TEMAT: Nazewnictwo roślin - dyskusje

Nazewnictwo roślin - dyskusje 16 Paź 2012 16:06 #78396

  • Pinus
  • Pinus's Avatar
Przepraszam Andrzeju, że tak się wcinam w Twój post, ale zgodnie z ustaleniami przenoszę dyskusję dotyczącą nazewnictwa roślin.
Dyskusja zaczęła się od tego wątku
Paweł




Ryszardzie,
Czy na pewno nazwy tych roślin są prawidłowe, aktualne i obowiązujące w Europie?
Wydaje mi się, że z wymienionych prawidłową jest tylko Juniperus conferta 'Schlager' (nie jest synonimem).
Ostatnio zmieniany: 18 Paź 2012 13:22 przez rispetto.


Zielone okna z estimeble.pl

Nazewnictwo roślin - dyskusje 16 Paź 2012 18:22 #78415

  • ryszar
  • ryszar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Strefa 6b
  • Posty: 215
  • Otrzymane dziękuję: 147
Podstawą dla mnie jest wydana przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) "ENCYKLOPEDIA ROŚLIN IGLASTYCH", w tym również wykaz zarejestrowanych kultywarów(odmian). Uważam , że jest to poważna i licząca się na świecie organizacja.

Ryszard

Nazewnictwo roślin - dyskusje 16 Paź 2012 20:54 #78450

  • Pinus
  • Pinus's Avatar
ryszar wrote:
Podstawą dla mnie jest wydana przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) "ENCYKLOPEDIA ROŚLIN IGLASTYCH", w tym również wykaz zarejestrowanych kultywarów(odmian). Uważam , że jest to poważna i licząca się na świecie organizacja.

Ryszard
Nikt nie wątpi, że Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticultural Society) jest poważną organizacją, liczącą bodajże ponad 200 lat.
Jednak obowiązują obecnie międzynarodowe normy nazewnictwa roślin drzewiastych zawarte w List of Names of Woody Plants - International standard 2010-2015.
Normy te zostały ustalone przez przedstawicieli wielu europejskich instytucji naukowych i organizacji. Uczestniczyło w tym przedsięwzięciu także Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS). Przedstawicielem (członkiem grupy roboczej) z Wielkiej Brytanii był John Ravenscroft, wybitny brytyjski dendrolog i ekspert ogrodnictwa.
List of Names of Woody Plants (Wykaz roślin drzewiastych) wydawane jest co 5 lat. Każde nowe wydanie jest rozszerzane i aktualizowane. Opracowywany i wydawany jest również Wykaz bylin.
Bardzo ciekawe i pożyteczne jest tworzenie przez forumowiczów Oazy ilustrowanych spisów (katalogów) roślin. Uważam, że ważne jest prawidłowe nazewnictwo fotografowanych i dodawanych do spisu roślin.
Nie zgadzam się z opinią jednego z forumowiczów: "Dobrze że mają gdzieś jak się je powinno nazywać i są ładne"
Jestem przeciwny stosowaniu nieprawidłowych nazw wymyślanych przez różnych sprzedawców np. na Allegro a także przez szkółkarzy na użytek wewnętrzny. Jeżeli tego rodzaju nazw się używa to dobrze byłoby o tym dodatkowo informować.
Oczywiście moje uwagi nie muszą być uwzględnione na tym forum. Jednak miło by mi było wiedzieć jaką konkretnie roślinę przedstawiają poszczególne zdjęcia (często bardzo ładne).
..
Ostatnio zmieniany: 16 Paź 2012 21:54 przez Pinus. Powód: dodany cytat

Nazewnictwo roślin - dyskusje 17 Paź 2012 20:01 #78690

  • ryszar
  • ryszar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Strefa 6b
  • Posty: 215
  • Otrzymane dziękuję: 147
Nikt nie wątpi, że Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticultural Society) jest poważną organizacją, liczącą bodajże ponad 200 lat.
Jednak obowiązują obecnie międzynarodowe normy nazewnictwa roślin drzewiastych zawarte w List of Names of Woody Plants - International standard 2010-2015.
Normy te zostały ustalone przez przedstawicieli wielu europejskich instytucji naukowych i organizacji. Uczestniczyło w tym przedsięwzięciu także Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS). Przedstawicielem (członkiem grupy roboczej) z Wielkiej Brytanii był John Ravenscroft, wybitny brytyjski dendrolog i ekspert ogrodnictwa.
List of Names of Woody Plants (Wykaz roślin drzewiastych) wydawane jest co 5 lat. Każde nowe wydanie jest rozszerzane i aktualizowane. Opracowywany i wydawany jest również Wykaz bylin.
Bardzo ciekawe i pożyteczne jest tworzenie przez forumowiczów Oazy ilustrowanych spisów (katalogów) roślin. Uważam, że ważne jest prawidłowe nazewnictwo fotografowanych i dodawanych do spisu roślin.
Nie zgadzam się z opinią jednego z forumowiczów: "Dobrze że mają gdzieś jak się je powinno nazywać i są ładne"
Jestem przeciwny stosowaniu nieprawidłowych nazw wymyślanych przez różnych sprzedawców np. na Allegro a także przez szkółkarzy na użytek wewnętrzny. Jeżeli tego rodzaju nazw się używa to dobrze byłoby o tym dodatkowo informować.
Oczywiście moje uwagi nie muszą być uwzględnione na tym forum. Jednak miło by mi było wiedzieć jaką konkretnie roślinę przedstawiają poszczególne zdjęcia (często bardzo ładne).
..[/quote]

Andrzeju , cieszy mnie , że obowiązują międzynarodowe normy nazewnictwa roślin drzewiastych.Jestem za prawidłowym stosowaniem nazw.
Powiedz proszę , czy nazwa łacińska cyprysika nutkajskiego (Chamaecyparis nootkatensis) jest zgodna z tym wykazem , a jeśli nie , jaka powinna być poprawna?

Ryszard

Nazewnictwo roślin - dyskusje 17 Paź 2012 20:10 #78692

  • rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3175
  • Otrzymane dziękuję: 1187
A callitropsis nie jest najbardziej aktualną nazwą?

Za Wikipedią
Cyprisik nutkajski został początkowo sklasyfikowanego w roku 1841 w obrębie rodzaju cyprys jako Cupressus nootkatensis. W roku 1841 przeniesiono go do rodzaju cyprysik (Chamaecyparis). W 2002 roku drzewo to sklasyfikowano w obrębie nowego rodzaju Xanthocyparis razem ze złotym cyprysem wietnamskim (Xanthocyparis vietnamensis, dziś: Callitropsis vietnamensis). W 2004 roku zauważono jednak, że istniała już wcześniejsza klasyfikacja z 1864 roku, wyłączająca cyprysik nutkajski z rodzaju Chamaecyparis i klasyfikująca gatunek ten jako Callitropsis nootkatensis. Rodzaje Xanthocyparis i Callitropsis uznano wówczas za synonimy. Współcześnie postuluje się zachowanie nazwy Xanthocyparis, ale do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii cyprysik nutkajski pozostaje klasyfikowany jako Callitropsis nootkatensis.
Ostatnio zmieniany: 17 Paź 2012 20:11 przez rispetto.

Nazewnictwo roślin - dyskusje 17 Paź 2012 20:48 #78707

  • jo90
  • jo90's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Adam
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 106
Na przykład na stronie http://www.internationalplantnames.com/ na "List of names of woody plants and perennials" obowiązującą na lata 2010 - 2015 widnieje "preferred name" - Chamaecyparis nootkatensis, zaś "synonyms" - Xanthocyparis nootkatensis oraz Callitropsis nootkatensis.
W wyżej wymienionym wykazie figuruje też zarówno Juniperus conferta 'Schlager', jaki i Juniperus rigida wraz z Juniperus rigida subsp. conferta. "Penduli" nie ma.
Ostatnio zmieniany: 17 Paź 2012 21:08 przez jo90.

Nazewnictwo roślin - dyskusje 17 Paź 2012 21:16 #78724

  • Pinus
  • Pinus's Avatar
ryszar wrote:
Andrzeju , cieszy mnie , że obowiązują międzynarodowe normy nazewnictwa roślin drzewiastych.Jestem za prawidłowym stosowaniem nazw.
Powiedz proszę , czy nazwa łacińska cyprysika nutkajskiego (Chamaecyparis nootkatensis) jest zgodna z tym wykazem , a jeśli nie , jaka powinna być poprawna?

Ryszard
Witam,
Miło mi, że chcesz stosować prawidłowe, obowiązujące nazewnictwo. Uważam za naganne umieszczanie w Internecie fotografii roślin pod błędnymi nazwami.
Powoduje to, że ktoś podaje (zwykle nieumyślnie) błędne nazwy a potem inni się na nie powołują. W Internecie występuje wiele nieprawidłowych nazw. Dotyczy to niestety także rozmaitych katalogów oraz ofert sklepów i szkółek.

Nazwa łacińska cyprysika nutkajskiego (Chamaecyparis nootkatensis) jest zgodna z List of Names of Woody Plants - International standard 2010-2015
..

Nazewnictwo roślin - dyskusje 17 Paź 2012 21:52 #78751

  • Pinus
  • Pinus's Avatar
jo90 wrote:
Na przykład na stronie http://www.internationalplantnames.com/ na "List of names of woody plants and perennials" obowiązującą na lata 2010 - 2015 widnieje "preferred name" - Chamaecyparis nootkatensis, zaś "synonyms" - Xanthocyparis nootkatensis oraz Callitropsis nootkatensis.
W wyżej wymienionym wykazie figuruje też zarówno Juniperus conferta 'Schlager', jaki i Juniperus rigida wraz z Juniperus rigida subsp. conferta. "Penduli" nie ma.
Prawidłowe i aktualne nazwy to:
Chamaecyparis nootkatensis oraz Juniperus conferta 'Schlager'.
Pozostałe podane przez Ciebie nazwy są synonimami, które w wykazie (List of names of woody plants) umieszczone są w nawiasach, zaś w wykazie alfabetycznym pisane bez wytłuszczenia obok pisanej boldem obowiązującej nazwy.
Cytat z List of names of woody plants (Synonyms strona 10 - po przetłumaczeniu):
Synonimy są zazwyczaj nieważnymi lub nieaktualnymi nazwami i nie powinny być używane w katalogach szkółkarskich.
..
Ostatnio zmieniany: 17 Paź 2012 22:00 przez Pinus.

Nazewnictwo roślin - dyskusje 17 Paź 2012 22:58 #78776

  • Pinus
  • Pinus's Avatar
rispetto wrote:
A callitropsis nie jest najbardziej aktualną nazwą?

Za Wikipedią
Współcześnie postuluje się zachowanie nazwy Xanthocyparis, ale do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii cyprysik nutkajski pozostaje klasyfikowany jako Callitropsis nootkatensis.
No i rozstrzygnięto! :) Wprowadzono gatunek Chamaecyparis nootkatensis .
Proszę zwrócić uwagę na bibliografię przywoływaną przez autora artykułu Wikipedii (- Aas, Gregor i Riedmiller, Andreas (1995), Drzewa, seria: Encyklopedia kieszonkowa, Warszawa : Muza S.A., ISBN 83-7079-490-4, str. 72
- Tadeusz Szymanowski: Drzewa ozdobne. Warszawa: Arkady, 1957).

Nie wnikając w historię to już w początkach lat 60-tych ubiegłego wieku Profesor Włodzimierz Seneta (wówczas magister) w swoim podręczniku Dendrologia (z którego uczyłem się do egzaminu na studiach) wymieniał jako obowiązującą nazwę Chamaecyparis nootkatensis . Nazwa ta ostała się we wszystkich następnych, poszerzanych i aktualizowanych, książkach tego autora oraz innych polskich znanych dendrologów jak np. prof. dra Władysława Bugały oraz dra hab. Jakuba Dolatowskiego.
Osobiście przykładam dużą uwagę do prawidłowego nazewnictwa roślin. Niestety na forum Oaza występuje w tym zakresie spora dowolność :( . Proszę mi wybaczyć, że niekiedy pozwalam sobie zwracać na to uwagę. Chciałbym aby Oaza, oprócz bogatego zbioru zdjęć roślin, stanowiła także wzorzec ich poprawnych nazw.
..
Ostatnio zmieniany: 17 Paź 2012 23:10 przez Pinus.

Nazewnictwo roślin - dyskusje 18 Paź 2012 08:56 #78801

  • rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3175
  • Otrzymane dziękuję: 1187
Pinus wrote:
Osobiście przykładam dużą uwagę do prawidłowego nazewnictwa roślin. Niestety na forum Oaza występuje w tym zakresie spora dowolność :( . Proszę mi wybaczyć, że niekiedy pozwalam sobie zwracać na to uwagę. Chciałbym aby Oaza, oprócz bogatego zbioru zdjęć roślin, stanowiła także wzorzec ich poprawnych nazw.
Andrzeju, bardzo liczę na pomoc bardziej doświadczonych forumowiczów właśnie w kwestii nazewnictwa w wątkach 'encyklopedycznych'. Chciałbym bardzo, żeby w tym dziale Oazy zwracano na to uwagę i jeśli ktoś zauważy błędne opisy, literówki, czy pomylone odmiany to tylko lepiej dla naszej wspólnej pracy :) Ja na pewno nie obrażę się za wytykanie mi błędów w tych kwestiach :lol:
Wychodząc niejako naprzeciw temu co piszesz powstaje w każdym wątku indeks roślin. I jeśli nawet ktoś zrobi błąd w opisie to staram się zapisać poprawną nazwę w pierwszym wpisie wątku.

Ryszardzie, Andrzeju, Adamie - co myślicie na temat założenia wątku, gdzie moglibyśmy wspólnie roztrząsać kwestie nazewnicze? Przerzuciłbym tam naszą dyskusję i można by tam dodatkowo np, gromadzić informacje o błędnych wpisach w naszej bazie.
Ostatnio zmieniany: 18 Paź 2012 08:59 przez rispetto.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pinus

Nazewnictwo roślin - dyskusje 18 Paź 2012 09:51 #78810

  • ryszar
  • ryszar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Strefa 6b
  • Posty: 215
  • Otrzymane dziękuję: 147
Jestem za.

Ryszard
Za tę wiadomość podziękował(a): Pinus

Nazewnictwo roślin - dyskusje 18 Paź 2012 10:36 #78822

  • slavko
  • slavko's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 68
  • Otrzymane dziękuję: 31
W każdym bądź razie cyprysik nutkajski zdaje się nie należy do rodzaju Chamaecyparis tylko Xanthocyparis? Prawidłowa nazwa czemu służąca i jakie ma zadanie? Dla mnie prostego miłośnika bardziej prawidłowymi są te z RHS. Musicie ustalić wedle jakiej nomenklatury tu będą prawidłowe :) Bo w/g pasków w szkółkach to nie bardzo.

DSC_7117.jpg

Nazewnictwo roślin - dyskusje 18 Paź 2012 12:35 #78839

  • Pinus
  • Pinus's Avatar
Pawle,
Popieram propozycje utworzenia osobnego wątku dotyczącego nazewnictwa i przenieść tam dotychczasową dyskusję.
Może warto przypiąć ów wątek jako stały.
..

Nazewnictwo roślin - dyskusje 18 Paź 2012 13:05 #78841

  • Pinus
  • Pinus's Avatar
slavko wrote:
W każdym bądź razie cyprysik nutkajski zdaje się nie należy do rodzaju Chamaecyparis tylko Xanthocyparis? Prawidłowa nazwa czemu służąca i jakie ma zadanie? Dla mnie prostego miłośnika bardziej prawidłowymi są te z RHS. Musicie ustalić wedle jakiej nomenklatury tu będą prawidłowe :) Bo w/g pasków w szkółkach to nie bardzo.

DSC_7117.jpg
Rozbawiłeś mnie tym swoim postem :P
Proponuję przeczytaj to co zostało na temat nazewnictwa roślin napisane chociażby w tym wątku. Nie musisz koniecznie zapoznawać się z Międzynarodowym Kodeksem Nomenklatury Botanicznej ani z Międzynarodowym Kodeksem Nomenklatury Roślin Uprawnych.
Błędnie pisanych nazw na etykietach roślin, ofertach i katalogach jest multum.
Dotyczy to nawet tzw. renomowanych szkółek. Kiedyś miałem swoistą kolekcję takich badziewnych etykiet (nawet drukowanych w dużych nakładach :( ) z różnych szkółek i punktów sprzedaży.
..

Nazewnictwo roślin - dyskusje 18 Paź 2012 13:17 #78844

  • rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3175
  • Otrzymane dziękuję: 1187
Dobrze, że chociaż sosna się zgadza :lol:
Ostatnio zmieniany: 18 Paź 2012 13:30 przez rispetto.

Nazewnictwo roślin - dyskusje 18 Paź 2012 13:50 #78847

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
rispetto wrote:

Wychodząc niejako naprzeciw temu co piszesz powstaje w każdym wątku indeks roślin. I jeśli nawet ktoś zrobi błąd w opisie to staram się zapisać poprawną nazwę w pierwszym wpisie wątku.
Zauważyłam ;) także to, że podpowiadasz poprawne nazwy i to wydaje mi się jak najbardziej właściwe :)
Myślę, że na bieżąco w postach należałoby korygować błędne nazwy, tak aby wpisy nazw w pierwszym i kolejnych postach były jednakowe-właściwe.
Niezwykle cieszę się również z faktu, że mamy takich cennych użytkowników :lol: którzy potrafią poprawnie nazwać, zidentyfikować, podpowiedzieć, jak radzić sobie z pielęgnacją :thanks:
Wszelkie rady i uwagi, właściwie stosowane nazewnictwo z pewnością podnosi rangę naszych forumowych wątków encyklopedycznych i innych tematycznych.
Nie zapominajmy jednak, że wielu z nas, amatorów za poprawne poczytuje szkółkarskie znaczniki, przynajmniej do czasu, aż się na nich nie przejedzie :rotfl1:
Tak więc i ja będę wdzięczna za wszelkie uwagi :lol:
Ostatnio zmieniany: 18 Paź 2012 13:56 przez pamelka.

Nazewnictwo roślin - dyskusje 18 Paź 2012 16:54 #78863

  • rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3175
  • Otrzymane dziękuję: 1187
Jolu - oczywiście mam możliwość skorygowania podpisów pod zdjęciami użytkowników, ale mam też obawę, czy niektórzy nie odbiorą tego jako cenzurę i nie zniechęcą się do publikowania swoich zdjęć ;) Można komuś podpowiedzieć jak poprawnie nazywa się dana roślina, a czy jej właściciel zmieni podpis to już jego sprawa. Myślę, że za pomocą indeksu i nawet przekręconej nazwy odnajdziemy roślinę, której szukamy.

Nazewnictwo roślin - dyskusje 18 Paź 2012 18:36 #78885

  • Pinus
  • Pinus's Avatar
Pawle, dziękuję za szybkość działania, gratuluję :flower1:
Myślę jednak, że problem nazewnictwa nie dotyczy tylko roślin iglastych lecz także liściastych (w tym bylin).
W związku z tym czy nazwa wątku nie powinna brzmieć:Nazewnictwo roślin - dyskusja.? Wtedy wątek powinien być przyklejony w jakimś innym (bardziej ogólnym miejscu) niż w iglastych.
..


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.220 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum