• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Choroby roślin doniczkowych

Choroby roślin doniczkowych 03 Sty 2013 00:48 #107051

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 6708
Alternarioza

Owalne lub okrągłe plamy rdzawobrązowe, otoczone żółtą obwódką, oznaczają porażenie rośliny grzybem z rodzaju Alternaria, które występują powszechnie w przyrodzie, w mieszkaniach i budynkach. Część z nich to saprotrofy, a część patogeny roślin uprawnych, ozdobnych, sadowniczych oraz warzyw.

alternarioza1.jpg

Alternarioza poraża rośliny doniczkowe, które są osłabione, niewłaściwie pielęgnowane. Najczęściej infekcje pojawiają się jesienią i zimą, ponieważ zarodniki przemieszczają się w sposób bierny, wraz ze zwiększonym ruchem przesuszonego powietrza.

Zwalczanie: należy usuwać chore liście, wykonać oprysk preparatem wzmacniającym, np. odwarem z pokrzywy, skrzypu, nawozem zawierającym azot, żelazo i mikroelementy. Gdy to nie pomaga, spryskiwać preparatem grzybobójczym.

Antraknoza

Objawem są drobne, brązowe plamy pojawiające się na najmłodszych liściach, przenoszące się powoli na pozostałe
pędy, powodujące obumieranie tkanki. Na liściach nekrozy występują przede wszystkim w postaci drobnych plamek, powodujących przedwczesne opadanie liści. Na porażonej powierzchni dostrzec można skupienia grzyba ułożone koncentrycznie.

Antraknoza rozwija się zazwyczaj na roślinach zbyt mocno podlewanych, które umieszczone są w ciepłym miejscu z podwyższoną wilgotnością powietrza. Wywołujący ją grzyb przenoszony jest na zdrowe rośliny z kroplami wody, powietrzem, przy udziale owadów lub podczas prac pielęgnacyjnych.

Zwalczanie: usunięcie mocno porażonych pędów, częstsze wietrzenie, zmniejszenie wilgotności, oprysk wzmacniający, ostatecznie zastosowanie fungicydu.
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2013 18:38 przez Hiacynta.

Odp: Choroby roślin doniczkowych 27 Sty 2013 19:27 #116097

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Fuzarioza naczyniowa Sprawcą choroby jest grzyb Fusarium oxysporum.

Przyczyną Fuzariozy naczyniowej jest nadmierne podlewanie, zastoiny wody w podłożu.

Objawy: zahamowany wzrost roślin, więdnące, żółknące i brązowiejące pędy, liście, bulwy. Bardzo charakterystyczne też dla tej choroby są szarawe smugi na pędzie, zwykle po jednej jego stronie, tworzące się w obrębie zbrązowienia wiązek przewodzących.
Efektem postępowania choroby jest zamieranie całej rośliny.

Gdy roślna zostanie zaatakowana przez grzyb Fusarium oxysporum, pozostaje nam ją zniszczyć, podłoże wyrzucić, a doniczkę dokładnie umyś i zdezynfekować.

Należy unikać przelewania roślin, by nie dopuścić do rozwinięcia się tej choroby.

Fytoftoroza

Wywoływana jest przez grzyby z rodzaju Phytophthora spp., które wnikają w tkanki, a następnie powodują zgniliznę podstawy pędu i korzeni. Grzyb atakuje korzenie włośnikowe, uniemożliwiając pobieranie wody.
Po wyjęciu rośliny z ziemi zauważyć można, że najgrubsze korzenie stają się kruche, a drobne zanikły całkowicie. Po przecięciu głównego pędu wyraźnie widać czerwoną linię oddzielającą zdrową tkankę od chorej.

Na roślinie pojawiają objawy więdnięcia, żółknięcia liści, brązowienie i zamieranie łodyg podobne jak w czasie suszy. Gdy takie rośliny mocniej podlewamy, doprowadzamy do rozprzestrzeniania się choroby.

Niektórzy, widząc zasychanie pędów, zwiększają podlewanie rośliny, co powoduje dalsze rozprzestrzenianie się choroby i zamieranie całego rośliny.

W mniej zaawansowanych stadiach choroby wystarczy wyciać porażone tkanki, miejsce cięcia przesypać miałem z węgla aktywowanego, zastosować fungicyd.

Zainfekowane podłoże należy wyrzucić, a doniczkę dobrze umyć.
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2013 19:27 przez Hiacynta.

Odp: Choroby roślin doniczkowych 29 Maj 2015 17:12 #374349

• biała21
  • biała21's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 15
witam czy ktos podpowie mi co to za szkodnik zaatakował moją azalie jest wszędzie są białe i jasno różowe przezroczyste wstawie zdjęcie
Zdjcie0001.jpg

Zdjcie0002.jpg

Zjdjcie0003.jpg
Ostatnio zmieniany: 10 Lis 2015 07:51 przez Orszulkaa.

Odp: Choroby roślin doniczkowych 29 Maj 2015 17:30 #374351

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Zdjęcia są mało ostre, ale pewnie jest to wełnowiec i misecznik:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...isecznik-cytrusowiec

Odp: Choroby roślin doniczkowych 29 Maj 2015 21:01 #374442

• biała21
  • biała21's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 15
postaram się zrobic ostrzejsze zdjęcia i wstawie je

Choroby roślin doniczkowych 20 Paź 2015 10:22 #409049

• anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2197
Mam jakiegoś szkodnika na szeflerze i fikusie.
Liście robią się lepkie i wokół kwiatka tak samo.
Przemywam liście co kilka dni.
Kwiatki niby rosną. ale ciągle coś na nim jest.Bo lepkość wychodzi.
Cóz to może być ??
I czym zwalczać ??
Boję się, żeby na inne kwiatki to się nie przeniosło :(

Choroby roślin doniczkowych 06 Lis 2016 06:36 #509518

• pigwa
  • pigwa's Avatar
  • Fresh Boarder
Pomocy. Co to za "zwierz" zamieszkał na spodzie liścia alokazji?
Na pierwszym zdjęciu spód zaatakowanego liścia, a na drugim efekt działania tych "zwierzątek"
Z góry dziękuje za pomoc.

zaatakowanyli.jpg

efekt.jpg
Ostatnio zmieniany: 06 Lis 2016 14:16 przez Kerstin2309.

Choroby roślin doniczkowych 06 Lis 2016 10:48 #509542

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Zerknij do wątku:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...isecznik-cytrusowiec

Na pewno rozpoznasz szkodnika :)
Za tę wiadomość podziękował(a): kermit1968

Choroby roślin doniczkowych 20 Lis 2016 13:04 #511470

• kermit1968
  • kermit1968's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 10
Jak dla mnie to na 1 fotce mamy do czynienia z wełnowcem, zaś na drugiej to choroba i wygląda mi na: skorkowacenie, przyczyny: nadmiar wody, zbyt wysoka wilgotność przy niedoborze światła.
Często można pomylić je z poparzeniem liścia podczas zraszania gdy pozostawimy roślinę poddaną na działanie słońca, woda wówczas działa jak soczewka.

Choć trzeba przyznać iż oba stwory Alinko są do siebie bardzo podobne
Ostatnio zmieniany: 20 Lis 2016 18:04 przez Kerstin2309.

Choroby roślin doniczkowych 03 Sty 2017 02:50 #516118

• Orchidea
  • Orchidea's Avatar
  • Fresh Boarder
Witam , podpowie mi ktoś co jest mojemu wilczomleczowi , mam wrażenie ze to jakaś choroba grzybicza ponieważ nigdy nie przywiązywałam wagi do pielęgnacji roślin
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 03 Sty 2017 03:01 przez Orchidea.

Choroby roślin doniczkowych 03 Sty 2017 11:21 #516141

• dragonfly
  • dragonfly's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 44
Wg mnie to naturalne korkowacenie, które często pojawia się u wilczomleczy. Oczywiście może ono też wystąpić z powodu błędów w uprawie czyli przelewania i nadmiernego nawożenia, bądź być skutkiem ataku przędziorka, ale w tym temacie to Ty musisz zrobić "rachunek sumienia". :p
Pozdrawiam, Agnieszka

Choroby roślin doniczkowych 03 Sty 2017 11:25 #516142

• Orchidea
  • Orchidea's Avatar
  • Fresh Boarder
To pewnie wystapiło z przelewania , a co powiesz na tego kaktusa za wilczomleczem?
Ostatnio zmieniany: 03 Sty 2017 11:30 przez Orchidea.

Choroby roślin doniczkowych 03 Sty 2017 17:39 #516175

• dragonfly
  • dragonfly's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 44
Właśnie tamten drugi jak dla mnie jest bardziej problemowy i wygląda na przelany. Jeśli mogę coś poradzić, to przesadź obydwa do dobrej ziemi kaktusowej i zadbaj o drenaż w doniczkach.
Pozdrawiam, Agnieszka

Choroby roślin doniczkowych 06 Sty 2017 21:02 #516655

• Orchidea
  • Orchidea's Avatar
  • Fresh Boarder
Witam , jestem początkującym hodowca i do końca nie wiem czy wszystko w porządku z moim storczykiem , na 1 rzut oka wyglada na zdrowego ale jego liście mnie niepokoją . Zaczynaja schnąc na końcówkach oraz widoczne są przezroczyste i czarne plamki . .
image-5.jpeg

image-6.jpeg

image-7.jpeg

image-8.jpeg
Ostatnio zmieniany: 06 Sty 2017 22:04 przez Kerstin2309.

Choroby roślin doniczkowych 06 Sty 2017 21:20 #516661

• Orchidea
  • Orchidea's Avatar
  • Fresh Boarder
To samo dzieje sie z moimi innymi roślinkami . A :happy-old: a :funnyface:
image-9.jpeg

image-10.jpeg
Ostatnio zmieniany: 06 Sty 2017 22:05 przez Kerstin2309.

Choroby roślin doniczkowych 26 Sty 2017 10:43 #519545

• Samoha
  • Samoha's Avatar
  • Fresh Boarder
Anturium

Dzień dobry,
bardzo proszę o pomoc :( anturium jest u nas w mieszkaniu (w bloku) czwarty dzień, wczoraj zauważyłam że na liściach wzdłuż żyłek pojawiły się brązowe plamy. Przewoziliśmy ją autem, mogła zmarznąć.. Stoi w pokoju, w którym śpimy, w którym nocą działa oczyszczacz powietrza z jonizatorem.
IMG_1977.jpg

IMG_1976.jpg

IMG_1981.jpg

Będę bardzo wdzięczna za wskazówki.
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2017 10:47 przez Kerstin2309.

Choroby roślin doniczkowych 01 Lut 2017 15:17 #520938

• nerina
  • nerina's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 6
Moje hibiskusy w okresie zimowym mają problemy(nie wszystkie, na szczęście) ,ale z tego powodu niestety padają. Co to może być. Stoją w jasnym miejscu w temp. ok 18 st. Staram się nie zalać.

DSC02517.jpg

Nie wiem czy mi się udało wstawić.

Choroby roślin doniczkowych 01 Lut 2017 15:34 #520947

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Przy anturium najbardziej zniszczone liście warto wyciąż. Podlewać przegotowaną wodą, na kaloryferze czasem wysuszyć ręcznik, aby podniesć wilgotność powietrza :) Anturium najlepiej czuje się w wilgotnej atmosferze przy lekko wilgotnym, przepuszczalnym podłożu, wszak to typowa roślina tropikalna :)

Gdy kilka liściz róży chińskiej opada, to nic strasznego, w marcu trzeba przyciąć, a roślina się ładnie rozkrzewi :) Ale uschnięte czarne końcówki liści mówią, że coś złego dzieje się z systemem korzeniowym. Być może podłoże po całym sezonie jest zbyt zasolone, może jednak rośliny są przelane. Czasem jest to skutek powiewu mroźnego powietrza przy wietrzeniu. Ja swoje róże chińskie zimą podlewam, gdy ziemia wyschnie, co kilka podlewań używam przegotowanej wody.

Przytnij gałązki, które utraciły najwięcej liści, czy są w środku zdrowe, czy martwe? Zerknij na stan korzeni, przesadź hibiskusy do świeżej ziemi. Powinna być żyzna, próchnicza z dodatkiem żwiru lub perlitu, zeby zwiększyć przewiewność. Na dno doniczki daję zawsze keramzyt, wchłania on nadwyżki wody z podlewania i rozluźnia podłoże na dnie :)
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2017 15:35 przez Hiacynta.

• Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Kerstin2309, Tola, kambodza5
Wygenerowano w 0.255 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum