TEMAT: SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 10 Paź 2020 16:50 #730776

  • Lila25
  • Lila25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 433
ANANASY Z CUKINI

3 Kg cukinii obranej bez pestek
3 łyżeczki kwasku cytrynowego (nie ocet)
1,5 litra wody
0,8 kg cukru
2 opakowanie cukru waniliowego (ja daję jeden)
5 - 7 goździków


Wodę + kwasek zagotować i wystudzić.
Do letniej wody wrzucić cukinię pokrojoną w kostkę
i odstawić na 24 godziny.
Następnie odcedzić cukinię a do wody z kwaskiem dodać cukier,
cukier waniliowy i goździki. Zagotować. Jak się zagotuje do tego syropu dodać cukinię i gotować 7 - 10 minut.
Do każdego słoiczka włożyć 1 goździk. Pasteryzować 10 – 15 minut.

Ananasy z cukinii można dodać do ciast i sałatek zamiast ananasów
ze sklepu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta-ka, ewakatarzyna, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 11 Paź 2020 14:27 #730900

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1452
  • Otrzymane dziękuję: 7790
Zna ktoś może sposób na zrobienie zapasu papryki chili do dalszego przerobu zimą? Zrobiłem dziś słodki sos chili forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...orow?start=54#562367 i wyszedł pyszny, jego trwałość to ok. trzy miesiące więc zapasu nie zrobię a zimą bym powtórzył produkcję, myślałem żeby papryczki zamrozić lub zmiksować i zagotować z octem jabłkowym. Ma to szansę powodzenia?
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 11 Paź 2020 14:41 #730905

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Mrożenie ma sens ale gotowanie to zmarnowanie tego co najlepsze. Swoje sosiki z kiszonych ostrych papryczek zamykam na spirolek ;), łżyeczka spirytusu delikatnie wylana i podpalona a potem szybko zakręcam.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Ostatnio zmieniany: 11 Paź 2020 14:42 przez bastis.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Lila25, Armasza, zwykły chłop, JaKasiula, Aurora Borealis

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 28 Cze 2021 08:50 #767681

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7358
Przepis podobny do przepisu Hiacynty ale są pewne różnice.
Fasolka szparagowa pasteryzowana. Tylko żółte odmiany. Zielone lubią się psuć nie wiem dlaczego. :think:
Ilości orientacyjne. Ok 2kg fasolki przebranej, umytej i dociętej na 12-13 cm ( do zagięcia słoika 0,9l ), 4-5 szklanek wody, łyżka soli, łyżka cukru, 1g kwasku cytrynowego. Fasolkę poukładać jak najciaśniej w naczyniu i zalać wrzącą zalewą, poczekać aż przestygnie. Fasolkę układać ciasno w słoikach "na stojąco", zalać zalewą z moczenia, pasteryzować 25 min od zagotowania.
Przyrządzanie: fasolkę wraz z zalewą przełożyć do garnka, dolać słoik wody i ew. dosolić. Gotować do całkowitej miękkości.
Ostatnio zmieniany: 28 Cze 2021 08:54 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda, Horti

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 28 Cze 2021 13:13 #767712

  • IrenaS
  • IrenaS's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 86
  • Otrzymane dziękuję: 236
zwykły_chłop wrote:
Zna ktoś może sposób na zrobienie zapasu papryki chili do dalszego przerobu zimą? Zrobiłem dziś słodki sos chili forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...orow?start=54#562367 i wyszedł pyszny, jego trwałość to ok. trzy miesiące więc zapasu nie zrobię a zimą bym powtórzył produkcję, myślałem żeby papryczki zamrozić lub zmiksować i zagotować z octem jabłkowym. Ma to szansę powodzenia?

W ostatnim odcinku Gardener’s World wspominali, że ostre papryki świetnie się mrożą i całe wrzucają do zamrażarki by mieć zapas na zimę.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 28 Cze 2021 13:58 #767717

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7808
  • Otrzymane dziękuję: 51695
Ja mrożę słodkie papryki pokrojone w większe kawałki. Po rozmrożeniu dawałam nawet do kimchi.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 28 Cze 2021 15:38 #767722

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14169
Gdzieś w internecie widziałam przepis na całe papryczki ostre zalane olejem i to też był przepis na zimę, czyli, że mogą poleżeć a i olej można wykorzystać.
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 28 Cze 2021 21:08 #767746

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
surowe ?

to się nie uda raczej - ja często zalewam zioła, czosnek to raczej do dość szybkiego jedzenia, za długo nie poleży i koniecznie w lodówce

ale suszone bez problemu

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 29 Cze 2021 08:03 #767778

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14169
Z tego co pamiętam papryczki były zalewane gorącym olejem, ale zaznaczam, że nie robiłam.
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 26 Lip 2021 22:45 #771670

  • tysia25
  • tysia25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 240
  • Otrzymane dziękuję: 866
Jakiś czas temu obiecałam podać przepis na sałatkę z ogórków która uwielbiam. Nie przepadam za przetworami z dużą ilością octu dlatego ten przepis tak mi się spodobał. Receptura od mojej teściowej.

Sałatka z ogórków

2 kg ogórków, 0,5 kg cebuli, sporą główka czosnku, duży pęczek zielonego kopru ja uwielbiam jak jest go dużo, po pół szklanki octu oleju i cukru i sól do smaku.
Ogórki w całości ze skórką pokroić w cienkie plasterki. Cebulę też pokroić w krążki. Ja robię to na maszynce z przystawka do krojenia plastrów. Czosnek drobno pokroić albo zetrzeć na drobnej tarce koperek pokroić. Warzywa wrzucić do jednej miski. Dodać pół łyżeczki soli, ocet olej i cukier wg przepisu. Wymieszać dokładnie i zostawić na godzinkę do zmacerowania. Po tym czasie próbuje i ewentualnie dodaje jeszcze soli jeśli jest za mało. Ukladam sałatkę ciasno w słoikach i zalewam powstała zalewa. Pasteryzuje słoiki 15 minut
Martyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Marianna, pszczolka, Zygowa, Szczypiorek, Babcia Ala

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 26 Lip 2021 22:59 #771671

  • tysia25
  • tysia25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 240
  • Otrzymane dziękuję: 866
Mam jeszcze jeden przepis który wyjątkowo lubię bardzo robić.Paprykarz warzywny świetny w smaku jak prawdziwy paprykarz. W zimie można zajadać na kanapkach sam lub dodać rybę np wędzona makrele i jest pyszna pasta na kanapkę.

Paprykarz warzywny

1 kg marchwi, 4 duże pietruszki, 1 seler, 2 duże cebule, 3 duże papryki, mały słoiczek koncentratu pomidorowego, 1/2 szklanki oleju, 2 łyżki soli, 2 łyżki cukru, opakowanie papryki wędzonej, 1 łyżeczka chilli, liście laurowe, ziele angielskie, 100g ryżu brązowego,

Warzywa zetrzeć na tarce z dużymi oczkami. Wrzucić do garnka z pozostałymi składnikami poza ryżem i koncentratem pomidorowym i gotować 2 godziny. Ryż ugotować zgodnie z przepisem na opakowaniu. Do ugotowanych warzyw z przyprawami dodać ryż i koncentrat pomidorowy gotować jeszcze 40 minut. Można spróbować i ewentualnie jeszcze doprawić. Wkładać jeszcze ciepłe do słoiczków. Ja zawsze dodatkowo krótko pasteryzuje słoiki 5 minut w gorącej wodzie.
Martyna
Ostatnio zmieniany: 26 Lip 2021 23:10 przez tysia25.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pszczolka, Zygowa, Szczypiorek, Babcia Ala

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 19 Sie 2021 20:35 #774398

  • tysia25
  • tysia25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 240
  • Otrzymane dziękuję: 866
Czy próbowaliście pasteryzowac zakwas z buraków czy to jest w ogóle wykonalne i zjadliwe? Czy buraki nie stracą koloru? Wiem że zakwas straci swoje dobroczynne właściwości ale chodzi mi tu o smak.
Martyna

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 19 Sie 2021 23:09 #774418

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7358
Chyba nikt tego nie robi bo buraki są dostępne przez cały rok i zawsze można nastawić nowy. Co innego z warzywami typowo sezonowymi jak pomidory, ogórki czy fasolka o owocach nie wspominając.
Ostatnio zmieniany: 19 Sie 2021 23:10 przez KaLo.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 20 Sie 2021 18:42 #774489

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Raz pasteryzowałam, lata temu, gdy "odkryłam" zakwas z buraków. Robiłam go do barszczu wigilijnego. Nakisiłam tak dużo, że nie było co z nim zrobić, a wylać szkoda. Wtedy jeszcze nie piliśmy, miał być tylko do gara. Kolor się zmienił na brudny; smak też inny, taki mało kwaśny i nic nie dodający do barszczu.
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 20 Sie 2021 21:30 #774515

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5627
  • Otrzymane dziękuję: 26633
tysia25 wrote:
Czy próbowaliście pasteryzowac zakwas z buraków czy to jest w ogóle wykonalne i zjadliwe? Czy buraki nie stracą koloru? Wiem że zakwas straci swoje dobroczynne właściwości ale chodzi mi tu o smak.

Ja zlewam, zagotowuję w garnku, gorący nalewam do słoików i zakręcam. Nic mi nie brązowieje i nie traci smaku, ale ja robię jak kiszone ogórki, skórki z chleba nie dodaję.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Campanula, tysia25

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 04 Lut 2022 15:52 #791667

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3552
Kochani, potrzebuję pomocy.
Co najmniej 3 lata temu robiłam sałatkę. Przepis był na pewno z tego forum.
Pamiętam z opisu, że to rosyjski (ukraiński?) przepis. Że sałatka nadaje się na zagrychę na ciepło i na zimno.
Jak widać w składzie między innymi papryka, marchewka, cebulka. Jeżeli w ogóle był ocet, to minimalna ilość. Na pewno oliwa.
saatka.jpg

Znalazłam w tym roku kilka "zaginionych" słoiczków. Obecnie sałatka zrobiła w rodzinie furorę.
Wydruku przepisu nie zrobiłam (sprawdzone), a na forum nie mogę się doszukać.
Może ktoś kojarzy przepis?
Pozdrawiam cieplutko
Hanka

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 04 Lut 2022 16:42 #791673

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7808
  • Otrzymane dziękuję: 51695
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 04 Lut 2022 16:50 #791675

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1452
  • Otrzymane dziękuję: 7790
hmm.. a może ten :P ;) tylko to leci przez maszynkę to nie wiem, może z tą Ukrainą to coś przez przypadek się zapamiętało i nie koniecznie...
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...kow?start=270#563785
lub
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...roku?start=54#507648


te chyba nie bardzo ale może modyfikowałaś
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...ryki?start=72#567605
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...roku?start=54#398558

edit//
i tak oto chyba już wiem jaka nowość w tym sezonie zagości u mnie w spiżarni :thanks:
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2022 17:44 przez zwykły chłop.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.690 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum