TEMAT: Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 06 Lut 2023 20:20 #822842

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19240
  • Otrzymane dziękuję: 79411
Ja co prawda nie uprawiam tego warzywa (ani innych ;) ), ale że spędziłam marzec 2021 w Abruzji, i to na "zapadłej wsi", miałam okazję obserwować w ogródkach przydomowych. Cime di rapa są traktowane jako danie zimowe. Podobno im bardziej na południe, tym popularniejsze. Typowa przystawka bożonarodzeniowa - do pieczonych lokalnych kiełbasek. Zblanszowane, krótko podsmażone na głębokiej patelni z oliwą, czosnkiem i czerwoną papryką - wg gustu ostrą lub słodką.
Ostatnio zmieniany: 06 Lut 2023 20:32 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): PaulaPola, JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala, Darek67


Zielone okna z estimeble.pl

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 06 Lut 2023 20:31 #822843

  • Darek67
  • Darek67's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 19
  • Otrzymane dziękuję: 55
Alicja, dziękuję Ci bardzo. Nie złoszczę się, pretensje mogę mieć tylko do siebie bo póki co jestem zielony jak ten brokuł który nie jest brokułem :) Może z czasem nabiorę orientacji w gatunkach uprawianych warzyw a i tak wszystkiego nie zmieszczę bo mam za małą działkę na wielkie uprawy. Przetestuję tą rzepę brokułową, mam nadzieję że uprawa się uda i będzie zjadliwa :)
Dziękuję i życzę spokojnego wieczoru :bye:

Pozdrawiam
Darek
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 06 Lut 2023 20:54 #822845

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 926
  • Otrzymane dziękuję: 3317
Olga przekazałaś nam bardzo cenne informacje :) patrzyłam na te odmiany, które wymieniłaś. Mogłabyś opowiedzieć jak i kiedy przygotowywałaś rozsade? Ogólnie całego procesu aż do zbioru jestem ciekawa :P

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 06 Lut 2023 21:11 #822846

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2936
No ja je też kupiłam jako dziki brokuł, ale podejrzewałam, że to nei brokuł - dlatego ma szanse u mnei, bo brokuły nie bardzo - tak jak kalafiory. A oni tam różne takie dziwne roślinki mają. Zresztą i inne "dziwy" zakupiłam przetestować.
Za tę wiadomość podziękował(a): PaulaPola, ewakatarzyna, Babcia Ala, Darek67

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 06 Lut 2023 21:48 #822849

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 926
  • Otrzymane dziękuję: 3317
Lilith weź się pochwal jakie "dziwy" zakupiłaś:)

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 06 Lut 2023 21:58 #822851

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2936
Może mnie tu nie przegonią: oprócz tych dwóch rzepowatych dzikich brokułów (Centoventina+Quarantina): Babka pierzasta (Erba Stella), Trybuła ogrodowa i kapary (tu mnei sposób uprawy przerósł i nie wiem czy się do nich zabiorę haha).
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Darek67

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 06 Lut 2023 22:01 #822852

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 926
  • Otrzymane dziękuję: 3317
Babka pierzasta? To się jadą? :ohmy:

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 06 Lut 2023 22:14 #822853

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2936
Tak, zobaczymy co wyrośnie :D
Za tę wiadomość podziękował(a): PaulaPola, Babcia Ala, Darek67

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 07 Lut 2023 01:16 #822858

  • randia
  • randia's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 17
  • Otrzymane dziękuję: 95
JaNina wrote:
Ja w swojej naiwności myślałam, że będę zajadała już w tym roku :oops: Parę sztuk wysieję w lutym, może się uda coś w tym roku urwać. Resztę wysieję razem z kapustą, czyli na początku kwietnia.
U mnie było tak samo, tylko ja pomyślałam że po prostu nie kwitną w naszym klimacie i nie wywaliłam ich na jesieni tylko ze względu na moje lenistwo i ich "egzotyczny" wygląd.
Wysiewałam w lutym, rozsadę wsadziłam w kwietniu i tak z perspektywy uważam, że to było za wcześnie, bardzo duże rośliny mi urosły, łodyga była długa co nie ułatwiło im zimowania. Jak będę kiedyś miała miejsce (a sporo go potrzebują, korzenie są potężne) na grządkach żeby uprawiać wersję zimującą, to zdecydowanie wysadzę rozsadę bliżej czerwca.
Tak wyglądały w lutym po zdjęciu ubranka:

ale warto było czekać, połowa kwietnia:


Po zjedzeniu różyczki szczytowej w zasadzie cały maj i czerwiec puszczały nowe różyczki, większość zjedliśmy na surowo, łodyżki są supersmaczne.
Brokuła Santee i innego ściągniętego z UK (też "jednoroczny" ale bezodmianowy) traktowałam tak samo - pierwsze różyczki były na przełomie sierpnia i września, rośliny niższe, ale też wyglądały jak palmy:)
PaulaPola wrote:
Olga przekazałaś nam bardzo cenne informacje :) patrzyłam na te odmiany, które wymieniłaś. Mogłabyś opowiedzieć jak i kiedy przygotowywałaś rozsade? Ogólnie całego procesu aż do zbioru jestem ciekawa :P
Pytasz o cima di rapa? Quarantine siałam: do gruntu w pierwszych dniach kwietnia i na początku maja była do zjedzenia, w sierpniu do gruntu - to jej się nie podobało, zakwitła błyskawicznie a łodygi były cieniutkie i niesmaczne. Pozostałe odmiany sadziłam z rozsady w kwietniu i grzecznie sobie rosły tyle dni ile powinny, choroby i szkodniki się ich nie imały (przetrwały nawet atak śmietki), w zasadzie rosły jak chwast.
Pozdrawiam, Olga
Ostatnio zmieniany: 07 Lut 2023 01:27 przez randia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lilith, PaulaPola, Marlenka, JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 07 Lut 2023 11:09 #822875

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2936
To "rosły jak chwast" mnie przekonuje ;)

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 30 Maj 2023 17:43 #833666

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7812
  • Otrzymane dziękuję: 51706
randia wrote:
Ja uwielbiam i uprawiałam różne odmiany brokuła gałązkowego, a pierwszy był właśnie Early Purple Sprouting. Jakież było moje zdziwienie, kiedy się okazało że on jest owszem wczesny, co oznacza że kwiaty ma wczesną wiosną w następnym roku po posadzeniu:) Po posadzeniu rośnie szybko i wysoko, u mnie miał ponad metr, przezimował bez problemu owinięty białą agro mimo sporych mrozów.
JaNina wrote:
Ja w swojej naiwności myślałam, że będę zajadała już w tym roku :oops: Parę sztuk wysieję w lutym, może się uda coś w tym roku urwać. Resztę wysieję razem z kapustą, czyli na początku kwietnia.

Udało się :dance:

32DCF6DE-4EBA-4AEF-9440-662748F0C0B0.jpeg

W dwóch sztukach wysianych w lutym pojawiły się kwiaty :) Mam nadzieję, że gałązek zakończonych kwiatem będzie więcej :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): olegowa, ewakatarzyna, Babcia Ala

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 17 Cze 2023 13:31 #835413

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5636
  • Otrzymane dziękuję: 26659
Nie znalazłam wątku kalafiorowego, wstawiam tu, mój pierwszy w tym roku kalafior zebrany w poniedziałek ze szklarni, odmiana Opaal - pod osłony, drugi zasadziłam w gruncie i kiszka :blink: . Nie jest wielki, ale kalafior jest trudny w uprawie, a pogoda jaka była wszyscy wiemy, więc i tak jestem zadowolona.
20230612_1904472.jpg
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 17 Cze 2023 13:33 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, JaNina, ewakatarzyna

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 27 Cze 2023 12:19 #836415

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 352
Ja to uskutecznia od paru lat i zero wyników,na wiosnę nie ma co tego siać,od razu kwiaty, może jesień,

lepiej po prostu posadzić dużą rzodkiewkę i zbierać pędy kwiatowe (czym większa rzodkiewka dym masywniejsze te pędy),są lepsze w smaku od rapy i bezproblemowe w uprawie.

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 30 Cze 2023 20:49 #836803

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
Od koleżanki ze Szwecji dostałam nasiona dwóch odmian brokuła. Jedna z nich jest fenomenalna- tworzy bardzo zwarte główki, które na dodatek rosną duże i późno wybijają w kwiat. Druga z kolei bardzo szybko zakwita. Oczywiście nie wiem która odmiana jest która, bo przy wysadzaniu rozsady nie zawracałam sobie głowy oznaczaniem odmian B)

brok.jpg


brok2.jpg
Edyta
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, JaNina, ewakatarzyna, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.337 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum