TEMAT: <ID> Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 24 Maj 2013 21:50 #160628

  • logitech55
  • logitech55's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 149
  • Otrzymane dziękuję: 55
Czyli jak kupię żurek w słoiczku to mogę najpierw samym kupnym żurkiem dorobić oprysk na te 1 - 2 krzaczki? A dopiero później zrobić większą ilość żurku? Z tego co w internecie pisze to żeby zrobić zakwas (czyli chyba żurek) to trzeba 3-5 dni?


Zielone okna z estimeble.pl

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 24 Maj 2013 22:00 #160636

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Kup żurek, dosyp kredy wg proporcji Pomodoro (przeczytaj dokładnie cały wątek, on podał proporcje). Opryskaj 2 krzaczki, poczekaj :-)
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Za tę wiadomość podziękował(a): logitech55

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 24 Maj 2013 23:52 #160700

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Moje pomidory od dwóch tygodni rosną w skrzyniach w ogrodzie , mają już pierwsze kwiatki . Jutro zaczynam pierwszy oprysk , zacznę od koktajlowych malinowych , 2 krzaki. Nie będę czekała 2 tygodni . Myślę że co dwa dni opryskam po kolei po jednym z odmiany . Nawet jak coś się zmarnuje to trudno , poświęcę pomidorki dla nauki . Na bieżąco będę zdawała relację . Dziś pomidory wyglądają znakomicie . Niskie , grube i z kwiatami , ciemna zieleń .
Nie jestem pewna czy fotorelacja w tym wątku jest wskazana , czy raczej będę zaśmiecała ?

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 25 Maj 2013 07:25 #160747

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51071
Zdjęcia mile widziane.

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 25 Maj 2013 13:38 #160873

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Zimnica dziś okrutna i deszcz siąpi . Pomidory mają rosnąć bez tunelu , ale puki jest tak okrutnie zimno zabezpieczyłam agrowłókniną P50 .Miałam poczekać z pierwszym opryskiem aż się ociepli , ale okrywając pomidory w jednej skrzyni z koktajlowymi malinowymi zobaczyłam coś takiego .

IMAG1212_1.jpg


Liście twarde , krzaki soczyście zielone , a na dolnych listkach żółte przebarwienia . Chyba nie ma na co czekać .
5 krzaków w skrzyni i wszystkie opryskane , przez najbliższe dni nie ma co liczyć na słońce , więc nie powinno być niepożądanych reakcji .
Pozostałe pomidory zdrowe , też okryte .

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 26 Maj 2013 11:26 #161339

  • logitech55
  • logitech55's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 149
  • Otrzymane dziękuję: 55
Wczoraj kupiłem żurek ale w składzie jest sól, aromaty oraz sorbinian potasu

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 26 Maj 2013 11:52 #161363

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51071
No to możesz sobie na obiad zaserwować żurek na kiełbasce :rotfl1:

Bo do oprysku absolutnie się nie nadaje ze względu na sól. Na szczepionkę też się nie nadaje, bo sorbinian potasu jest konserwantem.

Ale dobrze, że to zasygnalizowałeś Inni będą mądrzejsi i przy zakupie zwrócą uwagę na skład.
Ostatnio zmieniany: 26 Maj 2013 11:53 przez pomodoro.

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 26 Maj 2013 11:54 #161366

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Zakwas robi się bardzo prosto. Instrukcja łopatologiczna jest tu:
www.chleb.info.pl/zakwas-porady-praktyczne/zakwas-na-wesolo
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 26 Maj 2013 12:00 #161368

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
pomodoro wrote:
No to możesz sobie na obiad zaserwować żurek na kiełbasce :rotfl1:

Na żurek też nie polecam, po co sobie do organizmu aplikować szkodliwe konserwanty i nadmiar soli. Lepiej samemu sobie zakwas nastawić. :wink4: :happy:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 26 Maj 2013 20:26 #161544

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
A ja zaszczepiłam żurkiem gdzie w składzie jest tylko woda zrodlana,mąka pszenna,płatki owsiane i czosnek.
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 26 Maj 2013 20:27 przez bela.

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 26 Maj 2013 21:55 #161594

  • Joane
  • Joane's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 133
Pomodoro mam pytanie. Niestety nie udało mi się kupić kredy, ale mam dolomit, to też wapno (kalk), czy mogę go użyć zamiast kredy? :think:

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 26 Maj 2013 22:19 #161615

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51071
Joane wrote:
dolomit, to też wapno (kalk), czy mogę go użyć zamiast kredy? :think:

Dolomit , to nie to samo co kreda.

Zapytaj, czy w aptece nie mają "węglanu wapnia strąconego" zwanego potocznie " preacipitatem "
Za tę wiadomość podziękował(a): Joane

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 28 Maj 2013 07:38 #162096

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
W sobotę pryskałam pomidory , było zimno , deszczowo , ale na jednym liściu były zmiany chorobowe . Liść usunęłam , pomidory opryskałam . Wczoraj było bardzo słonecznie , pomidory mają się bardzo dobrze. Dziś deszcz , zimno więc przykryłam krzaki . Jutro ma znów zaświecić słońce . Po południu zrobię zdjęcia .
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 28 Maj 2013 08:42 #162122

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51071
Tacca wrote:
pomidory mają się bardzo dobrze.

Do dobra wiadomość w tą kiepska pogodę. :)

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 29 Maj 2013 09:36 #162539

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Dziś opryskałam San Marzano . Pogoda kiepska , co chwilę pada deszcz , zimno .

IMAG1242_1.jpg


Na razie kondycja pomidorów jest bez zarzutu , następne opryskam jak pokaże się słońce , jak razie Pomodoro poczekam na reakcję na mocne słońce .
Na razie dopóki pogoda w kratkę , raz pali słońce za chwilę zimno i pada deszcz, zmieniłam okrycie . Zrezygnowałam z całkowitego okrycia . Okryłam tylko podłoże i podstawę łodyg .

IMAG1246_1.jpg


IMAG1247_1.jpg
Ostatnio zmieniany: 14 Cze 2013 00:25 przez .
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Joane, Daro65

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 29 Maj 2013 18:21 #162631

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51071
Widzę Danusiu, że wodzisz tu prym w tych pionierskich opryskach. Liczę na Twoją dalszą współpracę.

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 29 Maj 2013 21:26 #162698

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Pomodoro, jak najbardziej , współpraca będzie . Na bieżaco bedę informowała o moich poczynaniach. Dwie odmiany opryskalam , w odstępie czterech dni teraz czekam na mocne słońce.
Ostatnio zmieniany: 15 Mar 2015 08:43 przez .
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Biologiczna ochrona pomidorów i ogórków - mleczan wapnia 29 Maj 2013 21:42 #162711

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Ja dzisiaj opryskałam po jednym krzaku St. Pierre,Kmicica,Bawole Serce,Malinówka,Denara,koktajlowe Maskotkę i Czereśniowe oraz prysnęłam na ogórka sałatkowego NN którego dostałam od znajomej jak wszystko będzie dobrze to w piątek robię oprysk wszystkim.
Pomodoro zostało mi mikstury w opryskiwaczu czy jej się nic nie stanie do piątku.
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 29 Maj 2013 22:54 przez bela.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.412 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum