczyły larwy biedronek :cool3: raz - dwa sobie poradziły :)

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 15 Cze 2014 18:58 #272953

  • olamateola
  • olamateola's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 45
  • Otrzymane dziękuję: 82
Uratowana sosenka:

Przed zalakierowaniem gąsienice zdążyły zjeśc igły z prawej dolnej gałązki.

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 18 Cze 2014 19:12 #274148

  • ewa1953
  • ewa1953's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 783
  • Otrzymane dziękuję: 497
Bardzo proszę o podowiedz na co choruje wierzba IWA ? na liściach pomarańczowe plamy ?

przepraszam za jakośc fotki ale może to coś pomoże

czerwiec1045.jpg

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 18 Cze 2014 21:17 #274176

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Bardzo charakterystyczne objawy - rdza wierzby.
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa1953

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 18 Cze 2014 21:19 #274178

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Ania ma rację, trzeba opryskać od rdzy, ale walka nie jest łatwa :blink:
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa1953

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 18 Cze 2014 21:29 #274182

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Przy rdzy im szybciej się reaguje tym lepiej. Wyniszczające działanie ma np. Falcon 460 EC, Score 250 EC - jeden zabieg zwykle nie wystarcza, odstęp między zabiegami 10 dni. Jeśli nie stosować chemicznej ochrony, to systematycznie usuwać i niszczyć porażone liście, także te opadłe. W skrajnych przypadkach wycinać całe porażone pędy.
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa1953

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 25 Cze 2014 08:21 #276779

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
Przez tydzień byłem w delegacji po powrocie zauważyłem, że Lilaki mocno podupadły. Liście zmatowiały, lekko się zwijają. Czy to jakaś choroba grzybowa?



Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 25 Cze 2014 09:00 #276808

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
A nie mają one zbyt sucho? Ostatnio przesadzałam bukszpany po ulewie zresztą :) Ziemia na głębokość 4 łopat była suchuteńka, głębiej nie kopałam, żeby zbyt dużego doła nie złapać :)

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 25 Cze 2014 09:37 #276827

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
ostatnio pada codziennie, ale sprawdzę to wieczorem.
Kontrolowałem tylko na obecnośc szkodników.
Ciekawe jest to, że mam 3 Lilaki w różnych częściach ogrodu i wszystkie wyglądają podobnie.

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 05 Lip 2014 20:12 #280237

  • Grzesiu
  • Grzesiu's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Życie jest piękne
  • Posty: 715
  • Otrzymane dziękuję: 213
Witam poproszę o poradę...Na moim ambrowcu listka satre i młode zaczynają żółknąć albo/i zasychać
Grzyb?
Czym pryskać

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 14 Lip 2014 10:57 #282978

  • takasobie
  • takasobie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 393
  • Otrzymane dziękuję: 778
Hiacynta wrote:
Trociniarka czerwica -
atakuje wiele gatunków drzew liciastych, w tym wszystkie drzewa owocowe.

Jest to motyl z rodziny trociniarkowatych, o rozpiętoci skrzy­deł do 90 mm. Skrzydła ciemnoszare z delikatnym ciemniejszym rysun­kiem. Gšsienice są czerwonobrązowe od strony grzbietowej, kremowożółte od strony brzusznej, głowa, nogi i tarczka czarne. Dorastają do 100 mm.

Lot motyli rozpoczyna się w czerwcu, jaja składane są w szczelinach kory. Gąsienice początkowo żerują w korze, póniej wgry­zają się w pień drzewa i drążą w drewnie korytarze o średnicy do 10 mm. Z otworu korytarza wysypują się na zewnątrz odchody i trociny. Cykl rozwojowy trwa 34 lata.

Uszkodzone przez trociniarkę gałęzie i konary łatwo się odłamują. Silnie zaatakowane drzewa zasychają. Jest to bardzo grony szkodnik, jednak występuje doć rzadko. :woohoo: (masz człowieku szczęście :woohoo: )

Zwalczanie.
Należy wprowadzić do korytarza kawałek waty nasyco­nej środkiem owadobójczym łatwo parującym (np. Winylofos lub Nogos 50 EC), a następnie otwór zalepić gliną, plasteliną, kitem, itp.

Można też taki środek wstrzyknąć przy użyciu strzykawki z grubą igłą.

----
Bardzo proszę o fotki tych trociniarek, bo są rzadko spotykane :woohoo: Jak yeti, każdy wie, ze istnieje, ale mało kto widział :)

Proszę bardzo! Zniszczenia na gruszy i nieboszczyk winowajca:









A! I cykl rozwojowy wynosi 3-4 lata, a nie 34 :idea1:
Pozdrawiam!
Miłka
Ostatnio zmieniany: 14 Lip 2014 11:10 przez takasobie.

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 15 Lip 2014 21:53 #283451

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Dzięki za korektę :) jeden minusik, a tyle zmienia :happy:

Bardzo serdecznie dziękuję też za poglądowe fotki :) Do tej pory trociniarkę widziałam tylko na obrazkach w książce, a tu na fotkach, jak żywa :bravo:

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 02 Sie 2014 12:38 #288557

  • badusia
  • badusia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 908
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Witam wszystkich :)
Mam nietypową sprawę. Otóż w punkcie ogrodniczym mój M. wypatrzył magnolię "Suzan". Jest to już kilkuletni egzemplarz, rozrośnięty i o ślicznym pokroju, wys.1,8- 2m. Rośnie sobie w dużej donicy,
stoi od wiosny i nie może znależć nowego domu.
Została nawet przeceniona- i nic.
Znam mego M.już ponad 30 lat i wiem, że nakręcił się na tę magnolię strasznie :P Pewnie i tak prędzej czy póżniej wyląduje na naszej działce :)
Problem w tym, że drzewko ma małe, już lekko zżółknięte listki, kompletnie brak tegorocznych przyrostów( nasza działkowa ma piękne młode przyrosty i o wiele, wiele większe liście), słowem-
zagłodzona jak nic!
I co z tym fantem zrobić? Nie chciałabym, żeby się zmarnowała.Boję się, że jak dostanie dobrej ziemi z obornikiem, to się za bardzo rozpędzi przed zimą. A może dać jej nawozu jesiennego?
Albo dać ją po prostu do zwykłego podłoża do magnolii, niczym nie nawozić i poczekać z nawożeniem do wiosny?
Stoi sobie bidulka głodna- naprawdę jej szkoda.
Co myślicie? Czy możecie doradzić, bardzo proszę...
Pozdrawiam,Mila.

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 02 Sie 2014 12:49 #288559

  • marusmk
  • marusmk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 189
  • Otrzymane dziękuję: 143
badusia wrote:
..........
Albo dać ją po prostu do zwykłego podłoża do magnolii, niczym nie nawozić i poczekać z nawożeniem do wiosny?
Stoi sobie bidulka głodna- naprawdę jej szkoda.
Co myślicie? Czy możecie doradzić, bardzo proszę...
Ja osobiście tak bym zrobił.
No może profilaktycznie prysnąć czymś uniwersalnym typu Amistar i po kilku dniach Florovit (też opryskiem).
Za tę wiadomość podziękował(a): badusia

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 02 Sie 2014 13:18 #288561

  • badusia
  • badusia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 908
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Serdeczne dzięki za szybką poradę. Gdy ją kupimy(?), wstawię zdjęcie.
Pozdrawiam,Mila.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.456 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum