TEMAT: <D> Ziemniaki

<D> Ziemniaki 26 Lis 2019 21:15 #682140

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
No,trochę więcej wiem.Wielkie dzięki. :) Nie mam 40 arów,więc po prostu posadzę po zachodniej i zobaczę - może się uda.I oczywiście będę pamiętać o okrywaniu. :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): rys20


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Ziemniaki 26 Lis 2019 21:24 #682143

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Ja też nie mam 40 arów dla ziemniaków..,. Cha cha To cały ogród z drzewami owocowymi /niektóre stare i poniemieckie tak tak jeszcze są/ z zasadzonym lasem ca 20 ar, z altaną, łąka /nie mylić z trawnikami brrrr/ bo trawników u mnie nie ma itp. Ziemniaczków razem sadze tak z 80 sztuk. Wczesnych może z 20. I mamy z małżonką jeszcze 5 dzikich kotów na utrzymaniu. Hej
Ryzard
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda, Armasza, Miragoral, aga

<D> Ziemniaki 26 Lis 2019 21:32 #682144

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
I tak Ci troszeczkę zazdroszczę... ;) Ja upycham wszystko na naprawdę małej przestrzeni.Ale co tam,prawdziwy ogrodnik nawet na balkonie może stworzyć Eden.Pozdrawiam cieplutko Ciebie i Małżonkę i kilka głaśnięć dla kotków. :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): rys20

<D> Ziemniaki 26 Lis 2019 22:09 #682151

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Hej,
kotki i kocury są zadowolone....
Szczególnie ciekawe czy ten co przywędrował kilka dni temu. Jeszcze się do moich miejscowych nie dopasował. Zobaczymy bo to 6-ty
Ostatnio zmieniany: 26 Lis 2019 22:11 przez rys20.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, patrycja

<D> Ziemniaki 30 Lis 2019 16:26 #682463

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Moja kolekcja ziemniaczków powiększyła się o kolejne kolorowe odmiany : te okrąglejsze to SALAD BLUE a te podłużne to VITELOTTE NOIRE. Z przyjemnością uprawiałam w tym sezonie 3 kolorowe odmiany - świetne były w zupie, w plackach czy jako składnik drugiego dania.
15751311672681976807801.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, patrycja, Betula

<D> Ziemniaki 02 Gru 2019 11:09 #682593

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Marzenko,właśnie szukałam takich ziemniaczków.Gdzie kupiłaś? :oops:
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2019 11:12 przez aga.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka

<D> Ziemniaki 03 Gru 2019 19:22 #682724

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Aga ja kupiłam te okrągłe w kauflandzie a te śmieszne balaski w Biedronce. Czasami trafia się coś w Lidlu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, aga

<D> Ziemniaki 12 Sty 2020 16:58 #686897

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Denary 2019

20190618_174942.jpg


20190518_181406.jpg


20190801_200316.jpg


20190831_064904.jpg
Pozdrawiam
Aga
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2020 17:09 przez Agusiak.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, pszczelarz5, Betula

<D> Ziemniaki 14 Sty 2020 16:51 #687141

  • Irek0102
  • Irek0102's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 36
Kiedy były sadzone te Denary ? Na suszę chyba nie narzekały :whistle:
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

<D> Ziemniaki 14 Sty 2020 16:53 #687142

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7914
Ta powódź to pewnie w maju. U nas też lało cały miesiąc podwójna norma miesięczna. Za to od czerwca susza ;/
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Agusiak

<D> Ziemniaki 14 Sty 2020 18:30 #687156

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Irek, sadzone były w kwietniu przeszły deszcze ale pierwszy był pod koniec maja i taki zlewny a później znowu susza i znowu zlewa i znowu susza
Pozdrawiam
Aga

<D> Ziemniaki 22 Lut 2020 00:12 #694382

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Witam,
jak do tej pory nikt nie pisze o ziemniakach w tym sezonie. Więc zacznę ja.
Kilka dni temu posadziłem 1-szą turę podkiełkowanych ziemniaczków Denar do ziemi. Tzw ryzyk-fizyk, zimy nie ma. Temperatura ziemi na głębokości 12 cm była 8 stopni. Wcześniej z tydzień rozłożyłem niski tunel foliowy w tym miejscu celem podgrzania ziemi. Po posadzeniu oczywiście też przykryłem tunelem. Dodatkowo w tunelu przykryłem białą zimową włókniną ziemię na płask. Może zabezpieczy ziemniaki przed przymrozkami jakby co po wschodach.
Oczywiście mam drugą turę wczesnych aktualnie kiełkowanych ziemniaczków do posadzenia w połowie marca. Lordy, pod włókninę. Dla info: tu chodzi o ilości rzędu po 20 sztuk......
Cześć Ryszard
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2020 00:13 przez rys20. Powód: poprawka
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda, CHI, Miragoral, Betula, renmanka

<D> Ziemniaki 13 Mar 2020 00:03 #698025

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Witam,
ja w sprawie moich posadzonych ziemniaczków...
Posadziłem 2 turę podkiełkowanych ziemniaków w ilości szt 18 Lord. Przykryłem je na razie folią, z zamiarem zmiany na włókninę po najbliższym przymrozku.
Wydaje mi się, że te pierwsze sprawują się mimo zimna poprawnie. Kilka już jest nad ziemią - są liście. Nie wiem czy wszystkie ale to będzie wiadomo po najbliższych przymrozkach po zdjęciu folii. Prognoza na noc sob/niedz -4 stopnie. Jak wiem to u mnie będzie minus 5. Zobaczymy.
Cześć Ryszard
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Miragoral, M a r i u s z

<D> Ziemniaki 14 Mar 2020 21:30 #698369

  • M a r i u s z
  • M a r i u s z's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 147
rys20

W tym roku po raz pierwszy będę uprawiał ziemniaki. Kupiłem 5kg Vinety i 5kg Red Sonia ( do podziału z kolegą).
Możesz napisać parę zdań o podkiełkowaniu ? Jakich błędów nie popełnić w ogólnej uprawie ? Będę wdzięczny za wskazówki :)

<D> Ziemniaki 14 Mar 2020 22:41 #698382

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Witam,
podkiełkowanie jest proste: mam pojemnik przeźroczysty, taki do przechowywania w garderobie drobnej odzieży. Wymiary tak 30x50 cm. Lub dowolny inny ale przeźroczysty, aby zmieściły się tam potrzebne ziemniaki - w zasadzie w 1 warstwie. Jak więcej ziemniaków to można takie pojemniki stawiać piętrowo, dlatego wtedy powinny być dosyć wysokie. Ja mam ok 25 cm.. Wkładam ziemniaki - jedną warstwę, oczkami do góry, można układać 2 warstwy. Nigdy nie praktykowałem tego bo nie układam więcej niż 1 warstwę - max 40 sztuk. Bo sadzę kilka odmian w różnych terminach. Następnie delikatnie spryskuję ziemniaki i przykrywam nie szczelnie pudło. Stawiam w nieogrzewanym pomieszczeniu na kilka tygodni. Z dostępem do światła, ale bez przesady -nie potrzeba w oknie. Temperatura 10-18 stopni, ale nie pokojowa. To nie apteka. Po kilku tygodniach /im niższa temperatura tym dłużej/ Ziemniaki maja MAŁE ZIELONE KIEŁKI. Można sadzić.
Jeszcze 2 uwagi: 1. wbrew utartej opinii wybieram na sadzeniaki egzemplarze jak największe z kilku powodów. Nie więdną w trakcie kiełkowania bo są większe i maja z reguły więcej oczek, z których wypuszczają pędy i korzenie z bulwami - większy plon.
2. nie wszystkie małe mają siłę kiełkowania i to widać bo są bez kiełków. Nie trzeba sadzić.
Nie należy ziemniaków w trakcie kiełkowania wielokrotnie spryskiwać wodą, wypuszczają wtedy niepotrzebnie korzenie spod kiełków.
Tyle.
Jeszcze dodam, że moje pierwsze ziemniaczki Denar posadzone eksperymentalnie 17.02 w tunelu już są nad ziemią. Powschodziły. A temperatury nie były najlepsze. Posadziłem też druga turę Lord 10.03 pod płaskim przykryciem folią.
Postaram się pokazać na foto kilka ziemniaczanych i nie tylko ciekawostek związanych z temperaturą w przyszłym tygodniu. Po tych wczoraj-dzisiaj-jutro nocnych przymrozkach.
cześć Ryszard
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Miragoral, Betula, M a r i u s z

<D> Ziemniaki 14 Mar 2020 23:08 #698385

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Co do uprawy to nie wiem jaka jest najlepsza. Ja uprawiam tak. Wczesne sadzę normalnie w ziemi ale płytko. Odstępy miedzy rzędami duże . Najlepiej 0,8-1 mb. Ale gęsto w rzędzie - 25 cm mniej więcej. Dla wczesnych mniej, dla późnych więcej. Po wschodach i gdy mają z 15-20 cm łodygi lekko obredlam ziemią. Potem gdy jeszcze podrosną / kwiecień / zaczynam obsypywać skoszoną trawą. Sukcesywnie. Ziemniaki wypuszczają korzenie z rosnących łodyg. Im wyżej są obsypane tym większy plon. Proszę to sobie zobaczyć na wyrwanym krzaku. Ale dla wczesnych / a chcę je mieć 2 połowa maja/ nie należy za dużo obsypywać. Tu piszę cały czas o trawie ewentualnie słomie. Oczywiście można tradycyjnie ziemią. Ponieważ moje najwcześniejsze ziemniaczki sadzę wiadomo kiedy to w tunelu, który utrzymuję do końca marca odstępy rzędów są tylko 60cm. Ubolewam nad tym bardzo ale szerokość folii.... Potem przykrywam włókniną, aby mieć mniej podlewania...
Co do nawożenia - obornik granulowany ale bez przesady. Nie mam dostępu do obornika.
Ziemniaki późne na przechowywanie uprawiam na podwyższonych grządkach - jako przedplon dla założenia normalnych upraw warzywnych. Coś jak permakultura: gałęzie, słoma, mało ziemi i słoma, słoma itp. Ale to koniec kwietnia/maj. Tam posadzę ziemniaczki Yelly i Lilly. Bo nam podeszły. Już są w piwnicy.
Cześć
Ryszard
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Miragoral, Betula, M a r i u s z

<D> Ziemniaki 15 Mar 2020 10:52 #698445

  • M a r i u s z
  • M a r i u s z's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 147
Dziękuję bardzo. Ryszard ile kg młodych ziemniaków można uzyskać z 1 sadzeniaka ?

<D> Ziemniaki 15 Mar 2020 21:46 #698585

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Myślę, że tak do 1-2 kg. To wybitnie zależy od odmiany a szczególnie od nawożenia /obornik np/. Dlatego teraz posadzę też późne Yelly którą kiedyś poleciłem znajomym /na podstawie info z internetu/ a są dobre, duże i bardzo plenne.. Teraz mam te darmowe sadzeniaki w liczbie 40 szt. A nie widziałem ich w supermarketach. Na ruskich portalach mają plony jakichś ziemniaków i 5 kg ale w to nie daję wiary.. Tylko nie piszą o odmianach /bo ruskie, takich nie ma u nas/, smaku, i typie gastronomicznym. Ja około 1-2 kg bo jak pisałem nie nawożę jakoś szczególnie a ziemia słaba. Przy czym wczesne to raczej ta dolna granica. I jeszcze o supermarketach: bo tam kupuję ziemniaki do sadzenia, próbujemy, i plus albo minus. Trudno kupować worek 30kg sadzeniaków jak się chce sadzić 3-4 odmiany wczesne lub późne. Tym bardziej kup w lutym sadzeniaki w centralach nasiennych..
I jeszcze jedna informacja subiektywna ale... Ziemniaki oceniam pod względem smakowym też na jesienne i wiosenne. Na czym to polega? Otóż ziemniaki jesienne to takie które smakują na jesieni, czyli po wykopaniu. A wiosenne to takie które dopiero smakują znacznie później, na wiosnę. Dla mnie takim typem wiosennym są własnie Yelly, niekoniecznie dobre jesienią. Tyle, to są moje opinie. Można sobie porównać smak ogólnie dostępnej supermarketowej GALI jesienią i wiosną.
cześć
Ryszard
Ostatnio zmieniany: 15 Mar 2020 21:48 przez rys20. Powód: poprawka
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, M a r i u s z


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.453 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum