TEMAT: <D> Uprawa pomidorów w pojemnikach

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 28 Maj 2017 14:03 #544402

  • Anjuszka
  • Anjuszka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 43
  • Otrzymane dziękuję: 137
Uff, ulżyło mi bo już legło nade mną widmo likwidacji połowy pomidorów w donicach, a tyle się ich na pieściłam, ogromnie by mnie zabolało. Bardzo Wam dziękuję. Czyli zostawiam je w spokoju. A jeszcze zapytam, te liście obrywać czy zostawiać?
pozdrawiam Ania
Mój Blog: www.balkonowywarzywnik.pl
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 28 Maj 2017 14:49 #544413

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Takie uszkodzone liście to furtka dla szarej pleśni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anjuszka

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 28 Maj 2017 15:37 #544419

  • KAndrzejewski
  • KAndrzejewski's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 46
  • Otrzymane dziękuję: 68
Pol wrote:
...roslina w pewnych warunkach potrzebuje np. litr wody dziennie niezależnie od tego w jakim podłożu są korzenie.
- sęk w tym, że jest dokładnie odwrotnie, bo to w zależnosci od tego w jakim podłożu posadzimy, roślina wyksztalci tak a nie inaczej rozwinięty system korzeniowy. Przed laty uczestniczyłem już w podobnej dyskusji odnośnie uprawy storczyków z rodzaju obuwik Cypripedium. Firmy czy hodowcy specjalizujący się w produkcji takowych, używają mieszanin całkowicie sztucznych skladników, nie zawierających w swoim składzie kompletnie nic poza 'budulcem struktury' jak to nazywam. Aby całość dawała szanse na przetrwanie i wzrost, kontrolowane są warunki zewnętrzne (wilgotność, nawodnienie, temperatura) oraz obowiązkowo dostarczane substancje odżywcze - czyli chemia. Efekt jest taki, że obuwik wytwarza przepięknie rozwinięty system korzeniowy, zupełnie odmienny od tego w warunkach naturalnych. Z tej prostej przyczyny, że aby przetrwać MUSI wielokrotnie zwiększyć powierzchnie pozyskiwania składników niezbędnych do wzrostu. Obserwowałem to zjawisko również w mini-ogrodkach przydomowych, gdzie na relatywnie niewielkiej i ograniczonej powierzchni uprawy (np. w betonowych korytach) sadzone były krzewy ozdobne w podłożu typu 'komposty uniwersalne z marketów' - czyli w totalnym gównie (nie przepraszam za słownictwo - bo inaczej tego badziewiarstwa określić się nie da), stanowiącym mieszaniny torfowo-piaszczysto-trociniarsko-perlitowo-cholera-wie-czego. W panicznym poszukiwaniu szansy na przeżycie, system korzeniowy w krótkim odstępie czasowym całkowicie wypełniał dostepną przestrzen. W przypadku pomidorów - nie dziwi absolutnie potrzeba regularnego podlewania w upalnie dni, skoro tzw."kompost sklepowy" wysycha na wiór w 24 godziny i przy temperaturach na dworze w granicach 25°C szanse na przetrwanie mają jedynie donice objętosci betoniarki.

P.S. Plastikowe doniczki ktore przedstawiłem na zdjęciu, to objetość od ok.1,5 do 3l - wymienię na 5-8l pojemniki po osiągnięciu przez rośliny rozmiaru jednego metra. Odradzam stosowanie gliny jako takiej, bo nie jest to żadna gleba ale rodzaj skały osadowej - poza tym w formie wyschniętej urabiać się daje jedynie za pomoca młotka i przecinaka...
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lucas

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 28 Maj 2017 18:07 #544426

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Moja "mini"donica po obsadzeniu wygląda tak

20170528_155536.jpg
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 28 Maj 2017 18:28 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka, Adasiowa, rozalia

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 28 Maj 2017 20:38 #544463

  • Anjuszka
  • Anjuszka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 43
  • Otrzymane dziękuję: 137
Emalia112 wrote:
Takie uszkodzone liście to furtka dla szarej pleśni.
Czyli lepiej oberwać jak sądzę. Rozumiem że przyczyn należy szukać w zbyt wilgotnym podłożu i małym dostępie światła. To by się zgadzało, bo to akurat w większości rośliny, które w dolnej części mają towarzystwo. Zrobię im większy luz w takim razie i troszkę spasuję z podlewaniem.

Kolejne pytanie, jeden z pomidorów donicowych wykazuje niedobory jak sądzę magnezu, to Sweet Israeli. Interwencyjne opryski nie zahamowały problemu, czy wysadzenie go do gruntu jakoś ustabilizuje sprawę? Czy zostawić go jednak w donicy i jakoś podać dodatkowo magnez? Na razie dostawał oprysk z cheltowanego siarczanu magnezu, dwa razy od momentu gdy zauważyłam objawy, czyli jakoś na przestrzeni 3 tygodni. Na butelce jest dość lakoniczna informacja dotycząca dawkowania, wynika z niego, że interwencyjnie należy podać 5 do 15ml na 5l wody. Troszkę obawiałam się tej najwyższej dawki, pozostałam na 5ml, może to był błąd. Teraz nie bardzo wiem jak go potraktować by kompletnie mu nie pomieszać w nawożeniu. Posadzony jest w mieszance kompostu (ale takiego prawdziwego kompostu) z torfem wysokim. Donica 10l
A może się mylę i nie magnezu mu brak? Stojący obok Black Sea Man ma również kilka takich liści

DSC_1551-2.jpg
DSC_1554-2.jpg



DSC_1557.jpg
Załączniki:
pozdrawiam Ania
Mój Blog: www.balkonowywarzywnik.pl
Ostatnio zmieniany: 28 Maj 2017 21:20 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 28 Maj 2017 22:50 #544506

  • Marysia80
  • Marysia80's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 1566
To brak magnezu, ale te liście już takie pozostaną i nie masz co się przejmować. Obserwuj nowe liście :bye:
Pozdrawiam, Ania.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anjuszka

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 29 Maj 2017 17:45 #544643

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
W tym sezonie zostałam niejako zmuszona ;-) do posadzenia trzech pomidorków do donic: omawianą w innym wątku Szapkę Monomakha reanimowaną w perlicie oraz dwie odmiany z pewnością kozulkowe, ale które konkretnie, nie wiem, bo zniknęły znaczniki. Będą w Poznaniu na wschodnich i południowych parapetach, więc codziennie rzucę na nie okiem.

Dostały pojemniki 7,5 oraz 10l z podłożem warzywnym Verve ( zawartość nawozów 0,6kg/m3 ) - kiedy i czym najlepiej nawozić ? Wiem tyle tylko, że pomidorki uprawiane w donicach mają większe zapotrzebowanie na substancje pokarmowe ( wg tabeli podesłanej przez Mietka ), ale nie chcę przedobrzyć. Początkowo myślałam, aby rozpocząć nawożenie kiedy zauważę przyrost roślin, ale liczę na Waszą pomoc. Te "kozulkowe" mają pąki kwiatowe.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 29 Maj 2017 18:22 #544645

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Aniu ja swoje pomidorki zaczynam fertygować od trzeciego podlewania. I potem jak z rozsadą. I tak gdzieś do polowy lipca. Potem to już daje sobie spokój bo rosna takie ze mi siatki brakuje. Sa znacznie większe , maja więcej owoców niż te w gruncie czy tunelu. Donice mam 3 18-20l daje po dwa pomidory.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 29 Maj 2017 18:26 #544646

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Emalka, dziękuję :) to już wiele mówi. W razie wątpliwości będę pytać, bo przypuszczam, że każda z nas ma inną ziemię w donicach i inny nawóz, no i odmiany, a o doświadczeniu i "ręce" do uprawy nie wspomnę :oops:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 29 Maj 2017 21:49 #544703

  • predii
  • predii's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 54
Które pędy oberwac chciałem prowadzić max na 2pedy
IMG_20170529_202534.jpg
Ostatnio zmieniany: 29 Maj 2017 22:03 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 29 Maj 2017 22:02 #544709

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Pozostaw pęd pod pierwszym gronem.Pozostałe usuń. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): predii

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 29 Maj 2017 22:22 #544715

  • Anjuszka
  • Anjuszka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 43
  • Otrzymane dziękuję: 137
Marysia80 wrote:
To brak magnezu, ale te liście już takie pozostaną i nie masz co się przejmować. Obserwuj nowe liście :bye:
Tak, wiem, że takie zostaną :dry: na szczęście ich się nie je :)
Niestety po tych dwóch opryskach nadal pojawiają się plamki, a te które już były są coraz jaśniejsze. Oznacza to, ze magnezu nadal nie dałam wystarczająco. Jak powinnam postąpić? Kolejny oprysk? od poprzedniego nie minęło 5 dni, i jaką dawką? Widziałam gdzieś tabelkę z okresem wchłaniania, po 5h 50% podajże. Jest gorąco, a w moich donicach mimo nikłego podlewania jest wilgotno, podłoże to mieszanka torfu z kompostem pół na pół, nie wiem czy wspominałam, posądzam, że wina za problemy leży właśnie w moim nieumiejętnym obchodzeniu się z nim. Wcześniej sadziłam tylko w ziemi uniwersalnej która inaczej absorbuje wodę. Dziś część pomidorów które poddałam opryskowi siarczanem magnezu dostała wieczorem liściozwoju i wyglądała jak przysuszona na czubkach, był potężny upał. Zobaczę jak to będzie wyglądało rano i zrobię foty, dziś już było zbyt ciemno.
pozdrawiam Ania
Mój Blog: www.balkonowywarzywnik.pl
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marysia80

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 29 Maj 2017 23:11 #544735

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Ja mam często w donicach problem z niedoborem magnezu. Podlewam wodą z kranu, a u mnie jest bardzo twarda woda. Wapń jest antagonistą magnezu. Inny problem to stałe mokre podłoże. Nie podlewa się skąpo jeszcze wilgotnej gleby, tylko porządnie taką przeschniętą. W ciągle wilgotnej ziemi korzenie nie pracują tak jak trzeba.
Pozdrawiam. Jolka.
Ostatnio zmieniany: 29 Maj 2017 23:12 przez otojolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marysia80, Anjuszka

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 29 Maj 2017 23:49 #544739

  • KAndrzejewski
  • KAndrzejewski's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 46
  • Otrzymane dziękuję: 68
otojolka wrote:
Podlewam wodą z kranu, a u mnie jest bardzo twarda woda. Wapń jest antagonistą magnezu.
- tam gdzie wapń tam i magnez
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 30 Maj 2017 06:33 #544747

  • predii
  • predii's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 54
Krecik stary wrote:
Pozostaw pęd pod pierwszym gronem.Pozostałe usuń. :drink1: :drink1:

Wole dopytać usunąć pęd nr 3, jest to odmiana wielkoowocowa możne warto prowadzić na jeden pęd i osunąć w takim przypadku 2i 3?
2.jpg
Ostatnio zmieniany: 30 Maj 2017 06:42 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 30 Maj 2017 07:49 #544755

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Raczej 1 i 3. Pęd 2 wydaje się być mocniejszy niż 1.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 30 Maj 2017 08:01 #544759

  • predii
  • predii's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 54
Nie przejmować się tym ze na 1 sa juz dwa grona? Na 2 i 3 brak
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 30 Maj 2017 11:32 #544802

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
KAndrzejewski wrote:
otojolka wrote:
Podlewam wodą z kranu, a u mnie jest bardzo twarda woda. Wapń jest antagonistą magnezu.
- tam gdzie wapń tam i magnez

Jednak nadmiar wapnia utrudnia pobieranie magnezu.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marysia80


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.709 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum