TEMAT: Sekrety bakłażana

Sekrety bakłażana 13 Sie 2017 22:53 #560335

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Znalazłam informację, że bakłażany dobrze się mrożą. :) To świetna wiadomość. Moje obiady będą jeszcze łatwiejsze do ugotowania.
Przygotuję woreczki z gotową mieszanką na warzywną zapiekankę, którą robię zimą.
Pokroję w kostkę bakłażany, cukinię albo patisona, paprykę słodką i dodam trochę ostrej. Ten zestaw zamrożę.
Na etapie gotowania poza mrożonką wrzucę do brytfanny pokrojone w kostkę surowe ziemniaki, albo ryż/kaszę (wtedy dolewamy odpowiednią ilość wody, aby się ugotowały). Dodam też pomidory ze słoika - pokrojone w kostkę - do tego cebula, czosnek, a jeżeli ktoś lubi oliwki lub kapary oraz zioła i sól. Można dodać mięso - przesmażone mielone, kurczaka pokrojonego w kostę, kawałek wędzonego boczku - na co mamy ochotę.
Brytfannę wstawiamy do piekarnika - robi się samo i nie przypala, a my idziemy zajrzeć na Forum, żeby zaplanować kolejny sezon. :)
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Kasionek, Betula, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Sekrety bakłażana 17 Sie 2017 11:20 #560704

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 352
Adasiowa wrote:
Może Emalka się nie pogniewa, ale przepis na ajvar ukradłam z wątku "Z piekła rodem". Ponieważ jego składnikiem są bakłażany, wklejam także tutaj :)

AJVAR EMALKI


To jest mój ajvar , który lubię najbardziej, ale dowolność tu jest olbrzymia.Spotkałam rózne przepisy.
2 kg papryki, 1 kg bakłażanów, papryczki chili (ile ?) to już zależy jak ostrą chcemy pastę. 1 główka czosnku ( można zastąpić imbirem, ale to nie to.) Dobry ocet do smaku oliwa.3 łyżki miodu
Paprykę przekrawamy usuwamy nasiona układamy na blasze, tak samo układamy bakłażany przekrojone. Całość pieczemy ok 30 min. ( paprykę krócej)
Po wystygnięciu obieramy paprykę ze skórki, miąższ bakłażanów wydobywamy łyżka
Papryczki chili, połowę bakłażanów i cześć papryk drobno kroimy, resztę blendujemy dodając sprasowany czosnek, oliwę, miód, ocet, sól do smaku, a na końcu pokrojone warzywa. Całość doprowadzamy do wrzenia mocno mieszając by nie przypalić. Przekładamy do małych słoików. I gotowe. Te na zimę pasteryzujemy.
Najlepszy ajvar jest z opalonej papryki, ma specyficzny, dymny zapach i pewnie tez wchodzi w grę to co skameralizuje się pod skórką,paprykę trzeba spalić na czarno,nawet trochę zwęglić skórę i jeszcze rodzajpapryki,w naszych warunkach najlepiej a pomidorową, jest najbardziej "paprykowa".

Na Bałkanach robią to na specjalnych piecykach, ale pewnie na grilu tez można albo ognisku, nawet bez blachy,po prostu obłożyć paprykami żar, albo zakopać jak ziemniaki (nie robiłem tak nigdy), piekę w piecu chlebowym właśnie tak jak na ognisku, papryki lezą na żarze i w żywym ogniu.

A to co wycieknie już po obraniu ze skóry to na zupę się nadaje, naprawdę coś niesamowitego.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Emalia112, Horti, rozalia, Betula

Sekrety bakłażana 27 Sie 2017 23:49 #562346

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Chutney z baklażanu

Bakłazan 30 dkg

Pomidor -2szt mocno dojrzały ( 20 dkg)

Rozdrobniona papryka chili (według smaku)

mielona kolendra - 1/2 łyżeczki

Proszek z kurkumy - 1/2 łyżeczki

Czosnek - 5 ząbków

Imbir - mały kawałek 2cm

Cukier / - 1/2 łyżeczki

Sól w razie potrzeby
Olej 1/4 szklanki


Na bardzo wolnym ogniu smazymy na 1 łyzce oleju obrane, posiekane bakłażany i czosnek i imbir. ok 5 min Przekładamy do miseczki i lekko blendujemy.
Na reszcie oleju smażymy pomidory z papryczkami bardzo drobno posiekanymi. smazymy 5 minut.
Łączymy zmiksowane bakłażany z pomidorami i resztą przypraw i gotujemy jeszcze 5-10 minut.Solimy (lub nie). Sos można trzymać przez tydzień w lodówce.
Dziś robiłam jako dodatek do wyprażanego sera.świetny.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti

Sekrety bakłażana 28 Sie 2017 06:38 #562356

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Emalko, mam pytanie w kwestii formalnej ;-) Co to jest "ser wyprażany" ? I nie dodajemy octu do chutneya ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Sekrety bakłażana 28 Sie 2017 11:01 #562379

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Vyprážaný syr, a hranolky Kultowa potrawa słowacka. Jest w każdej karczmie jako żelazne menu. Panierowany twardy ser, grillowany lub smażony na oleju..Podawany z tatarská omáčką lub chutneyem.
Taki przepis bez octu miałam. Zauważ ze i cukru jest minimalnie. To z kuchni indyjskiej, trochę sie rożni od oryginału, bo przyprawy zamieniłam na bardziej europejskie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Sekrety bakłażana 28 Sie 2017 16:58 #562396

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79588
Aniu, ja nie Dorota, ale czy chcesz przepis na moją caponatę? Znaczy, przepis nie jest ściśle mój... :oops: , tylko z książki kucharskiej.
Podobno caponata była tradycyjnym daniem rybaków, wracających z połowu, podawanym w caupone, tawernach przybrzeżnych.
To jest na 6 osób - wiec trzeba dostosować, np. dla dwóch.
Cztery średnie bakłażany pokrojone w kostkę i poddajmy zwykłemu procesowi pozbawiania goryczki za pomocą soli. Posiekaną cebulę i 2 łodygi selera podsmażamy na oliwie, dodajemy 600 g pomidorów z puszki (lub bardzo dojrzałe świeże - teraz bym nie brała puszkowych), bez skór, dodajemy na patelnię i przerabiamy na papkę (około 15 minut). Dodajemy trochę kaparów, 100 g pokrojonych oliwek (bez pestek oczywiście) 2 łyżki winnego octu, sól i odrobinę cukru.Bakłażanowe kostki smażymy w głębokim tłuszczu lub lekko skropione oliwą pieczemy w 200 stopniach około 20 minut (muszą być miękkie,brązowe, rozchodzić się). Gotowy bakłażan mieszamy z sosem i najlepiej odstawiamy na noc dla "przegryzienia".
W oryginalnym przepisie dekoracje stanowi ser ricotta posypany pietruszką i płatkami migdałów.
Może być?
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda, Adasiowa, Emalia112, Horti

Sekrety bakłażana 28 Sie 2017 20:30 #562416

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Dopiero dziś zajrzałam, już piszę. :)

Z caponatą jest jak z bigosem, każda gospodyni ma swój przepis. Ile domów i restauracji, tyle sposobów wykonania. Dokładam swój przepis, który powstał oczywiście dzięki innym kucharzom, obok przepisu Łatki :bye: i będzie trochę jak na Sycylii. :)

Caponata jest jedną z naszych ulubionych potraw z bakłażana, wybaczcie jak będzie zbyt długo i zbyt entuzjastycznie. Za co ją lubimy? Za smak i wszechstronność. Jest świetnym ciepłym daniem (sama, z grzankami, albo jak lubi mój syn z kuskusem/ryżem na sypko), albo zimną przekąską, którą można podać gościom, lub łatwo zabrać w pudełku do pracy. Dobrze przechowuje się w słoikach, więc można ją zaprawić na zimę. Tak jak pisała Łatka, najlepiej przygotować ją dzień wcześniej.

We wszystkich przepisach powtarzają się przede wszystkim podstawowe składniki: bakłażany, pomidory, ocet winny,oliwa. Inne składniki, które się pojawiają są bardzo różne i pozwalają nam stworzyć własną caponatę, taką jaką lubimy i na jaką mamy pod ręką składniki.
1. 3-4 małe bakłażany tniemy na kostkę o boku około 2,5-3 cm (może też być większa) - im większe kawałki, tym mniej tłuszczu wypiją podczas smażenia. Solimy, opłukujemy po 20 minutach, suszymy ręcznikiem.
2. Na patelnię wlewamy oliwę, wsypujemy około 2-3 łyżki oregano, dodajemy szczyptę płatków chili i gdy jest ciepła wrzucamy bakłażana. Smażymy aż jest miękki i złocisty. Jeżeli jest więcej niż 1 warstwa bakłażana, smażymy w kilku turach, mieszając. Ja robię w teflonowej formie do pieczenia.
3. Gdy bakłażan się smaży obieramy i kroimy w piórka 2-3 średnie cebule (dowolnego koloru) lub szalotki, można dodać kilka ząbków czosnku (posiekanych). Można także posiekać i dodać inne warzywa: 1-2 słodkie papryki, albo cukinię, lub fenkuł- koper włoski (takiej jeszcze nie robiłam). Jeżeli lubimy, dodatkowo odsączamy kapary (mały słoiczek w zalewie), słoiczek oliwek bez pestek (czarne, zielone, lub pół na pół). Piękne dojrzałe pomidory - około 1,5 kg - obieramy ze skórek (ja daję ze skórkami), siekamy na grubą kostkę. Zimą można wykorzystać zaprawy: passatę, albo puszkowe w całości lub w kostkach. Przygotowujemy też zieleninę, bazylię lub pietruchę (obrywamy liście do ubrania dania, łodygi pójdą do sosu), albo seler (łodygi siekamy do sosu). Każde z nich nadaje caponacie inny aromat.
4. Na usmażone bakłażany wrzucamy cebulę, czosnek, zieleninę, paprykę (cukinię) przesmażamy chwilę, wrzucamy pomidory, oliwki, kapary, dodajemy solidne "gulgnięcie" octu winnego (balsamico, albo czerwonego winnego - jak będzie mało możemy dodać na końcu), możemy trochę posolić. Dusimy na małym gazie pod przykryciem, mieszamy od czasu do czasu. U mnie, na świeżych pomidorach to trwa do około godziny. Pod koniec duszenia dodajemy trochę oliwy z oliwek jako przyprawy.
5. Podnosimy pokrywkę, gdy caponata jest za rzadka odparowujemy trochę, próbujemy, doprawiamy.

Niby taka sama potrawa, a inaczej zrobiona. Kusi mnie, żeby następną zrobić według przepisu Łatki. :)
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Sekrety bakłażana 13 Wrz 2017 19:16 #564646

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Też podam dwa przepisy, może ktoś się skusi.

Sos z bakłażana "smak grzybów"


składniki :

bakłażana około kilograma. (3-4 szt. średnich bakłażanów najlepiej odmiany o ciemnej skórce)
Jajko kurze - 2 sztuki
cebula - 2 sztuki
śmietana - 200 ml.
mąka pszenna (według uznania dla zagęszczenia) - 1 duża łyżka
Przyprawa, kostka grzybowa na przykład knorr

Bakłażany razem ze skórką pokroić w słupki. Wsypać do miski, dodać 2 jajka, przemieszać i wstawić na godzinę do lodówki. Na patelni podsmażyć króciutko cebulę. Do cebuli dodać bakłażany z jajkiem i smażyć do złocistego koloru.
Po pokrojeniu bakłażana mi wychodzą dwie patelnie bakłażana. Jak się usmaży to zmniejsza swoją objętość i wtedy wszystko łączę w jednej patelni. Dodajemy śmietanę, grzybową kostkę, mąkę (według uznania, ale można i pominąć). Wszystko dusimy 10-15 min.

Można jeść na ciepło jak również i na zimno. Smacznego :)


Przystawka na zimno z bakłażana

Czosnek - 1 duża główka
Ocet - 0,5 szklanki
cukier - 0.5 szklanki
woda przygotowana - 0,5 szklanki
papryka słodka - 3 sztuki
marchewka - 3 sztuki
cebula - 3 sztuki
Bakłażan - 3 kg
Olej do smażenia
sól według smaku

Bakłażan pokroić w grubsze okrągłe plasterki, posolić i odstawić na 30 min. żeby ewentualnie zeszła goryczka. Później smażymy z obu stron ale nie do całkowitej gotowości
Kiedy bakłażan już jest przygotowany to robimy zaprawę z cebuli, marchewki i słodkiej papryki. Wszystkie warzywa pokroić grubo. (paprykę w paseczki, cebulę półplasterkami, marchewkę zetrzeć na tarce o grubych oczkach.) i też można troszeczkę podsmażyć. Jakby zblanszować. Na sam koniec do warzyw dodać czosnek wyciśnięty przez praskę.
Wszystko układamy do jakiegoś pojemnika lub garnka warstwami: bakłażan - zaprawa z warzyw - bakłażan... Zalewamy zalewą, dlatego zmieszać wodę, cukier i ocet.
Przechowujemy w lodówce. Później podajemy jako sałatkę/surówkę do dań. Można podać jako taką przystawkę do wódki ;)
Przechowywać w lodówce można długo.

Na początek radzę przyrządzić pół porcji. Jeśli posmakuje zrobić całą.

P.S. Można dodać więcej papryki, marchewki i ewentualnie czosnku jeśli ktoś lubi bardziej na ostro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, Betula

Sekrety bakłażana 13 Wrz 2017 19:29 #564650

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
To może do kompletu dodam przepis na bakłażan po koreańsku :)

Posolony, odciśnięty z nadmiaru soku bakłażan kroi się na długie paski, wrzuca się na rozgrzany tłuszcz, polewa sosem sojowym lub dodaje 2-3 łyżki pasty z fermentowanej soi. Na to wrzuca się posiekaną ostrą papryczkę i posiekany pomidor, najlepiej bez skórki. Dusi się tylko kilka minut, tak, aby bakłażan lekko zmiękł.

Długie, duszone w sosie sojowym paski bakłażana można dodawać też do koreańskiego kimbapu.

kimbap.jpg
Ostatnio zmieniany: 13 Wrz 2017 19:36 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Horti, Lana, Betula, Renia

Sekrety bakłażana 14 Wrz 2017 11:19 #564696

  • Renia
  • Renia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 294
  • Otrzymane dziękuję: 815
U mnie często gości na kolację :)
po najmniejszej linii oporu - kanapka z twarożkiem z chili (surowe lub pieczone) i z plastrami pieczonego przyprawionego bakłażana.

20170907_194837.jpg
Pozdrawiam, Renia :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, Horti, Lana, Betula

Sekrety bakłażana 01 Lip 2018 18:18 #616173

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Betula wrote:
Badridżiani czyli gruzińskie roladki z pastą orzechową

3 bakłażany, 250dkg łuskanych orzechów włoskich, 3 ząbki czosnku, sok z jednej cytryny, 1 łyżka ziaren kolendry, pół szklanki natki kolendry, opcjonalnie 2 ostre papryki

Bakłażany pokroić wzdłuż w plastry. Kupne warto "odgorzkowić" (czyli posypać solą, odłożyć na 15 min, opłukać wodą, wysuszyć). W przypadku uprawianych przez nas nowych odmian nie trzeba tego robić. Sprawdzone empiryczni podczas dzisiejszego obiadu - Iceberg i to co miało być Globusem nie miały śladu goryczki. Zawsze można plasterek usmażyć i sprawdzić czy gorzkie. Bakłażany smażymy na oliwie na złoty kolor. Oliwy nie może być za mało, bo bakłażanów nie da się zwinąć. Odkładamy na ręcznik papiery żeby się odtłuściły. Ja mam pojemnik na oliwę z końcówką do sprayu i spryskuję dokładnie bakłażany oliwą przed smażeniem, wtedy jej tyle nie chłoną. Orzechy blendujemy. Ziarna kolendry ucieramy w moździerzu. Dodajemy do nich czosnek przeciśnięty przez praskę i sól i jeszcze ucieramy. Do orzechów dodajemy zawartość moździerza, natkę kolendry i ewentualnie posiekane papryczki. Wszystko mieszamy. Jak jest za gęste dodajemy 2-3 łyżki gorącej wody. Plastry bakłażana smarujemy pastą i zwijamy w roladki. Trochę pasty należy zostawić. Po zwinięciu roladki smarujemy po wierzchu cienką warstwą pasty i posypujemy pestkami granatu. Wszystkie proporcje pasty można zmieniać według własnego smaku.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Sekrety bakłażana 29 Lip 2018 11:05 #620077

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Mam nadprodukcję bakłażanów, pierwszy raz, więc wymyślam rózne potrawy
Suflet z bakłażana

średnia forma

Ciasto; 4 jajka ubijamy na puchata masę dodajemy 4-6 łyżek maki i dwie ły.żki śmietany lub mleka kokosowego, lub zwykłego. ma być gęstość masy biszkoptowej, Połowe wlewamy na wysmaarowana tłuszczem i posypaną bułka tarta forme. Wkładamy do goracego piekarnika i 5-8 minut pieczemy, wyciągamy z piekarnika nakładamy farsz i płaty podsmażonego bakłażana zalewamy resztą masy i pieczemy tak ok 15 minut. Gotowe
IMG_20180729_102839.jpg
IMG_20180729_102911.jpg


Jaki farsz.? ..dowolny.
Mojego Krasawca (tak 70 dkg)pokroiłam na plastry oprószyłam sola ,przyprawami i podsmażyłam na oleju nie przejmując sie że trochę tego oleju wypił. Odłożyłam na talerzyk. a na reszcie oleju udusiłam cukinię, cebulę paprykę na taki leczo-sos. Ułożyłam podsmażone plastry bakłażana na podpieczonym cieście i zalałam sosem z kawałkami cukini, papryki, cebuli.
Mój baklażan Krasawiec był spory, a gdyby to był np Almaz to trzeba ze trzy, tego farszu musi być sporo.
IMG_20180728_133235.jpg
IMG_20180722_195224-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 29 Lip 2018 11:07 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Betula

Sekrety bakłażana 29 Lip 2018 11:20 #620079

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Czy ktoś próbował mrozić takie podsmażane plastry bakłażana? Czy po rozmrożeniu nie zrobi się z tego pulpa.?

Sekrety bakłażana 16 Sie 2018 19:50 #622293

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
No to ja dziś zrobiłam próbę,to jest świetne, ale ja pasteryzowałam słoiki. dziś następna partia marynowanych bakłażanów.
Ostatnio zmieniany: 16 Sie 2018 19:51 przez Emalia112.

Sekrety bakłażana 25 Wrz 2018 06:24 #625779

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Wegańskie pulpety z bakłażana

1 duży bakłażan, szklanka soczewicy, 1 łyżka pasty tahini, 3 łyżki płatków owsianych, łyżka mielonych orzechów, 2 łyżki oliwy, 2 ząbki czosnku, wędzona papryka, sól, pieprz, ew. bułka tarta

W bakłażanie zrobić nacięcia i wbić w nie czosnek. Piec do miękkości. Ja użyłam kilku małych bakłażanów, więc piekłam 25 min. Dużego bakłażana można przekroić na pół by się szybciej upiekł. Po ostudzeniu bakłażana wyjąć miąższ łyżką. Soczewicę ugotować. Wszystkie składniki zblendować. Jak za rzadkie można dodać bułki tartej. Mokrymi rękami formować małe pulpety i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec 25 min w temp. 180C. Pulpety po upieczeniu są miękkie w środku. Warto dać im ostygnąć, będą wtedy twardsze.
Wszędzie w przepisach na pulpety jest soczewica czerwona, akurat mi zabrakło, więc dałam zieloną. Bałam się że pulpety wyjdą w nieatrakcyjnym burym kolorze, a wyszły ładne brązowe. Mogą być dowolne orzechy lub migdały. Ja użyłam włoskich. Podałam z gotowym sosem z pieczonych pomidorów. Rodzina orzekła, że jest zbyt intensywny do tych pulpetów - zabija ich orzechowy smak. Następnym razem zrobię z wegańskim sosem pieczeniowym lub tzatziki. Muszę też wypróbować włoską, nie wegańską wersję z jajkiem (polpette di melanzane).
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 25 Wrz 2018 06:24 przez Betula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Emalia112, Armasza

Sekrety bakłażana 06 Sty 2019 15:05 #635355

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Zostało mi po świętach trochę mielonych orzechów w Biedronce były wczoraj bakłażany więc dzisiaj na obiad roladki z pasta orzechową. Pycha.
IMG_20190106_133102.jpg
Ostatnio zmieniany: 06 Sty 2019 15:06 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Łatka, Miragoral, Betula, UllaM

Sekrety bakłażana 04 Paź 2019 13:17 #677442

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5151
Parmigiana di melanzane fantastyczna, zwłaszcza drugiego dnia. Zastanawiam się, czy można zrobić pieczone lub grillowane bakłażany w słoikach, żeby zimą zrobić tę potrawę.
Pozdrawiam
Mirka

Sekrety bakłażana 04 Paź 2019 15:18 #677451

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79588
Mira, nie robię tego, ale Włosi zamykają w słoikach grillowane (albo pieczone, albo pokrojone w słupki i obgotowane w wodzie z winnym octem 1:1) bakłażany sott`olio, czyli w zaprawie z oliwy. Z grubsza wygląda to tak, że przygotowane bakłażany + przyprawy typu czosnek, papryczki - zalewają oliwą z białym octem winnym, po czym sterylizują.
Zresztą podobnie postępują z wieloma warzywami - a ja mogę to jeść, w przeciwieństwie do przetworów konserwowanych octem spirytusowym.
Ostatnio zmieniany: 05 Paź 2019 14:37 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Miragoral


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.374 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum