TEMAT: <D> Zielony groszek

<D> Zielony groszek 18 Kwi 2018 17:27 #601319

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
Cześć!

Powiedzcie, jest jeszcze sens siania groszku? Mam groch cukrowy Ambrosia. Robiłam co prawda rozsadę z miesiąc temu, namoczyłam nasiona, ale na ok 60 szt. wzeszły 3. Reszta postanowiła zgnić;) Nałożyło się kilka czynników, obstawiam, że przelałam, temperatura mogła być wyższa, a podłoże też mi nie pomogło - nie wiem, czy nie było w nim za dużo nawozu, siewki wyglądały przedziwnie, wybiegnięte, mimo stanowiska na południowym parapecie i niezbyt wysokiej temperatury, małe, poskręcane liście... Nie pryskam środkami owadobójczymi, dlatego pytam, czy ktoś tak późno wysiewał i czy nadawał się ten groszek do sprezentowania wegetarianom:)))

Jeżeli siać, to rozsadę zrobić, czy bezpośrednio do gruntu - jak szybciej dojrzeje? A jeżeli mam sobie odpuścić, to napiszcie:) Przyjmę to na klatę:P
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma, Dino_saur, Madziula


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Zielony groszek 18 Kwi 2018 17:54 #601323

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Ja właśnie będę wysiewał drugi rzut groszku zielonego. Wysiewam na rozsady tym razem na szybko do wytłoczek na jajka.
U mnie nasiona grochu i fasoli są wyjadane z ziemi przez CÓŚ :woohoo: zanim zdążą skiełkować.
Więc jedyna opcja to sadzonki.
Edit: widzę, że niedaleko siebie mieszkamy, więc tym bardziej zachęcam do wysiewu :) . Ja nie moczę grochu. Zaraz jak wyjdą kiełki, wynoszę do najchłodniejszego możliwego miejsca. Wysadzam do gruntu jak mają pierwsze dwa liscie :)
Ostatnio zmieniany: 18 Kwi 2018 17:57 przez Dino_saur.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, Mamma

<D> Zielony groszek 18 Kwi 2018 18:17 #601327

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Ja z kolei moczę nasiona groszku ( 10 godzin w mieszance wody z wodą utlenioną ) i staram się robić rozsadę jak najwcześniej, aby do kwiatów nie dobrały się gąsiennice. Dlatego oczywiście, możemy wysiewać/sadzić groszek później, ale musimy liczyć się, że ten późniejszy plon zbiegnie się z żerowaniem amatorów groszku ( pachóweczki ) i ziarna będą z "wkładką mięsną", a więc dla wege zakazaną ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 18 Kwi 2018 20:03 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

<D> Zielony groszek 18 Kwi 2018 19:28 #601337

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Oj tam, oj tam...zaraz zakazane :whistle:
Ja też jeszcze coś dosieję i jak będzie kwitło przykryję agrowłókniną.
Moje groszki już z utęsknieniem czekają na miejsce docelowe a ja nie mogę się z niczym wyrobić.
Stare miejsce zalane a nowe zaperzone... :club2:


20180418_191516.jpg
Załączniki:
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 18 Kwi 2018 19:36 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, patrycja, Dino_saur

<D> Zielony groszek 18 Kwi 2018 19:52 #601342

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Mamma, dlatego jedząc czereśnie nigdy nie zaglądam do środka :rotfl1:

Piękne masz te rozsady, gdyby nie brak miejsca w warzywniku, wysiałabym więcej groszku, ale i tak będę przeszczęśliwa, jeśli uda mi się zerwać choć parę strączków.
Powiedz mi, ile nasionek wsadzałaś do pojedynczego "korytka" ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

<D> Zielony groszek 18 Kwi 2018 20:54 #601357

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
:rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
Aniu, piecyzm z jakim zadbałaś o swoje groszki, z całą pewnością gwarantuje Ci pyszne strączki i to wcześniej niż sądzisz...
Wsadzałam po dwa nasionka mojego ulubionego Nefryta.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Zielony groszek 21 Kwi 2018 19:32 #601917

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Groszek cukrowy Iłłówiecki



Groszek łuskowy Sześciotygodniowy - zauważyłam dzisiaj pierwsze pączki kwiatowe :) - od ubiegłego weekendu niesamowicie podrósł


Już teraz wiem, aby do pojedynczej doniczki wkładać najwyżej 3 nasionka. Ale to doświadczenie posłuży mi w przyszłym sezonie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 22 Kwi 2018 18:52 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Pestka

<D> Zielony groszek 22 Kwi 2018 21:00 #602157

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Groszek cukrowy siany do gruntu 3 tygodnie temu ładnie wykiełkował.


groszek.jpg
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Renia, Pestka, Mamma, Agusiak, Dino_saur, olegowa

<D> Zielony groszek 28 Kwi 2018 21:20 #603213

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Pierwsze kwiatki groszku łuskowego Sześciotygodniowego...



Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, patrycja, Betula, Pestka, Mamma

<D> Zielony groszek 01 Maj 2018 17:58 #603741

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Groszek łuskowy Sześciodniowy kwitnie nadal, kwiatków jest coraz więcej ...



... ale pojawiają się też pierwsze strączki :dance:



Rozpoczął także kwitnienie groszek cukrowy Iłłówiecki



Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): iwcia55, patrycja, Betula, Pestka, Madziula

<D> Zielony groszek 03 Maj 2018 19:15 #604144

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Strączki Sześciotygodniowego coraz większe :dance: Przybywa ich też na pędach. Od momentu wysiania do pojawienia się strączku upłynęło około 8 tygodni, więc jak na moje możliwości jestem z tego groszku bardzo dumna.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, patrycja, Betula, Pestka, Mamma, Agusiak

<D> Zielony groszek 10 Maj 2018 12:35 #605525

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Mam problem z moim groszkiem, zaczyna żółknąć i usychają listki od dołu. Nie wiem co robić :jeez: Pomóżcie proszę :thanks:
20180510_122659.jpg
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”

<D> Zielony groszek 10 Maj 2018 19:21 #605565

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Mamma, jeśli mogę Cię choć odrobinę uspokoić, to u moich groszków również żółkną dolne, najbliżej przyziemne liście; nie stało się to od razu, a dopiero mniej więcej po miesiącu od wysadzenia. Wszystkie roślinki jednak silnie rosną, kwitną i zawiązują coraz to nowe strączki, więc chwilowo nie tracę nadziei na ich dalsze życie.
W ubiegłym roku zauważyłam podobne zjawisko u fasolki tycznej i groszku ozdobnego, też z rodziny motylkowych. Po chwilowym osłabieniu rośliny zaadoptowały się do nowych warunków siedliskowych i wszystko było ok.

Możesz sprawdzić sytuację w korzeniach i uważnie obserwować postępy w żółknięciu.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

<D> Zielony groszek 10 Maj 2018 20:05 #605574

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Aniu dziękuję :thanks: faktycznie masz rację, trochę czasu już minęło od wysadzenia a dopiero teraz zaczęły żółknąć. Jak narazi ładnie kwitną i zawiązują strączki więc poobserwuję co się będzie działo.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Zielony groszek 10 Maj 2018 20:08 #605575

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Czym je nawozisz Mamma ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

<D> Zielony groszek 10 Maj 2018 20:15 #605577

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Dałam tyko przekompostowany obornik przy przygotowaniu grządki i niczym innym nie nawoziłam.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Zielony groszek 10 Maj 2018 20:35 #605580

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Mój Sześciotygodniowy też dostał trochę przekompostowanego obornika na start, ale co 2-3 podlanie daję nawóz .... do pomidorków ( Planta albo Magiczna Siła ). Inna sprawa, że posadziłam biedaka za gęsto, ale naprawdę to fajny groszek: już teraz strączki są krępe i soczyście zielone.
Starałam się nie sadzić bezpośrednio na warstewce obornika - na wierzch nasypałam dużo ogrodowej ziemi, aby korzenie nie zetknęły się bezpośrednio z nawozem.

Acha! I jakiś czas po wysadzeniu podlałam obie odmiany saletrą amonową, aby dostarczyć azot, zanim rozwiną się bakterie na korzonkach.

Z kolei Iłłówiecki rośnie na miejscówce dla pomidorów, ale też dostaje porcję Magicznej lub Planty. Dzisiaj byłam zaskoczona: jest cały obsypany kwiatkami...

Mamma, groszek uprawiam pierwszy raz w życiu, dlatego to, co piszę, nie jest być może poprawne, więc nie sugeruj się moim postem.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2018 20:41 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

<D> Zielony groszek 10 Maj 2018 21:52 #605603

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Aniu w jakim stężeniu stosujesz MS lub Plantę?
U mnie groszek rośnie co roku i raczej nie mam z nim problemów, ale nigdy nic nie wiadomo...
Kochana, to nie istotne, że pierwszy raz, ważne są efekty :bravo:
No i to, że na Ciebie zawsze można liczyć :kiss3:
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.639 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum