TEMAT: <D> Zielony groszek

<D> Zielony groszek 04 Cze 2018 20:59 #610899

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
:happy4: u mnie do mrożenia jeszcze daleka droga:

PICT0036.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, patrycja


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Zielony groszek 04 Cze 2018 21:13 #610902

  • pszczolka
  • pszczolka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 171
  • Otrzymane dziękuję: 697
Mój groszek też dzisiaj częściowo zebrany. Jutro przygotowanie do mrożenia :flower:
Pozdrawiam Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Zielony groszek 04 Cze 2018 21:21 #610905

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Zapomniałam napisać, że jednak - wiedziona ciekawością - przed schrupaniem rozbroiłam strączki moich groszków, aby sprawdzić, czy przypadkiem nie są zamieszkane :happy: ; nie były, co jest dla mnie potwierdzeniem, że lepiej robić rozsadę wczesnych odmian.
A kolejna wizyta na działce będzie dedykowana zbiorowi groszku w celach przetwórczych.
Bardzo się cieszę, że wirtualnie mogłam w tym sezonie podzielić się z Wami groszkowym, zdrowym i wspaniałym plonem :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, Madziula

<D> Zielony groszek 04 Cze 2018 21:28 #610906

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
pszczolka wrote:
Mój groszek też dzisiaj częściowo zebrany. Jutro przygotowanie do mrożenia :flower:

Nie zapomnij o blanszowaniu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pszczolka

<D> Zielony groszek 09 Cze 2018 21:36 #611854

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Groszkowe zbiory zakończone - teraz najlepsza część całej uprawy: łuskanie groszków i zapakowanie ich do zamrażarki. Spóźniłam się jednak ze zbiorem, ponieważ część strączków zdążyła zaschnąć - ale przynajmniej zachowam je jako nasiona na przyszły rok.....



Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 09 Cze 2018 21:36 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, patrycja, Betula, Renia, chochliczka

<D> Zielony groszek 13 Cze 2018 10:20 #612686

  • Renia
  • Renia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 294
  • Otrzymane dziękuję: 815
My cały czas zbieramy groszek, na bieżąco jest konsumowany.
Na mrożenie nie ma szans.

20180612_175605.jpg


Tuż za kalafiorami w pierwszym rządku odmiana nefryt - słabo się spisała - nie owocuje jakoś obficie, strączki owszem smaczne: kruche, słodkie ale no mało...mało...
tylni rząd to groszek Oregon Sugar Pod - bujne krzaki, obficie plonuje strączki szerokie, groszki nie wypełniają całej komory strączka. Je się w całości są tak słodkie i chrupiące że szkoda marnować choć części strączka. Super do warzyw na patelnię - w całości.
Ta odmiana zostanie, nawet pies ją lubi :crazy:

20180612_181103.jpg
Pozdrawiam, Renia :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Adasiowa, patrycja, Betula

<D> Zielony groszek 13 Cze 2018 14:37 #612705

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Mniam:

PICT0003-7.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, Agusiak

<D> Zielony groszek 01 Lip 2018 16:36 #616145

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Groszek wyrwany:

PICT0007-16.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Betula, Renia

<D> Zielony groszek 12 Sty 2019 00:29 #636301

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
groszek.jpg


Czy macie w planach na ten rok uprawiać groszek?
Ja mam odmianę "Nefryt" i "Sześciotygodniowy", z zeszłego roku została mi paczka nasion odmiany "Ambrosia".
Groszek u mnie musi być, bo lubi córka i Jej koleżanki oraz moja sunia - 2,5 kg yorczek.
Dla mnie też trochę zostaje :whistle:
Lubię mieć swój na mrożonki, chętnie bym też spróbowała zrobić "konserwowy" -może ktoś ma sprawdzony przepis?
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2019 18:13 przez Betula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Betula, Agusiak, Jaedda

<D> Zielony groszek 12 Sty 2019 01:04 #636303

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Groszek konserwowy należy pasteryzować dwukrotnie po ok. 40 min, albo tak jak ja to robię - jednokrotnie w szybkowarze. Groszek wsypuję do małych słoiczków (200-250ml), zalewam gorącą osoloną wodą i pasteryzuję przez 20 min licząc od osiągnięcia właściwego ciśnienia, potem zostawiam szybkowar bez otwierania do powolnego ostynięcia. Można pasteryzować jednokrotnie, ale to wymaga zakwaszenia np. cytryną wody do zalewy i zmienia smak groszku.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, Armasza, Betula

<D> Zielony groszek 12 Sty 2019 13:39 #636361

  • gazela
  • gazela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 2628
Ja planuję w tym roku swoją pierwszą przygodę z groszkiem. Mam już nasionka Sześciotygodniowego oraz odmiany Cud Kelvedonu. Mój groszek będzie rósł (mam taką nadzieję, że urośnie :rotfl1: ) w 10 litrowych pojemnikach na balkonie. Rozsadę spróbuję zrobić w domu już pod koniec lutego.
Pozdrawiam, Małgorzata
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, Mamma, Jaedda

<D> Zielony groszek 12 Sty 2019 14:10 #636367

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 529
  • Otrzymane dziękuję: 3122
Ja się przymierzam do cukrowego. Taki zblanszowany w woku z warzywami mniam! Mam odmianę Ambrosia. Myślałam o siewie wprost do gruntu, ale jak mam mieć lokatorów w nim to chyba znane jeszcze parę cm na doniczkę :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Mamma

<D> Zielony groszek 12 Sty 2019 14:36 #636373

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16686
Jak będziesz zrywała takie całe młode straki do woka to jeszcze nie mają lokatorów. Dla pewności dobrze jest też go wysiać w pierwszym terminie. Nie pamietam jak odmiana Bajka, ale do tego celu musi to być groch bez pergaminowej wyściółki.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Jaedda, Madziula

<D> Zielony groszek 12 Sty 2019 16:12 #636394

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Mamma ma rację. Pilnując terminu wysiewu i wybierając do uprawy wczesne odmiany groszku unikniemy niepożądanych gości, np. pachóweczki strąkóweczki. Groszek łuskowy Sześciotygodniowy dobrze jest nakryć warstwą np. agrowłókniny, kiedy roślinka zacznie kwitnąć - wtedy uniemożliwimy pachóweczce złożenie jaj w dnie kwiatowym.
Dobrze jest także przechowywać nasiona z własnego zbioru z lodówce ( podobnie jak fasolowe ) aby zapobiec rozwojowi ewentualnego intruza wewnątrz ziaren.

W ubiegłym roku uprawiałam zarówno Sześciotygodniowy, jak i cukrowy Iłłówiecki - obie odmiany z rozsady i mogę je polecić z czystym sumieniem. Część zebranych nasion, po uprzednim zblanszowaniu, zamroziłam i teraz wykorzystuję do zup lub robienia jarzynki :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2019 16:13 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Armasza, Miragoral, Mamma, pszczolka, Jaedda, Basia Rozyczka, Maggie, JaNina

<D> Zielony groszek 14 Sty 2019 11:38 #636726

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
Co roku grządkę obsianą groszkiem i bobem okrywam włókniną, raz żle obliczyłam ilość i 1 rządek groszku rósł pod gołym niebem. Różnica między nim a tymi okrytymi była ogromna - groszek i bób pod włókninką rosły szybciej i bardzo równomiernie. Ten okrywany groszek wcześniej tez zakwitł, mimo, iż siane były jednego dnia. Takie przypadkowe doświadczenia są przydatne ;)
Aniu do jakiej zupy wykorzystujesz zielony groszek?
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Armasza, Miragoral, Jaedda, Basia Rozyczka, Maggie, JaNina

<D> Zielony groszek 03 Mar 2019 13:09 #646185

  • gazela
  • gazela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 2628
Rozpoczęłam swoją pierwszą przygodę z groszkiem. Nasionka wsadzone w poniedziałek, skiełkowały po 5 dniach i wczoraj zaczęły się pokazywać w pojemnikach. Dziś jest ich już sporo.
IMG_5327.jpg

IMG_5330.jpg

Rozsada będzie wysadzana do skrzyń na balkonie. Odmiany Cud Kalvedonu i Sześciotygodniowy.
Pozdrawiam, Małgorzata

<D> Zielony groszek 04 Mar 2019 15:57 #646412

  • BasiaRozyczka
  • BasiaRozyczka's Avatar
Rozsada groszku wysiana do palety 20.02(odmiana sześciotygodniowy), druga połowa to bób Dragon. Stoi na parapecie w chłodnym garażu, w pogodne dni wystawiam na zewnątrz
tn_zdjeciaoaza057.jpg

<D> Zielony groszek 04 Mar 2019 18:54 #646471

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Pogoda dzisiaj piękna więc posadziłam dwa rządki 4m groszku sześciotygodniowego.
pozdrawiam Bożena
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, aga


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 1.021 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum