• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Oliwa.... którą wybrać?

Oliwa.... którą wybrać? 31 Sie 2016 14:49 #499581

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Jak każdy człowiek, kochający czasem poszaleć w kuchni, miewałam problemy z podjęciem decyzji którą oliwę (jaki rodzaj) użyć do sałatki, do smażenia czy też do gotowania. Mam nadzieję że ta ściągawka przyda się naszym forumowiczom.


ZASTOSOWANIA RÓŻNYCH RODZAJÓW OLIWY:

Olio extravergine di oliva - oliwa najwyższej jakości, spożywać na surowo.


Olio vergine di oliva - do stosowania na surowo, do gotowania, do smażenia.


Olio d’oliva - otrzymywana w wysokiej temperaturze, podczas rafinacji traci walory odżywcze. Do smażenia, gotowania
Dobrego dnia. Pozdrawiam.


Zielone okna z estimeble.pl

Oliwa.... którą wybrać? 31 Sie 2016 20:52 #499614

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Kujawski już ma olej rzepakowy i słonecznikowy tłoczony na zimno. Ale ostatnio kupiłam do sałatek lniany. Smakuje mi. Nie przepadam za oliwą. Dla mnie jest za tłusta i pachnie wikolem.
Ciekawe, czy olej słonecznikowy tłoczony na zimno nadaje się do produkcji kapsaicyny? Ale tu chyba Piotr musi się wypowiedzieć.
Pozdrawiam. Jolka.
Ostatnio zmieniany: 31 Sie 2016 20:59 przez otojolka.

Oliwa.... którą wybrać? 07 Mar 2017 14:34 #527570

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Ja będę używała jutro po raz pierwszy oleju lnianego. Ciekawe jak będzie z nim smakowała surówka? :think: :)
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

Oliwa.... którą wybrać? 26 Mar 2017 23:15 #531677

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Krysiu, jak smakowała surówka z olejem lnianym?
Też kupiłam parę tygodni temu i stoi w lodówce, nie wiem co dalej. Chociaż na stronie "kujawskiego" jest sporo przepisów z olejem ale jakoś nie mam odwagi.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie

Oliwa.... którą wybrać? 26 Mar 2017 23:44 #531680

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Jest naprawdę dobry. Taki bez smaku wyrazistego. Siemię lniane też nie ma smaku. Słonecznikowy tłoczony na zimno to smakuje wyraźnie jak ziarna. Mam ochotę na ten z pestek dyni, ale cena jest zaporowa - 25 zł za 250ml.
Pozdrawiam. Jolka.

Oliwa.... którą wybrać? 27 Mar 2017 11:40 #531722

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Z reguły to ja byłam przyzwyczajona do kujawskiego i do oliwy z oliwek, ale smak lnianego był całkiem, całkiem przyzwoity, i za bardzo nie zmieniał smaku warzyw do których został użyty. Mi smakowało, więc będę go używała częściej. :)
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 27 Mar 2017 11:41 przez Forumowa Żabula.

Oliwa.... którą wybrać? 11 Cze 2017 17:14 #547750

  • Szymek
  • Szymek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 220
  • Otrzymane dziękuję: 331
Do dań bez obróbki termicznej używam i najbardziej mi smakuje oliwę z oliwek Costa d'Oro Integrale. Niefiltrowany, tłoczory na zimno. Jest mętny, bardzo wyrazisty w smaku i delikatnie pikantny. Do smażenia najtańsze na rynku oleje rzepakowe, bo najzdrowsze do tego celu.
Ostatnio zmieniany: 11 Cze 2017 17:15 przez Szymek.

Oliwa.... którą wybrać? 11 Cze 2017 17:31 #547759

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja używam tylko i wyłącznie oleju rzepakowego w których macerowane są papryczki chili,estragon, lawenda. W zależności od rodzaju papryczek olej ma rożna moc, a zioła dodają wyjątkowego aromatu. Jakoś nie podchodzi mi oliwa z oliwek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

Oliwa.... którą wybrać? 21 Cze 2017 10:14 #549870

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19263
  • Otrzymane dziękuję: 79616
Cichutko protestuję przeciwko używaniu określenia "oliwa" w odniesieniu do tłuszczów roślinnych tłoczonych z roślin innych, niż oliwki. Może zmienić tytuł wątku na "oleje"? Bo oliwa to olej z owoców oliwki europejskiej - i nazwa ta jest zastrzeżona.
Od bardzo wielu lat używam właściwie wyłącznie oliwy, również do smażenia - skoro robią to nad całym Morzem Śródziemnym, czemu by miało być coś nie tak? To najzdrowsza kuchnia przecież... Oczywiście unikam przegrzania oliwy, nie może ona dymić w żadnym wypadku.
Oliwa jest jedną z niewielu rzeczy przywożonych przez n as z wakacji, dwie solidne, pięciolitrowe bańki co najmniej; najchętniej kupowane z pewnego źródła, np. spółdzielni drobnych hodowców, gdzie można obserwować całą procedurę tłoczenia - w listopadzie i grudniu, oczywiście.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika

Oliwa.... którą wybrać? 23 Lip 2017 10:42 #556950

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 352
Nie wiem czy wiecie, ale to całe "polskie złoto" rzepakowe jest randapowane przed zbiorem,zresztą słonecznik często też.

Miałem przyjemność jeść olej rzepakowy tłoczony przez małe gospodarstwo rolne tzw. ekologiczne,to co sprzedają w sklepach nijak ma się do tego od tego gościa,to naprawdę ma smak i jest dużo lepsze od lnianego,którego po prostu nie lubię.

Co do oliwy,to tylko grecką i to konkretną (nie będę pisał,bo zaraz się zrobi ,ze reklama), totalnie różni się od tego chłamu włoskiego czy hiszpańskiego który można kupić w sklepie,zresztą oglądałem film o fabryce oliwy w Hiszpanii i główny technolog powiedział bez owijania w bawełnę,ze oliwa extra virgin różni się od tej gorszej butelką ;).
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

Oliwa.... którą wybrać? 23 Lip 2017 11:52 #556958

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Zdravko, taki jesteś ekologiczny, a swoje pomidory nawozisz popiołem i opryskujesz infinito :happy: :happy:

Moje pomidorki rosną na końskim oborniku, pod folią, żadnych oprysków nie wymagają. A jeśli będę robić z nich sałatkę, dodam łyżkę oleju :) Nawet jeśli będzie w nim 1 milimikron pozostałości herbicydów, przeżyję :)

Oliwa.... którą wybrać? 23 Lip 2017 12:56 #556971

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5968
Na surowo, do sałatek i surówek, bardzo lubię olej konopny, świeży, tłoczony na zimno, ma dla mnie wyborny smak. Nie może być gorzki bo to znaczy że jest stary i zjełczały, tak jak i oliwa zresztą. A do smażenia nasz randapowy rzepakowy i olej kokosowy, choć bardzo mało smażę, więc i randapu za dużo nie zjadam ;) , ale fakt, pola rzepaku i nie tylko zlewane są tym świństwem przed zbiorem.

Oliwa.... którą wybrać? 23 Lip 2017 14:06 #556974

  • Zofix
  • Zofix's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 536
Ja do surówek dodaję od pewnego czasu wyłącznie olej lniany tłoczony na zimno. Kupuję w sklepie ze zdrową żywnością prosto z lodówki, najczęściej w dniu dostawy. Olej ma przyjemny orzechowy smak :yummi: . Jeśli jest gorzki o rybim posmaku, to znaczy, że jest przeterminowany lub był przechowywany powyżej 10 stopni :idea1: .

Zdravko, możesz podać skrót nazwy tej oliwy greckiej, wcale nie musisz podawać linka :wink2: .
Pozdrawiam - Zosia

Oliwa.... którą wybrać? 23 Lip 2017 14:11 #556976

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 352
Hiacynta wrote:
Zdravko, taki jesteś ekologiczny, a swoje pomidory nawozisz popiołem i opryskujesz infinito

Moje pomidorki rosną na końskim oborniku, pod folią, żadnych oprysków nie wymagają. A jeśli będę robić z nich sałatkę, dodam łyżkę oleju :) Nawet jeśli będzie w nim 1 milimikron pozostałości herbicydów, przeżyję :)

Spoko, masz wybór, jedź randap z pomidorami eko, dorzuć sobie do tego dania kasze gryczaną lub jaglaną, siądź koło autostrady i ciesz się życiem, przeżyjesz na pewno... :happy: :happy: :happy: :happy: :happy: :happy:

Spoko,w sumie jak można pisać o infinito to dlaczego nie o oliwie, crete gold na puszcze pisze i że jest koszerna ;),można to na alle kupić albo w sklepie kropla krety (to jedyny dystrybutor chyba),przetestowałem z 10-15 greckich oliw i ta jest moim zdaniem najlepsza,niektóre to były totalne padaki, niektóre całkiem dobre,prawie tak dobre jak ta, ale nie miały tego czegoś.
Np ta sitia która jest droższa nie ma startu do tej.
Ostatnio zmieniany: 23 Lip 2017 14:20 przez zdravko.
Za tę wiadomość podziękował(a): Biotit, Szymek

Oliwa.... którą wybrać? 23 Lip 2017 14:44 #556981

  • Zofix
  • Zofix's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 536
Zdravko, dziękuję za info, chętnie wypróbuję, skoro twierdzisz, że jest taka dobra. Używam dość dużo oliwy z oliwek, natomiast rafinowanych olejów staram się unikać :wink2: .
Pozdrawiam - Zosia

Oliwa.... którą wybrać? 23 Lip 2017 18:22 #557017

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Zdravko, czy ta Twoja grecka oliwa ma taki bardzo zdecydowany, "ostry" smak, czy zaliczyłbyś ją do łagodnych ? Od lat poszukuję dobrej oliwy z oliwek, ale takiej delikatnej, która nie zdominuje całej potrawy....
Crete Gold?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Oliwa.... którą wybrać? 23 Lip 2017 19:35 #557031

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 352
Adasiowa wrote:
Zdravko, czy ta Twoja grecka oliwa ma taki bardzo zdecydowany, "ostry" smak, czy zaliczyłbyś ją do łagodnych ? Od lat poszukuję dobrej oliwy z oliwek, ale takiej delikatnej, która nie zdominuje całej potrawy....
Crete Gold?
Tak,to łagodna nie mająca nic wspólnego z tym czymś sprzedawanym w sklepach, jak się łyknie samej to piecze oczywiscie ,ale każda piecze trochę, w potrawach nie ma tego kompletnie bo to mnie wybitnie drażni, ma też kompletnie inny zapach, właśnie taki łagodny, przyjemny,a nie ostry jak te włoskie, czy hiszpańskie ze sklepu, jak sobie polejesz tym ziemniaki, chleb, pizze to jest naprawdę powalający efekt,kiedyś w pewnej pizzeri mieli dobrą oliwę i to była połowa wartości tej przeciętnej pizzy,potem zmienili i totalna kicha się zrobiła.
A i warto zapytać u nich o oregano greckie, to zupełnie inna jakość, bo to inna trochę roślina.

jak chcecie to mogę zrzut ekranowy zrobić ile tego kupiłem na przestrzeni paru lat ;)
Nam taki baniak 5L to znika b.szybko, tylko my nie używamy masła i polewamy tym chleb i wszystko co się da.
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Zofix

Oliwa.... którą wybrać? 23 Lip 2017 19:49 #557033

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Słuchaj, bardzo Ci dziękuję, bo właśnie szukam takiej, którą będę mogła smarować grzanki, dodawać do surówek i sałatek, robić z niej oliwy smakowe ( np. z czosnkiem ) albo używać do "marynowania" warzyw.
Znalazłam już taką 5l puszkę na All i powiem Ci szczerze, że chyba się skusimy.
Znam tylko oliwę z Bied***, ale to nieporozumienie :(
Oregano greckie postaram się wysępić u przyjaciółki, bo mam tylko to zwykłe.

Jeszcze raz ogromne dzięki Luzmarija :happy:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.297 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum