TEMAT: <D> Ziemniaki

<D> Ziemniaki 15 Mar 2020 23:05 #698602

  • M a r i u s z
  • M a r i u s z's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 147
Ja kupiłem SADZENIAKI ZIEMNIAKA VINETA 5KG KLASA A KWALIFIKOWANE PASZPORT.
Dodatkowo po zamianie z kolegą będę miał RED SONIA.
Wykopałem dzisiaj bruzdy na szerokość szpadla , ale po konsultacjach z kolegą poszerzę je o kolejny szpadel po czym zasypię je ziemią wymieszaną z kompostem. W połowie kwietnia wsadzę sadzeniaki. W miejscu sadzenia rosła trawa .
Masz Ryszardzie jakieś uwagi co do moich poczynań względem przygotowania miejsca pod uprawę ?


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Ziemniaki 16 Mar 2020 14:14 #698686

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Super, ziemniaki lubią papu. Ale czemu chcesz czekać do kwietnia? Zresztą to zależy gdzie mieszkasz. Ja Dolny Śląsk. Tu cieplej niż na wschodzie Polski, ale jak się da pod folię to ziemia się szybko nagrzewa od słońca w dzień i ziemniaki teraz szybko wykiełkują. Inna strategia to teraz je podkiełkować w dosyć wysokiej temperaturze 16-18 stopni i na samym początku kwietnia posadzić. Wtedy najlepiej pod białą włókniną. Włóknina powoduje mniejsze nagrzewanie ziemi i dłuższe trzymanie wilgoci a też w nocy ogranicza wychładzanie. Ja wszystkie zasiewy co najmniej do wykiełkowania przykrywam białymi włókninami. Aktualnie pod włókninami są już posiane wczesne marchewka, pietruszka, groszek. I późna pietruszka.
Porobiłem dzisiaj parę zdjęć i zamieszczę je wieczorem = szczególnie jak się miewają moje pierwsze posadzone w lutym ziemniaczki.
Cześć
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral

<D> Ziemniaki 16 Mar 2020 21:19 #698789

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Witam
moje ziemniaczki całkiem dobrze się mają. Zdjąłem folię aby zobaczyć jak przetrwały sobotnio-niedzielny mróz. Było mroźnie od popołudnia do rana w niedzielę. minus 6 stopni prawie całą noc.

IMG_1247.jpg

tunel foliowy gdzie mieszkają ziemniaczki od lutego. Zastosowałem od strony nawietrznej dodatkowy magazyn ciepła - 150 litrów wody w butelkach i wiadrach. Rewelacyjnie działa!
IMG_1230.jpg

Rośliny w sobotę przykryłem dodatkowo zwykłą włókniną
IMG_1231.jpg

Tak to wygląda dzisiaj. Kilka krzaków jeszcze nie pokazało się. Widać wyraźnie, że w skrajnych rzędach są mniejsze krzaczki - zimniej.
IMG_1234.jpg

IMG_1235.jpg

A tak wygląda stanowisko ziemniaczków Lord - posadzone kilka dni temu
przykryte na razie folią na podwyższonej grządce
IMG_1237.jpg


Patent z wodą z butelkami zastosowałem też w innym niskim tuneliku - sałata i wczesna kapusta + 60 l wody.
IMG_1220.jpg


Cześć
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Bobej, Armasza, Marlenka, Miragoral, aga, M a r i u s z

<D> Ziemniaki 16 Mar 2020 21:38 #698796

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 730
  • Otrzymane dziękuję: 4660
Ryszard - a co sądzisz o uprawie ziemniaków w workach? Po ile ziemniaków dać do worka takiego po pszenicy? Czy ziemniaki będą rosły w samym przeleżałym (rok/dwa) oborniku kozim, czy jednak trzeba im dać ziemi, a obornik tylko jako dodatek?
Pozdrawiam Celina

<D> Ziemniaki 16 Mar 2020 22:00 #698800

  • M a r i u s z
  • M a r i u s z's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 147
rys20 wrote:
Super, ziemniaki lubią papu. Ale czemu chcesz czekać do kwietnia? Zresztą to zależy gdzie mieszkasz. Ja Dolny Śląsk. Tu cieplej niż na wschodzie Polski, ale jak się da pod folię to ziemia się szybko nagrzewa od słońca w dzień i ziemniaki teraz szybko wykiełkują. Inna strategia to teraz je podkiełkować w dosyć wysokiej temperaturze 16-18 stopni i na samym początku kwietnia posadzić. Wtedy najlepiej pod białą włókniną. Włóknina powoduje mniejsze nagrzewanie ziemi i dłuższe trzymanie wilgoci a też w nocy ogranicza wychładzanie. Ja wszystkie zasiewy co najmniej do wykiełkowania przykrywam białymi włókninami. Aktualnie pod włókninami są już posiane wczesne marchewka, pietruszka, groszek. I późna pietruszka.
Porobiłem dzisiaj parę zdjęć i zamieszczę je wieczorem = szczególnie jak się miewają moje pierwsze posadzone w lutym ziemniaczki.
Cześć

Ryszard ,też mieszkam na Dolnym Śląsku. Chcę sadzeniaki skiełkować i dopiero posadzić.Na razie czekam na paczkę z sadzeniakami :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral

<D> Ziemniaki 16 Mar 2020 22:01 #698801

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Nigdy nie uprawiałem ziemniaków w workach. Może dlatego, ze mam duży ogród ca 50 arów. Co prawda na połowie zasadziłem 12 lat tamu drzewa ale jeszcze zostało.. Mam zamiar w tym sezonie zasadzić dla eksperymentu ziemniaki w oponach. Polega to na dokładaniu opon /czy tam czego innego - mam stare opony/ i dosypywaniu ziemi w miarę wzrostu krzaka. Wracając do pytania to w tych oponach będę miał podobny problem. Tylko nie mam naturalnego obornika.
Ziemniaki lubią obornik pewnie w każdej postaci, każdy rolnik to powie. Ale czy na samym oborniku tobym miał poważne wątpliwości. A obornik przeleżały jest nawet lepszy bo naturalnie przekompostowany. Ja bym dał z ziemią aby nie było za dużo azotu. Nie wiem jakie proporcje, nie mam w tym doświadczenia. A ziemniaków dałbym - podkiełkowanych - 2 sztuki max 3. Będą miały dużo nawozu. Zresztą poeksperymentuj: Daj w jeden worek sam obornik przekompostowany a do drugiego 50/50. Będzie wiadomo jesienią....
Powiem tylko jak będę postępował z ziemniakami w oponach: najpierw w jednej oponie w ziemi z odrobiną obornika granulowanego. Potem w miarę wzrostu będę dokładał opony /mam 4/ i dosypywał minimalnie zwykłej ziemi + minimalnie obornik granulowany + dużo słomy albo skoszonej trawy. Bo ziemi też nie mam za dużo. Zobaczymy.
cześć
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, renmanka

<D> Ziemniaki 16 Mar 2020 22:06 #698803

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Mariusz rozłóż wcześniej jak możesz folię nawet na płask. Ziemie się ogrzeje. Ja to robię tak min 1 tydzień przed sadzeniem ziemniaków.
Ostatnio zmieniany: 16 Mar 2020 22:08 przez rys20. Powód: uzupełnienie
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, M a r i u s z

<D> Ziemniaki 18 Mar 2020 18:16 #699099

  • M a r i u s z
  • M a r i u s z's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 147
Czy czarna agrowłóknina będzie ok ?

<D> Ziemniaki 18 Mar 2020 23:03 #699179

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Witam,
Mam też czarną włókninę, ale w zasadzie jej nie stosuję. W celu nagrzania ziemi oczywiście lepsza taka niż nic /najgorsza do tego celu biała, odbija promieniowanie słoneczne w tym ciepło/. Jednak mały, niski tunelik jest też buforem ciepła i obniża wychładzanie w nocy, bo stwarza izolację termiczną. Nawet folia położona na płask. Kiedyś eksperymentalnie zrobiłem pomiary temperatur ziemi po przykryciu różnymi okryciami. Stąd takie mam wnioski empiryczne.
Czarna włóknina jest dobra do zduszenia chwastów, ale ja stosuję pokrywanie słomą lub skoszoną trawą z trawników /mulczowanie/. Zarówno na jesień po zbiorach jak i w trakcie uprawy. Mulczuję w odpowiedni sposób w zasadzie wszystkie uprawy warzywne. Eliminacja uciążliwych chwastów, ograniczenie wysuszania ziemi.
Wracając do tematu to na początku kwietnia ziemia powinna być i tak już dobrze nagrzana dla ziemniaków, więc pewnie jest obojętne jakie środki zastosujemy. Ale im ziemia cieplejsza tym lepiej. Moje po posadzeniu 17.02 wychodziły nad ziemię ponad 3 tygodnie. W kwietniu pewnie podkiełkowane zrobią to w tydzień. Ale jak się chce mieć młode, swoje ziemniaczki w połowie maja to tak się ma... Zobaczę, kiedy wyjdą z ziemi te posadzone 10.03. Pewnie po 2 tygodniach bo teraz cieplej.
Cześć.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, M a r i u s z, renmanka

<D> Ziemniaki 19 Mar 2020 17:27 #699277

  • M a r i u s z
  • M a r i u s z's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 147
Ryszard, sadzeniaki już są w jasnym garażu. Spryskane wodą. Jaką długość i grubość powinny mieć kiełki ? Ile ich powinno być ? Jak duże powinny byc sadzeniaki ?


ps.
W jaki sposób wstawić zdjęcie bezpośrednio w post ?

<D> Ziemniaki 19 Mar 2020 23:30 #699338

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Co do kiełków to prawidłowe są małe ale nie białe tylko zielone. Ich wielkość nie ma znaczenia, szczególnie jak jest na to mało czasu. Głównie chodzi o pobudzenie kiełkowania co przyspiesza ogólnie wegetację rośliny.
A co do wstawiania zdjęć to po kliku -Dodaj plik - i wybraniu odpowiedniego pojawi się na dole w ramce, Następnie klik w ramce Wstaw.
I tak po kolei na przemian z komentarzami
cześć
Ostatnio zmieniany: 19 Mar 2020 23:31 przez rys20. Powód: uzupełnienie
Za tę wiadomość podziękował(a): M a r i u s z

<D> Ziemniaki 19 Mar 2020 23:57 #699342

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Jeszcze co do pogody:
meteo zapowiada u mnie trzy dni ze znacznymi nocnymi ujemnymi temperaturami. Cos ok -4 stopnie. Czyli u mnie będzie jak zwykle -6. Mam niestety zastoisko mrozowe. Zobaczymy jak metoda butelkowa i powtórzenie zabezpieczenia roślin jak poprzednio zda egzamin. Bo ziemniaczki są już całkiem spore nad ziemią. A teraz jeszcze dodatkowo 2 butelki z wodą.... cha cha ale to dodatkowe 10 litrów. Prawa fizyki, woda ma największe ciepło właściwe ze znanej materii. Więc trzeba to wykorzystać.
Ja tu sobie żartuję ale od kilku lat szukałem możliwości zabezpieczania roślin przed wiosennymi przymrozkami. Były od dawna publikowane na forach metody umieszczania beczki z wodą w foliówce. Próbowałem ale nie mam dużej 200l beczki metalowej, pomijając że zajmuje miejsce. A butelki z wodą są zdecentralizowane i łatwe do umieszczenia w niskich tunelach.
Cześć
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, M a r i u s z

<D> Ziemniaki 20 Mar 2020 09:02 #699376

  • M a r i u s z
  • M a r i u s z's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 147
IMG_20200319_125718-2.jpg


Udało się :)
Ostatnio zmieniany: 20 Mar 2020 09:03 przez M a r i u s z.
Za tę wiadomość podziękował(a): rys20

<D> Ziemniaki 22 Mar 2020 19:43 #700061

  • M a r i u s z
  • M a r i u s z's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 147
Ryszardzie Szanowny,

mam sporo popiołu. Gdzieś wyczytałem , że popiół można wysypać w miejsce sadzenia ziemniaków. Co Ty na to ?

<D> Ziemniaki 23 Mar 2020 22:37 #700271

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Popiół tak ale tylko drzewny, działa jak wapno(oczywiście bez przesady) , no i nie sadź w czysty obornik :)I nie jednocześnie popiół i obornik(azotu nie daje się z wapnem
Ostatnio zmieniany: 23 Mar 2020 22:39 przez tadeo68.

<D> Ziemniaki 23 Mar 2020 23:15 #700279

  • M a r i u s z
  • M a r i u s z's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 147
tadeo68

Chcę posadzić w ziemię z kompostu. Czy mogę tą ziemię posypać popiołem ?

<D> Ziemniaki 24 Mar 2020 07:01 #700300

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3212
  • Otrzymane dziękuję: 7903
A wiesz jakie masz ph gleby?? bo popiołem możesz sobie zniszczyć podłoże.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek

<D> Ziemniaki 24 Mar 2020 19:43 #700508

  • M a r i u s z
  • M a r i u s z's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 147
Nie wiem. Chciałem dać glebę do analizy , ale okoliczności nie pozwoliły.
Uważacie ,że lepiej w takiej sytuacji odpuścić popiół ?


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.733 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum