TEMAT: <D> Zielony groszek

<D> Zielony groszek 21 Sty 2021 08:58 #744167

  • madlen88
  • madlen88's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 977
Ja w tym roku wymyśliłam by posadzić groszek cukrowy jako przedplon na grządce gdzie w maju wsadzę paprykę. Zakładam że zanim papryka podrośnie to groszek wyrwę... Myślicie że to zda egzamin?
Pozdrawiam, Magda
Za tę wiadomość podziękował(a): aga, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Zielony groszek 21 Sty 2021 10:03 #744182

  • PomiDorka
  • PomiDorka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 68
  • Otrzymane dziękuję: 244
Groszek cukrowy 'Bajka' rośnie bardzo wysoki, u mnie miał ok. 150 cm, 'Ambrozja' była nieco niższa. Tak jeden jak i drugi zszedł z grządki dopiero w lipcu. Nie sądzę więc, aby był dobrym przedplonem dla papryki, która potrzebuje bardzo dużo ciepła i słońca. Zaplanuj raczej jakiś poplon po groszku. Może to być rzodkiewka, czarna rzodkiew, kalafiory, brokuły, jarmuż, kapusta pekińska, pak-choi, przeróżne sałaty, a nawet pory. Przed papryką urośnie rzodkiewka, sałata, cebula ozima (jeśli masz posadzoną), koperek do zamrożenia.
30 czerwca był gotowy do jedzenia i tak wyglądał mój groszek 'Bajka'
DSC05994.jpg

Nie wiem dlaczego zdjęcie pojawia się przekręcone, u mnie jest normalne. Nie umiem tego poprawić.
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2021 10:06 przez PomiDorka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna, pawel_botanik, madlen88

<D> Zielony groszek 21 Sty 2021 10:12 #744185

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Madziu, w poprzednich latach uprawiałam zielony groszek jako przedplon. Robiłam rozsadę, co bardzo przyspieszyło zbiór. Ale przez jakiś czas musiał rosnąć razem z tym, co miało rosnąć po nim. Zanim te następne warzywa zdążyły się rozrosnąć, groszek był do likwidacji. Warto spróbować. Ja w tym roku robię podobnie. :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, madlen88

<D> Zielony groszek 21 Sty 2021 10:50 #744194

  • pawel_botanik
  • pawel_botanik's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 107
  • Otrzymane dziękuję: 466
Po groszku, który zebrałem w lipcu, posadziłem z rozsady jarmuż, brokuły, kalarepę giganta i brukiew.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Miragoral, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

<D> Zielony groszek 21 Sty 2021 18:34 #744259

  • PomiDorka
  • PomiDorka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 68
  • Otrzymane dziękuję: 244
DSC07435.jpg

Tak wygląda mój groszek 20 czerwca.
Aga, a co sadziłaś po groszku? I w jakiej rozstawie sadziłaś groszek? Bo ja jak posadzę swój, to robi mi się zwarty łan. Nie ma szans żeby coś tam dosadzić, aby wspólnie rosło.
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2021 18:46 przez PomiDorka.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, madlen88

<D> Zielony groszek 21 Sty 2021 18:38 #744261

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7851
  • Otrzymane dziękuję: 52019
Ja w tym roku mam w planach posadzić groszek na dłuższym brzegu grządki z cukiniami. Cukinie z przodu, a groszek z tyłu.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, PomiDorka, Babcia Ala

<D> Zielony groszek 21 Sty 2021 18:49 #744263

  • PomiDorka
  • PomiDorka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 68
  • Otrzymane dziękuję: 244
No chyba żeby rzeczywiście posadzić ze dwa rządki, a później je wyrwać. No ale u mnie groszek to sens życia ogrodowego :D Musi być wielka grzęda 1,5 x 3 metry, a jakby było 6 metrów, to byłoby jeszcze lepiej :D
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, madlen88

<D> Zielony groszek 23 Sty 2021 17:22 #744497

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
PomiDorka Szczerze mówiąc, to sadziłam z różnymi warzywami. Do towarzystwa były i papryki, i pomidory, i bakłażany, i tak , jak planuje Janinka - cukinie. Z racji, że mam mały ogródek, to upycham co się da i gdzie się da.W tym roku mam nasiona 5 odmian:



20210123_170555.jpg


Więc z pewnością będzie 5 miejsc z groszkiem. Ile nie posadzę, tyle zjemy...
I mam taki pomysł, żeby przynajmniej część groszków posadzić w koszach z siatki na pomidory. Byłyby nie tylko rządki, ale takie "kępki" groszkowe. Może byłoby łatwiej posadzić współrzędnie inne rośliny. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

<D> Zielony groszek 23 Sty 2021 20:10 #744517

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5682
  • Otrzymane dziękuję: 26927
Aga, czyli takie zielone wieże, dobrze rozumiem? Też o tym myślałam, bo jedna z miejscówek u mnie taka, że nie da się w rzędzie zasadzić.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 23 Sty 2021 20:10 przez Babcia Ala.

<D> Zielony groszek 23 Sty 2021 20:14 #744518

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5682
  • Otrzymane dziękuję: 26927
PomiDorka wrote:
No chyba żeby rzeczywiście posadzić ze dwa rządki, a później je wyrwać. No ale u mnie groszek to sens życia ogrodowego :D Musi być wielka grzęda 1,5 x 3 metry, a jakby było 6 metrów, to byłoby jeszcze lepiej :D

Pomidorka ile rzędów groszku na tych 1,5 m i co ile w rzędzie siejesz?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka

<D> Zielony groszek 23 Sty 2021 21:32 #744531

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Alu,dokładnie tak. :) W ubiegłym roku sprawdziły się w nich pomidory, szczególnie koktajlowe. Więc w tym roku powtarzam pomidory i spróbuje z groszkiem. Pokażę zdjęcia, jak już będzie rósł.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, pawel_botanik

<D> Zielony groszek 24 Sty 2021 22:20 #744673

  • madlen88
  • madlen88's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 977
To rzeczywiście z papryką nie połączę. Akurat groszku Bajka nie miałam do tej pory, w dodatku ostatnio siałam późno jakoś tak w lipcu i zupełnie nie mam rozeznania.
Zapytam jeszcze inaczej. Zakładając że wysieję groszek wcześnie, k. lutego/początek marca i okryję włókniną, to przed jakimi warzywami mógłby być przedplonem?
Pozdrawiam, Magda

<D> Zielony groszek 25 Sty 2021 13:49 #744724

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Madziu,ja wysiewam pierwszą partię groszku w lutym, ale do wielodoniczek i trzymam w jasnej piwnicy.Kiełkuje naprawdę szybko.Potem przenoszę go do szklarenki i przykrywam włókniną w chłodniejsze dni.Skubiemy sobie młode pędy do sałatek. Dzięki temu też roślinki się rozkrzewiają i mają ładniejsze systemy korzeniowe.Jak się robi ciepło, to wysadzam do skrzyń, ale mam możliwość zabezpieczyć folią, lub włókniną przed przymrozkami.Chociaż w zeszłym roku niektóre groszki przymroziło, to i tak później ładnie odbiły i nie było strat.A co potem do nich dosadzam, to inna sprawa.Dobrze jest planować , ale ja zaczynam coraz bardziej doceniać tzw "ogrodnictwo intuicyjne".Większe pole manewru i lepsza zabawa. Szczególnie, gdy ma się niewiele miejsca do wykorzystania. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, madlen88, Impessa, Madziula

<D> Zielony groszek 25 Sty 2021 17:46 #744757

  • madlen88
  • madlen88's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 977
aga dużo cennych informacji, dziękuję. Słyszałam już o sianiu groszku do wielodoniczek, przemyślę, może i ja bym dała radę. Czy dobrze rozumiem że trzymasz w piwnicy, by nie miał zbyt ciepło?
Pozdrawiam, Magda
Za tę wiadomość podziękował(a): aga, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

<D> Zielony groszek 25 Sty 2021 17:57 #744759

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Ja wysiewam groszek w marcu do paletek, do każdej komórki po 2 ziarenka. Paletkę trzymam w kuchni na szafce do momentu wzejścia nasion. W momencie kiedy groszek ma "kolanka" całą paletka wędruję na balkon. Tam groszek sobie rośnie do momentu aż korzonki przerosną komórki. Wtedy następuje eksmisja na działkę na docelowe miejsce.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, aga, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, pawel_botanik, madlen88, Madziula

<D> Zielony groszek 25 Sty 2021 18:07 #744763

  • pawel_botanik
  • pawel_botanik's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 107
  • Otrzymane dziękuję: 466
Marzenko, mam w planach wysiać w tym roku groch tak jak Ty, ciekawe o ile będzie wcześniej niż z siewu bezpośredniego. Sadzonki planuję jak najwcześniej wsadzić do gruntu i okryć włókniną. Będę wysiewał Nefryt - dużo się dobrego o nim naczytał i trochę Telefonu.
W zeszłym roku miałem Pegaz, Kelvedon Wonder, Iłówiecki i Telefon, ten ostatni najbardziej mi smakował - długo można zbierać strąki, bo nierówno dojrzewają. Telefon będzie do podjadania, Nefryt do mrożenia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

<D> Zielony groszek 26 Sty 2021 08:02 #744816

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Paweł jaką odmianę byś nie wysiał, to z każdej z wymienionych będziesz zadowolony. Telefon jest o tyle dobry, że zbiory są rozciągnięte w czasie. A co do przyspieszenia zbiorów - ja po wysadzeniu rozsady obserwuję szybszy wzrost niż grochu sianego wprost do gruntu. Podczas gdy moje grochy mają bujną, zieloną część i zabierają się do kwitnienia, to siane do gruntu "nabierają ciała" - ale to tylko moje obserwacje :drink1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Agus, Nimfa, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, pawel_botanik, madlen88, Madziula

<D> Zielony groszek 16 Mar 2021 18:18 #753046

  • tysia25
  • tysia25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 240
  • Otrzymane dziękuję: 866
Nikt nie robi rozsady groszku? Ja przeczytałam chyba cały ten wątek i spróbowałam pierwszy raz. Groch pegaz.
IMG_20210316_181205.jpg
Martyna
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.600 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum