TEMAT: <D> FOTO - nasze piękne warzywniki :-)

<D> FOTO - nasze piękne warzywniki :-) 04 Sie 2016 21:10 #494848

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Po urlopie, jeszcze nie do końca odgruzowane grządki ;)

DSC_0991.jpg


DSC_0992.jpg


DSC_1005.jpg


DSC_1006.jpg


DSC_1011.jpg


Ale miło było po powrocie zobaczyć, że niektóre roślinki się zmieniły

DSC_1007.jpg


DSC_1010.jpg


DSC_1009.jpg


Brutusowi się tak urosło :wink4:

DSC_0981.jpg


DSC_0980.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, kurjan, Adasiowa, Trixi, otojolka, rozalia, Marysia80, panda46366, janinka-n, patrycja


Zielone okna z estimeble.pl

<D> FOTO - nasze piękne warzywniki :-) 08 Sie 2016 14:03 #495495

  • Marysia80
  • Marysia80's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 1566
Jemy "na kolanie". Od jakiegoś czasu pomidory i inne cuda okupują stoły :)
DSC_07301.jpg


DSC_07381.jpg


DSC_07561.jpg
Pozdrawiam, Ania.
Ostatnio zmieniany: 08 Sie 2016 14:09 przez Marysia80.

<D> FOTO - nasze piękne warzywniki :-) 09 Sie 2016 19:06 #495668

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Marysiu, moje czworonogi plus weekendowy gość w moim warzywniku ( na zdjęciu poniżej ) i po Twoich wspaniałych plonach pozostałoby wspomnienie :) Sznaucery to wielkie łakomczuchy ...
Ale plony pierwsza klasa :bravo:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marysia80, Lana

<D> FOTO - nasze piękne warzywniki :-) 09 Sie 2016 20:23 #495682

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1790
  • Otrzymane dziękuję: 7648
forum121.jpg

Na parapecie okiennym też mogą dochodzić.
Pozdrawiam.Rozalia
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, kurjan, grzesiek59, Adasiowa, Marysia80, Agus

<D> FOTO - nasze piękne warzywniki :-) 14 Sie 2016 10:12 #496512

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Agroturystyczne klimaty

DSC083071.jpg


Zebrałam jeszcze co nie co

DSC082941.jpg


DSC082951.jpg


DSC083061.jpg
Pozdrawiam. Jolka.
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan, Adasiowa, Zbyszko46, rozalia, Marysia80, Lana, Agus

<D> FOTO - nasze piękne warzywniki :-) 16 Sie 2016 18:35 #496984

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Witam wszystkich!
Dawno nie zaglądałam na forum, a tutaj tyle macie zbiorów i nawet już przetworów na zimę, a u mnie na razie prawie nic na zimę. Wyjechałam na dwa tygodnie na wakacje. Wczoraj, wracając po drodze wstąpiłam na działkę i trochę musiałam zebrać warzyw. Zdjęcia robione telefonem niezbyt dobre jakościowo, ale zawsze coś można zobaczyć.
Zebrałam dwie skrzynki pomidorów, masę bakłażanów, że teraz się zastanawiam co z tym zrobić. Przerośnięte cukinie i trochę papryki. Papryki to mam niespecjalne. Nie za dużo jak na 40 parę krzaków i w dodatku nie za dużej wielkości, ale to chyba taka odmiana. Na przyszły rok musicie doradzić mi odmiany, które są plenne i rozmiarowo duże i mięsiste.
Mam nadzieję, że w sobotę trafię na działkę ponownie i pozrywam pozostałe pomidory i bakłażany, bo teraz to wszystkiego nie dałam rady zerwać ponieważ samochód był załadowany walizkami i zakupami z wakacji, więc zerwałam tylko tyle ile mogłam zmieścić. Przez dwa tygodnie działka zarosła strasznie. Muszę teraz jakoś to wszystko oporządzić. Nawet cebulę mam jeszcze niepowyrywaną - mam nadzieję, że nie zgniła. Najbardziej to mi szkoda malin, których na krzakach jest ogrom, ale nie miałam siły zrywać po 20-godzinowej trasie i 4 godzinach snu. Ledwo dałam radę pozrywać te warzywa. Na następny rok na wakacje wyjadę dopiero w wrześniu :)


oto moje zbiory :)


1.jpg



5.jpg


7.jpg


8.jpg


9.jpg


11.jpg



5.jpg
Ostatnio zmieniany: 16 Sie 2016 18:47 przez Lana.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, otojolka, Zbyszko46, rozalia, Marysia80, BlueAnna, Agus

<D> FOTO - nasze piękne warzywniki :-) 16 Sie 2016 18:50 #496986

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
I co teraz? Co się robi z taką ilością bakłażanów?
Pozdrawiam. Jolka.
Ostatnio zmieniany: 16 Sie 2016 18:51 przez otojolka.

<D> FOTO - nasze piękne warzywniki :-) 16 Sie 2016 20:58 #497037

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Ja-kie-pięk-ne!!! :eek3: Nie śledzę tak regularnie wątków i nie wiem, z ilu krzaków to zebrałaś, ale gratuluję plonów! Zaplanowałam na przyszły rok miejsce dla kilku krzaczków oberżyny, zamówiłam nasiona i mam cichą nadzieję, że każdy wyda chociaż jeden taki bakłażan na chaczapuri :P
Lana ładnie proszę daj znać jak w Twojej opinii wypada w smaku Tsakoniki.
Choć patrząc na zdjęcia nie spodziewam się prędko odpowiedzi i pewnie będziesz kuchciła z tego różności aż do września ;) Mnie już zwolnił ze stania w kuchni koniec słoików, zaczęłam plony rozdawać.
Ostatnio zmieniany: 16 Sie 2016 20:59 przez Agus.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana

<D> FOTO - nasze piękne warzywniki :-) 16 Sie 2016 21:05 #497044

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Ja już zbieram słoiki po znajomych. :rotfl1: Jutro dokupię duże 4,25l na ogórki.
Bakłażany: Baron i Burżuj od Lany mam przepyszne. Zero goryczki. Burżuj bardzo mięsisty. Ale z pięciu krzaków nie mogę przejeść. Dziewczynki wrzućcie coś bakłażanowego do kulinariów.
Pozdrawiam. Jolka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agus

<D> FOTO - nasze piękne warzywniki :-) 16 Sie 2016 21:40 #497056

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Ja się tam nie mogę jakoś odnaleźć :jeez: Wątku bakłażanowego nie dostrzegłam, ale skorzystam z uprzejmości moderatorek :wink4: i wrzucę swoje pomysły chwilowo, roboczo tutaj.
Znam i robiłam trzy potrawy, w których bakłażan smakował mi przepysznie, dwie z nich to dania gruzińskie, gdzie jest bardzo popularny.
Pierwsze to adżapsandali, warzywny sos oparty na wolno duszonym bakłażanie z dodatkiem kilku papryk, pomidorów i cebul, ze świeżymi ziołami i czosnkiem. Ilościowo bakłażana było dwukrotnie więcej, niż papryki, a papryki tyle samo co pomidorów i cebuli, reszta wg smaku. Bakłażan klasycznie na starcie, przed dalszą obróbką trzeba pokroić, osolić, odstawić i po pół godzinie odsączyć, by trochę znieść goryczkę.
Adżapsandali smakuje doskonale na chaczapuri - ciasto drożdżowe, ilość jak na pizzę, może być zagniatanie na lekkim jogurcie, choć sama robiłam tylko na wodzie, utoczone w kuleczkę, nadziane serem (mozzarella, gruziński albo inny podpuszczkowy, dobry do zapiekania) i delikatnie rozwałkowane jak placek na pizzę, upieczone z odrobiną sera i przy końcu pieczenia albo już po upieczeniu polane adzapsandali.
Pyszne jest też francuskie Ratatui, taki bakłażanowo-cukiniowy odpowiednik naszego poczciwego leczo, obowiązkowo doprawione ziołami prowansalskimi. W słoikach trzyma się równie dobrze, jak leczo.
Ostatnią potrawą jaką mogę polecić jest bakłażan smażony jak kotlecik, w centymetrowych plastrach, osolony, odsączony, panierowany w mące, jajku i bułce tartej.
Ostatnio zmieniany: 16 Sie 2016 21:40 przez Agus.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, otojolka

<D> FOTO - nasze piękne warzywniki :-) 16 Sie 2016 22:03 #497059

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Tutaj forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...25759-z-piekla-rodem Jolu masz przepis na ajvar To jest świetna warzywna pasta. Ponieważ Twoi nie lubią ostrego jedzenia można ją zrobić beż papryczek. Też podobno jest dobra.

<D> FOTO - nasze piękne warzywniki :-) 16 Sie 2016 22:17 #497063

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Ponieważ w domu na wyścigi wyjadają kupny ajvar (i łagodny i ostry), to jak oglądam Wasze bakłażany też postanowiłam w przyszłym roku posiać. Może coś i u mnie urośnie?
Pozdrawiam cieplutko
Hanka

<D> FOTO - nasze piękne warzywniki :-) 18 Sie 2016 10:52 #497263

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Joluś, to jeszcze nie wszystkie bakłażany. Drugie tyle zostało na grządce i jeszcze kwitną. Trochę tego za dużo. Dużą torbę oddałam koleżance. Trochę zjedliśmy smażonych na patelni grillowej, zrobiłam garnek takiej jakby pasty - coś podobnego do ajwaru tyle że ajwar robi się głównie z papryki, a ja zrobiłam głównie z bakłażana :D. Co prawda jeszcze stoi w garnku w lodówce, ale dzisiaj zamierzam przełożyć do słoików. Część chcę pokroić w kostkę, usmażyć i zamrozić. A tak w ogóle to jest tego tak dużo, że aż mi się nie chce nic robić.

Agus, ja mam około 50 krzaków w podwyższonej grządce + jeszcze na grządce normalnej wsadzonych byle jak, między truskawkami i tam jeszcze nie patrzyłam co jest na krzakach. Zapraszam Cię do wątku poświęconemu bakłażanom - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...a-baklazan?start=396
O te odmiany, co pytasz to ja nie mam. Mam wyglądem podobną rosyjską odmianę "Matrosik" , to ta taka pasiasta. Moje bakłażany w sumie wszystkie pyszne i bez goryczki. Teraz te nowe odmiany naprawdę są smaczne, tylko trzeba pamiętać że bakłażan się zrywa niedojrzały. Musi być fioletowy i sprężysty, bo jak już dojrzewa, to zmienia kolor z fioletu na brąz i robi się twardy i gorzki, a także ma wykształcone ziarenka.
Na przyszły rok koniecznie musisz sobie wsadzić chociażby z 10 krzaków.
Ja do słoików dopiero zaczynam coś wpychać, bo akurat jak się zaczęły u mnie plony wyjechałam na wakacje wygrzewać się na słoneczku. Tak więc moja spiżarka jak na razie jest prawie pusta. Mam tylko troszkę ogórków ale to nic. Nadrobię teraz przetworami z bakłażanów, cukinii i pomidorów. Papryki mam bardzo mało.
Za tę wiadomość podziękował(a): otojolka, Agus

<D> FOTO - nasze piękne warzywniki :-) 12 Wrz 2016 18:54 #501260

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6908
  • Otrzymane dziękuję: 41924
Tu niestety nie mam czym się chwalić od 3 tygodni nic nie robione.

022-3.jpg

tu przynajmniej nic nie trzeba robić.

027.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, halgla, Marysia80, Agus

<D> FOTO - nasze piękne warzywniki :-) 12 Wrz 2016 19:45 #501269

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
I to w Tobie bardzo lubię Józiu :kiss3:
U mnie miskanty dopiero zawiązują wiechy ....
Co Ty właściwie chcesz od tego pierwszego zdjęcia :supr3: ? W każdym ogrodzie tak czasami bywa, a zwłaszcza że pisałeś o niedomaganiu kręgosłupa - lepiej na kilka tygodni odpuścić cięższe prace niż potem być unieruchomionym na kilka miesięcy ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<D> FOTO - nasze piękne warzywniki :-) 16 Wrz 2016 07:15 #501834

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
A tam sobie nie kwitnie poplonowa gorczyca? Albo coś podobnie wygląda, moja wysiana wiosną też zakwitła, nim posadziłam kukurydzę. Chyba nie zmienia to jej właściwości dla gleby po przekopaniu?
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<D> FOTO - nasze piękne warzywniki :-) 16 Wrz 2016 08:01 #501838

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6908
  • Otrzymane dziękuję: 41924
Tak to gorczyca po cebuli i czosnku.Wczoraj przejechał kombajn(kosiarka) i po kwitnięciu.Nasion nie zbierałem. :rotfl1: :rotfl1:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 16 Wrz 2016 08:02 przez Krecik stary.
Za tę wiadomość podziękował(a): leszek0921, Agus

<D> FOTO - nasze piękne warzywniki :-) 24 Wrz 2016 16:44 #503020

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
I po co chodzić do warzywniaka jak wszystko na działce

14466937_1270254439664992_90053223_o.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Emalia112, otojolka, Zbyszko46, Marysia80, BlueAnna, Agus, patrycja, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.723 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum