TEMAT: Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 02 Lis 2014 19:48 #309982

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ja niekwitnące gałązki hortensji ogrodowych ścinałam do ukorzenienie pod koniec lipca, na początku sierpnia, wycinałam dolną parę liści i wkładałam do wody. Po miesiącu były ukorzenione.

Tyle, że u mnie nie chcą przezimować :crazy:


Zielone okna z estimeble.pl

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 02 Lis 2014 20:30 #310004

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Ogrodówki potwierdzam - przełom lipca i sierpnia ścięty wierzchołek do gruntu i tyle - najlepiej przy roślinie matecznej - u mnie 100% powodzenia.
Natomiast bukietówki to już inna bajka - wiosną w wodzie ucięte patyki owszem, liście puszczały ale po ok 3 tyg wszystko czerniało i gniło :( Udawało się natomiast ukorzenianie przez wsadzenie do ziemi przy roślinie matecznej zielonych gałązek z dwiema parami liści. Ale bez rewelacji - połowa zaschła po ok 3 tyg. Chociaż dębolistna wsadzona wiosną w ziemię się ukorzeniła w glinie bezproblemowo - tyle że przyrosła chyba 3 cm :-)
Ostatnio zmieniany: 02 Lis 2014 20:32 przez Leszek.G.

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 02 Lis 2014 21:02 #310022

  • Roma
  • Roma's Avatar
Wydaje ,mi się ,że przy bukietówkach dobrym rozwiązaniem są odsadki.Przez przypadek przysypała mi się jedna gałązka i na wiosnę miałam całkiem ładną roślinkę.W tym roku spróbuję przysypać kilka gałązek i zobaczę czy się przyjmą.

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 02 Lis 2014 22:00 #310050

  • kiwi422
  • kiwi422's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 486
  • Otrzymane dziękuję: 167
będę :cry2: jak mi się znowu nie uda z obojętnie jaką hortensją.

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 03 Lis 2014 08:40 #310097

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
W tamtym roku i poprzednim ukorzeniałam patyki swojej Limelight. W ziemi - 90% ukorzenionych. W tym roku wsadziłam do wody - 0 (nie dodałam węgla, wszystkie sczerniały i zgniły).

Po obcięciu hortensji (marzec) patyki wsadziłam do dużej donicy z ziemią - 2-3 oczka w ziemi, 1-2 ponad. Każdy patyk w kilkucentymetrowej odległości od innych. Weszło ok. 10-12 sztuk. Od góry w miarę szczelnie przykryłam przeźroczystym workiem/reklamówką (taka namiastka szklarenki :whistle: ) i do cienia. Początkowo przy ujemnych temp. przenosiłam donicę do garażu, potem już cały czas stała w cieniu. W ciepłe dni codziennie, w chłodne zależy, czasami codziennie, czasami co drugi dzień, odkrywałam worek na dłuższą chwilę i wietrzyłam. Gleba lekko wilgotna ale nie mokra. Jak puściły listki to zrobiłam kilka dziur w worku aby lepiej się wietrzyły ale nadal miały podwyższoną wilgotność. Do pojedynczych doniczek rozsadzałam w lipcu. Super ukorzenione.
Wsadziłam do 1 wielkiej donicy z lenistwa ;) nie chciało mi się biegać z kilkunastoma mniejszymi. I dlatego, że więcej oczek było umieszczonych pod ziemią.


DSC_1091.JPG



Do ukorzeniania wolę patyki z oczkami blisko siebie (krótkie międzywęźla) - więcej wtedy i 4 oczka mogą być w ziemi.

W tym roku ukorzeniłam 4 odłamane pędy ogrodówek Coco i Hanabi. Mam 3 małe sadzonki :) Bez ukorzeniacza, obcinałam liście z 2 pięter i tą część do ziemi, górne liście skracałam, całkiem małe zostawiałam w całości. Oczywiście worek na doniczkę :P ale na krótko i bardziej pilnowałam wietrzenia aby nie zgniły.

Tak wyglądały tydzień temu.
1_2014-11-03.JPG


Roma wrote:
Wydaje ,mi się ,że przy bukietówkach dobrym rozwiązaniem są odsadki.Przez przypadek przysypała mi się jedna gałązka i na wiosnę miałam całkiem ładną roślinkę.W tym roku spróbuję przysypać kilka gałązek i zobaczę czy się przyjmą.

Oczywiście :lol: Próbowałam tak z Anabelle bo ma za długie międzywęźla na ukorzenianie w doniczce (w donicy w ziemi zmieściła mi się tylko 1 para oczek a następna już wystawała ponad),
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków
Ostatnio zmieniany: 03 Lis 2014 08:54 przez Roma. Powód: połączono posty
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 17 Lis 2014 10:47 #314037

  • kiwi422
  • kiwi422's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 486
  • Otrzymane dziękuję: 167
moje patyki hortensji w ziemi zczerniały do mniej więcej 1/3 rozwijają się listki brak korzonków czy jest sens dalej trzymać czy wywalić na zbity ryj?

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 31 Gru 2014 18:21 #323883

  • aneczka_1979
  • aneczka_1979's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 31
  • Otrzymane dziękuję: 36
Kochani zamiast czesać fryzurę na dzisiejszą noc ja z wypiekami na twarzy śledziłam każdą stronę tego wątku. Dzięki Wam w lutym będę próbowała ukorzenić patyczki swoich bukietówek. B)
Pochwalcie się jak Wam idzie tej zimy ukorzenianie? Czy już może wszyscy czekacie do lutego?

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 01 Sty 2015 13:13 #324204

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Ja swoje patyki cięłam 30 grudnia i siedzą już w wodzie.
Na pierwszy rzut moich początków z ukorzenianiem hortensji poszła odmiana PINKY WINKY :wink4:
Zobaczymy o z tego wyjdzie.
W lutym to ja mam ją zamiar wsadzić już do doniczki.

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 01 Sty 2015 14:21 #324237

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Jestem bardzo podatna na wszelkie zielone choróbska :devil1: więc szybko dopadł mnie hortensjowirus.
Mam już wypatrzone i zalinkowane zakupy hortensjowe, ale moja siła nabywcza jest nieproporcjonalnie mała w stosunku do ilości roślin, bez których nie wyobrażam sobie wiosny :jeez: :(
Byłabym więc dozgonnie wdzięczna koleżankom przycinającym swoje krzaczki, aby wystawiły zbędne patyczki w dziale sprzedażowym, może uda mi się wejść w ich posiadanie i ukorzenić :thanks:
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Ostatnio zmieniany: 01 Sty 2015 14:23 przez Krzysia.

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 02 Sty 2015 20:42 #324917

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Ja jesienią naszczepiłam dużo ogrodowych , nawet nie wiem jakie odmiany , rosną w domu , korzenie wypuściły nawet nad ziemią .W ogrodzie mam jedną bukietówkę Sundae fraise i już w tamtym roku próbowałam ją ukorzenić , niby wypuściły w wodzie korzenie , ale za szybko przesadziłam do ziemi i padły , tak że mogę Ci wysłać za koszty wysyłki .

Beata :bye:

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 03 Sty 2015 12:48 #325027

  • kiwi422
  • kiwi422's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 486
  • Otrzymane dziękuję: 167
za drugim razem ukorzenianie w ziemi zdało egzamin. Efekty widać na załączonym zdjęciu
P1030484.jpg
Ostatnio zmieniany: 03 Sty 2015 12:48 przez kiwi422.

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 04 Sty 2015 22:39 #325790

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Beato, dlaczego szczepiłaś hortensje, skoro świetnie rosną na własnych korzeniach? Czego używałaś jako podkładek?

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 05 Sty 2015 06:56 #325824

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Beacie zapewne chodziło o nasadzenie rzazów do ziemi :drink1:

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 05 Sty 2015 10:19 #325856

  • skorpion
  • skorpion's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Trzeba z żywymi naprzód iść po życie sięgać nowe .
  • Posty: 356
  • Otrzymane dziękuję: 270
W ubiegłym roku też ukorzeniałam patyczki hortensji wypuściły korzonki ale po posadzeniu do ogrodu wszystkie padły . Miałam swoją dwuletnią Anabel i mi wiosną przemarzła i już nie wypuściła. W tym roku zaczynam od nowa bo zaraziłam się miłością do hortensji.Pozdrawiam Basia. :bye: :bye: :bye:

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 05 Sty 2015 10:37 #325864

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Ja mam chorobę na wszystko , tylko sił coraz mniej , a jednak najwięcej zdrowia zabiera mi koszenie trawy . Hiacynto dla mnie wszystkie urwane gałązki to szczepki , więc naszczepiłam . Może to nie fachowe określenie , to przepraszam :thanks: .

Beata :bye:

zdjcie0494.jpg


zdjcie0495.jpg

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 06 Sty 2015 00:03 #326240

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
No tośmy się dogadały :happy: :happy:
To może trochę lingwistyki ogrodniczej :happy:
Faktycznie, z roślin pobiera się szczepki, ale potem stają się one ukorzenianymi sadzonkami :)
Szczepienie roślin to z kolei wszczepianie zraza w podkładkę :)

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 09 Sty 2015 11:43 #327439

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Moje przygoda z hortensjami też w ubiegłym roku zakończyła się klapą :(
Żaden patyczek się nie ukorzenił , wszystko zgniło , nie będę się już bawić , tylko patrzę na zdjęcia Wasze i podziwiam je :bye:

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 09 Sty 2015 17:07 #327503

  • Alina-277
  • Alina-277's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1867
  • Otrzymane dziękuję: 1253
Nie warto się zniechęcać ..są hortensje które z trudem się ukorzeniają są takie które z wiosennego cięcia najlepiej i najszybciej się ukorzeniają i rosną [Wanilia Fraise]...dostałam patyczki i w listopadzie i w lutym nie wszystkie się utrzymały ale parę zostało...może jeszcze na wiosnę chciała bym jeśli będę miała patyki ukorzenić Pinki Winhki i Sliwer Dolar ...myślę że cierpliwość popłaca....
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2015 17:10 przez Alina-277.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.636 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum