TEMAT: Co dolega mojej roślinie - prośby o pomoc w rozpoznaniu

Co dolega mojej roślinie - prośby o pomoc w rozpoznaniu 18 Wrz 2014 13:43 #299672

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Właśnie tak trzeba zrobić, do podłoża z kikutem ;)

Wiem, ze zdecydowanie lepiej każda rozetka oddzielnie by się ukorzeniła, ale rośliny szkoda ukształtowanej :cry3:


Zielone okna z estimeble.pl

Co dolega mojej roślinie - prośby o pomoc w rozpoznaniu 18 Wrz 2014 14:00 #299675

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Wsadziłem swojego kikuta do keramzytu i niech się ratuje. No szkoda było by takiej ukształtowanej rośliny. To wsadź całą i zobaczysz co będzie dalej.

Co dolega mojej roślinie - prośby o pomoc w rozpoznaniu 18 Wrz 2014 23:23 #299817

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Jolu dostałem wiadomość od Vity jak ona ukorzenia Aeonium, napisała, że wsadza w podłoże i czasami podlewa i nic więcej.

Co dolega mojej roślinie - prośby o pomoc w rozpoznaniu 19 Wrz 2014 07:11 #299832

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
No widzisz :woohoo:
Życzę zatem sukcesów Tobie i sobie :flower1:

Co dolega mojej roślinie - prośby o pomoc w rozpoznaniu 19 Wrz 2014 10:34 #299881

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Zobaczymy co z tego wyjdzie Tobie także powodzenia :lol:
Za tę wiadomość podziękował(a): pamelka

Co dolega mojej roślinie - prośby o pomoc w rozpoznaniu 10 Paź 2014 15:44 #304696

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Jolu moje Aeonium w keramzycie puściło korzonki :lol:
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar

Kawa, brązowe plamy na liściach, usychanie 28 Gru 2014 12:51 #322878

  • akuku.wapno
  • akuku.wapno's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 1
Witam, dostałem w prezencie drzewko kawę arabską i odkąd jest u mnie w domu, zaczęła zrzucać liście. Na poczatku stała na parapecie i wtedy liście przestały się "szklić" i pojawiły się brązowe plamy, a następnie usychały. Wyczytałem, że moze być to spowodowane bezpośrednim słońcem, więc przestawiłem kawę w ciemniejsze, mniej nasłonecznione miejsce i niby przestała zrzucać, lecz są jeszcze brązowe plamy. Chciałbym prosić o poradę w jaki sposób hodować owe drzewko kawy i co robić aby liście wróciły do pierwotnego stanu.
Kawa rośnie w doniczce w jakiej została zakupiona (zdj4), może należy ją przesadzić do większej? Jeśli tak to prosiłbym o poradę w sprawie ziemii.

Kawa ma mokre liście, bo zdj robiłem chwilę po zraszaniu ją wodą.



Ostatnio zmieniany: 15 Mar 2015 15:10 przez .

Kawa, brązowe plamy na liściach, usychanie 30 Gru 2014 10:39 #323380

  • Fraszkka
  • Fraszkka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 107
  • Otrzymane dziękuję: 45
U mnie też na zimę liście trochę opadają ;) swoją kawę trzymam o tej porze roku na wschodnim parapecie i podlewam co 3 - 4 dni ;) ona lubi się napić :)
Ostatnio zmieniany: 30 Gru 2014 10:39 przez Fraszkka.

Kawa, brązowe plamy na liściach, usychanie 14 Sty 2015 22:16 #329114

  • Issmena
  • Issmena's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • kwiaty łagodzą obyczaje
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 4
Brązowienie liści u kawy to reakcja rośliny na nadmiar albo niedobór wody,brak odpowiedniej ilości światła zmiany temperatury ,lubi ciepło ,wilgotne powietrze i zraszanie.Postaw ją w jasnym miejscu zapewnij ciepło i wilgoć {zraszaj np co tydzień]Twoja kawa, nie spryskiwana, , bez słońca i wilgoci ma małe szanse na przeżycie.Na wiosnę możesz ją przesadzić do kwaśnej ziemi np takiej do azali.

Kawa, brązowe plamy na liściach, usychanie 29 Sty 2015 14:36 #334744

  • kaciarynka
  • kaciarynka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 175
  • Otrzymane dziękuję: 15
ja mam identycznie u mojej kawki, ktoś na innym forum napisał, że może to być niedobór żelaza w glebie także na razie próbuję ją troszkę nawozić, ale jeszcze za prędko na efekty..

Kawa, brązowe plamy na liściach, usychanie 29 Sty 2015 18:35 #334824

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Stawiałabym na zbyt suche powietrze, a jednocześnie zbyt intensywne podlewanie. Nawożenie teraz też może przynieść odwrotne efekty, ponieważ rośliny powinny raczej pozostawać w stanie spoczynku.

Kawa, brązowe plamy na liściach, usychanie 29 Sty 2015 20:57 #334921

  • kaciarynka
  • kaciarynka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 175
  • Otrzymane dziękuję: 15
wiem, także zastosuję nawóz w zmniejszonej dawce i raz na miesiąc, a moją kawę akurat często spryskuję i stoi w łazience to nie powinna mieć suchego powietrza, zobaczymy czy to minie..

Co dolega mojej roślinie - prośby o pomoc w rozpoznaniu 05 Maj 2015 19:31 #365087

  • Blear Rose
  • Blear Rose's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
  • Otrzymane dziękuję: 2
Witam, mam problem z moja Monsterą Variegatą, zakupiłam ją w tamtym roku i ukorzeniłam wszystko było ok ale zaczęło się od małej brązowej plamki która była miękka. Z każdym dniem plamka się tak powiększała ze końcu zajęła cały liść. Obcięłam go i było ok przez jakieś 3 miesiące i kolejny liść złapał plamkę i powtórka.. To nie 1 moja Monstera i jeszcze się nie spotkałam z czymś takim, szukałam w internecie ale nie znalazłam odpowiedzi.Używałam też preparatów na choroby grzybowe i bezskutecznie. Roślina nie była przelana. Niżej załączam zdjęcia.Z góry dziękuje za wszystkie rady.

WP_20150406_20_09_22_Pro.jpg


WP_20150406_20_09_44_Pro.jpg
Ostatnio zmieniany: 06 Maj 2015 11:44 przez Hiacynta.

Co dolega mojej roślinie - prośby o pomoc w rozpoznaniu 06 Maj 2015 01:52 #365210

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
A może to zamieranie liścia, bo korzenie nie mogą wykarmić całej rośliny? Gdyby plama była sucha, byłby to efekt zbyt suchego powietrza, mokre, miękkie plamy mogą świadczyć o niewydolności lub o uszkodzeniu korzeni.
Za tę wiadomość podziękował(a): Blear Rose

Co dolega mojej roślinie - prośby o pomoc w rozpoznaniu 06 Maj 2015 09:36 #365263

  • Blear Rose
  • Blear Rose's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
  • Otrzymane dziękuję: 2
Przesadzałam ja bo myślałam że coś nie tak z ziemią i korzenie były ok do tego je przepłukałam i obsypałam węglem drzewnym. A jeżeli to rzeczywiście zamieranie to co powinnam zrobić? roślince został już tylko jeden liść.. a zelży mi na niej..

Co dolega mojej roślinie - prośby o pomoc w rozpoznaniu 06 Maj 2015 11:51 #365313

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Skoro korzenie są w dobrej kondycji, środek grzybobójczy nie pomógł, może być to jakaś infekcja bakteryjną. Podatne na takie infekcje są rośliny z niedoborem wapna.

Spróbuj przetrzeć liście roztworem spirytusu salicylowego - na łyżkę wody 2-3 krople, w tym roztworze maczać wacik. Należałoby też zrobić dolistne nawożenie azotanem wapnia lub mleczanem wapnia wg przepisu kolegi z działu warzyw Pomodoro:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...rodki-ochrony-roslin

Co dolega mojej roślinie - prośby o pomoc w rozpoznaniu 06 Maj 2015 12:22 #365323

  • Blear Rose
  • Blear Rose's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
  • Otrzymane dziękuję: 2
Dziękuje bardzo za pomoc spróbuje zrobić roztwór i zobaczymy :)

Co dolega mojej roślinie - prośby o pomoc w rozpoznaniu 08 Maj 2015 06:29 #365951

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Bez sensu jest ratować ten liść - ja jednak stawiam na zbytnią wilgotność podłoża. Obetnij go i roślina wypuści nowy pęd.
Zmniejsz podlewanie.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.323 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum