TEMAT: Cattleya

Cattleya 09 Lis 2016 17:57 #510098

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
No proszę, miłość mojego serca: żółtasek! :hearts: To moje typy!
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): renaa


Zielone okna z estimeble.pl

Cattleya 09 Lis 2016 19:42 #510115

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19234
  • Otrzymane dziękuję: 79388
Renaa, czy mogłabyś krok po kroku, jak dziecku opóźnionemu w rozwoju, wytłumaczyć, w czym trzymasz swoje katlejki? Piszesz o hydro - obejrzałam instrukcję i są tam zdjęcia roślin jakby w wazonach, całkiem bez podłoża ;) . A kilka wiadomości wyżej - twoje orchidee w czymś jakby keramzyt. Pewnie wszyscy wiedzą, o co chodzi - ale ja nie. :oops:
Mam dobra rękę do...zabijania storczyków, choć kiedyś udawało mi się niektóre, zwłaszcza ćmówki, utrzymywać i zmuszać do zakwitnięcia przez kilka lat.
W tej chwili mam trzy egzemplarze rodzaju cattleya, pewnie żadne rarytasy, ale mi się podobają - i chciałabym jakoś przedłużyć ich żywot.

Cattleya 09 Lis 2016 19:55 #510122

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Po pierwsze polecam uprawę hydroponiczną :) Mnóstwo storczyków straciłam , dopóki nie przeniosłam ich do hydroponiki. Rosną dobrze i co najważniejsze kwitną :)
Opiszę w punktach, jak przenoszę roślinę do hydro:
1. usuwam stare podłoże i bardzo dokładnie myję korzenie pod bieżącą wodą,
2. przygotowuję doniczkę ( raczej mniejszą, w zbyt dużej korzenie mają za dużo wilgoci)- w plastikowej doniczce robię otwory po bokach, można też kupić specjalne doniczki do hydroponiki,
3. keramzyt myję kilkakrotnie i wyparzam w gorącej wodzie,
4. sadzę roślinę i umieszczam ją w dodatkowej osłonce z wodą ( ok. 2 cm)
5. woda musi być miękka, używam deszczówki ( ewentualnie filtrowanej, są też specjalne filtry/urządzenia do zmiękczania wody )
Pozdrawiam,
Renia
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Cattleya 09 Lis 2016 20:11 #510129

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19234
  • Otrzymane dziękuję: 79388
Bardzo dziękuję. :kiss3:
Ale...
1.co to znaczy: około 2 cm? Czy na dnie osłonki ma być 2 cm wody - czy korzenie mają być na 2 cm zanurzone w wodzie?
2.Mam szklane, przezroczyste osłonki, takie z "wgłobionym" dnem. Czy mogą być?
3.Jaki keramzyt? Taki rudy, jak się sypie np. pod korzenie roślin w gruncie - czy jakiś specjalny? Raczej nie mam możliwości szukania "sprzętu" w specjalistycznych sklepach, pozostają markety typu LM, Castorama. No, centrum ogrodnicze.
4.Te wewnętrzne, rozumiem że plastikowe, doniczki - czy przezroczyste? Jak duże otworki?
5.A co np. z marnie wyglądającymi korzeniami? Uciąć?
6.To wyparzanie keramzytu... :think: i tak pewnie główne patogeny są na np. zainfekowanych korzeniach.
7.A, na deszczówkę nie ma co liczyć, ta u mnie (centrum Wrocławia) ma kwaśność soku cytrynowego. I rozpuszczone wszelakie pyły - od początku brudnawa. Kiedyś kupowałam wodę destylowaną, taka do akumulatorów - ale się zezłościłam, bo nagle, nie wiadomo czemu, prawie cała moja kolekcja oddała ducha. Z 4 lata temu to było. Wystarczy woda długo gotowana? Wapn się nieźle wytrąca w ten sposób.
Jak widzisz - niezła ze mnie maruda.
Ostatnio zmieniany: 10 Lis 2016 20:19 przez Forumowa Żabula.

Cattleya 10 Lis 2016 18:17 #510247

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Ad 1. Na dnie osłonki ma być ok 2 cm wody- zgadza się B)
Ad 2.W takich osłonkach dałabym więcej wody- jak rozumiem dno doniczki nie będzie dochodzić do do dna osłonki :think:
Ad 3. Używam "zwykłego" keramzytu, kupionego w sklepie ogrodniczym.
Ad 4. Tak, doniczki plastikowe, jakie masz, mogą być przezroczyste, mogą być czarne/brązowe/białe. Załączę zdjęcie doniczki, żebyś zobaczyła, jak to u mnie wygląda.
Ad 5. Z martwych korzeni usuń tylko "zewnętrzną część" ( nie wiem, jak się fachowo nazywa), zostaw tylko tę wewnętrzną, "struny"- one będą stabilizowały roślinę, dopóki nie urosną nowe korzenie.
Ad 6. Na pewno nie zaszkodzi roślinie B)
Ad 7. Czasem - kiedy nie mam deszczówki, a na opady nie ma co liczyć ( jak np we wrześniu) kupuję filtr ( chyba nie mogę podac nazwy :think: ) i fitruję kranówkę. Mam sporo storczyków, więc wody potrzeba dużo, ale przy kilku roślinach można przegotować B)
Jeszcze jedna sprawa- dobrze, nawet bardzo dobrze sprawdza się płukanie podłoża, powiedzmy raz w miesiącu. Doniczkę biorę pod bieżącą wodę, letnią i pod ciśnieniem przelewam. Jest to szczególnie ważne po przeniesieniu do hydro. Nigdy nie uda się idealnie umyć korzeni, zawsze coś zostanie i można to z czasem wypłukać :)
DSC03120.jpg
Pozdrawiam,
Renia
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał, Forumowa Żabula, Łatka, dana581958, minohiki, ewakatarzyna

Cattleya 09 Gru 2016 17:31 #513606

  • gogi_s
  • gogi_s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 654
  • Otrzymane dziękuję: 472
Renatka pokazuje jak z powodzeniem radzą sobie cattleye w "kamyczkach", a ja pokażę jak radzą sobie w substracie ;)


Cattleya460x259.jpg



po raz pierwszy u mnie zakwitła i ... nie wiem co to za mieszaniec, ma kwiaty wielkości pojedyńczego kwiata "falka", ale za to na jednej gałęzi aż 6 pąków :whistle:
niestety, nie pachnie, w przeciwieństwie do tych o dużych kwiatach
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał, Łatka, dana581958, renaa, minohiki, ewakatarzyna

Cattleya 09 Gru 2016 17:58 #513616

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Renia, a jakiego używasz filtra do zmiękczania wody? :think:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

Cattleya 09 Gru 2016 19:49 #513634

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Krysiu, używam deszczówki do podlewania storczyków i wszystkich innych kwiatów. Jeśli jej nie mam, filtruję wodę ( nie wiem, czy mogę napisać, jakiego filtra używam :unsure: )
Pozdrawiam,
Renia

Cattleya 10 Gru 2016 01:28 #513678

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Skoro zapytałam, to pewnie możesz. ;)
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

Cattleya 10 Gru 2016 08:28 #513687

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Filtr Britta B)
Pozdrawiam,
Renia
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula

Cattleya 10 Gru 2016 13:00 #513726

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Od jakiegoś czasu noszę się już z wyborem filtra do wody, ale nie bardzo wiedziałam jaki byłby w tej opcji najlepszy (czyt. zdałby egzamin). I tu przyszłaś z pomocą. Dziękuję. :) :kiss3: :) W moich kranach jest koszmarnie twarda woda, więc żeby używać do podlewania (i nie tylko) wody ulepszonej, niezbędny jest do tego dobrej jakości filtr. Jeszcze raz dziękuję! :kiss3:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2016 13:04 przez Forumowa Żabula.
Za tę wiadomość podziękował(a): renaa

Cattleya 27 Gru 2016 15:55 #515216

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Trzy Cattleyae umiliły mi święta :)
Sonia Altenburg

DSC03200.jpg

BLC Hawaii Stars

DSC03201.jpg


BC Maikai

DSC03206.jpg
Pozdrawiam,
Renia
Za tę wiadomość podziękował(a): dala, Michał, Forumowa Żabula, Łatka, minohiki, ewakatarzyna

Cattleya 27 Gru 2016 16:18 #515218

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19234
  • Otrzymane dziękuję: 79388
Reniu - po prostu niesamowite, zwłaszcza ta pierwsza :hearts: .
Gratuluję i zazdroszczę po cichu.
Za tę wiadomość podziękował(a): renaa

Cattleya 19 Lut 2017 16:08 #524188

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Zakwitła Cattleya NN, kupiona za 7 zł. na wyprzedaży, praktycznie do reanimacji. Ale udało się nam obydwu B)
DSC03272.jpg


DSC03273.jpg
Pozdrawiam,
Renia
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał, Łatka, minohiki, zeberka363, ewakatarzyna

Cattleya 19 Lut 2017 17:12 #524203

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Tym większe gratulacje za odratowanie i doprowadzenie do kwitnienia
Ostatnio zmieniany: 19 Lut 2017 17:12 przez Michał.
Za tę wiadomość podziękował(a): renaa

Cattleya 01 Mar 2017 15:25 #526305

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
LC. Gold Digger Tym razem niektóre z jej kwiatów nie są wykształcone właściwie. Może za mało witamin :think: ;)
DSC03306.jpg
Pozdrawiam,
Renia
Ostatnio zmieniany: 24 Cze 2017 18:11 przez Michał.
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał, Forumowa Żabula, Łatka, minohiki, ewakatarzyna

Cattleya 01 Mar 2017 19:04 #526355

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Nie koniecznie musi być to brak witamin. Bardziej podejrzewałbym o to kod genetyczny i uaktywnienie się genu recesywnego :dry:

Cattleya 01 Mar 2017 19:58 #526370

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Ta Cattleya kwitła rok temu- kwiaty były OK ;) Pisząc o witaminach, miałam na myśli dolistne nawożenie witaminowe, które stosuję w uprawie hydroponicznej. Może rzeczywiście ujawniły się jakieś geny? Pewnie i tak nie mam na to wpływu, więc trzeba ją polubić taką, jaka jest B)
Pozdrawiam,
Renia


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.396 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum