TEMAT: SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 06 Wrz 2017 10:42 #563656

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Ela wrzucaj!!!
Pozdrawiam
Aga


Zielone okna z estimeble.pl

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 06 Wrz 2017 10:44 #563658

  • Florka
  • Florka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 185
  • Otrzymane dziękuję: 290
Uwielbiam buraczki więc ja bardzo poproszę o przepis na sałatkę i sok :drink1:
_________________________
Pozdrawiam, Beata
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 06 Wrz 2017 11:37 #563661

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Florka, na pierwszej stronie masz spis forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...-sloiku?limitstart=0 Wybierz coś sobie. A może byś chciała sobie zrobić w słoiczki buraczki z czosnkiem (takie do obiadu)? Polecam, bo są przepyszne!!
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Florka

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 06 Wrz 2017 13:04 #563670

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1991
  • Otrzymane dziękuję: 11358
Mojego przepisu na podanej stronie nie znalazłam więc podaję:

Buraki + sok.

buraki - 6 kg
sól - 3 łyżki
czosnek - 6 ząbków
cebula - 6 sztuk
zalewa:
cukier - 1,5 szklanki
ocet - 1,5 szklanki
woda - 6 szklanek
przyprawy pieprz ziarnisty, ziele angielskie, liście laurowe, goździki.
Ugotowane buraki utrzeć na dużych oczkach, dodać sól, drobno pokrojona cebulę i czosnek - wymieszać.

Z pozostałych składników ugotować ( 5 minut ) zalewę i zimną zalać buraki.
Odstawić na przynajmniej 8 godzin np. na noc.
Buraki odcisnąć od soku i do słoików. Pasteryzować ok.15 minut.

Smacznego.
Pozdrawiam Ela
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Florka, Agusiak, Szczypiorek

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 06 Wrz 2017 14:35 #563675

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
whitedame Ten dzem, który robię w hurtowych ilościach to:
1/2 część dyni ( candy roster, Kareta, albo inna słodka) oczyszczone pokrojone
1/4 część pigwy
1/4 częć cukru
i to jest baza reszta to improwizacja.
taka miseczka Biquinho + jedno cayenne (bo Biquinho jest za słabe) na dwa kg dyni sprawia ze dżem ma lekki posmak hot.

IMG_20160913_085727.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, Betula, Agusiak

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 06 Wrz 2017 15:28 #563680

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Robię syrop z melisy , hyzopu, młodych pędów swierka lub sosny, mięty, dziurawca, estragonu,tymianku, kłosowca, młodych pędów piołunu, mięty, rumianku, lawendy . Ale zaczynam ten syrop robić w maju 1/3 słojam młodych szyszek i pędów świerka, kwiatu sosny, zasypuję cukrem i ubijam tłuczkiem, az cukier zrobi się mokry.czekam 10-15 dni i dosypuję drobno pokrojona melisę( nożyczkami). zasypuję cukrem ( mniej więcej połowę objętości ziela) potem estragon cukier, mieta cukier itd za każdym razem mocno ubijam. Niektóre zioła daję z dużym opóźnieniem, bo np owoc róży daje dopiero w październiku.Nie zlewam tylko cała zimę uzupełniam miodem i pije dwa razy dziennie do wiosny.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, pszczelarz5, lucysia, lonia, Agusiak

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 06 Wrz 2017 20:25 #563755

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Mięta zasypana cukrem, jak puści sok zrobię syrop i ją zaleję zobaczymy co z tego wyjdzie. Dziewczyny dzięki za podpowiedzi :flower2: A co do samych przetworów to słoiki mi się skończyły zostały tylko musztardówki :cry2: to chyba na grzyby
Pozdrawiam
Aga

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 06 Wrz 2017 20:33 #563758

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Bardzo dokladnie ja ubij tłuczkiem tak by nie było powietrza miedzy listkami.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 06 Wrz 2017 21:45 #563785

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
No to przepis z Ukrainy na adżikę. Robiony u mnie w domu już jakieś 40 lat. Choć na ogół daję trochę mniej czosnku:

IMG_2440.jpg
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Ostatnio zmieniany: 06 Wrz 2017 21:51 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, Agusiak

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 06 Wrz 2017 21:50 #563787

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Haneczko, nie wiem, jak dziękować :kiss3: Czosnku faktycznie mnóstwo, ale można dostosować przecież przepis do własnych upodobań. Najważniejsze, że pochodzi z Ukrainy i że go udostępniłaś.
Piękna karta i charakter pisma ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Agusiak

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 06 Wrz 2017 22:14 #563789

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Też uwielbiam te stare zapiski :) . Eksperymentuję z dodatkami i przyprawami- zawsze wychodzi świetna.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 07 Wrz 2017 08:01 #563797

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Obiecany przepis Whitedame na Adżikę. Proporcje warzyw są dość podobne jak u Armaszy ale doprawienie jest zupełnie inne. To wersja dla osób lubiących mocno przyprawione dania.

Składniki:
4kg pomidorów, 2 kg papryki słodkiej, 1 kg marchwi, 1 kg jabłek, 1 kg cebuli, 6 główek czosnku, 10 ostrych papryczek, 1/2 szkl cukru, 4 łyżki soli, 1 szkl oliwy, 1 szkl octu
Przyprawy:
1/2 szkl zmielonej kolendry (ziarna), papryka słodka i ostra do smaku (opcjonalnie), 1 łyżka cząbru, 1 łyżka nasion kopru, mięta, natka pietruszki, 1 łyżka kozieradki, 5 liści laurowych, 1 łyżka majeranku, 1 łyżka świeżo mielonego pieprzu

Pomidory poddusić. Jak będą miękkie zblendować i przetrzeć przez sito. Cebulę posiekać, resztę warzyw zetrzeć na tarce. Dodać do pomidorów + liście laurowe. Dusić 2 h. Dodać czosnek przeciśnięty przez praskę i dusić kolejne 2 godziny. Dodać ocet i przyprawy i dusić kolejną godzinę. Można zblendować lub zostawić w kawałkach. Nakładać w słoiki i pasteryzować.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 07 Wrz 2017 15:52 #563814

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
A do czego używacie adżiki?
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 07 Wrz 2017 15:55 #563815

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Jako sos do mięs, lub jarsko do makaronu. Daję też córce do szkoły z pitą lub podpłomykiem.
Pozdrawiam
Bea

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 07 Wrz 2017 19:18 #563827

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Tę adżikę gotową zjadam z chrupkim pieczywem i twarożkiem. Generalnie pasuje do wszystkich serów, jajek, jak ktoś spożywa to i do wędlin. Czasami wyjadam samą ze słoika :)
Będzie też idealna do białego pieczywa ( grzanka ) z masłem lub oliwą. Dla mnie rewelacja !
Bea, serdecznie dziękuję za przepis - pójdę na kompromis - połowę porcji warzyw zrobię wg przepisu Armaszki, połowę z Twojego.
Przeczytałam skład z etykiety słoika z gotową adżiką - pomidory, papryka, czosnek, sól, chili, kwas octowy.
To już wyobrażam sobie, jak będzie smakowała taka domowa :hearts:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia, Betula, Agusiak

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 07 Wrz 2017 19:57 #563831

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4655
  • Otrzymane dziękuję: 16965
Emalko, sąsiad sknera dał mi tylko 5 owoców pigwy ( w zamian dostał pomidorki ).
Co ja mam z tym teraz zrobić? Dynia i papryczki czekają.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 07 Wrz 2017 21:14 #563866

  • EWA1
  • EWA1's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 129
  • Otrzymane dziękuję: 73
Wśród rodziny i znajomych smażona cukinia to przebój . Mnie najbardziej smakuje sos słodko -kwaśny .W tym roku mam zamiar spróbować dżemu z zielonych pomidorów bo sporo ich nie dojrzało.
A co do przetworów z czarnego bzu, to w tym roku oprócz soku z pozostałych owoców robię dżem - tym sposobem nic się nie marnuje a już nie wspomnę o napoju wyskokowym z czarnego bzu - pychota. :woohoo:
Za tę wiadomość podziękował(a): Mikar, Adasiowa

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 08 Wrz 2017 06:40 #563899

  • Mikar
  • Mikar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 197
  • Otrzymane dziękuję: 114
A możesz podać przepis na napój wyskokowy z czarnego bzu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.733 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum