TEMAT: Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 16 Cze 2020 19:52 #715006

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Zrobię tak jak wcześniej,nasiona podkiełkuję i pójdą do kubeczka.Potem pikowanie i fertygacja.Jak wysadziłam,to tylko raz dałam im wodę z nawozem z biedr.,gdy zauważyłam różyczki.Potem już rosły.To naprawdę bezproblemowe warzywo. :hearts: Tak samo jest z jarmużem.Bardzo żałuję,że nie sadziłam ich wcześniej.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 16 Cze 2020 20:07 #715012

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Anuś, przepraszam, że zawracam Ci głowę, ale napisz mi jeszcze tylko, poproszę, po jakich warzywach będziesz uprawiać te jesienne brokuły ? Polecasz jakąś konkretną odmianę ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, ewakatarzyna

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 16 Cze 2020 20:45 #715027

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Aniu,ja brokuły mam pierwszy raz,to Sebastian.Odruchowo złapałam paczkę nasionek w sklepie z myślą,że jak jarmuż się udał,to może brokuł też :oops: Jest zgrabną rośliną,nie rozkłada liści jak kapusta na pół metra.Wydaje mi się,że brokuły najlepiej sadzić po cebulowych.Tak będzie u mnie.Może też po sałacie,rzodkiewce ,marchwi i pietruszce.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, ewakatarzyna

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 17 Cze 2020 21:54 #715292

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2839
  • Otrzymane dziękuję: 11697
Pierwsze brokuły zebrane ale już widać młode różyczki. Bardzo lubię odmianę Marathon F1 właśnie ze względu na wytwarzanie róż bocznych.

008-105.jpg


048-5.jpg


047-3.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, lucysia, Betula, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 18 Cze 2020 00:15 #715313

  • galka68
  • galka68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 238
  • Otrzymane dziękuję: 1565
anaka wrote:
Aniu,ja brokuły mam pierwszy raz,to Sebastian.Odruchowo złapałam paczkę nasionek w sklepie z myślą,że jak jarmuż się udał,to może brokuł też :oops: Jest zgrabną rośliną,nie rozkłada liści jak kapusta na pół metra.Wydaje mi się,że brokuły najlepiej sadzić po cebulowych.Tak będzie u mnie.Może też po sałacie,rzodkiewce ,marchwi i pietruszce.
Czekajcie, kiedy te jesienne wysiewac? Dziewczyny, nie nadazam za wami )
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 18 Cze 2020 00:31 #715315

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Wiesz,tu chodzi o jesienny zbiór.Z tego co wyczytałam brokuł lubi chłody,więc warto go wysiać ponownie.Jak zrobię to teraz,to przy dobrych wiatrach zbiorę we wrześniu.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, galka68, ewakatarzyna, Szczypiorek

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 18 Cze 2020 07:00 #715325

  • galka68
  • galka68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 238
  • Otrzymane dziękuję: 1565
Aniu i Aniu, tylko sie nie smiejcie glosno. W tunelu mi jeszcze rosnie wiosenna rosada, miala zabrac sasiadka, ale nie widze jej, to te male podrosly, mrowisko wyzera, to ja dosadzam, wiec moja bedzie jesienna z tych roslin. Zebym tylko twarza o ziemie nie padlam, bo nasadzilam kapusty, a u nas jej lat 10 nie bylo, bo jakas choroba dopadala, to lapusty na wsi sadzilismy, a teraz mam na dzialce, najwyzej ziemia odpocznie ))))
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 18 Cze 2020 16:11 #715379

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Nie martw się,nie tylko Ty przetrzymałaś rozsady.Ja też coś mam w zakamarkach na póżniej odkładane,bo najważniejsze trzeba było wysadzić,a resztę się gdzieś upchnie. :rotfl1: A potem mój facet chodzi i pyta,a co z tym,a co z tamtym ,na kompost,czy sadzisz :paper: :search:
A jak jestem w tym temacie,to przeczytałam,że liście brokuła są zdrowsze od samego brokuła.Muszę obejrzeć,czy mączlik za bardzo się nie panoszy,może do czegoś się te liście nadadzą,bo nie pryskane :think: A no i głąb lub też łodyga dobre do surówki Colesław :wink4:
Naturalne ,niebanalne,własne.
Ostatnio zmieniany: 18 Cze 2020 16:15 przez anaka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Betula, galka68, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek, Madziula

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 18 Cze 2020 16:20 #715382

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Moja młodsza córcia co rusz chodzi i coś próbuje. Przedwczoraj próbowała liści kapusty lub kalarepy lub brokuła. Nie wiem z którego urwała, ale smakował i drugiego urwała na później :)
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 18 Cze 2020 19:44 przez lucysia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 18 Cze 2020 22:52 #715481

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Dzisiaj wysiałam Sebastiana prosto do ziemi.Stwierdziłam,że pominę kiełkowanie i wstawiłam w ciepłe miejsce,czyli tunelik.To odmiana wczesna.Wiosną tworzy róże po 30-40 dniach,a jesienią po 45-50 od wysadzenia.Tyle teorii,u mnie pierwszy ścięty po 45 dniach,dzisiaj kolejne 2.Nie dałam mu nawozu pod korzenie,następna rozsada dostanie.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 20 Cze 2020 10:06 #715728

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Wczoraj, zachęcona przez Anię, rozpoczęłam swój "eksperyment" brokułowy i wyłożyłam do podkiełkowania dwie odmiany brokuła: Sebastiana i Novantinę. O tej ostatniej wiem tyle, że jest nazywana także chińskim lub dzikim brokułem i generalnie traktowana jest jak warzywny chwast - do spożycia nadają się zarówno listki jak i łodyżki z wieloma małymi różyczkami. Prawdopodobnie źle wybrałam termin uprawy, bo o tej porze roku ów brokuł może zacząć szybciej kwitnąć niż wiązać różyczki, ale ... nic się zmarnuje, ponieważ chętnych na zieleninę mam wielu ;-)
Dziś rano znalazłam już kiełkujące nasiona Novantiny i wsieję je bezpośrednio w grunt na działce. Z Sebastiana, jeśli skiełkuje, zrobię rozsadę na zbiór jesienny.

Wszystkie Ludki poproszę o trzymanie kciuków za pierwsze kroki w brokułowej przygodzie :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Betula, Wodniczka, pszczolka, galka68, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 20 Cze 2020 14:29 #715776

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Aniu,na pewno się uprawa uda.Mnie się udała,to u Ciebie będzie wzorowo.Ja właśnie przed chwilą ugotowałam na parze do sałatki.Bardzo nam smakuje.Dokładam tylko pokrojone jajka,kukurydzę ,majonez oraz pieprz i sól.Pycha :yummi:
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, ewakatarzyna, Szczypiorek

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 21 Cze 2020 20:10 #716096

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Ja mam brokuły po raz drugi, ale sukcesów to nie mam...Pierwszy, który wypuścił różę - zakwitł, zanim zdążyłam się przymierzyć do zerwania.



20200621_183432.jpg


Pozostałe ( a nazywają się gałązkowe ), różyczki górne mają niewielkie.Pocieszający jest fakt, że po zerwaniu - wypuszczają boczne.



20200621_183421.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, Betula, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 21 Cze 2020 21:15 #716136

  • galka68
  • galka68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 238
  • Otrzymane dziękuję: 1565
Wezcie mnie nie straszcie, ja mam cala grzede, jak mi zakwitna to dedzie dopiero afera :blink: :blink:
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 26 Cze 2020 21:03 #717223

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2839
  • Otrzymane dziękuję: 11697
Jeżeli ktoś zaczyna swoją przygodę z brokułami to warto zacząć od uprawy na zbiór jesienny. Jest zdecydowanie łatwiejsza.
Brokuł Marathon F1 10 dni po ścięciu róży.
014-76.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Betula, galka68, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Madziula

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 26 Cze 2020 23:55 #717253

  • galka68
  • galka68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 238
  • Otrzymane dziękuję: 1565
Juz zaczynam sie martwic czy mi cos zawiaze. Rosnie, ma boczne pedy , cos ja gryzie. Czyms trzeba podkarmic?
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 27 Cze 2020 16:35 #717331

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
:oops: Muszę zrobić drugie podejście do brokuła - nie sądziłam, że nasiona tak szybko skiełkują i przeoczyłam właściwy moment: kiedy zajrzałam do kiełkownika, na waciku już "rosły" siewki. Tłumaczę sama siebie, że widocznie tak miało być, bo w tej chwili brak miejsca w warzywniku, a teraz, zanim będę mogła wysadzić rozsadę, to jedna z grządek ( po sałatach lub buraczkach ) będzie pusta.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Brokuł - cenne, bezproblemowe warzywo 27 Cze 2020 17:32 #717342

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14169
Zachęcona Waszymi próbami również wysieję brokuła, z tym, że zaraz po niedzieli, jak wreszcie przyjdą zamówione zasionka.

Może tym razem się uda :thanks:
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, anaka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.466 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum