TEMAT: <D> Seler z nasion i rozsady

<D> Seler z nasion i rozsady 17 Maj 2020 21:12 #709755

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
Jaki rozstaw?
Ja sadzę w rządzie 35cm a jak jest drugi to w karo na przemian też 35x35
Piotr :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, bietkae, Nimfa, JaNina, anaka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Seler z nasion i rozsady 17 Maj 2020 21:18 #709756

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7831
  • Otrzymane dziękuję: 51889
Jaki rozstaw, to niestety Ci nie powiem :oops: Wg mnie za gęsto :whistle: Nie zależy mi jednak na dużych okazach, wolę takie na jeden raz. Mieszkamy z Mężem sami, więc i zapotrzebowanie mniejsze. Parę sztuk zostawię jednak później na "masę", pochwalić się przecież czymś trzeba :happy:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, pouder, Betula, bietkae, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

<D> Seler z nasion i rozsady 18 Maj 2020 16:33 #709856

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5531
  • Otrzymane dziękuję: 12671
Czy będziecie nawozić selery. Ja saletrą amonową 5g/1l. Jakie jeszcze inne nawozy proponujecie. :idea2:
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

<D> Seler z nasion i rozsady 18 Maj 2020 16:58 #709862

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
U mnie selerki będą karmione tak, jak w ubiegłym roku, czyli nawozem z Biedronki - byłam bardzo zadowolona z plonów, a odniosłam wrażenie, że roślinkom też odpowiadał ten nawóz.

Biedronka 3 ml/l lub zamiennie Kristalon czerwony + saletra amonowa 7ml/l.

Rozsadę sadzę zazwyczaj co 25 - 30 cm :)

W tym roku zaliczyłam trzy podejścia do produkcji rozsady, mam tylko nadzieję, że to ostatnie, z 30 marca, uda się na tyle, że będę mogła wysadzić selerki Goliat na początku czerwca, a tymczasem kibicuję Waszym pięknościom :bravo:

Na zdjęciu poniżej: ubiegłoroczna uprawa odmiany Maxim.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2020 17:22 przez Adasiowa.

<D> Seler z nasion i rozsady 18 Maj 2020 19:48 #709895

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
U mnie podstawą jest nawożenie rzędowe, potem już dawałem tylko wodę.
Ubiegłoroczne.

20191030_152041.jpg
Piotr :)

<D> Seler z nasion i rozsady 18 Maj 2020 19:57 #709897

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Piotruś - wszystko się zgadza - najpierw przygotowujemy stanowisko z dobrym jedzeniem: w przypadku także moich selerków jest to wykopany rządek/rowek, wypełniony obornikiem. Dwa tygodnie później wędrują do niego rozsady, które dalej w trakcie wegetacji są dokarmiane wspomnianym nawozem - przynajmniej u mnie. Plus oczywiście mnóstwo wody, bo selerki to jednak pijaki straszne.

Oby tylko pogoda i czas nam wszystkim sprzyjały :)

p.s. ciekawy kontrast kolorystyczny ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, podjadek, bietkae, Nimfa, JaNina, anaka, Barborka, ewakatarzyna

<D> Seler z nasion i rozsady 18 Maj 2020 20:00 #709899

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
Bardziej rozmiarowy :P
Piotr :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, JaNina, anaka, ewakatarzyna

<D> Seler z nasion i rozsady 18 Maj 2020 20:06 #709903

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Pamiętam ubiegłoroczną wymianę poglądów na temat rozmiarów w wątku porowym. Cóż :oops:
Myślę, że ten aspekt będziemy zgłębiać pod koniec sezonu, aczkolwiek jednak portki są bardziej wdzięcznym obiektem "dyskusji" :happy:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, bietkae, Nimfa, JaNina, anaka, ewakatarzyna

<D> Seler z nasion i rozsady 18 Maj 2020 21:08 #709930

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2842
  • Otrzymane dziękuję: 11722
Moje selery na razie są małe więc korzysta na tym sałata i koper. Czosnek jary jest z przymusu bo nie było dla niego miejsca a chciał rosnąć więc rośnie ale jesienią też go już nie będzie.
003-142.jpg


007-109.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Horti, Miragoral, Betula, bietkae, Agusiak, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, zwykły chłop

<D> Seler z nasion i rozsady 19 Maj 2020 12:35 #710018

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 731
  • Otrzymane dziękuję: 4674
Mój Denar czeka dzielnie, bo jeszcze co najmniej dwie zimne noce w południowych regionach.

Czy można go podskubywać do zupy na bieżąco? Czy nie ruszać zieleniny? To moje pierwsze, więc pytam, ale wyglądają tak apetycznie :garden1:

DSCN3302.jpg
Pozdrawiam Celina
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2020 12:35 przez renmanka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Miragoral, Betula, bietkae, Agusiak, Nimfa, anaka, Barborka, ewakatarzyna, zwykły chłop

<D> Seler z nasion i rozsady 19 Maj 2020 12:38 #710019

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Też miałem myśl by po jednym listku skubnąć. :devil1:


Ale.. :club2: :flower:
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Agusiak, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

<D> Seler z nasion i rozsady 19 Maj 2020 12:39 #710020

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Ja skubie i nic się nie dzieje :)
Pozdrawiam
Aga
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, bietkae, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

<D> Seler z nasion i rozsady 19 Maj 2020 12:44 #710022

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7831
  • Otrzymane dziękuję: 51889
Jak listek ma leżeć na ziemi, to lepiej go skubnąć :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Betula, bietkae, Agusiak, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, renmanka

<D> Seler z nasion i rozsady 19 Maj 2020 20:51 #710106

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
No właśnie od kiedy obrywa się dolne listki ,ile i jak,żeby selerki urosły?Do tej pory robiłam to raczej instynktownie,ale sadziłam może 2 albo 3 razy w życiu i średnio mi szło.Teraz mam od nasionka więc chciałabym doprowadzić tą uprawę do szczęśliwego zakończenia.Czytałam,że seler lubi obornik.Czy dajecie coś pod korzenie?
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

<D> Seler z nasion i rozsady 20 Maj 2020 17:36 #710241

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Anulka, nie potrafię dokładnie określić momentu, od którego zaczynamy obrywać liście z pierwszego okółka - z tego, co pamiętam, zaczęłam sukcesywnie je usuwać, kiedy bulwa była już dostatecznie duża ( zerwaną natkę wykorzystywałam w kuchni i mroziłam ). Sprawdzaj, czy w części wierzchołkowej ( "serduszku" ) nie gromadzą się mszyce - u mnie upodobały sobie to miejsce i zanim je spostrzegłam, namnożyły się tak, że musiałam sięgnąć po oprysk.
Selerki, oprócz tego, że zyskały sławę pijaków, są także żarłoczne :) - zanim trafią do gruntu, przygotowuję dla nich nawożenie rzędowe, czyli 2 tygodnie przed planowanym wysadzeniem napełniam rowek przerobionym obornikiem końskim, a później, w trakcie wegetacji dokarmiam mineralnie.

Tymczasem moja eksperymentalna rozsada, po przesadzeniu w większe kubki, znacznie nabrała ciałka: urosły liście, zaczynają szybko wyrastać nowe i jest cień szansy na własne bulwki ( tym razem rozmiar będzie bez znaczenia :happy: ).
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Bobej, Armasza, Betula, bietkae, Zielona, Nimfa, JaNina, anaka, Barborka, ewakatarzyna

<D> Seler z nasion i rozsady 20 Maj 2020 23:24 #710327

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1991
  • Otrzymane dziękuję: 11348
Swoje selery wysadziłam w ubiegłą sobotę a pod korzeń dostały przefermentowany obornik. Wzorem ubiegłego roku też wsadziłam gniazdo z trzema sadzonkami i jesienią będzie w doniczce. Tak zrobiłam w październiku ub. roku i miałam zielone, świeże listki do końca kwietnia a teraz te stare selerki wysadziłam z doniczki do gruntu i już widać pędy kwiatowe czyli jest nadzieja na świeże nasionka. To mój tegoroczny seler przed wysadzeniem, był kiełkowany w perlicie a następnie przesadzony do doniczek, w których nabrał tężyzny.
seler.jpg
Pozdrawiam Ela
Ostatnio zmieniany: 20 Maj 2020 23:25 przez bietkae. Powód: usunięto zdjęcie
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Nimfa, anaka, Barborka, ewakatarzyna

<D> Seler z nasion i rozsady 20 Maj 2020 23:56 #710330

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Dzięki dziewczyny :hearts: Często wykorzystuję te liście do zup i mrożę,dodaję też do słoikowych ogórków z kurkumą .
Już na początku przy wynoszeniu rozsady zauważyłam zieloną mszycę.Było jej mało a teraz wszędzie pełno tej czarnej skrzydlatej.Trochę usuwam,czekam na tymol.Mam chyba jeszcze Mospilan ,ale raczej nie użyję.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

<D> Seler z nasion i rozsady 21 Maj 2020 07:11 #710343

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Może wypróbuj wodę z octem. W ubiegłym roku za poradą Józia tak pozbyłam się mszyc z róż. Tanio i ekologicznie.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, bietkae, Nimfa, anaka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.772 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum