TEMAT: Oczar (Hamamelis)

Oczar (Hamamelis) 01 Lut 2021 20:01 #746144

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19209
  • Otrzymane dziękuję: 79277
Ha, raz mam szczęście, bo kwitnienie Diane zaczęło się w momencie rzadkiego we Wrocławiu zalegania śniegu na rabatach. Wygląda - frapująco:





Poza tym pierwszy raz od posadzenia mam zamiast pojedynczych kwiatów oblepione czerwonymi "frędzlami" gałązki. :dance:
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2021 20:02 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): bastis, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Oczar (Hamamelis) 23 Mar 2021 06:22 #754182

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3672
  • Otrzymane dziękuję: 19509
Moja Diane dopiero teraz pokazuje co potrafi :hearts:
IMG_20210322_154901-2.jpg

Na razie to mój jedyny oczar, ale już wiem, że muszę jeszcze mieć kwitnącego na żółto(pomarańczowo) . Może Jelena?
Ostatnio zmieniany: 23 Mar 2021 06:24 przez JaKasiula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Oczar (Hamamelis) 27 Paź 2021 15:37 #780075

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19209
  • Otrzymane dziękuję: 79277
Oczary dwa razy w roku przykuwają wzrok, w zimie (wczesnym przedwiośniem) i teraz:





Jak widać na pierwszym zdjęciu, są pączki kwiatowe - jest nadzieja. :dance:
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, JaKasiula

Oczar (Hamamelis) 24 Sty 2022 17:38 #790025

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19209
  • Otrzymane dziękuję: 79277
Jako że odwilż, poszłam pogadać z oczarem. Pomalutku, pomalutku 'Diane' rusza:

Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Mandorla, ewakatarzyna, JaKasiula

Oczar (Hamamelis) 01 Lut 2022 14:11 #791233

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19209
  • Otrzymane dziękuję: 79277
Teraz to kwitnie na całego.



Kwiatki z biegiem czasu robią się bardziej rdzawe, szkoda też, że nie pospieszyłam się, by zrobić zdjęcie, gdy przez moment było biało na ziemi; przy brunatnym podłoży niesłychanie trudno zrobić ostre zdjęcie całego krzewu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, Mandorla, ewakatarzyna, JaKasiula

Oczar (Hamamelis) 01 Lut 2022 14:18 #791237

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Przyznam, że bardzo czekałam na Twoje oczarowe zdjęcia... :oops: To taki sygnał, że wiosna na progu, już otrzepuje buty ze śniegu...
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna, JaKasiula

Oczar (Hamamelis) 01 Lut 2022 15:22 #791247

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2407
  • Otrzymane dziękuję: 9080
Aniu u Ciebie "niekończąca się opowieść", cały rok coś kwitnie.
Chciałam i ja spróbować z oczarem i chyba z 5 lat temu kupiłam maleństwo z siewu, czyli nie wiadomo co będzie. Nawet nie wiedziałam, czy będzie oczar. :silly:
W końcu mam i ja. A tło to mu wybrałam dość niefortunnie - w żółto zielone ciapki.


IMG_20220131_162303.jpg


IMG_20220131_162504.jpg


IMG_20220131_162343.jpg


Mały on i kwiatuszków mało, ale może teraz się rozbuja. :) A i ja oczarowana nim pewnie jakieś dobrutki wymyślę do podsypania. Niech ma, jak tak się postarał.
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, ewakatarzyna, JaKasiula

Oczar (Hamamelis) 01 Lut 2022 15:23 #791248

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2238
  • Otrzymane dziękuję: 8299
Aniu, właśnie myślę kupić oczar Westerstede bo dorasta do 3 m, ale czytam, że wytrzymuje tem. do -6, to za mało, napisz, prozę, jakie Ty masz i jak zimują.
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Oczar (Hamamelis) 01 Lut 2022 17:08 #791262

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19209
  • Otrzymane dziękuję: 79277
Marysiu, mam tylko ten jeden, 'Diane'. kwitnący późną zimą/przedwiośniem. Są i odmiany zaczynające wcześniej, przejrzyj wątek.
Po prawdzie, nie mam ani miejsca, ani chęci na więcej - jak już gdzieś wyżej pisałam, oczar ma swoje 5 minut dwa razy w roku - teraz, gdy widok kwiatów, często na tle śniegu, napawa otuchą - mimo że to raczej mikre kwiatki, a nie jakieś piwonie na krzewie, bądźmy szczerzy. No i jesienią, gdy liście przybierają najfantastyczniejsze barwy.
Już to wszystko pisałam, ale się powtórzę: oczar rośnie powoli, przynajmniej mój, mimo dość dobrego miejsca ( sąsiaduje z figowcem na przykład). Te 3 metry to chyba nie za mojego życia, na razie ma jakieś 80 x 60 cm. A był kupiony jako dość solidna sadzonka w doniczce, takiej 5 l. o ile pamiętam.
Ale popatrz, Jola ma z siewu i większy, niż mój chyba.
Nie umiem powiedzieć, ile mrozu znosi, bo mam go jakieś 7 lat i w tym czasie nie było we Wrocławiu naprawdę solidnego mrozu. Zakładam, że -10 nic mu nie zrobi.
Póki mały, można trochę przysypać albo i owinąć - tak robię z figowcami i magnolią wielkokwiatową.

Jolu, dzięki, ale z tą "opowieścią" lekka przesada, większość listopada, grudzień i prawie cały styczeń bida.
Gromadzę takie rośliny, by wierzyć, że jeszcze będzie dla mnie wiosna.
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2022 17:11 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, ewakatarzyna, JaKasiula

Oczar (Hamamelis) 01 Lut 2022 17:18 #791268

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2238
  • Otrzymane dziękuję: 8299
Dziękuję Aniu, muszę i chcę obsadzić zachodnią część ogrodu, nie poszaleje zbytnio, bo miejsce jest specyficzne i ograniczone, no i szukam różnych rozwiązań, mierzę i kalkuluje - oczar wchodzi w rachubę, dereń kwiecisty już odpadł bo przemarza podobno, może mała magnolia, bo nie mam - trzeba na jedno się zdecydować :cry3: .
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, ewakatarzyna, JaKasiula

Oczar (Hamamelis) 01 Lut 2022 17:24 #791270

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19209
  • Otrzymane dziękuję: 79277
Kierując się upodobaniem do dużych, barwnych kwiatów bym wybrała magnolię. :P
Rozumiem, że ma coś przysłaniać - to odmianę, co "idzie w krzak", na przykład G.H. Kern.
Wiem, wiem - czasem kwity zmarzną, ale powiem Ci, że wstrzymywało mnie to przed sadzeniem magnolii w górach wiele lat, a teraz mam tam...kilka, ryzyk-fizyk, czasem odwrotnie, w mieście kwiaty się zmarnują, a opóźnienie górskim klimatem ocali te w Karkonoszach.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, ewakatarzyna, JaKasiula

Oczar (Hamamelis) 09 Lut 2022 16:44 #792440

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19209
  • Otrzymane dziękuję: 79277
To już chyba szczyt formy:







Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Oczar (Hamamelis) 20 Lut 2022 14:16 #793926

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19209
  • Otrzymane dziękuję: 79277
Przekwita.



Za chwilkę opadną rdzawe strzępki płatków i oczar stanie się szarą myszką - do jesieni.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Oczar (Hamamelis) 05 Lis 2022 16:39 #816996

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19209
  • Otrzymane dziękuję: 79277
Jesienią trudno oczar minąć obojętnie,





Te niesamowite liście szybko teraz opadają. Przyjdzie czekać do lutego, by sobie o oczarze znów przypomnieć.
Ostatnio zmieniany: 05 Lis 2022 17:39 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Bea612, ewakatarzyna

Oczar (Hamamelis) 05 Lis 2022 17:26 #817003

  • Bea612
  • Bea612's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1174
  • Otrzymane dziękuję: 4615
Przepiękne te oczary :hearts: Myślę o nich od wielu lat :search: , ale chyba teraz pojadę kupić :bye:
Zielono mi i kwietnie
Pozdrawiam
Beata

Oczar (Hamamelis) 05 Lis 2022 17:55 #817005

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19209
  • Otrzymane dziękuję: 79277
Beato, jeśli masz jakikolwiek wolny kącik - warto.
To nie jest jakiś olbrzymi krzak, mój mam chyba siódmy rok i ma wielkość małego krzewu porzeczki powiedzmy. Całe lato siedzi sobie cichutko schowany w zapadłym zakamarku ogrodu - a na przełomie zimy i przedwiośnia oraz teraz jego uroda dochodzi do głosu.
Dla mnie te najwcześniej wznawiające wegetację rośliny są ogromnie ważne - wyciągają z zimowej depresji.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Oczar (Hamamelis) 11 Lis 2022 18:41 #817260

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5626
  • Otrzymane dziękuję: 26579
Wymyśliłam sobie miejsce dla oczaru pośredniego Feuerzauber - taki wpadł mi w oko. Otóż posadziłabym go na tle ściany domu, dom jest otynkowany prawie na szaro, czasem przy świetle takim, a nie innym można doszukać się wpadania tej szarości w zieleń. Ponieważ oczar potrzebuje zacisznego miejsca, ale także odpowiedniego tła, uznałam to za prawie dobry pomysł - czerwone na szarym, jeden z najlepszych zestawów kolorystycznych w mojej opinii. Wystawa tej ściany jest południowa, słońce świeci latem od około 10.30 do 15.30, bo potem orzechy dają cień i pozwalają odetchnąć roślinom. To jest taki trójkąt pomiędzy ścianą domu, ścianą oszklonej werandy i chodnikiem do domu. Chcę tam na stałe wysadzić też mojego figowca. Czytam i wiem, że musiałabym go podlewać podczas suszy. W tym miejscu to akurat nie jest problem, bo zbieramy tam do beczki wodę z rynny z dachu werandy. Ogólnie, to co w pobliżu domu rośnie nie jest problemem do podlania, gorzej gdy na końcu ogrodu - ok. 90 m - trzeba coś podlać :blink: . Proszę napiszcie, co o tym myślicie.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna

Oczar (Hamamelis) 11 Lis 2022 19:07 #817263

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19209
  • Otrzymane dziękuję: 79277
Alu, jak nie kupisz jakiegoś bardzo dużego, czytaj: drogiego oczaru, to trochę potrwa, nim będzie potrzebował jakiegokolwiek tła.
Nie umiem ocenić, czy potrzebuje zacisza - mój siedzi w kącie, bo nie miałam innego miejsca dla krzaka większość roku przypominającego niewyrośniętą leszczynę. ;)
Ale, ale, tamże rośnie jeden z moich figowców. Nie podlewam go jakoś przesadnie, ot, jak leję z węża pod róże, lilie ;) i inne torarzystwo, z pół wiaderka dostaje się i figowcowi -a jest już sporo wyższy ode mnie. Rwie się do słońca.
Myślę, że obu krzakom (drzewom???) będzie dobrze tam, gdzie planujesz.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.379 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum