TEMAT: Bo ukisić można wszystko - przepisy na kiszone warzywa

Bo ukisić można wszystko - przepisy na kiszone warzywa 31 Sie 2019 11:21 #674206

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Pol nie masz gdzieś zdjęcia jak duże są to kawałki. Jadłam kiedyś coś podobnego, ale to było szatkowane.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pol


Zielone okna z estimeble.pl

Bo ukisić można wszystko - przepisy na kiszone warzywa 31 Sie 2019 11:27 #674208

  • Pol
  • Pol's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 201
Są w internecie zdjęcia kryżałek.
Małą główkę kroję na 4 cześci, ćwiartki, większą na osiem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, Nimfa, anaka

Bo ukisić można wszystko - przepisy na kiszone warzywa 31 Sie 2019 16:44 #674221

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Malkar wrote:
Zygowa
Jak smakuje kiszona marchewka?
Jadłam we Lwowie hot-dogi z marchewką marynowaną i szukam przepisu na takową. Ktoś ma sprawdzony?

Próbowałam nie do końca ukiszonej, jakby małosolnej. Ciuteńkę miększa od świeżej, smakowo lekki "skis" z zachowaną słodyczą. Smaczna bardzo i takie coś innego.
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a

Bo ukisić można wszystko - przepisy na kiszone warzywa 01 Wrz 2019 08:42 #674289

  • Pol
  • Pol's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 201
Jednak mało jest w internecie o kryzałkach, a takich jakie ja robię to prawie nie ma.
Nie mam zdjęć, nawet nie mam jeszcze tych kryżałek, może dam zdjęcie późną jesienią. Kapustę na późnojesienny, zimowy zbiór zamierzam dopiero dziś sadzić, posiana w początkach sierpnia, już są ładne sadzonki. Odmiany Ditmarska, Gloria di Enkhuizen i Brunświcka, mam nadzieję, że przynajmniej Ditmarska zdąży urosnąć.
Może niejasno napisałem we wcześniejszym poście, buraki gotuje się w całości ze skórką do miękkości, potem ściąga się skórkę i kroi buraki w plastry.
Oddzielnie gotuje sie do miękkości kapustę białą pokrojoną w ćwiartki lub ósemki.
Do garnka, słoja lub beczki nakłada się warstwami buraki na przemian z kapustą, dodaje czosnku i zalewa solanką jak do kiszenia, 3% - 4% soli kuchennej. Woda musi przykrywać jarzyny, nie mogą wystawać.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa

Bo ukisić można wszystko - przepisy na kiszone warzywa 01 Wrz 2019 10:07 #674296

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
No własnie, w internecie nie spotkalam wersji z burakami, a własnie ta wersja mnie interesuje, do barszczu ukraińskiego. Wczoraj zrobiłam ten barszcz, ale ze zwykłą kapustą, jednak wszystko było za słodkie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pol, Nimfa

Bo ukisić można wszystko - przepisy na kiszone warzywa 01 Wrz 2019 11:07 #674306

  • Pol
  • Pol's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 201
Barszcz pownien być słodki, przeciez nawet dodaje się cukru do barszczu.
Oczywiście, powinien być bardziej kwaśny niż słodki, osiąga się to odpowiednim dodatkiem octu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, anaka

Bo ukisić można wszystko - przepisy na kiszone warzywa 01 Wrz 2019 11:21 #674307

  • Pol
  • Pol's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 201
Zaraz zaczynam robić młodą cukinię w zalewie pomidorowej. Mam nadzieję, że wyjdzie cos dobrego, jeszcze takiego przetworu nie robiłem. Przecier wypije się a plastry cukinii będą dobrym dodatkiem do obiadu, kanapek. Nic w słoju nie zmarnuje się.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Betula, Nimfa

Bo ukisić można wszystko - przepisy na kiszone warzywa 05 Wrz 2019 12:04 #674765

  • jessi
  • jessi's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 16
ooo jeszcze nigdy nie próbowałam robić cukini w zalewie. Zazwyczaj wykorzystuję tylko świeżą. Ogólnie co do przetworów to nie mam dużego doświadczenia sama jedynie ogórki kiszę ehh.. Za to słodkich przetworów mam całkiem sporą kolekcję :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa

Bo ukisić można wszystko - przepisy na kiszone warzywa 08 Wrz 2019 15:31 #675137

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1398
  • Otrzymane dziękuję: 11082
Papryka po tygodniu kiszenia jest prawie gotowa. Już jest pyszna. Twarda, a ponieważ jest tam dosyć dużo bardzo świeżego chrzanu, przeszła jego ostrością. Jeszcze trochę i przełożę ją w mniejsze słoiki i zapasteryzuję.

IMG_20190908_144710.jpg
Ogród - mój optymizm.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, minohiki, JaNina, Zygowa, anaka

Bo ukisić można wszystko - przepisy na kiszone warzywa 05 Lis 2019 18:48 #680309

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
anaka wrote:
W internecie te przepisy są trochę inne,niż mojej babci.Ten przepis wziął się z tego ,żeby nic nie marnować.Przywieżli go ze sobą uciekając z Kresów Wschodnich w 1944 na zachód.
KRYŻAŁKI to pyszna przekąska,a właściwie zakąska,robiona jesienią po zbiorach kapusty.
Potrzebne małe główki kapusty,pokrojone razem z głąbem na części,ja dzielę w ósemki jak jabłko .
Kapustę gotujemy w lekko osolonej wodzie,odcedzamy i studzimy.
Szykujemy teraz marynatę :
sól,gorczyca,duuużo goczycy,
dużo czosnku,1 główka na pewno
Gorczycę rozbijam w możdzieżu,ale na grubo,nie na piasek,dodaję czosnek i sól razem roztarte,wszystko mieszam,nacieram ósemki kapusty tą marynatą w miejscach krojenia i przekładam do garnka z wodą z kiszonych ogórków.Trzeba docisnąć ,odstawić w ustronne,niezbyt ciepłe miejsce.Po 3 do 5 dni powinny przyciągnąć pysznym zapachem.
W tym przepisie ilości są dowolne,nie każdy może czosnek,czy sól,ale kryżałki muszą być charakterne.Ja lubię jesienią do obiadu,ale kiedyś szykowali je przed Wszystkimi Świętymi,jak rodzina się zjeżdżała,albo na wesela :drink1:

Głupia sprawa,ale przypomniało mi się przy ostatnim kęsie,że nie dałam zdjęcia kryżałek.Moja mama zrobiła na 1 listopada i trochę zapakowała nam do słoika :yummi: :yummi: .Ja zrobię póżniej,bo remont przy małym metrażu to udręka.
100_3989.jpg
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): MagdaH, Armasza, minohiki, Nimfa, aga

Bo ukisić można wszystko - przepisy na kiszone warzywa 08 Lis 2019 20:30 #680561

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
DSC09185.jpg


DSC09186.jpg


Teraz jest jeszcze mozliwość kiszenia róznych warzyw, tak więc w jednym 4 l słoju umieściłam, ogórki, papryke, brokuł i kalafior, z mnóstwem czosnku i chrzanu, migiem spozyte. Mam juz gotowy kolejny słój ogórków i papryki z kalarepką tym razem.
Ostatnio zmieniany: 08 Lis 2019 20:32 przez sierika.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, minohiki

Bo ukisić można wszystko - przepisy na kiszone warzywa 07 Sty 2020 21:19 #686349

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Dynia bezłupinowa kiszona jak ogórki. Twarda i bardzo kwaśna. W smaku niedyniowa.

20200106_233112.jpg
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki, anaka

Bo ukisić można wszystko - przepisy na kiszone warzywa 07 Sty 2020 21:22 #686351

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
A rukolę ktoś kisił? Warto?

Pesto z rukoli nawet mi nie smakowało, wciąż wyjmowałam z zębów włókna, chciałam ususzyć, został tylko włóknisty badyl, a całą działkę mam porośniętą tymi liśćmi, szkoda, żeby wymarzły :)
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Bo ukisić można wszystko - przepisy na kiszone warzywa 12 Sty 2020 17:02 #686898

  • Esti
  • Esti's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 273
  • Otrzymane dziękuję: 296
Ja kisze ogórki, cukinię, patisony, pomidory oraz paprykę. Robię vtez kiszone surówki. Są świetne zimą
Więcej wykonanych przeze mnie mebli znajdziesz tutaj estimeble.pl/
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

Bo ukisić można wszystko - przepisy na kiszone warzywa 12 Sty 2020 19:14 #686916

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1844
  • Otrzymane dziękuję: 6133
W tym roku posadzę więcej patisonów,a mniej cukinii.Dla mnie są o wiele lepsze do przetworów,a w tym do kiszenia.
Najsmaczniejsze są z nasion,które kupiłam w Lidlu.Mam nadzieję,że w tym roku będą,bo już mi się skończyły.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaedda

Bo ukisić można wszystko - przepisy na kiszone warzywa 12 Sty 2020 19:27 #686917

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5968
Patisony są zdecydowanie niedoceniane, dla mnie mają więcej walorów kuchennych niż cukinia, są jędrne, chrupiące, twarde, nawet duszone nie "rozciapują" się tak szybko jak cukinia. U mnie w tym roku będzie więcej patisonów niż cukinii.
A te z nasiona lidla to jakaś konkretna odmiana?
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaedda

Bo ukisić można wszystko - przepisy na kiszone warzywa 13 Sty 2020 17:10 #687000

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1844
  • Otrzymane dziękuję: 6133
Na torebce pisze:Patison Sunburst. Mam jeszcze dwa nasionka w torebce,a było malutko.Dwa lata temu posiałam z firmy Polan.Też żółty,ale dużo gorszy.Nie miał takich małych i jędrnych owoców, jak ten z Lidla.Mam nadzieję,że w tym roku też będą u nich nasiona.Chyba niedługo,bo dzisiaj pojawiła się ziemia.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda, Szymek

Bo ukisić można wszystko - przepisy na kiszone warzywa 04 Lut 2020 10:38 #691128

  • Szymek
  • Szymek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 220
  • Otrzymane dziękuję: 331
Emalia112 wrote:
No własnie, w internecie nie spotkalam wersji z burakami, a własnie ta wersja mnie interesuje, do barszczu ukraińskiego. Wczoraj zrobiłam ten barszcz, ale ze zwykłą kapustą, jednak wszystko było za słodkie.
Pol wrote:
Barszcz pownien być słodki, przeciez nawet dodaje się cukru do barszczu.
Oczywiście, powinien być bardziej kwaśny niż słodki, osiąga się to odpowiednim dodatkiem octu.
U mnie w domu octu używa się do czyszczenia czajników elektrycznych, zmywarki, pralki, kuchenki i innych rzeczy. Do zakwaszania zup, surówek polecam zalewy z pod kiszonek właśnie lub sok z cytryny, a do zakwaszenia barszczu-zakwas buraczany(zalewa z pod kiszonych buraków). Moje zupy czy rosół są mocno słodkie od nadmiaru warzyw, ale mi to nie przeszkadza.
Mam awersje do dodawania octu i cukru do żywności. Moja matka dodawała octu i cukru nawet do mizerii :sick:
Nie wiem czy pisałem, ale rewelacyjna w smaku jest kiszona biała rzodkiew, chociaż zapachem odstrasza nawet muchy :lol:
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.312 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum