TEMAT: Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 22 Sty 2013 11:36 #114026

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
W moim odczuciu niezwykle łatwo jest uprawiać brokuły w ogrodzie :-)
A skoro wiadomo o ich leczniczych właściwościach, nie ma powodu, żeby nie wyprodukować ich sobie własnoręcznie :teach:

10 marca wysiałam nasiona.

SDC15001.jpg


Jak zwykle do kuwetki, do wilgotnej gleby, przykryłam cienką warstwą ziemi i jeszcze raz spryskałam całość wodą.
Kuwetkę włożyłam w torebkę foliową i postawiłam na ciepły kaloryfer (nie gorący, bo nie planujemy prażenia)!

2 razy dziennie trzeba przewietrzyć ziemię, żeby nie zaczęła pokrywać się pleśnią.
Oprócz ciepła nasiona do kiełkowania potrzebują też wilgoci, dlatego w miarę potrzeb, należy obficie spryskać zraszaczem glebę w kuwetce.

Nasiona kiełkują szybko, po ok. 5-7 dniach cieszą już wyraźne, zielone roślinki :-)

15 marca

15marpapbro.JPG
(pomiędzy paprykami sianymi z 5 marca)

Należy je trzymać na słonecznym parapecie, a rano, przed wyjściem do pracy, sprawdzać, czy ziemia nie przeschła, jeśli tak - podlać.

22 marca

22marbro.JPG


10 kwietnia (nie zapowiadano już mrozów) część rozsady brokułów posadziłam w szklarni i przykryłam agrowłókniną.
Reszta rozsady została w domu i ciepłe dni spędzała na południowym balkonie.

Niedługo później resztę rozsady brokułów posadziłam w ogrodzie i przykryłam je agrowłókniną.
Dopiero jesienią przekonałam się, że brokuły nie boją się chłodów :-) No, ale maluchy trzeba jednak nieco chronić ;-)

SDC11327.JPG
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2013 12:13 przez sd-a.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Henryk


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 22 Sty 2013 11:58 #114034

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Brokuły rosły sobie bezproblemowo w ogrodzie, za to w szklarni gigantyczne pomidory szybko je zacieniły - nigdy wiecej!

brok12.JPG


Rośliny w dolnym zaznaczeniu dostałam jako kalafiory (mniej wartościowy krewny brokuła), ale po jakimś czasie też okazały się brokułami :jeez: :happy4:

Udały się znakomicie, choć nie były tak wypasione jak w sklepach :whistle: ale ja nie przesadzam z nawożeniem, nawet organicznym!

SDC11542_2013-01-22.JPG


SDC12022.JPG


W ubiegłym 2011 roku też uprawiałam brokuły, ale okropnie deszczowa pogoda sprawiła, że przegapiłam czas zbioru i większość pączków zakwitła :jeez:

PIC00501_2013-01-22.JPG


Wyrwałam kwitnące brokuły i wyrzuciłam na kompost.
BYŁ TO BŁĄD.

Po pierwsze można było ściąć same kwiaty i poczekać na kolejne pączki na dole łodygi! Wyrasta ich dużo, choć są mniejsze, ale na to pewnie zaradziłoby nawiezienie brokułów.
Po drugie kwiaty mają to do siebie, że, zapylone, wytwarzają nasiona :-)
W minionym sezonie byłam już mądrzejsza :-)

Duże brokuły zostały zjedzone, a mniejszym pączkom pozwoliłam zakwitnąć a nasionom dojrzeć :-)

Jesienią (na przełomie października i listopada, pamiętam, że już było po pierwszych przymrozkach) wyrwałam z ziemi krzaczki brokułów i przywiozłam w worku do ciepłej piwnicy.
Kilka dni temu wymłóciłam zbiór i uzyskałam własne nasiona na kiełki :-)

SDC14997.jpg


SDC15005_2013-01-22.JPG


SDC15011_2013-01-22.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Joane, Henryk

Odp: Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 22 Sty 2013 12:07 #114039

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
W sobotę wymłócone i przelane, we wtorek wyglądają tak :-)

SDC15079.jpg


Przelewam je 1 raz dziennie wodą schłodzona przegotowaną.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Odp: Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 22 Sty 2013 12:18 #114043

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Artykuł ze strony aktywni.pl/aktualnosci/brokuly-w-walce-z...iem-slepota-i-wrzod/
Naukowcy co jakiś czas odkrywają nowe właściwości tego wspaniałego warzywa. Ostatnio dowiedziono, że brokuł jest bardzo silnym antyoksydantem, szczególnie zdrowe są jego młode kiełki.

Prawdziwie lecznicze właściwości odkryto w kiełkach brokułów. Naukowcy odkryli znajdujący się w nich sulforaphane (SGS), antyoksydant, który organizmowi człowieka pomaga uaktywnić produkcję własnych antyutleniaczy. Młode kiełki brokułów mają o wiele więcej substancji antyrakotwórczych niż dojrzałe rośliny, które mogą w ogóle nie zawierać SGS. Już kilka gramów kiełków dostarcza tyle samo, albo nawet więcej SGS niż kilka kilogramów dojrzałych brokułów.

Kiełki brokułów leczą też wrzody żołądka i zapobiegają nowotworom układu pokarmowego. Bakteria Helicobacter pylori, przyczyna powstawania większości wrzodów żołądka, jest bardzo trudna do usunięcia z organizmu, nawet za pomocą kuracji antybiotykowej. SGS może zabijać bakterię na zewnątrz i wewnątrz komórki, gdzie zostawia ona swoje przetrwalniki. Dzięki temu już wiele osób jedzących kiełki brokułów wyleczyło się z choroby.

Antyoksydant znaleziony w brokułach i ich kiełkach może być również znaczącą pomocą w zapobieganiu ślepocie. Sulforaphane (SGS) chroni oczy przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych UV. Zdolność siatkówki do ochrony przed promieniowaniem z biegiem czasu maleje, co stopniowo może prowadzić do ślepoty. Podczas badań stwierdzono jednak, że SGS skutecznie neutralizuje szkodliwe działanie promieni słonecznych.

W trakcie najnowszych eksperymentów, badacze wystawili komórki siatkówki, które chronią przed stresem oksydacyjnym, na różne dawki SGS, a następnie na działanie promieni ultrafioletowych - podobnych do słonecznych, aby spowodować uszkodzenia. Rezultatem było odkrycie, że antyutleniacz chronił komórki oka przed zniszczeniem, im dłużej były wystawione na działanie związku, tym lepszą otrzymywały ochronę.

A skąd wziąć lecznicze kiełki?

Nic prostszego. Można je hodować samemu w pojemniku na parapecie. Do wegetacji potrzebują jedynie światła i wody. Już po trzech-czterech dniach nadają się do zjedzenia. Należy jednak pamiętać, że nasiona do kiełkowania muszą być specjalnie przygotowane. Na pewno nie można ich kupić w sklepie ogrodniczym. Byłyby wtedy nasączone pestycydami, środkami grzybobójczymi i owadobójczymi, mającymi ochronić młode rośliny przed szkodnikami i pasożytami. Nasiona do kiełkowania należy, więc kupować w sklepach ze zdrową żywnością.
Za tę wiadomość podziękował(a): katja, Amlos, Margolka, Henryk

Odp: Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 22 Sty 2013 16:22 #114087

  • Cebulla
  • Cebulla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 206
Hmmm, nie wiem na jakiej podstawie wmówiłam sobie, że uprawa brokułów jest niezwykle trudna... Spróbuję w tym roku. Siberko, jakie towarzystwo im służy?

Odp: Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 22 Sty 2013 18:14 #114111

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Dagmarko, z dostępnych mi informacji wynika że brokuł (tak zresztą jak i kapusta) nie powinny rosnąć koło cebuli, rzeżuchy i kapusty chińskiej (nie mylić z pekińską)

Bardzo dobrymi sąsiadami brokuła są: ogórki, pomidory, buraki, marchew, groch, koper, seler, szpinak.
Z ziół/kwiatów: ogórecznik, nagietek, nasturcja.

Neutralnymi sąsiadami brokuła są: bazylia, fasola, fenkuł, trybula, kalarepa, kapusta, pasternak, pietruszka, rzodkiewka, rzodkiew, sałata, szczypiorek, rokietta, słonecznik, cukienia, kukurydza cukrowa.
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2013 18:16 przez sd-a.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Odp: Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 22 Sty 2013 18:55 #114134

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
Jakie odmiany brokuła w tym roku będziesz uprawiała?

Odp: Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 22 Sty 2013 20:10 #114178

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Ten ze zdjęć to odmiana Limba. Lepsza do siewów wczesnych, nawet w lutym.
Mam jeszcze Cezara do siewu w kwietniu/maju.

Właśnie, dzięki Tobie, odkryłam, że mam z kilogram różnych nasion :silly: :silly: :silly:
Za tę wiadomość podziękował(a): Madziula

Odp: Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 22 Sty 2013 20:41 #114198

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15811
  • Otrzymane dziękuję: 12182
:eek3: Też zawsze myślałam, że uprawa brokułów jest bardziej skomplikowana :crazy: .

Przy okazji prośba :thanks: - wklej nam Siberio trochę Twoich nasionek do tego wątku :

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...19530-zdjecia-nasion
pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2013 20:44 przez Amlos.

Odp: Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 22 Sty 2013 21:54 #114236

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Zobaczę, co da się zrobić ;-)

Odp: Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 22 Sty 2013 22:02 #114248

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
Ja własnie sprawdziłam jakie ja mam odmiany na ten sezon : Limba i Sebastian

Odp: Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 23 Sty 2013 14:08 #114441

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Ja również uprawiam od kilku lat brokuły, to jedno z ulubionych warzyw. Z moich obserwacji wynika, że większe plony uzyskuje się z wczesnego siewu, kiedy na dworze nie są zbyt wysokie temperatury, później potrafi szybko wybijać w pędy kwiatowe.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Za tę wiadomość podziękował(a): Madziula

Odp: Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 23 Sty 2013 22:41 #114646

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Przypuszczam, że Cezar jest polecany do późnych siewów, bo lepiej znosi wyższe temperatury.

Jak nie zapomnę, to wysieję 2 odmiany: wczesną i późniejszą.

Odp: Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 24 Sty 2013 17:57 #114876

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
Ja wogóle planuje uprawiać brokuły i wiosną i na jesieni-te jesienne wysieję w maju,zbiór będzie wtedy we wrześniu

Odp: Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 24 Sty 2013 23:59 #115059

  • basow@
  • basow@'s Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 141
  • Otrzymane dziękuję: 94
No proszę... chyba i ja w takim razie rozejrzę się za nasionami.
Siberko , a powiedz jeszcze - nie żarły ich żadne gąsienice? Czy chroniłaś je zakrywając włókniną?
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2013 13:49 przez basow@.

Odp: Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 27 Sty 2013 20:27 #116135

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Właśnie nic ich nie żarło! Kapusta obok poszatkowana, a brokuły jak ze sklepu B)

Absolutnie niczego przy nich nie robiłam :-)

Toś pisałam - BEZPROBLEMOWE WARZYWO :hearts:
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2013 20:30 przez sd-a.

Odp: Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 27 Sty 2013 22:57 #116189

  • basow@
  • basow@'s Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 141
  • Otrzymane dziękuję: 94
To bardzo się cieszę , tym bardziej ,że przy okazji spotkania z forumkami , nabyłam drogą kupna odmianę Limba. :)

Choroby brokułów 28 Sty 2013 09:29 #116227

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Wpisałam sobie do Googli "brokuł* choroby" i okazuje się, że inni nie mają tyle szczęścia :ouch:

Nawet nie będę przytaczać tych okropnych nazw :jeez:

Myślę, że podstawą zdrowia warzyw jest zdrowa gleba w ogrodzie i rozsądne organiczne nawożenie.
Kto traktował ziemię bezmyślnie, sztucznie nawoził, przesuszał, nie stosował płodozmianu, najpierw powinien zadbać o odbudowę mikro-życia w swoim warzywniku.

Ja ponownie wykorzystam w tym roku EMy i przetestuję Rosahumus :idea2:
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2013 09:35 przez sd-a.
Za tę wiadomość podziękował(a): Joane


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.336 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum