TEMAT: Chleb domowy i bułeczki

Chleb domowy 03 Gru 2013 13:08 #207917

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
No to mój już prawie wystygł .

DSC05876.JPG


DSC05879.JPG


Zielone okna z estimeble.pl

Chleb domowy 03 Gru 2013 13:10 #207919

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
Wygląda smakowicie SMACZNEGO

Chleb domowy 03 Gru 2013 13:17 #207921

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Dziękuje , jak dosięgniesz to się częstuj, i trzymam kciuki za Twoje wypieki . W przyszłym tygodniu postaram się upiec wg przepisu Tomka .

Chleb domowy 03 Gru 2013 13:29 #207928

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Bożka wrote:
Przejrzałam raz jeszcze Twój przepis i mam pytanko - (mąka pytlowa) czy ona jest inna niż zwykła pszenna :oops:

Mąki - nomenklatura

Żytnie:

Razowa = 2000
Sitkowa = 1400 (trudno dostępna)
Pytlowa = 720 (trudno dostępna)

Pszenne:

Razowa = 2000
Graham = 1850
Chlebowa = 750
Bułkowa = 650
Luksusowa = 550
Biała, Krupczatka, Wrocławska, Poznańska = 500
Szadkowska = 480
Tortowa = 450


Ponieważ żytnia 720 jest dostępna w detalu w zasadzie tylko w sklepach BIO/EKO po bandyckich cenach, to ja ją kupuję tu: www.bogutynmlyn.pl/go/_info/?id=1156&idc=6&page=

Za Wikipedią:

Pytel - drobne sito z gazy młyńskiej służące do odsiewania mąki od otrąb. Kilkakrotnie mielona mąka dokładnie oczyszczona i przesiana przez pytel nosiła niegdyś nazwę mąki pytlowej, a wypiekany z niej chleb nazywano chlebem pytlowym. Przesiewanie przez pytel czyni mąkę delikatną, powoduje jednak utratę wielu wartościowych składników (głównie błonnika, a także białka, składników mineralnych oraz witamin), które znajdują się w okrywie ziarna.

Dodatkowo warto przeczytać o pszenicy orkisz (odmiana reliktowa, obecnie przywracana do uprawy, bardzo zdrowa, świetna do chleba) i pszenicy durum (do makaronów). Mąka z pszenicy durum nazywa się semolina.
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Ostatnio zmieniany: 03 Gru 2013 13:44 przez TeBe.

Chleb domowy 03 Gru 2013 17:40 #207977

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Ja często kupuję mąkę żytnią typ 720 pod nazwą "chlebowa" i nie jest jakoś szczególnie droga ;) . Chwilowo nie mam w domu ani jednej torebki, ale jak znów kupię, to podam producenta.

Mój przepis nie jest mój ;) , dostałam go razem z zakwasem od Elsi, a ona też od kogoś. Może od Siberki :woohoo: .

1,5 kg mąki ( ja najczęściej mieszam różne gatunki, żytnią, pszenną, orkiszową :P )
4 łyżki brązowego cukru
4 łyżeczki soli
5 szklanek wody
zakwas

Dalej tak jak pisałam, mieszam i odstawiam na kilka godzin. Potem wyrabiam ciasto i przekładam do blaszek nie zapominając o odłożeniu zakwasu do następnego pieczenia ;)
W blaszkach stoi jeszcze 2 albo i 4 godziny :wink4: , zależy od mąki i temperatury, w której rośnie :silly: . Teraz postawiłam na krześle przy kominku, bo tam najcieplej :happy4:
Piekę godzinę w temp. 175* bez termoobiegu.

Chleb domowy 03 Gru 2013 17:44 #207978

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
markita wrote:
Ja często kupuję mąkę żytnią typ 720 pod nazwą "chlebowa" i nie jest jakoś szczególnie droga ;)

To masz szczęście :-) W mojej okolicy bandyci spod znaku EKO sprzedają ją po 8,5 PLN/kg.
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka

Chleb domowy 03 Gru 2013 18:29 #207984

  • ewkapaw
  • ewkapaw's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 51
Ja też bez trudu kupuję tę mąkę żytnią 720 w osiedlowym sklepie "Społem".
Serdecznie pozdrawiam EWA

Chleb domowy 03 Gru 2013 21:04 #208012

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Mój dzisiejszy chlebek :P



DSC_8766.JPG
Ostatnio zmieniany: 03 Gru 2013 21:05 przez r-xxta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bożka

Chleb domowy 04 Gru 2013 00:25 #208060

  • Roma
  • Roma's Avatar
Narobiłaś mi apetytu tą fotką musiałam wstać ukroić sobie kromkę chleba :P

Chleb domowy 04 Gru 2013 06:51 #208066

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Apetycznie wygląda , szkoda że nie mogę sobie kromeczki ukroić :(

Chleb domowy 04 Gru 2013 23:10 #208215

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Marta , chleb wygląda bardzo apetycznie , z żurawiną jeszcze nie piekłam . Ostatni , z braku orzechów upiekłam z suszonymi śliwkami , też wyszedł dobrze .

Chleb domowy 05 Gru 2013 06:55 #208224

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Moi znajomi do tej pory co tydzień wypiekają chleb w piecu , tylko że w foremkach keksówkach. Jest ręcznie wyrabiany , mąka swoja w młynie przerobiona , żytnia i pszenna, na zakwasie i odrobinę drożdzy , wielka drewniana balijka i tam wyrabiany jest cały chleb . Po upieczenie skórka smarowana jest słoninką :) Cudowny smak takiego chlebka , i niezapomniane wrażenie :)

Chleb domowy 06 Gru 2013 11:22 #208413

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
Tacca wrote:
Bożka , ja używam blaszek zwykłych powlekanych teflonem , są tanie , ok 15 zł szt . Blaszkę przed pieczeniem smaruję olejem i posypuję mąką żytnią razową . Czasem przy rancie chleb się przyklei , do odczepienia używam plastykowej łopatki , żeby nie rysować blaszki . Te blaszki zwykłe , metalowe szybko rdzewieją , chyba reagują z kwasem .
Przepis mam bardzo prosty .
Do zakwasu dodaję ;
Szklankę ciepłej wody ,
40g drożdży
1 szklankę mąki żytniej razowej
1 szklankę płatków owsianych
1 szklankę mąki pszennej razowej
3 szklanki mąki pszennej
2 łyżki stołowe soli
1 łyżeczka cukru

dodatki
siemię lniane, orzechy włoskie,czasem suszony kwiat lawendy
Wszystko dokładnie mieszam drewnianą łyżką i dostawiam do wyrośnięcia . Przekładam do blaszek i znów czekam do wyrośnięcia . Piekę ok 45 min w temp ( 10 min -250 0C , potem 180 0C)
Po upieczeniu , gorące , smaruję chleby zimną wodą .
To jest tak trochę na oko , zależy jaka wychodzi konsystencja , jak za gęste to dodaję troszkę więcej wody . Proporcje mąki też u mnie są ruchome , jak zbraknie jednego składnika to dodaję więcej innego . Mąka żytnia razowa i mąka pszenna to u mnie podstawa , reszta zależy od potrzeby chwili.
Z tej ilości ciasta , wychodzą dwa duże chleby .
Chleb przechowuję w lnianej ściereczce. Do zjedzenia nadaje się przez 4 dni. Potem jest już trochę czerstwy .


Ile zakwasu na tą porcję ????? :ohmy:

Chleb domowy 06 Gru 2013 12:42 #208424

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Bożenko ja zakwas trzymam w dużym słoju , bo tak mi wygodniej .

DSC05880.JPG

Dzień wcześniej , zazwyczaj wieczorem , dosypuję trochę mąki i dolewam ciepłej wody . Robi się bardzo gęsta śmietana , tak 1/4 słoja . Rano wylewam to do garnka , na dnie zostawiam trochę na następny raz . Do garnka dolewam szklankę wody , dodaję drożdży ,sól, cukier, i inne dodatki , włączam mikser . Dodaję mąki tyle żeby mikser dał radę i miksuję . Zostawiam na troszkę ,żeby drożdże zaczęły pracować , mniej więcej na 1/2 godz. Dosypuję mąki i wyrabiam drewnianą łyżką . Ciasto robi się dosyć gęste.Zostawiam do wyrośnięcia .

Chleb domowy 06 Gru 2013 21:29 #208505

  • goni@k
  • goni@k's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 318
Też piekę, metodą prób i błędów, mam nadzieję wypracować sobie sposób na ulubiony chlebek :)
Na razie na drożdżach, ale niebawem dostanę zakwas od koleżanki :dance:
Moje dzisiejsze wypieki.
Chlebek z pełnoziarnistej mąki pszennej , z nasionami słonecznika, siemienia lnianego i płatków owsianych.


chleb005.jpg
Ostatnio zmieniany: 06 Gru 2013 21:33 przez goni@k.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Chleb domowy 06 Gru 2013 23:19 #208568

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
gonia@k , chlebek wygląda bardzo apetycznie , jak zdobędziesz zakwas to zaczniesz piec chlebki mieszane , to nie takie trudne , tak jak piszesz trzeba wypracować swój sposób i będzie dobrze.

Chleb domowy 06 Gru 2013 23:24 #208570

  • goni@k
  • goni@k's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 318
Tacca wrote:
gonia@k , chlebek wygląda bardzo apetycznie , jak zdobędziesz zakwas to zaczniesz piec chlebki mieszane , to nie takie trudne , tak jak piszesz trzeba wypracować swój sposób i będzie dobrze.
Mam taką nadziejkę :bye:
Póki co, spróbowałam kromeczkę wystudzonego chlebka i niebo w gębie :fly:

Chleb domowy 07 Gru 2013 09:38 #208591

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Ja swój zakwas robię od środy , a wczoraj upiekłam chleb na drożdzach , po prostu super, nie miałam żadnych dodatków , więc dodałam tylko rodzynki i płatki owsiane , o orzechach zapomniałam a mam ich sporo :)


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.994 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum