TEMAT: Glicynia / wisteria / słodlin

Glicynia / wisteria / słodlin 23 Maj 2013 19:57 #160073

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Moja kwitnie bardzo obficie w tym roku:

0272.JPG



0263.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2016 18:43 przez .


Zielone okna z estimeble.pl

Glicynia / wisteria / słodlin 23 Maj 2013 20:45 #160093

  • Maja
  • Maja's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 167
  • Otrzymane dziękuję: 11
Moja wisteria rośnie trzeci rok i w tym roku zakwitła bardzo obficie. Co prawda była kupowana jako fioletowa, ale od pierwszego roku kwitnie ładnie, ale na biało. Na razie jest mocno przycinana, bo nie ma jeszcze odpowiedniej podpory, w przyszłości ma tworzyć baldachim nad tarasem. Mam jedno zdjecie w telefonie, ale nie wiem czy uda mi się go zamieścić. Twoja glicynia wygląda pięknie i pewnie równie pięknie pachnie :)
20130518_1305511.jpg
Wiejski ogródek.
Pozdrawiam. Maja

Glicynia / wisteria / słodlin 28 Maj 2013 12:39 #162217

  • PaulaJ
  • PaulaJ's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Zarówno w ogrodnictwie, jak i na forum dopiero zaczynam, dlatego proszę wybaczyć kompletną nieznajomość jakiegokolwiek tematu. Mam jedno pytanie, które może nie koniecznie pasuje do tego działu, na pewno jednak dotyczy glicynii.

Moja mama od dawna ogrodnictwem się zajmuje, a ja ostatnio przejęłam trochę tę pasję, ale żadna z nas do tej poty z glicynią do czynienia nie miała i zastanawia nas, co potencjalnie może dolegać owej roślince? Chciałybyśmy sprawić sobie takową, jednak warto być przygotowanym, na to, co ewentualnie nas czeka i stąd moje pytanie, którego nie zamieszczam w dziale chorób, bo nie dotyczy niczego konkretnego.

Dokładniej mówiąc, chciałabym uzyskać kilka porad od osób bardziej w temacie doświadczonych - czy wisterią szczególnie interesują się jakieś konkretne szkodniki (jak np. mszyce w przypadku róż)? Jeśli tak, to jak z nimi walczyć? Na co jest narażona?
Czego unikać w hodowli? Na co zwracać uwagę?

Nie oczekuję długich odpowiedzi, tylko kilku rzeczowych porad, najważniejszych informacji, szczególnie nt. tych szkodników.
Z góry dziękuję ;)
początkująca

Glicynia / wisteria / słodlin 28 Maj 2013 13:04 #162225

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Paulo, mam glicynię 10 lat i powiem Ci, że nigdy nie zauważyłam na niej żadnych szkodników ani chorób.
Moim zdaniem w uprawie glicynii są dwa problemy - ogromna inwazyjność i brak kwitnienia.
Inwazyjność w niektórych przypadkach może być zaletą -n.p. jak się chce szybko osłonić nieciekawe miejsce, 'zrobić' cień nad tarasem - ale trzeba bardzo uważać, bo glicynia potrafi zagłuszyć i zdławić duże drzewo. Trzeba też pamiętać, że podpory dla niej muszą być bardzo solidne.
Brak kwitnienia wynika z naszego klimatu - w tym roku większość glicynii kwitnie, gdyż zima była stosunkowo łagodna - i braku przycinania - w sierpniu roślina powinna być odpowiednio przycięta, wtedy obficiej kwitnie.
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Glicynia / wisteria / słodlin 28 Maj 2013 13:12 #162229

  • PaulaJ
  • PaulaJ's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
O to mi chodziło, dziękuję bardzo za informacje:)

A choć pragnienie wiedzy zostało zaspokojone, to oczywiście, nie obrażę się, jeśli ktoś jeszcze podrzuci jakieś własne spostrzeżenia;)
początkująca

Glicynia / wisteria / słodlin 28 Maj 2013 13:29 #162235

  • Dalia
  • Dalia's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 22
  • Otrzymane dziękuję: 5
Glicynia jest rośliną trującą i wszyscy mający ją powinni o tym wiedzieć, gdyż trzeba ostrzegać o tym zarówno dorosłych jak i dzieci. czasem można by spróbować jak smakuje kwiatek. Tak jak ja to robie w przypadku akacji, a te kwiatki bardzo podobne do akacji. Stronka ta ma informacje o innych roślinach trujących. Warto wiedzieć by nie być przypadkiem ofiarą czy też osobą mającą truciznę w ogrodzie będącą zagrożeniem dla innych - trzeba być świadomym co mamy. Już miałam zakupić 2 sztuki glicynii, ale z tego względu zrezygnowałam, nie wiem czy jak mnie w domu nie będzie to ktoś nie skosztuje zakazanego owocu:))
www.pnacza.info/cgi/frame.cgi?tr_glicy
Po kliknięciu na białe okienko po prawej stronie w/w stronki są też inne wiadomości.
Ostatnio zmieniany: 28 Maj 2013 13:37 przez Dalia.

Glicynia / wisteria / słodlin 28 Maj 2013 14:01 #162250

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
Wisteria nie lubi zbyt mokrych miejsc, lubi słońce i dobrze uprawioną ziemię, zasilam obornikiem bydlęcym, moja rośnie w duzej drewnianej skrzyni, co powoduje że w lecie ją podlewam, ale w zimie wody jest minimum, więc przemarznięcie korzeni jej nie grozi . Prowadzę/usiłuję prowadzić na "drzewko".

Glicynia / wisteria / słodlin 05 Cze 2013 01:33 #165224

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
Tuje pewnie też większość forumków ma, a przecież w zamierzchłych czasach stosowany był jako środek wczesnoporonny, często z nieplanowaną ciążą odchodziła nieplanująca niedoszła matka. Poza tym proszę sobie poczytać . Pamiętam jak się pojawiły początkiem lat 90tych datury w sprzedaży, były ostrzeżenia o halucynogennym działaniu nasion i oczywiście co poniektóra młodzież próbowała, zdarzyły sie przypadki śmiertelne.
Ostatnio zmieniany: 05 Cze 2013 01:35 przez MagdaH.

Glicynia / wisteria / słodlin 10 Lip 2013 14:00 #177304

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Dla osób posiadających w swoich ogrodach ponad trzyletnie wisterie nadchodzi bardzo ważny czas ich prawidłowego cięcia. Czas tak samo ważny do uzyskania pięknego i obfitego przyszłorocznego ich kwitnienia co i bardzo krótki. Wisterie przycinamy tylko od 15 lipca do końca miesiąca z ewentualnym przedłużeniem tego okresu do pierwszego tygodnia sierpnia.
Zaniechanie wykonania tej czynności skutkować będzie tym, że nasze pnącze w przyszłym roku nie zakwitnie wcale lub pokażą się na nim tylko nieliczne grona kwiatowe. Z roku na rok na zaniedbanej roślinie pojawiać się także będzie coraz więcej długich przyrostów które w swej plątaninie ozdobne będą tylko z liści.

Na wszystkich głównych pędach jakie pozostawiliśmy we wcześniejszych latach do kształtowania formy pnącza pojawiły się tegoroczne boczne przyrosty. Niezależnie od ich długości pozostawiając pęd wierzchołkowy skracamy je wszystkie za piątym, szóstym liściem, jak kto woli pąkiem. Od tego momentu do końca swojej wegetacji wisteria wykształci na nich pędy kwiatostanowe które swe piękno ukażą wiosną przyszłego roku.


DumbartonOaks1.JPG
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 10 Lip 2013 14:01 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): pamelka, Terri

Glicynia / wisteria / słodlin 23 Sie 2013 23:41 #188172

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Wisteria z uformowanym pniem i z prawidłowo przyciętymi w okresie letnim pędami bocznymi. Starsze pędy są osadzone na szerokiej, masywnej drewnianej pergoli.

Zdjcie1156.jpg


Zdjcie1157.jpg
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri

Glicynia / wisteria / słodlin 28 Sie 2013 12:22 #189242

  • faj-nata
  • faj-nata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 952
  • Otrzymane dziękuję: 616
Czy teraz jeszcze mogę przyciąć swoją , zapomniałam tego zrobić w lipcu a teraz to już nie wiem czy mogę czy nie ?
Wiejska baba z duszy i ciała,
czego nie wie, to się dowie , czasem i opowie ;)

Glicynia / wisteria / słodlin 28 Sie 2013 12:39 #189249

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
W sierpniu jeszcze możesz, ale pospiesz się, bo to ostatni termin :happy-old:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Glicynia / wisteria / słodlin 15 Lut 2014 12:19 #224630

  • Basia
  • Basia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 992
  • Otrzymane dziękuję: 1528
Stare krzewy glicyni w ogrodzie Coton Manor, pokrywające jeszcze starsze mury.

P1040571.jpg


P1040566.jpg
Pozdrawiam mile
Basia
Za tę wiadomość podziękował(a): dala, Amlos, waldek727

Glicynia / wisteria / słodlin 15 Lut 2014 14:44 #224654

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15834
  • Otrzymane dziękuję: 12230
Z kolei tutaj z OB (05.2013):

18.05.2013083.jpg


18.05.2013075.jpg


18.05.2013079.jpg


18.05.2013081.jpg


18.05.2013077.jpg
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Basia, waldek727

Glicynia / wisteria / słodlin 24 Lut 2014 15:11 #228013

  • Ani
  • Ani's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 83
  • Otrzymane dziękuję: 9
Kupiłam 3 lata temu glicynię i na razie rośnie w donicy.Nie zdawałam sobie sprawy,że to jest tak ogromne silne pnącze, bo potrafi po latach narobić niezłych szkód zrywając podpory.We wątku widzę solidne podpory ale sporo osób sadzi ją przy delikatnych trejażach,pergolach.Czy jest jakiś sposób by ograniczyć jej wzrost?

Glicynia / wisteria / słodlin 24 Lut 2014 15:51 #228017

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Nie bardzo :think: Glicynia potrafi rocznie przyrastać kilka metrów. Musiałabyś ją bardzo silnie i regularnie ciąć, a wtedy istnieje ryzyko pozbawienia się kwitnienia :(
Nie mniej jednak można spróbować ją ograniczać i ciąć intensywnie w sierpniu, ale pnie tak czy siak będą coraz grubsze i zgniotą zbyt delikatne podpory.
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Ani

Glicynia / wisteria / słodlin 24 Lut 2014 22:06 #228159

  • Ani
  • Ani's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 83
  • Otrzymane dziękuję: 9
Dalu i to przemawia za tym,że podaruję ją komuś kto sprawi jej porządne podpory ;)

Glicynia / wisteria / słodlin 19 Mar 2014 11:27 #235131

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Koleżanka podsunęła mi dzisiaj instrukcję wiosennego cięcia wisterii.
Pan Szczepan Marczyński doskonale obrazuje co i jak powinniśmy robić.
Jak dla mnie bardzo przydatna, to postanowiłam się z Wami podzielić ;)

Polecam.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Basia, waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.408 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum