TEMAT: SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 07 Wrz 2012 08:26 #67415

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
:hammer: Przegapiłam przepis na marmoladę ze śliwek z octem. Ja już swoje mam w słoikach. Mam gar z podwójnym dnem i nie przypala się zbytnio, ale mogłam spróbować. Część dusiłam w piekarniku w gęsiarce - polecam tą metodę :bye: I nauczona przykrym doświadczeniem psucia się części przetworów teraz zawsze wypiekam umyte słoiki :dance:
Jej, ale smakowicie wyglądają te pomidorki :tongue2:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]


Zielone okna z estimeble.pl

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 11 Wrz 2012 10:55 #68339

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Kabaczki i cukinie wciąż rosną, tutaj jest przepis na pikle z cukinii w zalewie musztardowej:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...jmy-ze-smakiem#57682

A tutaj na cukinię (kabaczek) z dynią w ziołach z pomidorami:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...jmy-ze-smakiem#65649
Ostatnio zmieniany: 11 Wrz 2012 10:56 przez Hiacynta.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 12 Wrz 2012 22:45 #68766

  • Roma
  • Roma's Avatar
Kalafiory pasteryzowane

Kalafior podzielić na małe różyczki
włożyć do wrzącej, lekko osolonej wody z dodatkiem niewielkiej ilości cukru.
gotować 5 min.
Wyjąć łyżką cedzakową i od razu układać w słoikach.
Zalać przecierem pomidorowym, rozcieńczonym przegotowaną wodą(3 szklanki przecieru +1szklanka wody)
Można także przygotować zalewę z wody i kwasku cytrynowego(1 łyżeczka kwasku na 1 l wody)
Słoiki zakręcić i pasteryzować przez 25 min w temp.ok 80stopni.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 12 Wrz 2012 22:56 #68769

  • Roma
  • Roma's Avatar
Śliwki kwaszone

5kg węgierek
15dkg cukru
3 litry wody
15dkg soli
gałązka wiśni
15-20 liści czarnej porzeczki

Wodę zagotować,dodać cukier,sól,wymieszać i wystudzić.
Liście porzeczki i gałązkę wiśni dokładnie umyć.
Na dno naczynia(garnek kamienny po naszemu kruż)włożyć gałązkę wiśni i kilka listków.
Śliwki wytrzeć usuwając biały nalot, układać ścisło, przekładając każdą warstwę liśćmi porzeczki.
Wlać zalewę, naczynie przykryć talerzem i obciążyć z wierzchu, najlepiej litrowym słoikiem wypełnionym wodą.
Po miesiącu naczynie ze śliwkami wynieść w chłodne miejsce.
Jeśli zalewy ubędzie, należy zrobić świeżą i uzupełnić.
Jest to dobry dodatek do mięs,przystawek oraz sałatek.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 13 Wrz 2012 00:25 #68798

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Fasolka szparagowa pasteryzowana

fasola szparagowa, 1 kg

Zalewa:
woda, 2 szkl.
sól, 2 dkg
cukier, 1 dkg
kwasek cytrynowy, 3 g

Sposób przygotowania
Fasolkę szparagową oczyścić z włókien, wypłukać.


sloiki-fasolka.jpg


Wkładać małymi por­cjami (solidna garść) do wrzącej lekko osolonej wody, blanszować ok. 2 min., odcedzić, ułożyć w słojach. Często stosuję przelewanie fasolki wrzątkiem, jest to wystarczające.
Przygotować zalewę. Gorącą zalewą zalać fasolkę i pasteryzować przez 50 min.

Uwaga:
Do przyrządzenia zalewy nie używa się tej wody, w której była gotowana fasolka.

Zamiast zalewy z kwaskiem cytrynowym można też użyć przecieru pomidorowego (np. mocno pikantnego).
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 18 Wrz 2012 11:04 #70164

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Znakomity przepis na sos słodko-kwaśny do słoików na zimę opracowany na podstawie doświadczeń Agness:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...it=18&start=18#61580
Za tę wiadomość podziękował(a): marzena06

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 19 Wrz 2012 14:24 #70486

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Macie może jakiś przepis na brokuły na zimę do słoików? :thanks:
pozdrawiam
Ela

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 19 Wrz 2012 16:06 #70502

  • Roma
  • Roma's Avatar
Brokuły i kalafior w słoikach
(można zrobić sam brokuł)

SKŁADNIKI:
kalafior i brokuł
łyżka octu
2 czubate łyżki cukru
2 czubate łyżki soli.
PRZYGOTOWANIE:
Kalafior i brokuły dzielę na różyczki, odcinam łodygi, zostawiam same "różyczki" Zagotowuję litr wody z odrobiną octu, lub kwasku cytrynowego, na gotującą się wkładam kalafior, gotuję 3 min, następnie dokładam brokuły, i gotuję jeszcze 2 min. Warzywa odcedzam, przelewam zimną woda i układam warstwami do słoików. Gotuję zalewę: 4 szklanki wody z cukrem, solą i octem . Gorącą zalewam warzywa, i pasteryzuję 30 minut.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 19 Wrz 2012 16:12 #70504

  • Roma
  • Roma's Avatar
Brokuły z cebulą
Składniki
1 kg brokułów
3 duże cebule
15g kwasku cytr.
40 g cukru
20g soli


Cebulę obrać,przelać wrzatkiem,pokroić w krążki.Brokuły podzielic na rożyczki, a potem na 2-3 części,skracajac łodyżki.Blanszować 2-3 min.,zanurzajac we wrzatku łodyżki.Wyjąć, przelać zimną wodą, osączyć.Razem z cebulą układać w słoikach. 2 litry wody zagotować z solą, cukrem i kwaskiem.Zalewą dopełnic słoiki.Paasteryzować godzinę.Następnego dnia powtórzyć pasteryzacje (30 min) (4 słoiki po 450 ml).

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 12 Paź 2012 20:23 #77433

  • koza
  • koza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 577
  • Otrzymane dziękuję: 163
Czy można zamrozić botwinkę? Czyli liście z łodyżkami? Wszystkie słoje i słoiki zapełnione przetworami z ogórków, pomidorów a przede wszystkim grzybków :) Jeśli można to poproszę też o przepis na buraki w słoikach ale bez kapusty i papryki Pozdrawiam serdecznie - grzybiara-bałaganiarka koza
koza - ulka pozdrawia
U Kozy
Pusta miska - nakarm pieska!

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 12 Paź 2012 21:35 #77464

  • Roma
  • Roma's Avatar
Wszystko można zamrozić, tylko trzeba wiedzieć jak :P
Odpowiednio pokrojoną botwinkę przelać na sicie gotowaną wodą, ostudzić, zapakować do pudełek i do zamrażarki.
Buraczki marynowane
1 kg małych buraczków
2 szklanki wody
1/2 szklanki octu 6%2 łyżki cukru
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka nasion kopru
można dodać kilka ząbków czosnku

Buraczki bardzo starannie umyć i ugotować.
Ostudzić,obrać ze skórki, ułożyć w słoikach, dodać nasiona kopru (i po 1-2 ząbki czosnku)
Zagotować wodę z octem, cukrem i solą.Wlać do słoików z buraczkami, wstawić je do rondla z ciepłą wodą, pasteryzować przez 10-15 min w temp.ok 80 stopni.



Buraczki na słodko kwaśno


Ugotowane buraczki potrzeć na tarce o grubych oczkach, dodać ocet lub sok z cytryny do smaku.Dodać cukier(do smaku) i szczyptę soli, wymieszać.
Powkładać do słoików, zakręcić i gotować przez 15 minut.
Ostatnio zmieniany: 28 Sie 2015 08:58 przez Roma.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 14 Paź 2012 13:38 #77798

  • Kocina
  • Kocina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 643
  • Otrzymane dziękuję: 180
Poll - zrobiłam słodko-kwaśną sałatkę z cukinii i faktycznie jest pyszna :)

Mam tylko jeden kłopot i być może będziecie wiedziały co się dzieje.
Słoiczki nie chcą się zapasteryzować - w sensie wieczka nie robią się wklęsłe po wystudzeniu.
Nigdy wcześniej mi się to nie zdarzyło. Nie wiem co myśleć.

Macie może jakiś pomysł?
Pozdrawiam ciepło - Ogródek Marty
FO Oaza na Facebook'u

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 14 Paź 2012 15:04 #77812

  • Roma
  • Roma's Avatar
Marto- to że wieczko nie jest wklęsłe wcale nie musi oznaczać, ze nie uległy pasteryzacji.Z moich doświadczeń wynika iż kilkakrotnie użyta nakrętka niekoniecznie po pasteryzacji zawsze bywa wklęsła.Aby się zabezpieczyć zawsze studzę słoiki odwrócone do góry dnem.Jeśli jest coś nie tak to słoik cieknie.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 14 Paź 2012 15:55 #77825

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Aleksadro, zdradzisz jak robiłaś tą pyszną konfiturę z rajskich jabłuszek?

Mnie także zdarza się że nakrętka nie jest wklęsła a słoik mimo wszystko nie cieknie. Odstawiam takie do spiżarni ale robię im przegląd co jakiś czas, czy nie pojawiają się jakieś ślady zepsucia.
Ostatnio zmieniany: 14 Paź 2012 16:03 przez futrzasta.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 18 Paź 2012 23:37 #79071

  • Joane
  • Joane's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 133
Marynowana dynia
2-3 kg dyni
250g. cukru
200 ml. octu 10% (ja osobiście wolę słabszy)
kilka goździków(ok. 5-7)
cynamon i sól
Pokroić miąż dyni w kostkę i wrzucić do posolonego wrzątku. Trzymać w niej ok. 3 minuty. Odcedzić i osączyć.
Ocet zmieszać z 4 litrami wody, cukrem i goździkami i cynamonem. Zagotować i na małym ogniu gotować ok. 5 min. Do gotującej zalewy dodać dynię i gotować 10 minut (do momentu aż będzie szklista).
Gorącą nalać do słoików i pasteryzować ok. 20 minut. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 19 Paź 2012 07:00 #79106

  • Aleksandra
  • Aleksandra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 814
  • Otrzymane dziękuję: 534
Z dyni można wyciąć specjalną łyżeczką również takie kuleczki i zamarynować. Ja je będę stosowała do dekoracji potraw :)


023.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, Lila25, lucysia

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 31 Paź 2012 18:15 #83115

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Czy ktoś robił jakąś pikantną pastę dyniową do słoików? Czy bez zakwaszających dodatków dynia w słoiku nie popsuje się?

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 09 Maj 2013 10:42 #154695

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
2 główki brokuła
ok. 2 - 3 kg pomidorów

pęczek młodego koperku
garść oregano, bazylii, cząbru, 2 główki czosnku, odrobina kwasku cytrynowego (1/4 małej łyżeczki)
pieprz, ziele angielskie, liść laurowy - 1-2 szt. na słoik
ostra papryka - wg uznania

Najpierw przygotowuję sos pomidorowy wg przepisu:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...jmy-ze-smakiem#65649

Do rozgotowanych, odparowanych pomidorów dodaję posiekane, zioła, kwasek cytrynowy, lekko podgotowuję.

W tym czasie rozdrabniam brokuły na drobne różyczki, płuczę, wykładam na sito, przelewam dwa razy wrzącą wodą.

Na dno słoika wkładam przyprawy, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy - 1-2 szt. na słoik, wkładam brokuły lekko ugniatając. Słoik powinien być napełniony do połowy. Zalewam brokuły sosem pomidorowym, tak, aby brokuły były zakryte na 3-4 cm sosem.

Gorące słoiki zakręcam, pasteryzuję ok. 30-35 min.
Ostatnio zmieniany: 09 Maj 2013 18:28 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): anka_, Joane


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.684 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum