TEMAT: Phalaenopsis mini

Phalaenopsis mini 06 Lut 2015 12:52 #337713

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Przeglądnęłam jeszcze raz portrety miniaturek zamieszczone w tym wątku i doszłam do wniosku, że chyba ... maluch, który zamieszkał u nas pod koniec stycznia tego roku, to Ph. Farve Uufo ... po domowemu Babcia :)





Sprawdzałam w internecie wszelkie informacje na jego temat, ale nadal nie wiem, czy to jakaś osobliwość, odmiana czy po prostu ... no właśnie - co?

Podobny problem mam z inną miniaturką, określoną jako Little Lady ( Wnusia )... traktować ją jako odmianę?





Obie panie razem :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 19 Kwi 2017 00:07 przez Michał.


Zielone okna z estimeble.pl

Phalaenopsis mini 06 Lut 2015 13:33 #337721

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Wrzucę tu może również mojego bezimiennego maluszka, który od czasu zawitania w moje progi więcej nie raczył zakwitnąć :dry: A to już trzeci rok mu mija :huh:

pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Phalaenopsis mini 06 Lut 2015 15:47 #337758

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Wiesiku :)
Poluję na białe maluszki od dłuższego czasu, a póki co w sklepach wysyp "kolorowych" ...
Śliczny jest, pamiętam delikwenta ze zdjęcia, które wkleiłaś w moich "Grządkach"

Teraz pomyślałam sobie, że wypadałoby Księciunia przesadzić w świeże podłoże ( albo sphagnum, albo drobniutka kora ) i zacząć nawożenie inicjujące lub wspomagające kwitnienie, z większą częścią fosforu.
Wspominałaś kiedyś, że bez problemu wypuszcza nowe liście. Być może ( ale tylko "być może" ) brakuje składników odżywczych, stąd pomysł z zastosowaniem właściwego nawozu ....
Korzonki są zdrowe? Jeśli od czasu zakupu storczyka siedzi on w tym samym mchu, co w sklepie, to najprawdopodobniej wyczerpały się wszystkie substancje odżywcze ?
Przesadzić możesz już teraz, a wówczas, po mniej więcej 2-3 tygodniach podlać minimalną ilością rozcieńczonego nawozu.
Pozdrawiam cieplutko :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Phalaenopsis mini 06 Lut 2015 17:56 #337790

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Aniu ten książę jest bliżej nieokreślonego koloru, blady ale nie biały ;) . Przesadzany już był dwa razy i ma już spore liście, myślę że chyba przedobrzyłam i dałam mu za dużą doniczkę dlatego poszedł w liście zamiast kwitnąć. Kolejnego delikwenta mam w takim małym naparstku i teraz kombinuję ciut większą doniczkę, może będzie lepiej :think: .
Białą miniaturkę akurat ostatnio miałam już w ręce ale w ostatniej chwili zmieniłam na dużego żółtego ;)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Phalaenopsis mini 09 Lut 2015 13:30 #338782

  • kaciarynka
  • kaciarynka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 175
  • Otrzymane dziękuję: 15
Adasiowo jednego storczyka w lepszym stanie wymoczyłam z podłożem i na razie nie widać pleśni, a ten drugi wygląda tak..
1.zdj. po wyjęciu z podłoża, 2. po obcięciu pleśniejących korzeni. Następnie zrobiłam mu oprysk topsinem i tak samo dla doniczki, którą wcześniej umyłam w domestosie i sparzyłam, otworki z boków miałam już wcześniej ale dorobiłam jeszcze więcej:)Storczyka zostawiłam do wyschnięcia. Niestety nie znalazłam dobrego podłoża w moim mieście i chyba posadzę go do keramzytu na czas puki jakieś dobre kupię bo te co ''macałam'' było strasznie drobne.. druga sprawa, czy po wielkości liści myślicie, że mój storczyk jest mini? Czy okaże się dopiero jeśli go odratuję i wypuści pęd kwiatowy?
Zdjcie0758.jpg

Zdjcie0759.jpg

Zdjcie0760.jpg
Ostatnio zmieniany: 24 Cze 2017 18:21 przez Michał.

Phalaenopsis mini 10 Lut 2015 10:15 #339074

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
A to mój maluszek przesadzony do większej doniczki zbuntowany i niekwitnący od trzech lat :huh:





Nie wygląda, żeby mu coś dolegało, czyżby za duża doniczka? :think:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Phalaenopsis mini 10 Lut 2015 10:59 #339093

  • kaciarynka
  • kaciarynka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 175
  • Otrzymane dziękuję: 15
Witaj,a ja nie mogę zobaczyć zdjęcia?

Phalaenopsis mini 10 Lut 2015 11:04 #339099

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Mojego, czy Twojego Kaciarynko? Bo ja swoje widzę a Twoich widzę tylko miniaturki :think:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Phalaenopsis mini 10 Lut 2015 11:30 #339116

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Piku, w tej donicy poczekasz kolejne 3 lata na kwitnienie :supr3: Najpierw pójdzie w korzenie, potem w liściory, a na końcu pomyśli nad kwiatami :P

Phalaenopsis mini 10 Lut 2015 11:43 #339118

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Czyli tak jak myślałam :think: . Ale nie ma mniejszych storczykowych doniczek :think:

Aktualnie mam kolejnego delikwenta który korzeniami wypchnął się już z naparstka w jakim go nabyłam



I co teraz :think: , doniczka za duża, chyba poszukam jakiegoś jogurtowego kubeczka :think:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Phalaenopsis mini 10 Lut 2015 13:19 #339139

  • kaciarynka
  • kaciarynka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 175
  • Otrzymane dziękuję: 15
Twojego:) w sklepach, gdzie sprzedają np. sałatki rybne (ja mam z lewiatanu) są przezroczyste plastikowe, małe kubeczki i łatwo w nich wyciąć dziurki:)
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Phalaenopsis mini 10 Lut 2015 15:27 #339149

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Piku, swego czasu przesadzałem do małych jednorazówek przezroczystych do napoi lub piwa ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Phalaenopsis mini 10 Lut 2015 19:26 #339244

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Wiesiku :)
Leszek słusznie prawi :)
Storczyki lubią przyciasne domki, a dla miniaturki proponowałabym przezroczysty kubeczek albo po deserach jogurtowych, albo pojemniczek, który dostajesz w przychodni, gdy masz kłopoty z pęcherzem lub nerkami ;-) można też go kupić w aptece :)
Twój maluszek postanowił pójść na żywioł i w zbyt dużym apartamencie wypuszcza przede wszystkim korzenie i dorodne liście :)
Teraz możesz podkarmić go nawozem z przewagą fosforu, ale najdalej 3 tygodnie po przesadzeniu.
Ten drugi miniaturowy też domaga się przesadzenia; jemu będzie potrzebna doniczka o rozmiar większa. Możesz z powodzeniem wykorzystać podłoże do storczyków, niekoniecznie mech. Przed włożeniem do nowego podłoża sprawdź stan korzeni, usuń martwe i zgniłe, w nowej doniczce zrób dodatkowe otwory dla lepszej wentylacji i .... oczekuj cudu :)
pozdrawiam cieplutko, długo się ukrywałaś ze swoimi storczykami :(

Kasiu :)
Moje miniaturki mają liście o długości od 7-9 cm; z Twoich zdjęć troszkę trudno o właściwą ocenę wielkości, chociaż w porównaniu z Twoją dłonią wydają się być spore ...
Zdjęcia zrobione w trakcie przesadzania są niewyraźne, nie widzę dokładnie stanu/koloru korzeni ... mam nadzieję, że pozostawiłaś tylko zielone, jędrne i bez oznak zgnilizny czy zasuszenia ...
W keramzycie z powodzeniem możesz reanimować storczyki, pod warunkiem, że codziennie będziesz pilnować właściwej wilgotności tego podłoża; nie powinno być zalane wodą, aby korzenie nie stały bezpośrednio w wodzie. Keramzyt dość szybko oddaje wilgoć, dlatego należy dość często je sprawdzać.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 10 Lut 2015 19:35 przez Adasiowa.

Phalaenopsis mini 10 Lut 2015 21:14 #339312

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Aniu, nie ukrywałam się tylko nie mam się czym chwalić, bo miałam ich tylko trzy :( . Podłoże kupiłam kubeczki już mam więc wkrótce przesadzanie :) . Dziękuję za porady :hearts:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Phalaenopsis mini 11 Lut 2015 12:39 #339467

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Wiesiku :)
Ilość nie jest ważna! Istotne jest to, że pomimo braku kwitnienia storczyki nadal mieszkają z Tobą, a nie znalazły się na śmietniku, co ostatnio zdarza się nagminnie. Dlatego bardzo się cieszę, że zdecydowałaś się "ujawnić" ze swoimi podopiecznymi :)
Trzymam kciuki za dalsze sukcesy w pielęgnowaniu i podziwianiu tych pięknych roślin ...:)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Phalaenopsis mini 12 Lut 2015 20:22 #339803

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
Zdjęcie mojego parapetu z miniaturkami zrobione dzisiaj telefonem (tryb panorama więc nie zwracajcie uwagi na "oryginalną" ramę okienną :happy4: ). W wolnej chwili przedstawię je bliżej


20150212_163159.jpg
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków

Phalaenopsis mini 12 Lut 2015 20:25 #339805

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Piękny parapet :woohoo: . Na przedstawienie jego mieszkańców będę czekała z niecierpliwością :) :oops:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Phalaenopsis mini 12 Lut 2015 20:41 #339812

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Anusia :)
Razem z Wiesikiem czekam NIECIERPLIWIE ....
Cudowne ... na ramę okna nie zwróciłabym uwagi, gdybyś nie zaznaczyła ;-) przecież chodzi o storczyki !!!
Przepraszam .... :oops: z tej radości nie powitałam nowego Gościa :)
:hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.209 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum