TEMAT: Rdza na drzewach, krzewach oraz bylinach

Rdza gruszy 26 Wrz 2012 13:10 #72509

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
DSCN7909.JPG


Pojawiające się na liściach gruszy rdzawe plamy zwiastują chorobę grzybową rdzę gruszy, jej przyczyną jest grzyb rozwijający się na jałowcach.

Bardzo poglądową fotkę porażonego jałowca zrobiła Amlos
rdza-gruszy.jpg



Liście opanowane przez tę tę chorobę mają zmniejszoną powierzchnię asymilacyjną, co prowadzi do osłabienia drzewka i przedwczesnego opadania liści.
Zapobiegawczo należy stosować opryski gnojówką ze skrzypu lub pokrzywy z czosnkiem, bioczos.
Gdy drzewko jest mocno porażone, jesienią, podczas opadania liści należy wszystkie liście spryskać 5% roztworem mocznika.
Wiosną zastosować natomiast opryskiwanie grusz od maja do końca czerwca jakimś fungicydem stosowanym przeciwko parchowi gruszy, np.: Kaptan, Syllit.

Przy rdzy gruszy na spodniej stronie liścia widoczne są charakterystyczne zgrubienia zawierające zarodniki.

rdza.jpg
Ostatnio zmieniany: 10 Cze 2015 10:11 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, dala, mirdem


Zielone okna z estimeble.pl

Rdza - choroby grzybowe liści 31 Paź 2012 13:00 #83075

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Rdza wierzby

Objawami są żółte lub brązowe plamy na górnej stronie liścia, a na dolnej pomarańczowe lub brązowe wypukłe
skupienia zarodnikowania grzyba. W przypadku większości gatunków roślin porażone liście żółkną, brązowieją i masowo opadają. Chore rośliny mają obniżoną dekoracyjność oraz wolniej rosną. Objawy chorobowe występują w okresie lata lub jesieni. Sprzyjają rozwijaniu się choroby opady deszczu lub zwilżanie liści roślin w czasie
podlewania .
Zarodniki rdzy najczęściej zimują na opadłych liściach.

rdza-wierzby1.jpg


Do ochrony przed rdzą można zastosować preparat Biosept 33SL.

Jeśli okaże się mało skuteczny stosujemy fungicydy Dithane NeoTec 75 WG, Amistar 250 SC, Score 250 EC, Topsin M 500 SC, Discus 500 WG. Do roztworu fungicydu najlepiej dodać mydło ogrodnicze (lub płyn do mycia naczyń Ludwik), co zwiększa przyczepność do liści. Cieczą należy pokryć dokładnie powierzchnię wszystkich liści. Zabieg trzeba powtarzać co najmniej 3 lub 4 razy, co 10–14 dni.

Można zastosować również preparat Falcon 460 EC, który jest nowym fungicydem o działaniu
systemicznym, a więc wykazującym zdolność przemieszczania się w tkankach roślinnych do miejsc, na które nie był naniesiony, chroniąc je przed infekcją. Ma on działanie wyniszczające – niszczy już widoczne na powierzchni liści uformowane skupienia zarodników rdzy (oraz innych chorób pochodzenia grzybowego).
Można ten fungicyd stosować w temperaturze poniżej 12ºC.
Ostatnio zmieniany: 02 Sty 2013 16:29 przez Hiacynta.

Odp: Rdza - choroby grzybowe liści 03 Sty 2013 18:14 #107266

  • Roma
  • Roma's Avatar
Rdza
Choroba spowodowana przez grzyby rdzawnikowe. Rdza powoduje, że roślina bardzo słabo kwitnie i wygląda okropnie. Przykładem rdza malw.


Początkowo Rdza widoczna jest w postaci pomarańczowo-brązowych punktów lub brodawek pod spodem liści w dalszym etapie także w postaci brązowych plam na łodygach. Na wierzchniej części liścia, pojawiają się też bladożółte plamy.Pozostawienie zainfekowanych opadłych liści powoduje przedostanie się grzyba do gleby , gdzie przezimują, w oczekiwaniu na nowe, wiosenne przyrosty.

Niektóre odmiany rdzy do rozwoju potrzebują dwóch różnych gatunków roślin. Dlatego należy unikać sadzenia w bezpośrednim sąsiedztwie następujących par roślin:

grusz i jałowców – ze względu na rdzę gruszy ( niszczy również jałowce),
porzeczek oraz sosem (np. wejmutki, ościstej), ponieważ może zainfekować je rdza wejmutkowo-porzeczkowa,

Szczególnie podatne rośliny na Rdzę to:

Pelargonie-odmiany rabatowe, na liściach pokazują się brązowe plamy

Porażone rdzą pelargonie przestają kwitnąć.

Róże – Wiosną na spodniej części liścia i łodygach pojawiają się jasnopomarańczowe wyrostki.
Latem kolor ich zmienia się żółtopomarańczowy, a jesienią w czarny.
Czarne zarodki są w stanie przetrwać całą zimę. Porażone części rośliny wycinamy.
Chorych części roślin w żadnym wypadku nie dodajemy do kompostownika. Najbezpieczniej jest je spalić.





Do zwalczania choroby można stosować naturalne preparaty takie jak napary ze skrzypu czy odwary piołunu
a także Ferment z czosnku wzmacniający rośliny i zapobiegający chorobom grzybowym.
przepis:
75 g roztartych ząbków czosnku lub 500 g świeżych liści i łusek zalać 10 litrami wody i odstawić na ok. 10 dni. Stosować po rozcieńczeniu w stosunku 1:10 do podlewania. Nierozcieńczony może służyć jako oprysk przeciwko połyśnicy marchwiance.

Rdza gruszy 14 Lip 2013 23:32 #178913

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Dzisiaj na liściach dzwonków wysokich zobaczyłam takie oto kolory ...
Czy to również rdza?


IMG_8724.JPG

Rdza gruszy 15 Lip 2013 00:59 #178934

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
I to w bardzo zaawansowanym stadium :woohoo:

Rdza gruszy 15 Lip 2013 11:36 #178995

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Romciu , czy stosowałas ten ferment z czosnku?Piszesz , że podlewać rozcieńczonym - profilaktycznie, czy jak widac oznaki choroby? Jak często? Czy nierozcieńczony tylko przeciw połyśnicy , czy mozna również kropić porzeczki , grusze , malwy i z jakim skutkiem? U mnie pełno rdzy :(

Chora Jarzębina 11 Sie 2013 17:57 #185545

20130811_095240.jpg


20130811_095310.jpg


20130811_095130.jpg

Witam serdecznie!
Od jakiegoś czasu moja jarzębina marnieje, niestety nie mam zielonego pojęcia co może jej dolegać i jakim środkiem to paskudztwo wytępić. Liście usychają a na nich pojawiają się ,,kolce'' co widać na załączonych zdjęciach. Liczę, że ktoś z Was rozpoznaje chorobę i doradzi mi jak z nią walczyć.
Pozdrawiam

Chora Jarzębina 11 Sie 2013 21:18 #185580

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Bardzo przejrzyście zilustrowałaś nasz wątek :)

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...oroby-grzybowe-lisci

Rdza na liściach malwy- czym ją zlikwidować ? 18 Maj 2014 14:45 #260954

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
W ubiegłym roku pojawiła się u mnie rdza na liściach malwy.Takie rdzawe kropeczki. W tym roku widzę znowu jest. Czym ją zlikwidować?

Rdza na liściach malwy- czym ją zlikwidować ? 18 Maj 2014 22:36 #261264

  • kokoryczka
  • kokoryczka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 126
  • Otrzymane dziękuję: 58
Rdza jest chorobą grzybową, trzeba próbować środków grzybobójczych :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi

Rdza gruszy 19 Maj 2014 10:21 #261466

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Bardzo często rdza pojawia się na liściach starszych odmian róż, zwłaszcza róże pnące są podatne na tę chorobę.
Choroba rozwija się podczas deszczowych dni, gdy rośliny rosną w zagęszczeniu i na liściach utrzymują się kropelki wody.

Rdzę na różach wywołują grzyby:
Phragmidium tuberculatum i Phragmidium mucronatum

Porażone liście i łodygi należy z rośliny usuwać i palić. Wyrzucając te resztki na kompost przyczynimy się do rozwoju choroby w kolejnych latach. Jesienią należy też starannie usuwać liście spod roślin porażonych rdzą.

Liście zaatakowane przez rdzę mają charakterystyczne plamki na górnej powierzchni

rdza-rozy-liscie.jpg


oraz jaskrawe pomarańczowe skupiska zarodników na spodniej części blaszki

rdza-narozy-lisc-zarodniki.jpg


rdza-narozy-lisc.jpg


A tu zaatakowany pąk kwiatowy

rdza-narozy-pak-kwiatowy.jpg



Ponieważ jest to choroba grzybowa, zwalczać rdzę należy środkami grzybobójczymi. W początkowych stadiach dość skutecznym środkiem jest wyciąg z łusek czosnku, cebuli oraz wrotyczu:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...ne-w-ochronie-roslin

Jeśli te środki zawiodą, pozostają fungicydy.
Za tę wiadomość podziękował(a): Basia, Adrian

Rdza na liściach malwy- czym ją zlikwidować ? 23 Maj 2014 06:54 #263024

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41581
Bozi!! W ub.roku udało się niektórym forumowiczom zatrzymać(zlikwidować) rdzę liści na gruszy po kilkakrotym oprysku
mleczanem wapnia.Nie wiem czy pomoże to malwom,ale warto spróbować. :garden1: :garden1:
Pozdrawiam Józek!!

Rdza na liściach malwy- czym ją zlikwidować ? 23 Maj 2014 08:54 #263069

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Dzięki za informację. Wypróbuje mleczan wapnia. W zeszłym roku wysiałam sporo malw i szkoda by było to wszystko wyrzucić. Na razie obrywam chore liście.

Rdza na liściach malwy- czym ją zlikwidować ? 23 Maj 2014 14:42 #263176

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Mam malwy od kilku lat, z rdzą radziłam sobie obrywając chore liście, ale pojawiała się zdecydowanie później, na dolnych starszych liściach . W tym roku jakaś masakra :mad2:, nie nadążam z usuwaniem liści, z drugiej strony nie wyobrażam sobie oprysków tych wielkich liści jakąś ciężką chemią :mad2:. Mam gotowy octan wapnia, nim spróbuję. Dzięki Krecik za naprowadzenie, jak wspomniałeś o MW, przypomniał mi się OC :) .
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Rdza na liściach malwy- czym ją zlikwidować ? 30 Maj 2014 09:20 #266185

  • AnnDab
  • AnnDab's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
  • Otrzymane dziękuję: 1
Zatem pytanie: octan wapnia czy mleczan wapnia? I gdzie można to dostać, czy w marketach typu obi- w gablotkach ze srodksmi do ochrony roślin czy raczej w specjslistycznych sklepach?

Rdza na liściach malwy- czym ją zlikwidować ? 30 Maj 2014 10:17 #266208

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
U mnie też dramat na jednej malwie.
Już na początku zastosowałam mleczan wapnia, ale choroba postępuje w zastraszającym tempie :silly:

Ann, mleczan i octan robimy sami. Przepisy są na naszym forum w dziale Warzywnik.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.380 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum