TEMAT: <D> Seler z nasion i rozsady

<D> Seler z nasion i rozsady 12 Lut 2019 22:01 #642470

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
:teach: Jeszcze czekam z wysiewami ale na pewno będę przenosił skiełkowane nasionka pojedynczo do pierścieni. Omija mnie pikowanie a do niego trzeba dopiero cierpliwości. Dodatkowo rozsada bez pikowania krócej rośnie. A przede wszystkim unikam dzięki temu zbyt głębokiego posadzenia rozsady a seler tego nie znosi.
Ostatnio zmieniany: 12 Lut 2019 22:03 przez przemek1136.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Betula, Ada, Zygowa


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Seler z nasion i rozsady 12 Lut 2019 22:28 #642475

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7851
  • Otrzymane dziękuję: 52019
Trzy lata temu wysiewałam selery 26.02, jako, że zbytnio mi się nie podobały, to w połowie marca wysiałam jeszcze raz. Pod koniec kwietnia, te z marca przegoniły te lutowe. Miałam piękne selery :) . O zeszłym roku selerowym wolę nie wspominać :jeez:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewa-s, Miragoral, Betula, bietkae, Ada, Zygowa

<D> Seler z nasion i rozsady 12 Lut 2019 23:36 #642487

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
Zrobiłam falstart z tym wysiewem, a myślałam że już czas. Trudno jak tylko podrosną pójdą na zimny chów, a w maju na stałe do ziemi.

<D> Seler z nasion i rozsady 13 Lut 2019 08:10 #642504

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64598
Jasiu, przeczytaj w wolnej chwili posty z lutego z poprzednich lat - większość ludzi wysiewała seler mniej więcej w połowie tego miesiąca; jeśli uwzględnimy dość długi czas kiełkowania nasionek, to pierwsze sianie można byłoby wykonać już teraz, choćby celem przetestowania zdolności kiełkowania wybranej odmiany. Jeśli coś się nie powiedzie, zawsze można powtórzyć zabieg początkiem marca.
Poza tym każdy z nas ma inne warunki uprawy ( światło, ciepło ) i do nich także powinno dostosować się termin siewu. Tak myślę ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Miragoral, Betula, bietkae, olegowa, Jasia, Ada

<D> Seler z nasion i rozsady 13 Lut 2019 09:08 #642515

  • gazela
  • gazela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 2628
gazela wrote:
Cóż, moja pierwsza próba z selerem zakończyła się fiaskiem. Wykiełkowało jedno nasionko i dopiero wtedy sprawdziłam, za radą Ani, temperaturę na ruterze. Okazało się, że wynosi ok. 36 stopni :ohmy: Chyba ugotowałam resztę nasionek :jeez: (przełożyłam na parapet i jeszcze ich nie wyrzucam)
Spieszę donieść, że jednak nasionka przeżyły :eek3: Od wczoraj rozpoczęło się intensywne kiełkowanie, a dzisiaj część już wsadziłam do ziemi.Nasionka były na waciku od 24.01., tak więc kiełkowanie zajęło im dokładnie 3 tygodnie. Odmiana Maxim, nasionka te same, które u Ani wykiełkowały po 6 dniach. :woohoo: Tak więc widać, ile zależy od warunków i ogrodnika :happy:
A ja dostałam kolejną lekcję cierpliwości i pokory - jak roślina chce rosnąć to wykiełkuje, choć trochę jej to utrudniałam :devil1:
Pozdrawiam, Małgorzata
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Betula, bietkae, olegowa, Campanula

<D> Seler z nasion i rozsady 13 Lut 2019 09:33 #642520

  • Evien
  • Evien's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 575
  • Otrzymane dziękuję: 2526
Moje nasiona również w ciszy. Ale niestety wygląda na to że światło pomaga. Ja swoje trzymałem w inkubatorze bez dostępu do światła i co z tego że miały +26 non stop. Od paru dni wyciągnąłem i czekam cierpliwie... :coffe:
Łukasz
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, olegowa

<D> Seler z nasion i rozsady 13 Lut 2019 10:01 #642524

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7851
  • Otrzymane dziękuję: 52019
Melduję, że też wysiałam. Nie wytrzymałam. Zawsze jakby coś, to mogę jeszcze siew powtórzyć. Starałam się te maleństwa rozkładać równo, ale one i tak leciały gdzie chciały :devil1: . Stoją na parapecie zachodnim, temperatura parapetu 23st.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, bietkae, Ada

<D> Seler z nasion i rozsady 13 Lut 2019 10:34 #642535

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64598
Małgosiu, Janinko, Łukaszu - bardzo się cieszę, że wspólnie będziemy "selerować" w tym sezonie, dziękuję, że przystąpiliście do wysiewów. Jako że pierwszy raz zdobyłam się na uprawę selera z własnej rozsady, liczę na pomoc doświadczonych ogrodników.
Na pocieszenie wszystkim wątpiącym w powodzenie napiszę, że u mnie tradycją jest, że nasiona kiełkują dobrze, natomiast dochowanie się ładnej rozsady i późniejsza uprawa w gruncie to zupełnie inna historia ;-).
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Betula, olegowa, Ada, gazela, JaNina

<D> Seler z nasion i rozsady 13 Lut 2019 10:39 #642536

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7851
  • Otrzymane dziękuję: 52019
No tak, ogród uczy pokory. Rośliny chcą rosnąć, a my im tylko przeszkadzamy :happy3: Przynajmniej ja tak mam :oops:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Ada, gazela

<D> Seler z nasion i rozsady 13 Lut 2019 20:07 #642639

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
No więc dziś zobaczyłem pierwsze "przecinki" selera, stały na ruterze przez 8 dni a następnie przeniosłem je na parapet i zaczęły wschodzić w 12 dniu. Teraz tylko czekać do wiosny.
20190213_111101.jpg
Pozdrawiam Jurek
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, halgla, Marlenka, Miragoral, Betula, bietkae, Pestka, olegowa, Ada

<D> Seler z nasion i rozsady 13 Lut 2019 20:10 #642640

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7851
  • Otrzymane dziękuję: 52019
Dzisiaj rano wysiałam, a już latam oglądać co u nich słychać :crazy:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Pestka, olegowa, Ada

<D> Seler z nasion i rozsady 13 Lut 2019 21:45 #642669

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11393
Ja jakoś w tym roku podchodzę spokojnie do wysiewów. Dzisiaj kupiłam nasiona ale jeszcze się wstrzymam z otwarciem torebki. Mam swój niezawodny sposób na szybkie wschody więc wstrzymam się do początku marca. Sieję do bardzo mokrej ziemi, nakrywam fizeliną i stawiam na piecu co.
Jak zaczynają puszczać kiełki posypuję lekko ziemią i stawiam w jasnym, chłodniejszym miejscu np. przy drzwiach tarasowych ( mam ogrzewanie podłogowe ). Sieję do płytkiej ale szerokiej doniczki a nadmiar siewek po prostu wyrywam.
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): grzesiek59, Adasiowa, Armasza, Horti, Marlenka, Miragoral, Betula, Pestka, jurek49, Agusiak, olegowa, Ada, aga, JaNina

<D> Seler z nasion i rozsady 15 Lut 2019 14:41 #642967

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Mój seler zaczął wybiegać więc wczoraj stał na balkonie ,ale noc spędził w domu.Dzisiaj też rano dostał eksmisje na balkon.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 15 Lut 2019 14:41 przez Pestka.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Betula, olegowa

<D> Seler z nasion i rozsady 15 Lut 2019 20:40 #643061

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
Trzy dni temu wysiałam selera korzeniowego odm. Maxim i selera listkowego. Nasion nie przykrywałam, są takie maleńkie, że po prostu bałam się, że nie wzejdą. Stoją w temperaturze 22*C.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Marlenka, Miragoral, Betula, Pestka

<D> Seler z nasion i rozsady 15 Lut 2019 21:33 #643069

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Ada dobrze zrobiłaś że nie przykryłaś nasionek ziemią .Seler potrzebuje światła do kiełkowania
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Za tę wiadomość podziękował(a): Ada

<D> Seler z nasion i rozsady 15 Lut 2019 22:36 #643082

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
Chyba podświadomie zadziałała intuicja :happy: dzięki wielkieGrażynko, że powiedziałaś mi o potrzebie światła do kiełkowania bo dotychczas go nie miały.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral

<D> Seler z nasion i rozsady 16 Lut 2019 15:28 #643163

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64598
Powolutku siewki Maxima zaczynają przypominać małe selerki, ale tylko i wyłącznie ze względu na kształt pierwszego liścia właściwego ;-)



Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2019 16:29 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, rychu44, Armasza, rozalia, Marlenka, patrycja, Miragoral, Betula, olegowa, JaNina

<D> Seler z nasion i rozsady 16 Lut 2019 22:01 #643261

  • olegowa
  • olegowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1840
Aniu Twoje selerki już takie śliczniutkie, mój Talar dopiero dzisiaj wysiany. :flower2:
Pozdrawiam Zosia
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.694 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum