TEMAT: Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 16 Sty 2015 17:46 #329656

  • Issmena
  • Issmena's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • kwiaty łagodzą obyczaje
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 4
Witajcie jestem nową ogrodniczką na tym forum ,ale starą z doświadczeń :teach: i na ogrom patyków ,które próbowałam ukorzenić przyjęły mi się tylko dwa a reszta zczerniała,zgniła,albo padła inną śmiercią.Zdecydowanie wolę odkłady i to właśnie tą metodą rozmnażam nie tylko hortensje ,ale i inne roślinki jak agrest,trzmieliny,cyprysiki groszkowe ,i wiele ,wiele innych roślinek w moim ogrodzie .Myślę że to jest najszybszy i najpewniejszy sposób ukorzeniania roślinek.Na przysypane wiosną gałązki kładę kamień dla obciążenia i już na jesień mam gotową ukorzenioną roślinkę .Mogę ją już przesadzić w nowe miejsce,ale czekam raczej do następnej wiosny aby mieć 100%dorodną roślinkę.


Zielone okna z estimeble.pl

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 16 Sty 2015 18:29 #329684

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Chyba wszyscy tu piszecie o hortensjach bukietowych,z nimi jest problem ale ogrodowe ładnie się ukorzeniają , tylko trzeba je zimą trzymać w domu .
Beata :bye:

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 16 Sty 2015 20:28 #329758

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
U mnie właśnie ogrodowe ukorzeniają się bez problemu w wodzie (zrywam gałązki na przełomie lipca-sierpnia), bukietowych nie udało mi się ukorzenić, chociaż robiłam kilka podejść :) Trzmieliny po przycięciu wsadzam wprost do ziemi lub do wody, po 2 tygodniach mam solidnie ukorzenioną sadzonkę :)

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 16 Sty 2015 20:34 #329762

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
W zeszłym roku namiętnie ukorzeniałam patyki hortensji bukietowych. Część swoich, część dostałam od forumki. Ukorzeniło mi się jakieś 40%
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Za tę wiadomość podziękował(a): patkaza

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 16 Sty 2015 21:19 #329805

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Jaki termin pobierania patyków polecasz?

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 16 Sty 2015 21:23 #329811

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Nie pamiętam dokładnie kiedy cięłam, ale chyba gdzieś tak styczeń, może grudzień.
Ukorzeniałam w wodzie (wymienianej, delikatnie opłukiwane patyki). Z pewnością są odmiany które ukorzeniają się łatwiej a inne trudniej. U mnie najwięcej sukcesów chyba z Limelight.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 17 Sty 2015 10:18 #329922

  • Anika
  • Anika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 617
  • Otrzymane dziękuję: 1443
Witam serdecznie:)

Trafiłam na Oazę wczoraj szukając informacji o hortensjach, od razu pobiegłam do ogrodu po "patyczki" i od wczoraj stoją na parapecie, ciekawe czy coś z nich będzie.
Ania

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 17 Sty 2015 11:34 #329937

  • Anika
  • Anika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 617
  • Otrzymane dziękuję: 1443
Jeszcze mam pytanko - w zeszłym roku w czerwcu dostałam od sąsiada gałązkę Hortensji Magical Candle zrobiłam z niej trzy sadzonki i wstawiłam do mini szklarniki - ukorzeniły się wspaniale i w październiku wsadziłam je do gruntu. Czy dobrze zrobiłam? Czy jest szansa że puszczą na wiosnę, jak na razie wystają z ziemi takie małe kikuciki :flower1:
Ania

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 17 Sty 2015 12:17 #329947

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Jesień była dość ciepła, więc patyki pewnie zdążyły się ukorzenić. Późną wiosną powinny pokazać nowe pędy.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anika

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 26 Sty 2015 17:44 #333821

  • Anika
  • Anika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 617
  • Otrzymane dziękuję: 1443
Dziękuję za słowa otuchy i radę z ocienieniem bo właśnie są posadzone na słonecznym stanowisku.
Tymczasem w moich 15 patykach Annabelek wsadzonych do wody 16 styczna zaczynają pojawiać się białe punkciki w miejscu gdzie powinny pojawić się korzonki :happy4:
Ania

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 26 Sty 2015 22:04 #333920

  • mewa
  • mewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 339
  • Otrzymane dziękuję: 209
Gratuluje nie wierzyłam ze Tobie się uda,mnie się w wodzie nie udało Anabelki ukorzenić. Odkąd w ziemi spróbowalam drzewiaste tak inaczej nie próbuje :wink4:
Pozdrawiam, Ewa.

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 16 Lut 2015 12:48 #340824

  • Jenny
  • Jenny's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 119
  • Otrzymane dziękuję: 200
Od dwóch lat czytam Wasze zmagania z rozmnażaniem hortensji bukietowych i sama próbuję. Dwa lata temu ukorzeniłam kilka patyków. Część z nich nie przetrwała lata (przez moje zaniedbanie) a reszta padła zimą - chciałam je przezimować w domu ale nie udało się.
W zeszłym roku pocięte patyki trzymałam w wodzie. Niektóre odmiany puściły zielone listki i korzonki a inne tylko listki. Patyki z korzonkami przesadziłam do ziemi, natomiast od tych bez korzonków odcięłam zielone odrosty z piętką, potraktowałam ukorzeniaczem i wsadziłam do ziemi. Kupiłam sobie takie mini szklarenki w Lidlu - 4 w komplecie i w nich trzymałam sadzonki. To co nie zmieściło się w szklarenkach nakrywałam folią. Większość się ukorzeniała bardzo ładnie. W czerwcu przesadziłam do doniczek (po 3 szt w jedną żeby były gęściejsze) i wyniosłam do ogrodu. Cały czas stały w cieniu. Oczywiście straty były bo czasem były przelane - po deszczach, to znów miały za sucho bo zapomniałam podlać, ale większość przetrwała. Nie wiedziałam jak mam je przezimować i wszystkie sadzonki zasypałam ziemią - i tu nie wiem czy dobrze zrobiłam. Z niecierpliwością czekam wiosny aby sprawdzić co przetrwało i wtedy będę wiedzieć ile tak naprawdę sadzonek uzyskałam.
Mam nadzieję, że moje doświadczenia z rozmnażaniem hortensji bukietowych okażą się pomocne dla innych i spróbujecie zmierzyć się z tym tematem. Ja czerpię przyjemność z tego jak widzę, że moje roślinki rosną, że sama je rozmnożyłam. Wiadomo, że najprościej jest kupić, ale radość wtedy mniejsza...
Moje hortensje będę cięła w marcu i chętnie podzielę się patykami, głównie grandiflorą i anabellą bo tych mam najwięcej.
Choć już mało miejsca w moim ogrodzie to znów będę ukorzeniać a sadzonki rozdam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anika

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 16 Lut 2015 13:00 #340826

  • mewa
  • mewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 339
  • Otrzymane dziękuję: 209
Wszystko zrobiłas bardzo dobrze
Nidgy nie zimowałam hortensji w pomieszczeniu,może dlatego Ci padły.
Pozdrawiam, Ewa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jenny

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 16 Lut 2015 15:09 #340845

  • Jenny
  • Jenny's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 119
  • Otrzymane dziękuję: 200
Tak też wywnioskowałam, ale uczymy się na błędach :(

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 17 Lut 2015 20:05 #341273

  • izy10
  • izy10's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1064
  • Otrzymane dziękuję: 2038
Witam :flower1:
Chętnie i z wdzięcznością zaopiekuję się kilkoma patyczkami :dance:
Mam trochę terenu do zagospodarowania i miejsca u mnie dostatek
a hortensje ogrodową posiadam ...od 20 lat sobie rośnie i do głowy mi nie przyszło
że można ją ukorzenić z patyczków ehh tyle ich zmarnowałam :placze:
Jutro zetnę kilka i próbuje swoich sił :happy4:
Pozdrawiam Izula
Doniczkowy świat w ogród zmienić czas…

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 20 Lut 2015 09:00 #341881

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
To jest hortensja prawdopodobnie Annabelle , ukorzeniałam ją w wodzie od listopada ,wodę wymieniałam , przykryta też była woreczkiem foliowym , cieńsze patyczki uschły . Wczoraj zauważyłam korzenie , ale jak widać wyrosły nie w wodzie , tylko bezpośrednio nad . Podobnie ukorzeniałam ogrodowe w torfie , ale te o wiele szybciej wypuściły korzenie .Pierwsze były w ziemi , ale bezpośrednio nad ziemią też rosły , ale też były przykryte woreczkiem . Najgorsze jest to ,że nie wiem jakie to odmiany .
Beata :bye:

100_0594.jpg


100_0600.jpg


100_0601.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): patkaza, Krzysia, Anika

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 04 Mar 2015 10:16 #345414

  • Ika2008
  • Ika2008's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 399
  • Otrzymane dziękuję: 979
Po ubiegłorocznych niepowodzeniach w ukorzenianiu patyczków w wodzie, tym razem próbuję "zmusić" je do wydania korzonków w mieszaninie torfu z piaskiem.
Stoją już jakiś czas a nawet niektóre wypuściły z pąków w ziemi liście. Więc chyba żyją.
Pozdrawiam, Marta.

Rozmnażanie hortensji, sadzenie do gruntu 04 Mar 2015 22:13 #345648

  • izy10
  • izy10's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1064
  • Otrzymane dziękuję: 2038
A moje dwa patyczki h.ogrodowej moczą się w wodzie od prawie dwóch tygodni ...
Na razie korzonków brak ale jeden pąk się zazielenił chyba będzie listeczek :)
Pozdrawiam Izula
Doniczkowy świat w ogród zmienić czas…


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.558 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum