TEMAT: Nazewnictwo roślin - dyskusje

Nazewnictwo roślin - dyskusje 18 Paź 2012 19:19 #78910

  • ryszar
  • ryszar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Strefa 6b
  • Posty: 215
  • Otrzymane dziękuję: 147
"List of Name of Woody Plants and Perennials" zatwierdzone zostało przez Europejskie Towarzystwo Szkółkarskie (ENA)i wprowadza dużo zmian w nazwach .Zmiany są olbrzymie (przeglądam iglaste).Potrzeba nieco czasu by to wszystko wchłonąć.

Ryszard
Ostatnio zmieniany: 10 Lis 2012 23:10 przez ryszar. Powód: korekta


Zielone okna z estimeble.pl

Nazewnictwo roślin - dyskusje 19 Paź 2012 08:58 #79130

  • jo90
  • jo90's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Adam
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 106
Również uważam, że taki temat jest niezmiernie potrzebny i tak jak Andrzej, jestem zdania, że powinien być rozciągnięty także na rośliny liściaste.

Nazewnictwo roślin - dyskusje 19 Paź 2012 15:15 #79221

  • rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3175
  • Otrzymane dziękuję: 1187
To w takim razie jedynym sensownym działem, gdzie można przypiąć temat jest "Identyfikacja". A może macie jakieś inne sugestie?

Nazewnictwo roślin - dyskusje 19 Paź 2012 17:15 #79227

  • slavko
  • slavko's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 68
  • Otrzymane dziękuję: 31
Cieszę się Panie Andrzeju, że rozbawiłem :) Czytam co tu jest napisane, i nie tylko tu.
Pinus wrote:
rispetto wrote:
A callitropsis nie jest najbardziej aktualną nazwą?

Za Wikipedią
Współcześnie postuluje się zachowanie nazwy Xanthocyparis, ale do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii cyprysik nutkajski pozostaje klasyfikowany jako Callitropsis nootkatensis.
No i rozstrzygnięto! :) Wprowadzono gatunek Chamaecyparis nootkatensis .

Nie o takie rozstrzygnięcie chodziło..
Rozstrzygnięto tak:

"(...)The name Xanthocyparis has now been proposed for conservation, and the 2011 International Botanical Congress followed that recommendation.
Although acceptance of the revised classification of this tree is widespread among botanists, inertia in the horticultural and forestry industries (both typically very slow to adopt the results of botanical research), mean the name Chamaecyparis nootkatensis is likely to continue being listed in many situations."

Nazewnictwo roślin - dyskusje 19 Paź 2012 20:23 #79278

  • Pinus
  • Pinus's Avatar
rispetto wrote:
To w takim razie jedynym sensownym działem, gdzie można przypiąć temat jest "Identyfikacja". A może macie jakieś inne sugestie?
Wydaje mi się, że przypięcie tego wątku w dziale Identyfikacja będzie właściwym miejscem.
Problem tylko w tym, że tych działów Identyfikacja... jest na forum kilka :( .
..
Ostatnio zmieniany: 19 Paź 2012 21:51 przez Pinus.

Nazewnictwo roślin - dyskusje 19 Paź 2012 21:04 #79310

  • jo90
  • jo90's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Adam
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 106
slavko wrote:
Rozstrzygnięto tak:

"(...)The name Xanthocyparis has now been proposed for conservation, and the 2011 International Botanical Congress followed that recommendation.
Although acceptance of the revised classification of this tree is widespread among botanists, inertia in the horticultural and forestry industries (both typically very slow to adopt the results of botanical research), mean the name Chamaecyparis nootkatensis is likely to continue being listed in many situations."
No więc teraz tak, skoro "List of names of woody plants and perennials" to obowiązujący na lata 2010 - 2015 indeks prawidłowych nazw, a Międzynarodowy Kongres Botaniczny, który się zebrał rok po wydaniu owego indeksu, zmienia niektóre w nim zawarte nazwy, to które powinny obowiązywać? Należy przypuszczać, że nowa lista nazw, która ukaże się na następne pięć lat, i tak uwzględni zmiany zaproponowane przez Kongres, więc należałoby się skłaniać ku zdaniu Sławka?

Nazewnictwo roślin - dyskusje 19 Paź 2012 21:26 #79330

  • Pinus
  • Pinus's Avatar
slavko wrote:
Cieszę się Panie Andrzeju, że rozbawiłem :) Czytam co tu jest napisane, i nie tylko tu.
Pinus wrote:
rispetto wrote:
A callitropsis nie jest najbardziej aktualną nazwą?

Za Wikipedią
Współcześnie postuluje się zachowanie nazwy Xanthocyparis, ale do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii cyprysik nutkajski pozostaje klasyfikowany jako Callitropsis nootkatensis.
No i rozstrzygnięto! :) Wprowadzono gatunek Chamaecyparis nootkatensis .

Nie o takie rozstrzygnięcie chodziło..
Rozstrzygnięto tak:

"(...)The name Xanthocyparis has now been proposed for conservation, and the 2011 International Botanical Congress followed that recommendation.
Although acceptance of the revised classification of this tree is widespread among botanists, inertia in the horticultural and forestry industries (both typically very slow to adopt the results of botanical research), mean the name Chamaecyparis nootkatensis is likely to continue being listed in many situations."
Gwoli wyjaśnienia nie rozbawiło mnie zdanie w kwestii prawidłowej nazwy cyprysika nutkajskiego lecz inne Pana zdania na forum:
Dobrze że mają gdzieś jak się je powinno nazywać i są ładne
oraz
Prawidłowa nazwa czemu służąca i jakie ma zadanie?

Odnośnie nazwy cyprysika nutkajskiego to wklejony (wyrwany z kontekstu z Wikipedii ) cytat nie rozstrzyga trwającego od około 200 lat sporu naukowców o prawidłową nazwę tego taksonu i jego miejsce w systematyce. Niewątpliwie spór będzie trwał nadal :hammer: i nikt nie wie (nawet uczeni) jaki będzie jeszcze jego efekt.
Może wrócą do pierwotnych nazw lub wymyślą jakąś nową :) .
Proponuję przyjąć jako źródło nazewnictwa List of Names of Woody Plants - International standard 2010-2015, obowiązujące w szkółkarstwie. Jeżeli w roku 2016 nastąpią zapowiadane zmiany taksonomiczne w List of Names... to się im podporządkujemy.
..
Ostatnio zmieniany: 19 Paź 2012 21:28 przez Pinus.

Nazewnictwo roślin - dyskusje 19 Paź 2012 21:41 #79344

  • Pinus
  • Pinus's Avatar
jo90 wrote:
No więc teraz tak, skoro "List of names of woody plants and perennials" to obowiązujący na lata 2010 - 2015 indeks prawidłowych nazw, a Międzynarodowy Kongres Botaniczny, który się zebrał rok po wydaniu owego indeksu, zmienia niektóre w nim zawarte nazwy, to które powinny obowiązywać? Należy przypuszczać, że nowa lista nazw, która ukaże się na następne pięć lat, i tak uwzględni zmiany zaproponowane przez Kongres, więc należałoby się skłaniać ku zdaniu Sławka?
Ja nie byłbym taki "wyrywny" i nie wprowadzał rewolucji :) .
W żadnej liczącej się aktualnej publikacji polskiej nie spotkałem zaliczania cyprysika nutkajskiego do rodzaju innego niż Chamaecyparis . Po co więc ludziom (póki co) mącić w głowach? :jeez:.
..

Nazewnictwo roślin - dyskusje 19 Paź 2012 21:45 #79347

  • jo90
  • jo90's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Adam
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 106
Pinus wrote:
Proponuję przyjąć jako źródło nazewnictwa List of Names of Woody Plants - International standard 2010-2015, obowiązujące w szkółkarstwie. Jeżeli w roku 2016 nastąpią zapowiadane zmiany taksonomiczne w List of Names... to się im podporządkujemy.
Czegoś trzeba się trzymać, ale skoro International Botanical Congress ostatnio zbiera się co 6 lat, więc przed następną publikacją List of Names of Woody Plants i tak się już raczej nie zbierze, skutkiem tego cyprysik nutkajski to "Chamaecyparis nootkatensis - w przyszłości Cupressus nootkatensis"? :blink:
Trąci bezsensem, więc wydaje mi się, że część świata wybiega niejako w przyszłość i wybiera tą "przyszłościową" nazwę.
Przyznam się, że jestem trochę skołowany.
Andrzeju - OK, pisałem swój post gdy nie było jeszcze Twojego ostatniego.
Ostatnio zmieniany: 19 Paź 2012 21:48 przez jo90.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pinus

Nazewnictwo roślin - dyskusje 19 Paź 2012 21:59 #79356

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2684
Śledzę z uwagą całą dyskusję i ja to wszystko generalnie rozumiem, świat roślin trochę wymyka się spod kontroli człowieka ;) , trzeba go sklasyfikować, nazwać, powkładać do odpowiednich szufladek... I jedni głowią się nad tym, żeby to zrobić(i chwała im za to), a drudzy sieją zamęt... Proszę powiedzcie, po co są te wszystkie nazwy "handlowe"? I mam tu na myśli główne nazwy roślin nieiglastych, bo akurat w iglakach chyba nie jest powszechną praktyką nadawanie takich nazw...

Nazewnictwo roślin - dyskusje 20 Paź 2012 08:27 #79413

  • rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3175
  • Otrzymane dziękuję: 1187
Skoro temat cyprysika (?) został jako tako uporządkowany to chciałbym zasięgnąć Waszej opinii co do świerków, a konkretnie co do dóch bardzo popularnych odmian picea glauca Blue Planet i picea omorika Karel. Ostatnio zetknąłem się z opiniami jakoby obydwie należały do gatunku picea mariana. Co do pierwszego to jeszcze byłbym w stanie się zgodzić, ale drugi?

Nazewnictwo roślin - dyskusje 20 Paź 2012 09:04 #79421

  • Pinus
  • Pinus's Avatar
rispetto wrote:
Skoro temat cyprysika (?) został jako tako uporządkowany to chciałbym zasięgnąć Waszej opinii co do świerków, a konkretnie co do dóch bardzo popularnych odmian picea glauca Blue Planet i picea omorika Karel. Ostatnio zetknąłem się z opiniami jakoby obydwie należały do gatunku picea mariana. Co do pierwszego to jeszcze byłbym w stanie się zgodzić, ale drugi?
Nie zgadzaj się co do żadnego :)
Prawidłowe nazwy to: Picea glauca 'Blue Planet' oraz Picea omorika 'Karel' .
Rozumiem, że przyjęliśmy nazewnictwo według List of Names of Woody Plants. Jeżeli jest taka zgoda, to powinniśmy poprawić występujące różnice w niektórych nazwach w indeksach na forum.
Jaka jest decyzja w tej kwestii?
..
Ostatnio zmieniany: 20 Paź 2012 09:12 przez Pinus.

Nazewnictwo roślin - dyskusje 20 Paź 2012 09:20 #79423

  • rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3175
  • Otrzymane dziękuję: 1187
Z takimi sugestiami spotkałem się ze strony holenderskich szkółkarzy.

Oczywiście jestem za ustandaryzowaniem nazewnictwa, ale ze względu na wyszukiwarki internetowe chociaz w nawiasach zostawiłbym też nazwy dopuszczalne.

Nazewnictwo roślin - dyskusje 20 Paź 2012 09:29 #79426

  • Pinus
  • Pinus's Avatar
A kto będzie oceniał czy dana nazwa jest dopuszczalna? W nawiasach to możemy pisać oficjalne synonimy a nie co tam sobie ktoś wymyślił na etykiecie, stronie internetowej, sklepie lub w ogródku B) .
..
Ostatnio zmieniany: 20 Paź 2012 09:32 przez Pinus.

Nazewnictwo roślin - dyskusje 20 Paź 2012 09:44 #79428

  • slavko
  • slavko's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 68
  • Otrzymane dziękuję: 31
Pinus wrote:
jo90 wrote:
Ja nie byłbym taki "wyrywny" i nie wprowadzał rewolucji :) .
W żadnej liczącej się aktualnej publikacji polskiej nie spotkałem zaliczania cyprysika nutkajskiego do rodzaju innego niż Chamaecyparis . Po co więc ludziom (póki co) mącić w głowach? :jeez:.
..

Teraz to przecieram oczy ze zdziwienia... No nie było to wydarzenie na miarę odkrycia metasekwoi, ale w polskich źródłach nic nic? :) Mówimy o tym samym drzewie? Występującym naturalnie na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej, zwanym niegdyś Chamaecyparis nootkatensis? A jemu najbliższy krewniak odkryty został w Wietnamie w 1999r i nazwany pierwotnie Xanthocyparis vietnamensis, a nie jest nim rosnący nieopodal Chamaecyparis lawsoniana? W świecie naukowym od 2002r. i czasu przedstawienia badań morfologicznych zawsze była zgodność, że Chamaecyparis nootkatensis należy wykluczyć z rodzaju Chamaecyparis. Stąd zmiany, a Callitropsis nootkatensis była aktualną nazwą klasyfikującą do 2011r. i tą nazwę można zobaczyć w katalogach nawet polskich szkółek ;) Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.. wizytując strony zagranicznych szkółek, czy fora takie jak to zwłaszcza amerykańskie, czy nawet uniwersytetów najczęściej na te nazwy można się natknąć, i raczej nie wzięły się one tam z Vikipedii, a są tam jak najbardziej poprawne bądź były, bo czy aktualizowane, to już inna kwestia ;) Na owej liście obowiązującej szkółkarstwo nie znajduję w ogóle wyżej wymienionego złotego cyprysa wietnamskiego pod żadną nazwą, ale czemu innemu służy. I niech służy. Ale to, o czym mówi Rispetto - ze względu na wyszukiwarki internetowe w przypadku tego nieszczęsnego cyprysika nutkajskiego to może wypadałoby coś zrobić :)

Nazewnictwo roślin - dyskusje 20 Paź 2012 10:04 #79431

  • rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3175
  • Otrzymane dziękuję: 1187
Pinus wrote:
W nawiasach to możemy pisać oficjalne synonimy
Dokładnie to miałem na myśli.

Nazewnictwo roślin - dyskusje 20 Paź 2012 10:56 #79434

  • slavko
  • slavko's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 68
  • Otrzymane dziękuję: 31
Czyli w przypadku roślin kolekcjonerskich, w sensie nierejestrowanych odmian z czarcich mioteł etc. musi być osobny dział, gdyż mają nazwy ze "swego podwórka" ;)

Nazewnictwo roślin - dyskusje 20 Paź 2012 11:17 #79435

  • Pinus
  • Pinus's Avatar
slavko napisał:
Ale to, o czym mówi Rispetto - ze względu na wyszukiwarki internetowe w przypadku tego nieszczęsnego cyprysika nutkajskiego to może wypadałoby coś zrobić
Nie mamy nic do zrobienia ani możliwości badawczych. :( . Niech spierają się uczeni w tej branży :hammer:
My na forum umieśćmy obowiązującą nazwę wraz z oficjalnymi synonimami:
Chemaecyparis nootkatensis (Callitropsis nootkatensis; Xanthocyparris nootkatensis). Takie rozwiązanie przyjęto w "List of Names of Woody Plants", zaś na swój prywatny użytek można sobie nazwać wedle własnego uznania. B)
..


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.505 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum