TEMAT: Phalaenopsis mini

Phalaenopsis mini 23 Mar 2015 10:11 #351735

  • kaciarynka
  • kaciarynka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 175
  • Otrzymane dziękuję: 15
Uda się, będę trzymać kciuki, a jakie mają oświetlenie tam gdzie stoją? Na razie zanim nie dojdą do siebie ja bym nie wkładała w te czarne osłonki.


Zielone okna z estimeble.pl

Phalaenopsis mini 23 Mar 2015 18:05 #351836

  • Samanta007
  • Samanta007's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 2
kaciarynka jeszcze nie dziękuję ;) muszą biedaczki odżyć po tym mchu ... aż żałuję, że wcześniej nie napisałam o pomoc
nie wkładam ich do tych doniczek czarnych... tak jak większość pisze niech oddychają, więc "niech stanie się jasność" ;)...
a co do ich miejsca "postoju", to parę sztuk stoi na parapecie od wschodniej strony, kolejne na półce koło okna również od wschodniej strony i reszta na komodzie w pokoju umiejscowionym od zachodu...
doczytałam się, że lepiej storczyki stawiać od wschodu, bo mniej słońce daje im popalić, dlatego też te ostatnie stoją sobie na tej komodzie aby ich nie poparzyć... chyba, że znowu coś im przedobrzam

Phalaenopsis mini 25 Mar 2015 12:18 #352392

  • kaciarynka
  • kaciarynka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 175
  • Otrzymane dziękuję: 15
Dobrze przeczytałaś, wstaw zdjęcia jak puszczą jakieś nowe korzonki lub listeczki, powodzenia :bye:

Phalaenopsis mini 21 Maj 2015 21:08 #371658

  • Samanta007
  • Samanta007's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 2
Witam,
dzisiaj zrobiłam czterem przesadzonym mini-storczykom zdjęcie...
proszę się nie zrazić, bo wyniosłam je na zewnątrz (w celu zrobienia zdjęcia i zaraz z powrotem do dom ), poza tym liście w trakcie robienia zdjęć są okurzone, bo roniłam remont;

1. jak można zauważyć puścił u góry mały listek oraz zaczyna puszczać korzenie
DSC_0260.jpg


2. ma uszkodzony liść ale go nie usuwałam, ten również puścił korzenie i liść :-)
DSC_0257.jpg


DSC_0258.jpg


3. ten ma uschniętą łodygę, z którą nie wiem co mam zrobić.. usunąć czy zostawić? ... ale również puszcza listek i korzenie
DSC_0259.jpg


4. a z tym to mam problem ... wcześniej miał tylko łodygę, którą ucięłam, bo zaczęła usychać... a pod łodygą, która rośnie i chyba uschła, wybiła całkiem nowa i jak widać ma pąki. dlatego na razie go nie ruszam.
DSC_0256.jpg


niestety ale te storczyki, które przesadziłam do kory nie przetrwały :-(
mam jeszcze pare sztuk, które również po przesadzeniu zaczynają puszczać liście i korzenie.
Jak myślicie jest dla nich jakaś szansa?
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Phalaenopsis mini 21 Maj 2015 21:29 #371683

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Brawo Samanto :)
U storczyka nr 3 możesz obciąć uschniętą łodygę - jeśli jest ususzona cała to całą, jeśli została część żywa, to ucinasz mniej więcej 0,5 cm poniżej linii uschnięcia.
U storczyka nr 4 nie rób nic, poza podlewaniem nawozem do storczyków 1 raz w miesiącu albo co 3 podlewanie.
Poradziłaś sobie świetnie :bravo: :bravo: :bravo:
I na wszelki wypadek odkurz liście wilgotną ściereczką: górną i dolną część blaszki uważając, aby nie zalać nasad liści :)

Jeszcze raz gratuluję !!!
pozdrawiam :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Phalaenopsis mini 22 Maj 2015 12:29 #371911

  • Samanta007
  • Samanta007's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 2
Adasiowa wytarłam te storczyki jak tylko je schowałam do domu... dopiero później pomyślałam, że przecież mogłam to zrobić przed zrobieniem zdjęć :D

ten storczyk ze zdjęcia nr 3 ma uschniętą całą łodygę, więc tak jak radzisz ją utnę.

No i na razie z taką małą dozą nieśmiałości, aby nie zapeszyć, chcę Wam podziękować za pomoc :thanks:
Oczywiście jak tylko zakwitną to wrzucę foteczki :-)

Pozdrawiam :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Phalaenopsis mini 22 Maj 2015 14:26 #371935

  • kaciarynka
  • kaciarynka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 175
  • Otrzymane dziękuję: 15
Ja też gratuluję i bardzo się cieszę, że storczyki mają dobrą opiekę! Tak trzymaj :hug:

Phalaenopsis mini 25 Maj 2015 14:31 #372971

  • Samanta007
  • Samanta007's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 2
Tak z innej beczki.... dzisiaj pokusiłam się o kupno dwóch mini :D

1. ma pełno jeszcze nie rozkwitniętych pąków ale też młodą łodygę (tak mi się wydaje)

storczyk1.jpg



2. ten natomiast ma dziwnie wyrastający liść (przyznam szczerze, że jeszcze się z tym nie spotkałam) oraz drugą łodygę z nierozkwitniętymi pąkami...

storczyk2.jpg



na chwilę obecną są dość mocno podlane ale już się obawiam jak ja zacznę je podlewać... czy przy tym podłożu, to ma być zawsze wilgotno?
ostatnio jak miałam takie "maluchy" z kwiatami, to po jakimś czasie kwiaty zaczęły mi opadać a z podłoża zrobiła się jakaś masakra...

czy mogę je przesadzić teraz czy lepiej z tym poczekać?

Phalaenopsis mini 25 Maj 2015 14:47 #372977

  • biała21
  • biała21's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 179
  • Otrzymane dziękuję: 15
Na moje oko tem dziwny lisc to będzie odnuszka mini storczyka ja też tak miałam ale ze zwykłymy storczykami no ale te mini no naprawdę śliczne kupiłaś ja poluje ale u nas w kwiaciarni drogie są a nie ma dużych markietów u nas
Pozdrawiam Wiola :flower2:

Phalaenopsis mini 25 Maj 2015 17:48 #373010

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Samanto :)
Jeśli możesz, przesadź od razu te miniaturki w normalne podłoże dla storczyków; tak przynajmniej postępuję z wszystkimi storczykami posadzonych w spaghnum - ten substrat trzeba mieć cały czas na oku, często korzenie mają tendencję do gnicia. Nie martw się o kwiaty - prawidłowo przeprowadzony zabieg przesadzenia nie powinien mieć wpływu na trwałość kwiatków. Oczywiście pamiętaj o wycięciu wszelkich martwych i uszkodzonych/zgniłych korzeni :)

Ów dziwny liść na drugim storczyku zdarza się czasami, nie tylko na miniaturach ... nie ma w nim nic złego ;-)
Z kolei w pierwszej roślince - czy ten młody pęd wyrasta z kąta liścia?
Bardzo ładne storczyki - :bravo:
pozdrawiam cieplutko :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Phalaenopsis mini 26 Maj 2015 08:36 #373201

  • Samanta007
  • Samanta007's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 2
Biała21 to jak to jest odnóżka, to mam rozumieć, że mogę z czasem zrobić "szczepke"?
a te maluszki kupiłam w Netto.... jakoś nie mogłam im się oprzeć :D

Adasiowa dzisiaj rano je przesadziłam... w środku niektóre korzenie były białe bądź żółte ale mam nadzieję, że odzyskają kolorek.
a co do tego pędu, to tak masz dobre oko :-) on wyrasta spod tego liścia

Pozdrawiam :bye:

Phalaenopsis mini 26 Maj 2015 15:18 #373310

  • biała21
  • biała21's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 179
  • Otrzymane dziękuję: 15
Tak Samanto z czasem będzie odnuszka ja też już dwie tak przesadziłam i mam więcej

Phalaenopsis mini 29 Maj 2015 11:50 #374283

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
Świeży zakup w OBI - zdjęcia zrobione na szybko komórką - roślinki jeszcze w foliach.

20150529_111734.jpg


20150529_114448.jpg


20150529_114500.jpg
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków

Phalaenopsis mini 08 Cze 2015 12:51 #377277

  • kaciarynka
  • kaciarynka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 175
  • Otrzymane dziękuję: 15
Affa ładny zakup, ciekawe kiedy puszczą nowe pędy.. a może przedłużyły stare?

Phalaenopsis mini 26 Sty 2016 11:54 #428845

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Leszek.G wrote:
Piku, w tej donicy poczekasz kolejne 3 lata na kwitnienie :supr3: Najpierw pójdzie w korzenie, potem w liściory, a na końcu pomyśli nad kwiatami :P

Nie było tak źle Leszku, maluch się zmobilizował i wypuścił w nagrodę od razu trzy pędy :woohoo:




I tu odpowiedź dla Qry, po prostu przesadzić i cierpliwie czekać :lol: Nie przesadzaj od razu do dużo większej doniczki bo będziesz czekał jak ja ;) , przymierz po prostu nieco większy przeźroczysty kubek :)

Mój maluszek kupiony w 2012r



przesadzony w 2015 do zbyt dużej doniczki



zakwitł dopiero teraz ;)

pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2016 11:57 przez piku.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Phalaenopsis mini 26 Sty 2016 18:05 #428967

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Wiesiku :)
Przyjmij moje wielkie gratulacje :bravo: Cierpliwość i troska się opłaciły w najpiękniejszy sposób. Możesz być z siebie dumna :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Phalaenopsis mini 26 Sty 2016 18:29 #428982

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Wiesiu, gratuluję :flower2: Mój mały małpiszon zamiast kwiatów spod liści korzenie tylko robi - jutro zrobię zdjęcie.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Phalaenopsis mini 26 Sty 2016 18:36 #428987

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
A mój najpierw wypuścił spod liści jeden korzonek i tak zastygł wypuszczając pędy kwiatowe :lol:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.385 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum