TEMAT: <D> Produkujemy własną rozsadę warzyw

<D> Produkujemy własną rozsadę warzyw 05 Lut 2016 11:51 #432056

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja wyniosłam sałatę na zewnętrzny parapet i cały pojemnik jest nachylony w stronę światła, ale i tak kłania mi się w jedna stronę, wynika z tego, że o tej porze nawet na zewnątrz jest za mało światła. Wydaje mi się dziwne bo na tym samym oknie, tyle ze od wewnątrz stoją papryki Tepin i pstrolistna i one są prościutkie , nie kłaniają się. Ja myślę, że dla papryki na parapecie te 15 st jest za mało i ona nie rośnie, a dla sałaty te 3 st jest wystarczająco , więc rośnie i brakuje jej światła. .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Produkujemy własną rozsadę warzyw 05 Lut 2016 11:55 #432060

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15403
  • Otrzymane dziękuję: 51045
Jeśli mimo pochylenia cała rozsada się kłania to wniosek jest tylko jeden. Zbyt mały kąt nachylenia

Pochylenie musi być stricte w kierunku południowym , jeśli kuweta stoi na zewnątrz. Pochylenie w kierunku wschodnim lub zachodnim też będzie skutkować wyginaniem się rozsady mimo odpowiedniego kąta pochylenia.
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2016 12:08 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa

<D> Produkujemy własną rozsadę warzyw 05 Lut 2016 12:08 #432065

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja to wszystko robię tytułem eksperymentu. Więc posiałam różne odmiany po parą nasion do kubków. Chciałam zobaczyć która odmiana najlepiej znosi złe warunki. niestety tych kubków nie da się więcej przechylić. Jutro przepikuję i wtedy będę mogła lepiej manipulować szerszym pojemnikiem.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Produkujemy własną rozsadę warzyw 05 Lut 2016 12:09 #432066

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15403
  • Otrzymane dziękuję: 51045
Popatrz na mój wcześniejszy edytowany post
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Produkujemy własną rozsadę warzyw 05 Lut 2016 12:38 #432086

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
I tu chyba jest problem, bo o tej porze mimo, że okno jest południowo zachodnie wszystko zacienia. Komin sąsiada co prawda przez godzinę, ale jednak, i grusza w znacznej odległości ale rozprasza światło. Po prostu słońce jest jeszcze za nisko.No ale jak na razie krzywa, bo krzywa, ale ładna jest rozsada.Wiem na pewno, że sałata w temperaturze 3-6 st rośnie.
Temat został zablokowany.

<D> Produkujemy własną rozsadę warzyw 05 Lut 2016 12:40 #432089

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6910
  • Otrzymane dziękuję: 41949
Swoja właśnie przeniosłem i ustawiłem równolegle do okna(parapet wewnętrzny).Podniosłem dość wysoko.Jutro dalsza obserwacja i ewentualne zmiany. :garden1: :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

<D> Produkujemy własną rozsadę warzyw 05 Lut 2016 13:36 #432112

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15403
  • Otrzymane dziękuję: 51045
W przypadku okna sprawa jest prosta, bo światło pada tylko z jednego kierunku. Niezależnie więc w jaką stronę świata jest zwrócone okno , rozsada może pochylić się tylko w stronę okna, jeśli kąt pochylenia będzie za mały.
Tu mamy do czynienia z prostym prawem fizyki, że natężenie oświetlenia zależy od kąta padania promieni świetlnych. Zależność ta nie jest liniowa lecz proporcjonalna do funkcji sinus kąta padania.
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2016 13:48 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rozalia

<D> Produkujemy własną rozsadę warzyw 05 Lut 2016 14:01 #432116

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15403
  • Otrzymane dziękuję: 51045
Emalia112 wrote:
I tu chyba jest problem, bo o tej porze mimo, że okno jest południowo zachodnie wszystko zacienia.

Jeśli więc Lucynko rozsada na zewnętrznym parapecie pochyla się do przodu znaczy to, że kąt pochylenia jest za mały. Jeśli pochyla się w stronę wschodnią ,to powodem jest skierowanie okna w stronę zachodnią. Wtedy, jeśli to możliwe rozsada powinna być pochylona nie tylko w stosunku do pionu ale odchylona też jednocześnie w kierunku wschodnim.

Moja rozsada pomidorów stojąca na parapecie wewnętrznym jest pochylona dokładnie pod kątem 30 * do parapetu i siewki stoją prosto jak drut.
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2016 14:24 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

<D> Produkujemy własną rozsadę warzyw 05 Lut 2016 19:24 #432221

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64600
Jarek St. - byłoby nam miło, gdybyś - jako świeżo upieczony forumowicz - przedstawił się w wątku powitalnym naszego Forum i w kilku słowach opowiedział o swoich doświadczeniach i przygodą z roślinami :) - a potem zapraszamy do dyskusji. Jest kilka gatunków tymianku ( Thymus sp. ) - nie jesteśmy w stanie określić zawartości substancji czynnej w zależności od ilości odmian, formy świeżej czy suszonej, od pory zbioru ... nie wszystkie gatunki nadają się do wykorzystania, dlatego bezpieczniej ( i prościej ) jest użyć tymolu.

Józiu , nie żartuj z tymi oknami; do Wielkanocy zdążą się 100 razy pobrudzić ;-) Sałata i zdrowie najbliższych najważniejsze ( mam nadzieję, że to nie grypa, tylko zwykłe przeziębienie - niech rodzinka szybko wraca do zdrowia !). Zazdroszczę Ci - tak szczerze - tej sałaty ... ale skoro na parapecie masz taką temperaturę, a u mnie to 16 stopni, to może i ja porwę się na jakiś eksperyment ? Mietek wspomina o 6 stopniach ... może i dla mnie jest szansa ...
Okna mam od południowego wschodu, parapet wewnętrzny szeroki ( musiałabym tylko przeprowadzić kolekcję fiołków ), kuwety po warzywach przygotowane, Wasze zalecenia i porady zapisane i przeczytane ze zrozumieniem :happy:
Też już tęsknię za wysiewami ...
Spróbuję z ostrymi papryczkami i pietruszką ( wiem! lepiej wysiać w marcu ), ale tylko troszeczkę nasionek tytułem próby. Sałaty na razie nie mam :sad2: .

Emalko, spróbuj wstawić wszystkie pojemniczki do jednej, drewnianej skrzynki - wtedy będzie Ci łatwiej manewrować całością rozsad i bezpieczniej pochylać ku świetle. W zeszłym roku, nie mając pojęcia o konieczności nachylania sadzonek, ustawiłam kilkanaście siewek dyni na parapecie wewnętrznym. Oczywiście wszystkie wyciągnęły się i nie pomagało codzienne odwracanie, pędy były długie i wiotkie, ale mimo wszystko po wsadzeniu do gruntu dały radę ...

Mietku, nie wiem, czy wypada napisać to publicznie, ale mój podziw dla Twojej wiedzy nadal rośnie; nie tylko dla wiedzy zresztą, ale dla cierpliwości i jasności, z jaką tłumaczysz wszystkie problemy. Wykład odnośnie podłoża - naprawdę klarowny i nareszcie wiem, o co chodzi :jeez: . Może te słowa zostaną uznane za podlizywanie się, ale jeśli ktoś mądrze i życzliwie pomaga, to zwyczajnie zasługuje na podziękowania - co niniejszym czynię :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary

<D> Produkujemy własną rozsadę warzyw 06 Lut 2016 09:47 #432359

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5969
:bye: U mnie pierwsze z ziemi wyskakują karczochy, papryczki jeszcze śpią. Moje pojemniczki z posianymi nasionami stoją w leżącym akwarium, czy jeśli tylną ściankę akwarium (tą od strony mieszkania) wyłożę folią aluminiową to coś to da moim siewkom? A jeśli tak to co to daje? Niektórzy tak właśnie robią.
Ostatnio zmieniany: 06 Lut 2016 09:52 przez zielonajagoda.
Temat został zablokowany.

<D> Produkujemy własną rozsadę warzyw 06 Lut 2016 10:22 #432366

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15403
  • Otrzymane dziękuję: 51045
Umieszczenie z tyłu ekranu odbijającego światło skutkuje wzrostem efektywności oświetlenia. Rośliny są wtedy oświetlone z dwóch stron, więc automatycznie na większej powierzchni.

Tak trochę na wesoło można to zilustrować. Mianowicie , jeśli chcemy opalić sobie plecy nie możemy być odwróceni do słońca twarzą. :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): gosiakmala

<D> Produkujemy własną rozsadę warzyw 06 Lut 2016 10:24 #432367

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5969
W takim razie dzisiaj moje pierwsze zielone ludki dostaną folię aluminiową i niech im się plecki grzeją ;)
Dzięki za info :bye:
Ostatnio zmieniany: 06 Lut 2016 10:25 przez zielonajagoda.
Temat został zablokowany.

<D> Produkujemy własną rozsadę warzyw 06 Lut 2016 10:36 #432368

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15403
  • Otrzymane dziękuję: 51045
Ostrzegam jednak, że jeżeli rośliny są umieszczone w zamkniętej przestrzeni o małej kubaturze nastąpi wzrost temperatury. Wypadałoby więc umieścić wewnątrz akwarium termometr, by kontrolować temperaturę i nie ugotować roślin.
Temat został zablokowany.

<D> Produkujemy własną rozsadę warzyw 06 Lut 2016 12:40 #432390

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5969
Pomodoro, myślę że raczej takiego zagrożenia nie ma, akwarium stoi na boku i jest dosunięte do okna, żeby koty łapami nie wyjmowały mi zieleniny, kocia łapa się nie zmieści ale jest szczelina centymetrowa, więc z wietrzeniem nie ma problemu, ale profilaktycznie wstawię tam termometr bo mnie zaniepokoiłeś.
Temat został zablokowany.

<D> Produkujemy własną rozsadę warzyw 11 Lut 2016 17:47 #434233

  • gosiakmala
  • gosiakmala's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 7
pomodoro pochwal się co już wysiałeś? :)
Temat został zablokowany.

<D> Produkujemy własną rozsadę warzyw 11 Lut 2016 17:58 #434238

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15403
  • Otrzymane dziękuję: 51045
Sałata lodowa Bakata, już skiełkowana została wczoraj wyniesiona do pomieszczenia o temp. 6 * C ze względu na prognozowane spadki temperatur poniżej 0 * oraz dziś przepikowane 10 szt pomidorów K-122 w wersji ' czekista ". Z początkiem marca planuję wysiew pietruszki naciowej i kolendry. W połowie marca- papryki, a końcem marca- reszta pomidorków.
Ostatnio zmieniany: 11 Lut 2016 17:59 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, sierika, Adasiowa, rozalia, Marysia80, BlueAnna

<D> Produkujemy własną rozsadę warzyw 11 Lut 2016 21:56 #434352

  • BlueAnna
  • BlueAnna's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 142
  • Otrzymane dziękuję: 126
A kiedy bazylię?
Temat został zablokowany.

<D> Produkujemy własną rozsadę warzyw 14 Lut 2016 09:24 #435069

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6910
  • Otrzymane dziękuję: 41949
Wczoraj namoczyłem nasiona pomidorów,które będą rosły na balkonie.Po 12 godzinach dziś wstawiłem je do nadmanganianu potasu,gdzie będą moczyły się ok.30 minut.Aktualnie na pokrywie akwarium,grzeje się ziemia(torf odkwaszony.),gdzie nasionka dziś wysieje.Następne wysiewy za tydzień.Będa to pomidorki pod folię.Ok.10.03.wysieję pomidory i paprykę do gruntu.

WP_20160214_08_59_35_Pro.jpg

grzejący się torf odkwaszony.Dziś też zrobię nawóz do ferdygacji w wersji do rozsad.Wiosna coraz bliżej. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, leszek0921, Adasiowa, edek86, Marysia80


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.620 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum